جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرنوشت مرد منافقی که ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام را باور نکرد

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

مطلب سرنوشت مرد منافقی که ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام را باور نکرد

پس از تعيين حضرت على عليه السلام به امامت از سوى پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله كه به فرمان خداوند در غدير خم انجام شد و حضرت فرمودند: « من كنت مولاه فهذا على مولاه »، نعمان بن حارث كه از منافقان بود، نزد پيامبر آمده و گفت: ما را به توحيد، نبوّت، جهاد، حج، روزه، نماز و زكات، دستور دادى پذيرفتيم، حالا هم اين جوان را امام ما قرار داده‏اى؟!

پيامبر صلى اللَّه عليه و آله فرمود: « به فرمان خدا بود. »

او از شدّت ناراحتى به خود نفرين كرد و در نفرين، از آیه 32 سوره انفال اقتباس كرد. (1)

وَ إِذْ قالُوا اللَّهُمَّ إِنْ كانَ هذا هُوَ الْحَقَّ مِنْ عِنْدِكَ فَأَمْطِرْ عَلَيْنا حِجارَةً مِنَ السَّماءِ أَوِ ائْتِنا بِعَذابٍ أَليمٍ ( انفال / 32 )

و آن هنگام را كه گفتند: بار خدايا، اگر اين كه از جانب تو آمده حق است، بر ما از آسمان بارانى از سنگ ببار يا عذاب دردآورى بر ما بفرست.

امّا هنوز چند قدمى برنداشته بود كه سنگى از آسمان بر سر او فرود آمد و او را به هلاكت رساند و آيات اوّل سوره معارج نازل گرديد. «2» « سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ »

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

2.  

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

سوره معارج

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏

سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ (1) پرسنده‏اى از عذابى پرسيد كه

لِلْكافِرينَ لَيْسَ لَهُ دافِعٌ (2) بر كافران فرود خواهد آمد و كس آن را دفع نتواند كرد،

مِنَ اللَّهِ ذِي الْمَعارِجِ (3)
    از جانب خدا كه صاحب آسمانها.

سرنوشت مرد منافقی که ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام را باور نکرد
    بسيارى از مفسران و ارباب حديث شأن نزولى براى اين آيات نقل كرده‏اند كه حاصل آن چنين است:

هنگامى كه رسول خدا ص على علیه السلام را در روز " غدير خم " به خلافت منصوب فرمود و درباره او گفت: " من كنت مولاه فعلى مولاه" « هر كس من مولى و ولى او هستم على مولى و ولى او است » ، چيزى نگذشت كه اين مساله در بلاد و شهرها منتشر شد.

" نعمان بن حارث فهرى" خدمت پيامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم آمد و عرض كرد تو به ما دستور دادى شهادت به يگانگى خدا و اينكه تو فرستاده او هستى دهيم ما هم شهادت داديم، سپس دستور به جهاد و حج و روزه و نماز و زكات دادى ما همه اينها را نيز پذيرفتيم، اما با اينها راضى نشدى تا اينكه اين جوان ( اشاره به على علیه السلام است) را به جانشينى خود منصوب كردى، و گفتى: من كنت مولاه فعلى مولاه، آيا اين سخنى است كه از ناحيه خودت يا از سوى خدا؟!

پيامبر ص فرمود:" قسم به خدايى كه معبودى جز او نيست اين از ناحيه خدا است".

" نعمان" روى بر گرداند در حالى كه مى‏گفت اللَّهُمَّ إِنْ كانَ هذا هُوَ الْحَقَّ مِنْ عِنْدِكَ فَأَمْطِرْ عَلَيْنا حِجارَةً مِنَ السَّماءِ:" خداوندا! اگر اين سخن حق است و از ناحيه تو، سنگى از آسمان بر ما بباران"!

اينجا بود كه سنگى از آسمان بر سرش فرود آمد و او را كشت، همين جا آيه سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ لِلْكافِرينَ لَيْسَ لَهُ دافِعٌ نازل گشت".

آنچه را در بالا گفتيم مضمون عبارتى است كه در" مجمع البيان" از " ابو القاسم حسكانى" با سلسله سندش از " امام صادق علیه السلام" نقل شده است «1».

همين مضمون را بسيارى از مفسران اهل سنت، و روات حديث با مختصرى تفاوت نقل كرده‏اند.

مرحوم" علامه امينى" در" الغدير" آن را از سى نفر از علماى معروف‏ اهل سنت نقل مى‏كند ( با ذكر مدرك و نقل عين عبارت ) از جمله:
    تفسير غريب القرآن" حافظ ابو عبيد هروى".
    تفسير شفاء الصدور" ابو بكر نقاش موصلى".
    تفسير الكشف و البيان" ابو اسحاق ثعالبى".
    تفسير ابو بكر يحيى" القرطبى".
    تذكره ابو اسحاق" ثعالبى".
    كتاب فرائد السمطين" حموينى".
    كتاب" درر السمطين"" شيخ محمد زرندى".
    تفسير سراج المنير" شمس الذين شافعى".
    كتاب" سيره حلبى".
    كتاب" نور الأبصار"" سيد مؤمن شبلنجى".
    و كتاب شرح جامع الصغير سيوطى از" شمس الدين الشافعى".
    و غير اينها «2».

در بسيارى از اين كتب تصريح شده كه آيات فوق در همين رابطه نازل شده است، البته درباره اينكه اين شخص" حارث بن نعمان" بوده يا " جابر بن نذر" يا " نعمان بن حارث فهرى " اختلاف است، و مى‏دانيم اين امر تاثيرى در اصل مطلب ندارد.

تفسير نمونه، ج‏25، ص: 7 و 8

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

سوره معارج از اينجا آغاز مى‏شود كه مى‏فرمايد: تقاضا كننده‏اى تقاضاى عذابى كرد كه واقع شد" ( سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ ).

اين تقاضا كننده همانگونه كه در شأن نزول آیه آمده " نعمان بن حارث" يا" نضر بن حارث" بود كه به هنگام منصوب شدن على علیه السلام به مقام خلافت و ولايت در غدير خم و پخش شدن اين خبر در شهرها بسيار خشمگين گشت، و خدمت رسول خدا آمد و گفت: آيا اين از ناحيه تو است، يا از ناحيه خداوند؟

پيامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم صريحا فرمود: از ناحيه خدا است،

او بيشتر ناراحت شد، و گفت خداوندا! اگر اين حق است و از ناحيه تو است سنگى از آسمان بر ما فرود آور، و در اين هنگام سنگى فرود آمد و بر سر او خورد و او را كشت. «1».

تفسير نمونه، ج‏25، ص: 9

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر عاشقان ولایت

این روایت تاریخی هم تقدیم به شما :

انس بن مالک از انصار واز مردم خزرج بود. سالها خادم رسول اکرم

بود وبه این سمت افتخار میکرد. او ازصحابیانی بودکه از رسول خدا

(ص) حدیث بسیارنقل کرد.همچنین ازکسانی بودکه احادیث متعددی

از رسول خدا(ص) در منقبت امیر مومنان(ع)شنیده وروایت میکرداما

هنگامی که حضرت علی (ع) از او وچند تن دیگرخواسند تادرباره ی

ماحرای غدیر گواهی دهد حاضر نشدو زیادی سن خود را بهانه کرد

مدتی بعد به بیماری برص مبتلا شد . وبه همین دلیل همواره سر

وصورت خود رابا پارجه می پوشاند( تاریخ فقه وفقها- حسن طارمی)

............................................... حق یارتان........................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۸/۰۹/۱۴ در ساعت ۲۳:۱۸ دلیل: تصحیح

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری