جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رویکردهای جدید بسیج

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  351
  مورد تشکر
  502 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  2

  تعجب رویکردهای جدید بسیج
  رویکردهای جدید بسیجرویکردهای جدید بسیج


  « بسیج لشگر مخلص خداست كه دفتر تشكیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند»
  امام خمینی
  پنجم آذر ماه سال روز تشكیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره) است. هر سال به همین مناسبت از تلاشها و کوششهای بسیجیان قدردانی می شود. امسال این مناسبت با حادثه مهم دیگری نیز عجین شده است. چندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای هماهنگی و انطباق بهتر با شرایط متحول و متغیر امروزی دست به تحولی ساختاری در مجموعه خود زد. یکی از این موارد تشکیل سازمان بسیج مستضعفین بود که به جای نیروی مقاومت بسیج شکل گرفت. سردار نقدی به عنوان فرمانده جدید این نیرو از تحولهای ساختاری در این نیرو خبر داده است. بر اساس بیانات ایشان تحولهای زیر دراین نیرو رخ خواهد داد:
  شرایط ورود اقشار مختلف به بسیج متحول می‌شود

  در راستای تلاش برای ایجاد یك تشكل روان و مردمی، به جای یك تشكل بروكراتیك كه همه چیز باید از بالا تعیین تكلیف شود، تمام مراحل مانند ورود و جذب بسیج و انواع عضویت در بسیج تغییر می‌كند و شرایط حضور اقشار مختلف به بسیج نیز متحول خواهد شد. به عنوان مثال یك استاد فعال بسیجی كسی است در سال چند مقاله مفید و كاربری برای بسیج بنویسد نه اینكه در هفته 2 ساعت در پایگاه بسیج حضور داشته باشد.
  بسیج یك سازمان و تشكل خط شكن بوده و یكی از خصوصیات مهم بسیج، تحول پذیری و نوآوری است. جوانانی كه در بسیج هستند تشنه تحول در بسیج هستند و از كارهای تكراری در پایگاه ها خسته هستند


  * فعالیتهای اقشار تخصصی
  یکی از تاكیدات مقام معظم رهبری توجه بیشتر به اقشار است و تخصصی بودن بسیج. تعداد اقشار بسیج بسته نیست و شورای مركزی بسیج هر وقت تصمیم بگیرد می‌تواند اقشار را اضافه كند. به اقشار بسیج اختیارات بیشتری داده خواهد شد اما در عین حال برای جلوگیری از سلیقه‌ای شدن فعالیتها در موارد مختلف، ضمن اعطای اختیارات بیشتر، در نهایت در ستاد تخصصی سازمان بسیج، هماهنگی‌ها صورت می‌گیرد و این تغییرات نیز انعطاف لازم را دارد.
  * ادبیات نظامی نباید بر سازمان بسیج حاكم باشد
  مقام معظم رهبری سال‌هاست که موضوع عدم حاکمیت ادبیات نظامی را از بسیج خواسته اند اما تاکنون محقق نشده است. وقتی ادبیات نظامی بر سازمان حاكم شد سایر اقشاری كه با این ادبیات بیگانه هستند از این موضوع دفع می‌شوند. باید ساختار سازمان را طوری برنامه‌ریزی كنیم تا با ادبیات تشكل‌های مردمی و غیرنظامی هم‌ساز باشد.
  * تولید فکر، مهمترین هدف
  رویکردهای جدید بسیج
  مهمترین هدف كوتاه مدت در بسیج، تولید فكر و اندیشه خلاق برای حركت در بسترهای جدید است.
  بسیج از همه مردم درخواست می کندا به بسیج كمك كنند تا در بسترهای جدیدی بهتر حركت كند. برای انتقال نیازهای جامعه، قابلتهای اقشار و ظرفیت ها و پتانسیلها به مسئولان ارشد سازمان بسیج 2 اقدام انجام خواهد شد: یكی معرفی مراكز دریافت این اطلاعات و انتقال به رئیس سازمان و پیش‌بینی گروه‌های كاری است تا این مسایل را بررسی و تجزیه و تحلیل كنند و بتوانند به راهكارهای عملی و قابل اجرا تبدیل كنند. دومین راهكار هم این است كه ما به شكل ساختاری نظرات جمع آوری شود؛ یعنی پایگاه به حوزه‌ها و حوزه‌ها به نواحی و همین طور تا مركز و در سلسله مراتب اقشار هم به همین ترتیب، ایده ها جمع آوری خواهد شد.
  تقدیر از ایدههای برتر
  تا پایان امسال مرحله اول از جمع آوری نظرات مردم اجرایی می شود و از کسانی که نظرات ارزشمند و برتری را بیان کنند تقدیر به عمل می آید.
  * کادر عادل برای تحقق عدالت
  مهمترین موضوع در دهه چهارم انقلاب این است كه اگر مسیر حرکت بسیجیان به سوی خودسازی و ارتقای سطح معنویت و اخلاق باشد. لازمه تحقق عدالتی كه مقام معظم رهبری فرمودند، داشتن كادرهای عادل است؛ كادرهایی كه اگر به جایی رسیدند مردم و خدا را فراموش نكنند. "ما باید بتوانیم خدمتگزاری سازمان یافته داشته باشیم، مثلا در محله‌ای معضلی وجود دارد و مردم از آن نگران هستند، بسیج باید كمك كند در حل آن معضل. " در عرصه سازندگی ما كارهای كوچك و گسترده در گوشه و كنار كشور داریم كه می‌تواند بسیج با هم جهت كردن انگیزه‌ها، كار را پیش ببرد. بسیج باید اولویت ما را شناسایی و بعد انگیزه‌ها را تشویق كند.
  مقام معظم رهبری سال‌هاست که موضوع عدم حاکمیت ادبیات نظامی را از بسیج خواسته اند اما تاکنون محقق نشده است


