جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  7
  مورد تشکر
  12 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند
  سرویس بین الملل ـ در حالی که برخی کارشناسان مسائل امنیتی و استراتژیک جهان همواره یکی از ابزار های مقابله به مثل ایران در جنگ احتمالی با ایالات متحده و رژیم صهیونیستی را بستن تنگه هرمز از سوی ایران می دانند، با این حال عده ای دیگر از کارشناسان، توانایی ایران برای انجام چنین کاری را مورد تردید قرار داده اند، اما اخیرا «دفتر اطلاعات نیروی دریایی ایالات متحده»(oni) اعلام کرده است که بر اساس ارزیابی آنان، ایران و نیروی دریایی این کشور قادر است که چنین کاری را انجام دهد.

  به گزارش "تابناک" این گزارش می افزاید: تنگه هرمز که یکی از شاهراه های حیاتی انتقال انرژی از خاورمیانه به اقصی نقاط جهان است از لحاظ استراتژیک در منطقه تحت کنترل ایران قرار دارد و ایران این توانایی را دارد که با بستن این تنگه، اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

  در این گزارش همچنین آمده است اگر چه توانایی ایران برای بستن این شاهراه حیاتی به صورت کوتاه مدت امکان پذیر است، اما همین اقدام می تواند اقتصاد جهانی را دگرگون کند.

  گفتنی است که ایران همواره تاکید کرده است که نیروی دریایی اش قادر است در شرایط خاص این تنگه را مسدود نماید، اما اعتراف روشن دفتر اطلاعاتی نیروی دریایی ایالات متحده، هر گونه تردید در این باره را از بین برده است و این نشانه دیگری از توانایی نیرو های نظامی ایران است.

  با این وجود ایران همواره متعهد بوده است که در شرایط عادی از این مزیت فوق العاده به عنوان ابزاری سیاسی و یا نظامی استفاده نکند که تاکنون هم چنین بوده است، اما در شرایط جنگی داشتن توانایی مسدود کردن شاهراه نفت جهان به عنوان برگی برنده، وزن ایران را در معادلات منطقه ای بالا خواهد برد.
  "اللهم عجل لولیک الفرج، و الفرج و النصر و العافیه و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه"

  از تربت پاک این شهید عزیزبوی عطر به مشام میرسد محل زیارت:بهشت زهرا(س):قطعه 26 ردیف 32 شماره 22
  ***

  لينك گفتگو با مادر شهيد محمد رضا شفيعي (يكي از 7 شهيدي كه پيكرشان پاكشان سالم ماندد)http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=6640

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  136
  مورد تشکر
  438 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم
  در مورد مطلبی که در این تایپیک نوشته شده است در سایت تابناک مقاله ایی به چشمم خورد که بی ربط ندیدم در این تایپیک ننویسم
  ايران چگونه تنگه هرمز را مي بندد؟
  موضوع بستن تنگه هرمز از سوي ايران دير زماني است كه در دانشگاه ها و كالج هاي نظامي جهان به عنوان يك موضوع تحقيقي مورد مطالعه قرار مي گيرد و از جمله كساني كه در اين زمينه تحقيق كرده اند دكتر " چت نيگل " است كه دانش آموخته آكادمي علوم دريايي دانشگاه جورج تاون و مشاور نظامي پيشين كميته بررسي مشترك آمريكا ، بريتانيا و عمان در موضوع بستن تنگه هرمز از سوي ايران است . دكتر نيگل معتقد است بستن تنگه هرمز موضوعي است كه " حرف زدن راجع به آن راحت تر از اقدام است ".
  وب سايت " American Spectator " در گزارشي ، واكنش هاي احتمالي ايران به حمله احتمالي آمريكا يا اسراييل به تاسيسات هسته اي تهران را مورد ارزيابي قرار داده است .

  به گزارش عصر ايران در اين مطلب آمده است : "نخستين واكنش ايران در صورت حمله احتمالي اسراييل يا ايالات متحده ( يا هر دو ) به تاسيسات هسته اي اش مي تواند حمله موشكي به تل آويو يا بستن تنگه هرمز باشد .

  موفقيت ايران در بستن تنگه هرمز شريان نفت از خليج فارس به جهان را دچار اختلال خواهد كرد كه صادرات نفت ايران هم در اين صورت متوقف خواهد شد . در چنان وضعي نقش روسيه به عنوان يك صادر كننده نفت و گاز برجسته تر و مهم ترخواهد شد ، اما دقيقا مشخص نيست كه بستن تنگه هرمز چه كمكي به موقعيت دفاع نظامي ايران خواهد كرد؟ آنچه مشخص است اين واقعيت است كه بستن تنگه هرمز و قطع شريان نفت از اين تنگه ، ضرر چنداني براي اسراييل نخواهد داشت در حالي كه اين كار كاملا به ضرر ديگر كشورهاي عرب صادر كننده نفت در منطقه خواهد بود .

  با اين وجود ايران هم براي بستن تنگه هرمز موانعي جدي دارد . مهم ترين آنها مختل شدن روند صادرات و واردات دريايي خود ايران از جمله واردات بنزين است . براي بستن تنگه هرمز ايران بايد يا از خير واردات بنزين بگذرد يا اينكه مسير دريايي را با مسير زميني امني جايگزين كند . بنابراين ، اين عامل مي تواند به عنوان يكي از مهم ترين موانع ايران در استفاده از تاكتيك بستن تنگه هرمز مورد توجه قرار گيرد .

  موضوع بستن تنگه هرمز از سوي ايران دير زماني است كه در دانشگاه ها و كالج هاي نظامي جهان به عنوان يك موضوع تحقيقي مورد مطالعه قرار مي گيرد و از جمله كساني كه در اين زمينه تحقيق كرده اند دكتر " چت نيگل " است كه دانش آموخته آكادمي علوم دريايي دانشگاه جورج تاون و مشاور نظامي پيشين كميته بررسي مشترك آمريكا ، بريتانيا و عمان در موضوع بستن تنگه هرمز از سوي ايران است . دكتر نيگل معتقد است بستن تنگه هرمز موضوعي است كه " حرف زدن راجع به آن راحت تر از اقدام است ".

  پر واضح است كه ايران به اندازه كافي ناو و ناوچه جنگي براي بستن كلاسيك تنگه هرمز ندارد . حتي قبل از انهدام كامل موشك هاي ساحل به درياي ايران استفاده موقت و كوتاه مدت ايران از اين موشك ها هم موانع و مشكلاتي براي تهران خواهد داشت . به هر روي يكي از راه هاي ايران براي انسداد اين تنگه ، انسداد فيزيكي مسير تردد از اين تنگه خواهد بود. براي مثال يكي از راه هاي اين كار غرق كردن كشتي هاي غول پيكر و بزرگ در اين آبراهه است . از نظر دكتر نيگل اين كار هم براي ايران عملي نيست چرا كه جمع كردن چندين كشتي عظيم الجثه و غرق كردن آنها در اين آبراه چندان عملي به نظر نمي رسد چرا كه ايران فاقد چنين كشتي هايي است كه بتواند اين كار را انجام دهد .

  راه ديگر و عملي ايران براي بستن تنگه هرمز مين گذاري اين آبراهه است . اما براي اين كار هم ايران بايد مين گذاري را هم در آبراهه قسمت خود و هم در آبراهه قسمت عمان انجام دهد كه براي مين گذاري در آب هاي عمان نياز به كشتي هاي مجهز و امكانات خاص خود را دارد .

  از سوي ديگر اين كار ايران با حساسيت هاي هاي شديد منطقه اي و بين المللي مواجه است هر چند كه اگر اين مورد را فرض بگيريم كه ايران در صورت اقدام به مين گذاري تبعات هر گونه مخالفت و حساسيت بين المللي برايش اهميت نخواهد داشت . به هر روي مين گذاري راه هاي مختلفي دارد كه يكي از آنها استفاده از هواپيماها است . هيچ اطلاعات موثقي از اينكه نشان دهد ايران داراي قدرت هوايي مجرب و كافي براي انجام اين كار باشد وجود ندارد .

  از اين رو شايد بهترين راه براي مين گذاري دريايي از سوي ايران استفاده از ظرفيت زير دريايي هاي ايران باشد . براي اين كار ايران نياز مند داشتن زيردريايي هايي است كه داراي اين تكنيك باشند و ترجيحا بتوانند مين هاي خود كششي به كار گذارند . دكتر نيگل معتقد است كه با توجه به شناختي كه از امكانات نيروي دريايي ايران دارد اين كار براي آنها چندان عملي نيست .

  آنچه كه ايراني ها به نظر مي رسد مي توانند در مين گذاري انجام دهند اين است كه با به كار گيري تعداد زيادي كشتي و قايق هاي جنگي تنگه را مين گذاري كنند . دكتر نيگل معتقد است كه در اين زمينه هم تجربه نشان داده كه مين هاي دريايي سنتي را بسيار سخت مي توان ماهرانه و دقيق كار گذاشت ، در حالي كه مين روبي آن بسيار آسان تر از كاشتن و ريختن آن است .

  در اين زمينه دكتر نيگل معتقد است كه مين هاي" ته دريايي " ( عمقي ) بسيار آسان كار گذاشته مي شوند ، سخت يافته مي شوند و بسيار سخت تر قابل مين روبي هستند . دكتر نيگل معتقد است كه مين هاي ته دريايي يا عمقي به هر حال كشتي ها را تهديد نمي كند و بسياري از ناوها و كشتي ها بدون برخورد با كف دريا مي توانند از فراز اين مين ها رد شوند و مشكلي پيش نيايد . از نظر دكتر نيگل مين هايي خطرناكند كه سيار باشند و براي كار گذاشتن اين مين ها ايراني ها نياز به تبحر خاصي دارند .

