آلمان استفاده از یک سرویس گوگل را ممنوع کرد

مقامات آلمانی اعلام کردند: استفاده از سرویس Google Analytics غیر قانونی بوده و شرکتهایی که آن را به کار می گیرند تا سقف 50 هزار یورو جریمه می شوند. به گزارش خبرگزاری مهر، وب سایتهایی وجود دارند که اطلاعات آماری را در خصوص تعداد، نوع، اصلیت، سلیقه و رفتار بازدیدکنندگان خود جمع آوری می کنند. در این میان Google Analytics سرویسی است که عناوین این وب سایتها را دسته بندی و ارائه می کند و می تواند این اطلاعات را در اختیار شرکتهای مختلف قرار دهد.
اکنون مقامات آلمانی اعلام کردند که استفاده از این سرویس غیرقانونی بوده و شرکتهایی که اقدام به استفاده از Google Analytics کنند به پرداخت جریمه نقدی حداکثر 50 هزار یورو محکوم می شوند.
تحقیقات سایت Zeit Online نشان می دهد که 13 درصد از وب سایتهای دامنه de. (دامنه آلمان) از این سرویس گوگل استفاده می کنند که در میان آنها بسیاری از سایتهای سازمانهای سیاسی، روزنامه ها و شرکتهای بزرگ دارویی حضور دارند.
براساس گزارش واشنگتن پست، هرچند استفاده از این اطلاعات از جنبه های تجاری ارزش بسیار بالایی دارند اما قوانین مربوط به حریم خصوصی و حفظ اطلاعات شخصی را نقض می کند.
این اولین بار نیست که دولت آلمان در مقابل سیاستهای گوگل ایستادگی می کند. ماه سپتامبر نیز صدراعظم آلمان ضمن انتقاد از پروژه گوگل برای ایجاد کتابخانه بزرگ دیجیتالی گفت: "اینترنت نمی تواند از قوانین حق مؤلف معاف شود. این درحالی است که کتابخانه بزرگ گوگل به وضوح قوانین حق مولف آلمان را نقض می کند."