  * نوآوری
  بسیج یك سازمان و تشكل خط شكن بوده و یكی از خصوصیات مهم بسیج، تحول پذیری و نوآوری است. جوانانی كه در بسیج هستند تشنه تحول در بسیج هستند و از كارهای تكراری در پایگاه ها خسته هستند. بدنه کنونی بسیج تشنه تحول است، البته جاهایی هم ممكن است در مقابل تحولات مقاومت شود ولی این طبیعی است و باید در این خصوص فرهنگ سازی شود.
  * افزایش تعداد اعضای بسیج
  هدف بسیج رفتن به سمت جامعه اسلامی است، بازار اسلامی، دانشگاه اسلامی، مدرسه اسلامی، وگرنه اعداد و كمیت به درد بایگانی می‌خورد چون این اعداد اصالت ندارند بلكه خروجی این اعداد اصالت دارند. گاهی اوقات با كمیت كوچكتر، كارهای بزرگی انجام می‌شود منتها طبیعتا سازمان بسیج یكی از ویژگی‌هایش این است كه دربرگیرنده همه آحاد مردم باشد.
  "اضافه كردن عدد در سازمان بسیج بد نیست ولی در سازمان‌های دیگر بد است چون هزینه بالا می‌رود ولی اینجا فایده بالا می‌رود. وقتی عدد ما بالا می‌رود یعنی خدمات به روستاها بیشتر می‌شود، یعنی سطح معرفت تعداد افراد بیشتری از جامعه بالا می‌رود. هیچ هزینه اضافی با افزوده شدن عدد افراد بسیجی جامعه ایجاد نمی‌شود.
  با اضافه شدن افراد بسیج باید اصول و ارزش‌ها حفظ شود. این طور نیست كه ما فقط یك كارت صادر كنیم و بگویم افراد بسیج اضافه شده است. هر چه قدر ما بتوانیم عدد بالاتری از افراد جامعه را سازماندهی كنیم، به نفع انقلاب است.
  * تلاش برای حفظ نیروها
  یکی از تاكیدات موکد مقام معظم رهبری حفظ افرادی است كه جذب بسیج می‌شوند. نباید بر اثر اشكال كوچكی در سیستم، یك نفر از اعضای بسیج ناراحت شود و كناره گیری می كند. ایشان تاكید دارند افرادی كه جذب می‌كنیم برنامه برای حفظ شان داشته باشیم .
  اگر برای افرادی كه جذب بسیج شده اند مسئولیت و كاری تعریف نشود، آنها می‌روند. یك فرد با انگیزه و انقلابی جایی نمی رود بیكار بایستد. مقام معظم رهبری هم تاكید كردند كه سازمان بسیج حتما برنامه داشته باشد به خصوص برای جذب و حفظ جوانان.
  فراموش نکنیم که بدنه بسیج از تک تک ما تشکیل شده و تحقق اهداف این نیروی مخلص در دهه چهارم انقلاب به کوشش و تلاش یکان یکان ما بستگی دارد.
  كتاب "آموزش سخت افزار" با فرمت جاوا قابل اجرا در تمامي گوشي هاي همراه
  دانلود

  لينك پست
  .................................................. ..........................


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود