صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شریعتی خلاف کرده است؟

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

آیا شریعتی خلاف کرده است؟

با سلام خدمت دوستان گرامی
    من یه مشکلی داشتم و میخواستم ببینم اوضاع از چه قراره؟
    دکتر شریعتی یکی از بهترین اشخاصی است که من میشناسم.پس چرا با نظرات وی در بیشتر جاها مخالفت می شود و نمیگذارند پوستری از ایشان روی دیوار قرار دهند و یا اگر قرار دهیم میگویند چرا نصب کردی.
    تا اونجایی که من میدونم ایشان از لحاظ اعتقادی مشکل نداشتند و چرا ما با این بزرگان به مخالف می پردازیم؟
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

2. تشکر

3.  

نوشته
    207
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط jahangardkocholo نمایش پست
    تا اونجایی که من میدونم ایشان از لحاظ اعتقادی مشکل نداشتند و چرا ما با این بزرگان به مخالف می پردازیم؟
    دوست عزیز باید آموخت که رفتاری که حکومت و بعضا مسئولین فرهنگی جامعه انجام میدهند ملاک خلاف بودن نیست ! اونا که معصوم نیستن
    در بزرگداشتی که برای دکتر شریعتی برگذار شده بود خامنه ای اونو یه ادم روشنفکر و کسی که اساس افکار و گفتارش مبارزه با غرب و آمریکاست عنوان کرده
    و اونا هم شاید بگن مهم راه شریعتی هست
    شریعتی به عنوان یک روشنفکری که اساس اصلاحات دین رو لازم و احتیاج میدونست مطرح هست
    و امروز با خود اصلاحات دین به عنوان پنداری غرب ضده برخورد میشه !
    و در ضمن آرمان شریعتی بازگشت به فرهنگ ایران اسلامی در محدود خودمون بود
    ولی امروز متولیان فرهنگی به شدت به این موضوع تاکید دارن که بازگشت به فرهنگ ایرانی رخ داده و امروز از دل فرهنگ ایران نیاز به صدور فرهنگ ایرانی اسلامی وجود داره وبرای اون تلاش میکنن و جهان بدون فرهنگ اسلامی رو جهان کفر و مشکلات اونو که بعضا حتی طبیعی هست اساس جریان کفر میدونن
    بنابراین جای برای برداشت از تفکر دکتر نمیبینن
    و در یک کلام تفکر او رو جهادی نمیدونن و یک مرحله گذر میدونن که تموم شده و امروز مرحله جهاد هست !
    صدف سينه من عمري
    گهر عشق تو پروردست
    كس نداند كه درين خانه
    طفل با دايه چه ها كردست
    همه ويراني و ويراني
    همه خاموشي و خاموشي
    سايه
    افكنده به روزنها
    پيچك خشك فراموشي...

http://z.about.com/d/cruises/1/0/g/I/1/122-2240_IMG.JPG

5. تشکر

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

سلام دوستان عزیز
    چرا ما یه عادت خیلی بدی داریم و به روش دوستی خاله خرسه میخوایم ...................
    عزیز من دکتر شریعتی 90% حرفاش ردست اما نمیخوای قبول کنی که 10 % حرفاش واقعا در حد دکتر نبود؟؟؟؟
    من خودم عاشق دکتر شریعتی و جمله هاشم ولی باید قبول کنیم که اشتباهاتشم کم نبود
    چون دکتر رشتش جامعه شناسی بود و اکثرا در مباحث اسلامی..........
    ولی بازم میگم قلم دکتر واقعا عالی بود و رو خیلیا از جمله من تاثیر مثبت گذاشت
    ولی یاد بگیریم از کسی تعریف الکی نکنیم و نگیم که اشتباه نداشته و......
    خدا رحمتش کنه خیلی آدم بزرگی بود
    خدا تمام کسانی که باعث مرگش شدن(رژیم منفور پهلوی و شاه و..)لعنت کنه و..
    الهی العفو...

نوشته
    495
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    31 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

آقاي جهانگرد
    شايد در تاريخ انقلاب اسلامي شخصيتي بحث برانگيز تر از دكتر شريعتي وجود نداشته است. علت اين امر هم شخصيت پيچيده و عجيب خود شريعتي بوده است.
    متاسفانه با وجود اين بسياري از نظرات ايشان در مورد اسلام صحيح است مي باشد اما در بعضي موارد ايشان دچار التقاط و خلاف گويي هايي شده است كه باعث شده نتوان به او به عنوان يك مرجع علمي نگاه كرد.
    استاد شهيد مطهري به عنوان يك مجتهد حقيقي و روشنفكر راستين به خاطر خصوصيات مثبتي كه در ايشان (شريعتي)بود از جمله فهم سياسي و انقلابي از اسلام و بيان قوي و جذاب ايشان (شريعتي) را به عنوان سخنران حسينيه ارشاد منصوب كردند اما بعد از اين كه خلاف گويي هاي او كم كم اوج گرفت و به تذكرات پياپي شهيد مطهري كه استادش بود گوش نمي كرد شهيد مطهري ايشان را رها كردند.
    حضرت امام خميني هم با هوشياري نه ايشان را تاييد كردند و نه رد. علتش هم اين بود كه واقعا خصوصياتي در انديشه دكتر شريعتي بود كه با اسلام راستين و همچنين انديشه سياسي حضرت امام كاملا منطبق بود اما در عين حال در بعضي موارد ايشان به شدت دچار التقاط شده بود و علاوه بر آن غروري كه در اثر محبوبيتش در او شكل گرفته بود باعث شده بود كه به بقيه علما به صورت غير مستقيم بي احترامي كند تا جايي كه بحث اسلام منهاي روحانيت را مطرح كرد و به هيچ نصيحتي گوش نمي كرد.
    لذا به همين خاطر حضرت امام نه مي توانستند ايشان را كامل رد و نه كاملا تاييد كنند به همين به هيچ وجه در مورد ايشان در طول حيات خود اظهار نظر نكردند.

به هر حال انديشه شريعتي قابل تقدير است. او با وجود اين كه سواد ديني منسجم و جامعي نداشت در بين روشنفكران زمان خودش در كنار جلال آل احمد از جمله معدود كساني بود كه توانست بعد از مواجه با كوران عقايد و نظريات غربي، انديشه ديني خود را حفظ كند.
    روي هم رفته كاركرد ايشان براي انقلاب مثبت بود و توانست بسياري از جوانان را از افتادن در دام ماركسيزم نجات دهد. هر چند خود او به شدت متاثر از ماركس بود و قصد داشت با استفاده از انديشه ماركس تفسيري انقلابي و سياسي از اسلام ارائه بدهد در حالي بنا به قول شهيد بهشتي "اسلام از همان روز اول يك دين انقلابي بود و تا آخر نيز بايد انقلابي بماند". بنابراين نياز نبود كه براي فهم انقلابي از اسلام به آراء ماركس رجوع كند.
    در پايان بايد عرض كنم آن چه از آراء شريعتي كه صحيح و منطبق با اسلام است، نسخه كامل و اصيل آن در آراء بزرگاني چون شهيد مطهري، شهيد بهشتي و بالاخص خود حضرت امام خميني وجود دارد. شريعتي حرف جديدي نزده است و چيز جديدي به اسلام اضافه نكرده است. او توانست بعضي از آموزه هاي مغفول شده اسلام را كشف كند همان هايي كه به خاطر آن امام خميني و شاگردان ايشان مثل شهيد بهشتي و شهيد مطهري براي آن نهضت انقلاب اسلامي را به وجود آوردند.
    ویرایش توسط Divine Love : ۱۳۸۸/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۰:۳۲

عرفان شرقی در غرب
    با پروفسور ویلیام چیتیک، استاد عرفان اسلامی در دانشگاه استونی بروک نیویورک آشنا شوید.
    http://williamchittick.mihanblog.com

وبلاگ صورتکهای خدا

8. تشکرها 2

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

با سلام
    و تشكر از همه دوستانى كه نظر دادند اما در اين باره شايد بهترين و گوياترين نظر، سخنان مرحوم آيت الله شهيد مطهرى باشد كه در تاريخ 23/9/56 ايراد كرده است:
    بسم اللّه الرحمن الرحيم و به نستعين
    نظر به اين كه مسائل مربوط به مرحوم دكتر على شريعتى مدّتى است موضوع جنجال و اتلاف وقت طبقات مختلف و موجب انصراف آنها از مسائل اساسى و حياتى و وسيله بهره بردارى افراد و دستگاههاى مغرض گرديده است، اينجانبان تبادل نظر در اين مسائل را ضرورى دانستيم و در پى يك سلسله مذاكرات به اين نتيجه رسيديم كه تا حدود زيادى وحدت نظر داريم و با توجّه به اين كه بيشترين افرادى كه دچار اين سردرگمى و بيهوده كارى هستند، از قشر حقيقت طلب اند، وظيفه شرعى دانستيم عقايد و نظريات مشترك خود را در اين زمينه نخست به طور اجمال و سپس به طور تفصيل به اطّلاع عموم و به ويژه اين قشر برسانيم. باشد كه وسيله خيرى براى رهايى از اين سردرگمى و بازگشت به وحدت و الفت ميان مسلمانان گردد كه البته موجب رضاى خداى متعال خواهد بود.
    آنچه درباره آن مرحوم شايع است، يا مربوط است به جنبه گرايشهايش و يا به استنباطها و اظهار نظرهايش در مسائل اسلامى كه در آثار و نوشته هاى او منعكس است. اينجانبان كه علاوه بر آشنائى با آثار و نوشته هاى مشاراليه با شخص او فى الجمله معاشرت داشتيم، معتقديم نسبتهايى از قبيل سنّى گرى و وهابيگرى به او بى اساس است و او در هيچ يك از مسائل اصولى اسلام از توحيد گرفته تا نبّوت و معاد و عدل و امامت گرايشى غير اسلامى نداشته است.
    ولى نظر به اين كه تحصيلات عاليه و فرهنگ او غربى بوده و هنوز فرصت و مجال كافى نيافته بود در معارف اسلامى مطالعه وافى داشته باشد تا آن جا كه گاهى از مسلّمات قرآن و سنّت و معارف و فقه اسلامى بى خبر مى ماند، هر چند با كوشش زياد به تدريج بر اطّلاعات خود در اين زمينه مى افزود، در مسائل اسلامى(حتّى در مسائل اصولى) دچار اشتباهات فراوان گرديده است كه سكوت در برابر آنها ناروا و نوعى كتمان حقيقت و مشمول سخن خداست كه:«انّ الذين يكتمون ما انزلنا من البيّنات من بعد ما بينّاه للناس اولئك يلعنهم اللّه و يلعنهم اللاعنون»از اين رو، با توجّه به استقبال فراوان جوانان به كتب مشاراليه و اين كه خود او در اواخر عمر در اثر تذكرات متوالى افراد بى غرض و بالاتر رفتن سطح مطالعات خودش متوجّه اشتباهات خود شد و به يكى از نزديكانش وكالت تام براى اصلاح آنها داد، اينجانبان بر آن شديم به حول و قوّه الهى ضمن احترام به شخصيّت او و تقدير از زحمات و خدماتش در سوق دادن نسل جوان به طرف اسلام، بدون مجامله و پرده پوشى و بدون اعتنا به احساسات طرفداران متعصب و يا دشمنان مغرض، طّى نشرياتى نظريات خود را درباره مطالب و مندرجات كتابهاى ايشان بالصراحه اعلام داريم. از خداوند متعال مدد مى طلبيم و از همه افرادى كه بى غرضانه نظريات مستدل خود را در اختيار ما قرار دهند و ما را در اين راه يارى نمايند، متشكر خواهيم شد.
    والسلام على من اتبع الهدى
    مرتضى مطهرى

ویرایش توسط کلات : ۱۳۸۸/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۱:۱۸