  البته از نظر دكتر نيگل راه كار عملي براي مقابله با تمام اين مين ها استفاده از كشتي ها و هلي كوپترهاي مين روب است و البته از نظر او بهترين راهكار براي مقابله با مين گذاري تنگه هرمز بمباران شديد پايگاه ها و مسيرهاي دريايي مين گذاري ايران است .
  ویرایش توسط شهدای گمنام : ۱۳۸۸/۰۹/۱۷ در ساعت ۱۰:۵۴
  و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون

  شهید
  تو بالا رفته ایی من در زمینم
  برادر روسیاهم شرمگینم 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  7
  مورد تشکر
  12 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام علیکم
  با توجه به تراکم و کیفیت نیروهای نظامی ایران در تنگه ی هرمز احتمالا ایران از یک مجموعه اقداماتی در جهت بستن این تنگه استفاده می کند..تنگه ی هرمز منطقه ی کم عمقی است. برای این منظور سه کلاس از قایق های تند روی نیروی دریایی سپاه که بعضا به موشک های کوثر هستند در کنار بیش از 50 سایت موشک های ساحل به دریایی نور کوثر رعد همچنین زیر در یایی های کلاس طارق ویژه ی آب های کم عمق در کنار مین های دریایی که به روش پرتابی. یا بوسیله ی بالگرد های نیروی دریایی یا زیر دریایی های کوچک مین گذار در طول تنگه قرار می گیرند مسدود می شوند. قایق های تند رو می توانند از پوشش جزایر منطقه برای در امان مانده از نیروهای متجاوز و همچنین درگیری با انها استفاده کنند. حتی توپخانه نیروی زمینی سپاه با گلوله های هدایت شونده می تواند در این بخش سهمی ایفا کند اما در هر صورت مسدود کردن این تنگه باید همراه با مشغول نگه داشتن نیروهای متجاوز در خلیج فارس همراه باشد.سایت های موشکی ساح به دریایی ایران روز به روز در حال گسترش هستند و متحرک بودن این سایت ها موجب شده از امنیت نسبی ای برخوردار شوند. اگر ساحل تنگه ی همرمز با بیش از 100 واحد موشکی به همراه پشتیبانی توپخانه ای تجهیز شود آنوقت مسدود کردن تنگه بدیهی است. در ثانی ایران برنامه هایی برای استفاده از موشک های بالستیک به روش شلیک همزمان چند موشک با مختصات نزدیک به هم و کلاهک های خوشه ای جهت از کار اندازه ناو های بزرگ و هواپیما بر متجاوزین در دست دارد. موشک های بالستیک این برنامه از نوع شهاب 1 و 2 هستند که ارتقاد داده شده و ضریب خطایشان کمتر شده هست.
  از سویی باید یادی از زیر دریایی های کلاس کیلوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلام ایران نمود. این زیر دریایی ها برای دشمن یکی از مهلک ترین تسلیحات ایرانی است.بویژه یاب های کم عمق تنگه ی هرمز می تواند جولانگاه مناسبی برای این زیر در یایی ها باشد. زیر دریایی های کلاس طارق هم با توجه به روند روز افزون تولید و ورود به خدمت کم کم در زمنینه ی مین گذاری و شلیک ازدر می توانند در این بحث سهیم باشند.
  ایران ابزار های زیادی برای بستن تنگه به همراه دارد که به صورت مختصر در بالا برخی از انها گفته شده. اما متجاوزین هم برترین نیروی دریایی دنیا را در اختیار دارند. این نیرو در خلیج فارس و اب های کم عمق و گرم خلیج فارس توانایی هایش تنزل می یابد از طرفی در این منطقه با هزاران قایق تند روی سپاه پاسداران از 5 کلاس متفاوت رو به رو است به همراه پشتبانی موشک های ساحل به دریا و نیرو ی هوایی و در یای عمان با ناوچه ها و ناوشکن های ارتش جمهوری اسلامی ایران و زیر دریایی های ان نیرو که آمادگی خود را به عنوان یک نیرویی کارامد ثابت کرده اند.
  این ها همه از یک سو و مین های گوناگون و پر تعداد در یایی ایران و روش های متعددی که ایران در رزمایش ها برای مین گذاری تمرین و اجرا نموده یک اصل مهم می باشد. در درگیری های سال 66 و 67 هم نقش این مین های دریایی بسیار تعیین کننده بود در درگیری. لذا گرچه نقطه ی قدرت متجاوزیر نیرویی دریایی ان ها است اما در این منطقه با یک حریفی مواجه اند که با رعایت یک اصل خاص به نام ابتکار فرصت پیش بینی را از دشمن گرفته است. بی شک نگرانی دشمن و نقطه ی قوت ما نیز در این فاکتور مهم به نام ابتکار هست.
  این ها خلاصه ای از وضعیت واقع بود.
  حال اگر دوستان مایل باشند در مورد چگونگی درگیری احتمالی و تخمین کارشناسان نظامی دنیا و روش های مقابله ی ایران در این درگیری ها بحث می کنیم.
  "اللهم عجل لولیک الفرج، و الفرج و النصر و العافیه و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه"

  از تربت پاک این شهید عزیزبوی عطر به مشام میرسد محل زیارت:بهشت زهرا(س):قطعه 26 ردیف 32 شماره 22
  ***

  لينك گفتگو با مادر شهيد محمد رضا شفيعي (يكي از 7 شهيدي كه پيكرشان پاكشان سالم ماندد)http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=6640

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود