جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اگر دین ندارید ازاده باشید؟؟

نوشته
    710
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    10 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    25

شاد اگر دین ندارید ازاده باشید؟؟

سلام خدمت تمامی دوستان گرامی

امام حسین:اگر دین ندارید ازاده باشید.
    من این طور برداشت کردم که ازادگی بدون دین هم حاصل میشود.

گفته دیگری درتعریف دین داریم که:مجموعه قوانینی از جانب خدا برای ازداگی انسانها از تمام تعلقات!

سوال:بالاخره برای ازاد بودن نیازی به دین هست یانه؟اگر میتوان بدون ین هم ازاد بود فلسفه وجوب دین چیست؟

ویرایش توسط مینیاتور : ۱۳۸۸/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۰:۲۶

سکوت کن!

اهسته برو
    اهسته بیا

وجدان ها همه خواب اند...

2.  

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

آزادگي كامل به اين است كه انسان تنها به دستورات خداوند عمل كند، و از آنچه به شرافت و فضيلت انسان ضربه وارد مي‏سازد، اجتناب ورزد و به اسارت زن، فرزند، پول، مقام، شهوت، حكومت‏هاي طاغوتي زمان و ديگر عواملي كه اراده‏ي انسان را تسخير مي‏كند و انسان را از بندگي خدا باز مي‏دارد، تن ندهد. مباني فكري اين حركت مذكور در اين است كه انسان داراي ساخت و تركيبي است كه مجبور نمي‏باشد و آزاد آفريده شده است. انسان با دست خويش بندگي غير را مي‏پذيرد. درباره شيطان در قرآن آمده است كه: «انما سلطانه علي الذين يتولونه»سلطه او بر كساني است كه حاكميت او را مي‏پذيرند».

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

آزادگي كامل در شناخت خويش است كه انسان با آگاهي بر قدرت و عظمت خويشتن، خود را در اختيار كسي قرار دهد كه در شأن اوست آيا اگر خودمان را به دنيا و جلوه‏هاي فاني‏اش، و هوس‏هاي خود يا خلق بفروشيم، در اين معامله به اسارت نرفته‏ايم؟ اين مقايسه‏ها انسان را به بهترين خريدار پيوند مي‏زند كه عبوديت او عين آزادگي است. بايد با مقايسه‏ها به اين نتيجه برسيم كه او چه كسي مي‏باشد؟
    مرور زندگي امام حسين(ع)بهترين الگو مي‏باشد.

نوشته
    101
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .:ثنا:. نمایش پست

من این طور برداشت کردم که برای ازادگی بدون دین هم حاصل میشود.

گفته دیگری درتعریف دین داریم که:مجموعه قوانینی از جانب خدا برای ازداگی انسانها از تمام تعلقات!

سوال:بالاخره برای ازاد بودن نیازی به دین هست یانه؟اگر میتوان بدون ین هم ازاد بود فلسفه وجوب دین چیست؟

آزادگی حد اقل انسانیت است.
    و دیندار درجه ی بالاتری دارد. یعنی هم آزاده است و همنوع خود را نمی آزارد و هم بنده خداست.

پس معنای اینکه اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید این است که حد اقل انسان باشید و به همنوع خود آسیب نرسانید.

به انوار مقدس پیامبر و اهل بیتش خدایا امیدم را از فضل و رحمتت قطع مگردان

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

با سلام وعرض ادب
    اگر به جایگاه این سخن سیدالشهداء توجه کنیم دقیقا متوجه کلام ومقصود حضرت خواهیم شد.
    هنگامی که عمرسعد شجاعت بی نظیر ابا عبدالله الحسین علیه السلام را مشاهده کرد - که چگونه از کشته ها پشته می ساخت و نیروهای دشمن را از هر سو به عقب می راند - احساس نمود که دیگر لشکر او در مقابل هجوم امام تاب مقاومت ندارند . به نیروهایش نهیب زد: «الویل لکم اتدرون لمن تقاتلون؟ هذا ابن قتال العرب، فاحملوا علیه من کل جانب; وای بر شما، آیا می دانید با چه کسی می جنگید؟ این فرزند کشنده عرب است; پس از هر طرف بر او حمله کنید .»
    بعد از این فرمان از سویی چهار هزار تیرانداز دشمن، حضرت سیدالشهداء علیه السلام را آماج تیرهای خود قرار داده و آن حضرت را تیرباران کردند و از سوی دیگر به سوی خیمه ها هجوم بردند . در این حال سرور آزادگان فریاد برآورد: «یا شیعة آل ابی سفیان ان لم یکن لکم دین وکنتم لا تخافون المعاد فکونوا احرارا فی دنیاکم; ای پیروان خاندان ابی سفیان! اگر دین ندارید و از روز قیامت نمی هراسید، لااقل در زندگی آزادمرد باشید .»
    شمر گفت: حسین! چه می گویی!؟ امام فرمود: «انا الذی اقاتلکم وتقاتلونی والنساء لیس علیهن جناح فامنعوا عتاتکم عن التعرض لحرمی مادمت حیا; من با شما می جنگم و شما با من نبرد می کنید، این زنان گناهی ندارند; تا من زنده هستم از تعرض یاغیانتان به خانواده من جلوگیری نمایید .»

از این سخن حضرت دقیقا متوجه می شویم که این افرادی که باامام زمانشان به جنگ برخواسته اند ،دیگر دینی برایشان باقی نمانده ، وچون از هر راهی که شده قصد از پادرآوردن آن حضرت را داشتند ، لذا برای رسیدن به این هدف ، از اصول انسانی هم دست کشیده بودند ولذا به هر شکلی وبه هر راهی وبه هر جنایتی دست می زند.که یکی از آن جنایات حمله به خیام حرم و حمله به زن وبچه های بی گناه بود..سخن امام حسین به این بی دینها برای این بود تا به اصول انسانی که حتی افراد بی دین هم به آن احترام میگذارند ، آنها را یادآور شود.واز طرفی به آیندگان بفهماند که که خباثت دشمنان اهل بیت تا چه حد است.
    سخنی از حضرت مهدی(عج) خطاب به جدش امام حسین (ع) است که میفرماید: زمانی که لشکر کوفه تو را قویدل و نترس و پرجرات یافتند [و توانائی جنگیدن مردانه با تو را در خود ندیدند]، دامهای [مرگ آفرین] مکرشان را بر سر راهت نهادند و با حیله و شرارتشان به مقابله با تو برخاستند .» .

خداوند لعنت کند کسانی را که به عزیز زهرا ،حمله کردند و خون او را ریختند وبر بدن بی جانش نیز تاختند...
    اللهم العنهم جمیعا

7. تشکرها 2

نوشته
    262
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

ولی تو قران داریم لا اکراه فی الدین ..
    "کسی که خواب است را میتوان بیدار کرد،
    اما کسی که خود را به خواب زده هرگز!"

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مینیاتور نمایش پست

من این طور برداشت کردم که ازادگی بدون دین هم حاصل میشود.

با سلام و درود

آزادگی بدون دین هم حاصل می شود، ولی دین آمده تا چیزهایی فراتر از آن را به انسان تعلیم دهد و بگوید انسان برای رسیدن به رشد و تعالی، علاوه بر آنهایی که بالوجدان درک می کند نیاز به تعالیم دیگر هم دارد.

در واقع داشتن آزادگی داشتن حداقل ها است و دین آمده تا به انسان بیاموزد که برای تعالی و رشد، به بیش از حداقل ها نیاز دارید که آنها را دین تعلیم می دهد.

بنابر این امام حسین (ع) می فرمایند اگر دین ندارید لااقل به آن حداقل های انسانی پایبند باشید. آن حداقل هایی که از هر انسانی انتظار می رود.

در واقع اشعار به این است که این افراد علاوه بر این که به تعالیم و ارزشهای دین پایبند نیستند، حتی آن حداقل های انسانیت را هم مراعات نکرده و به آن پایبند نیستند. و این انحراف و شقاوت طرف مقابل را می رساند.

بنابر این یکسری امور از حداقل هایی هستند که نیاز به دین ندارد و بدون دین هم قابل فهم و درک هستند، ولی در عین حال برای رسیدن انسان به کمال و سعادت، کافی نیستند؛ و این دین و شریعت الهی است که بیش از حداقلی ها را به انسان تعلیم و آموزش می دهد و او را برای رسیدن به کمال راهنمایی نموده و زمینه رشد و تعالی او را فراهم می سازد.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)