نوشته
    793
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    13

بسم الله النور
    سلام علیکم
    این مجادله بین پیروان اندیشه دکتر شریعتی ومخالفان اندیشه ایشون از دیرباز وجودداشته که همین افراط وتفریط ها که گاه دکتر را به عرش برده وگاه برفرش می زندندش باعث گردید تاتصویری درست دراذهان باقی نماند...
    اما اطلاع از نظرات عالمی که سخنانش فصل الخطاب وصدق کلامش زبانزد بود راهگشاست:
    علامه طباطبايي بر اين باور بود كه آثار دكتر شريعتي صرف‎نظر از ارزشي كه داشته و دارد، با اشكالاتي اساسي مواجه است. در حقيقت، ايشان نيز ضعف انديشه‎هاي شريعتي را در اسلام‎شناسي آن مي‎داند كه موجب مي‎شود تا نگاهي ماركسيستي و چپ را در غالب سخنان و نوشتارهاي وي بيابيم.
    والسلام

[SIGPIC][/SIGPIC]
    اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
    علی بن ابی طالب
    الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
    ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
    --------------------------------------
    همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....

نوشته
    207
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط behrooz_313 نمایش پست
    خدا تمام کسانی که باعث مرگش شدن(رژیم منفور پهلوی و شاه و..)لعنت کنه و..
    گاف ...

نگیم که اشتباه نداشته و......
    کسی که ادعا کنه کسی دیگه اشتباه نداره ازش تعریف نمیکنه !

ون دکتر رشتش جامعه شناسی بود و اکثرا در مباحث اسلامی..........
    ادبیات سوربون فرانسه
    بازم گاف

آنچه لازم به تاکید هست ظلم به بزرگی چون شریعتی هست صدا و سیما مردم رو از نفوذ کلام این شخصیت ادبی محروم کرده
    و ناشی از این هست که هنوز نیاموخته که هیچ کس در همه رشته ها برجسته نیست ! و ریشه این بیان هم جای دیگری داره
    صدف سينه من عمري
    گهر عشق تو پروردست
    كس نداند كه درين خانه
    طفل با دايه چه ها كردست
    همه ويراني و ويراني
    همه خاموشي و خاموشي
    سايه
    افكنده به روزنها
    پيچك خشك فراموشي...

12. تشکر

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط parzadan نمایش پست
    گاف ...

کسی که ادعا کنه کسی دیگه اشتباه نداره ازش تعریف نمیکنه !

ادبیات سوربون فرانسه
    بازم گاف

با سلام خدمت دوست عزیز با این چیزی که نوشتید فهمیدم هیچی از دکتر شریعتی نمیدونید

شما بهتره اول یه سری به زندگی نامه ایشون میزدید و می دیدید که چه سالی فوت کردند و به خاطر چی از ایران فرار(دقت کنید)کردند و .....

خوب بعضیها که بغض این انقلاب امام زمانی رو دارند بایدم بگند که دکتر بعد از انقلاب و به دست این حکومت کشته شد و.....

تازه دیگه همه میدونن که آیت الله استاد مطهری (ره) رو طرفدارای چه حذبی به شهادت رسوندند (خدا لعنتشون کنه با این ضربه ای که به اسلام و ایران زدند)

در ضمن اینم بدنید که دکتر بعد از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک دکترا در رشته تاریخ (سال 1342) شروع به گذراندن دوره کامل کلاسهای جامعه شناسی میکنن
    دکتر در آغاز تحصیلات یعنی سال38 در دانشگاه سربن بخش ادبیات و علوم انسانی ثبت نام کرد و به خاطر پیشنهاد دوستان و علاقه شخصی به قصد تحصیل در رشته جامعه شناسی به فرانسه رفت ولی در انجا متوجه شد که فقط در ادامه رشته قبلیش میتواند دکترایش را بگیرد

درسها و تحقیقات اصلی دکتر در اروپا بیشتر در دو مرکز علمی انجام میشد
    یکی در کلژدوفرانس در زمینه جامعه شناسی و دیگر در مرکز تتبعات عالی در ضمینه جامعه شناسی مذهبی بود

در ضمن از آبان ماه 51 تا تیر ماه 52 دکتر به زندگی مخفی روی اورد و ساواک به دنبال او بود از تعطیلی به بعد متن سخنرانی های دکتر با اسم مستعار به چاپ می رسیدو....................................(ک ی که خوابه میشه بیدارش کرد اما کسی که خودشو به خواب زده..........)

و این عین جمله دکتر.........در کتاب روش شناخت اسلام
    ((من از نظر این که رشته تحصیلی و تخصصی ام تاریخ و جامعه شناسی است به خود حق می دهم که آن چه در این مورد به نظرم رسیده به عنوان یک طرح بیان کنم.))

خلاصه من هر چی از دکتر بگم از رو اطلاعات و علاقه و استمرار در مطالعه کتاب های ایشون هست و انس خاصی با کتابهای ایشون دارم
    اما شما دوست عزیز چی از دکتر میدونید تا حالا چنتا از کتابهای دکتر رو خوندید؟؟؟؟
    تا حالا از اسلامیات دکتر چیزی خوندید؟؟؟؟(نزدیک به 40 کتاب در این مورد؟؟؟)

حالا من که اینهمه کتابهای دکتر رو خوندم به شما میگم عزیز دل دکتر هم مثل خیلی از روشنفکرای دیگه کلی اشتباه داشته (چون اسلام شناسی کار هر کسی نیست و ایشون اجتهاد که نداشتن.....)
    البته بازم میگم قلم بسیار عالی داشتند و متن جمله هاشون خواننده رو خود به خود جذب میکنه و علت دعوتشون به حسینیه ارشاد توسط استاد مطهری هم همین بوده

در ضمن ممنون با این ادب در گفتارتون
    هر کی به این تاپیک سر بزنه می فهمه کی گاف زده
    ولی من قصدم رو کم کنی با شما نیست چون من شخصیتمو از سر راه گیر نیاوردم

و فقط قصدم روشن شدن حقیقت است و.....
    به امید پیشرفت سطح فکری و اجتماعی و.......
    ویرایش توسط Behrooz_313 : ۱۳۸۸/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۸:۵۴ دلیل: لبی
    الهی العفو...

14. تشکر

نوشته
    207
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی بد حرفای من رو متوجه میشد
    در این بعد متوجه شدن همین بس که من گفتم گاف شما رفتی فکر کردی که من فکر میکنم دکتر به دست شاه کشته نشده در حالی که گاف خودتو ندیدی !

گاف این بود که

خدا کسانی که به دست رژیم شاه کشته شدن را لعنت کنه !
    صدف سينه من عمري
    گهر عشق تو پروردست
    كس نداند كه درين خانه
    طفل با دايه چه ها كردست
    همه ويراني و ويراني
    همه خاموشي و خاموشي
    سايه
    افكنده به روزنها
    پيچك خشك فراموشي...

نوشته
    207
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دکتر رشتش جامعه شناسی بود
    بخش ادبیات و علوم انسانی ثبت نام کرد
    رشته اش جامعه شناسی نبوده تا اونجای که من اطلاع دارم

ولی خوب مهم نیست مهم اینه که اشتباه رو هرکسی داره ! دلیل نمیشه به خاطر اشتباه حذفش کنن

و صد البته ! ایشون یکی از دوستان سید علی خامنه ای بودن پس ادعا اینکه ایشون رو شاه نکشته خیلی مسخره هست
    ولی آیا اسم ایشون در رسانه ملی و روز بزرگداشت و شهداتشون در همین رسانه به اندازه شهدای عادی و معمولی که توسط شاه به شهادت رسیدن برده میشه ؟!
    صدف سينه من عمري
    گهر عشق تو پروردست
    كس نداند كه درين خانه
    طفل با دايه چه ها كردست
    همه ويراني و ويراني
    همه خاموشي و خاموشي
    سايه
    افكنده به روزنها
    پيچك خشك فراموشي...

17. تشکرها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری