صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا غسل میکنیم ؟

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا غسل میکنیم ؟

جایی خوندم به نقل از کتاب بحارالانوار (اگه درست نوشته باشم) در مورد غسل نوشته بود که البته من زیاد بهش اعتماد نکردم ... شخصی از پیامبر دلیل غسل جنابت رو میپرسه و پیامبر دلیلش رو پاکیزگی جسمی بیان میکنه.
    حالا من کاری به غسل جنابت ندارم ... کلا غسل رو میگم.
    اگه هدف پاکیزگی جسمیه که با حموم رفتنم حل میشه، نیازی نیست حتما آدم غسل کنه ... اگه هدف پاکیزگی روحیه میخوام بدونم تو غسل کردن چه خاصیتی وجود داره که باعث میشه روح آدم پاک بشه !!
    آیا با آب ریختن به اعضای بدون و شستن قسمت های بدن ، ما روحمون رو پاک میکنیم ؟!!
    اي منتظران گنج نهان مي آيد

آرامش جان عاشقان مي آيد

بر بام سحر طلايه داران ظهور

گفتند که صاحب الزمان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

2. تشکر

3.  

نوشته
    72
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط 3dmajid نمایش پست
    آیا با آب ریختن به اعضای بدون و شستن قسمت های بدن ، ما روحمون رو پاک میکنیم ؟!! :gol:
    در مورد این یه تیکه باید بگم که:پاکی جسم مقدمه پاکی روح است.
    تا حالا این سوالو از خودتون پرسیدید که چرا برای تربیت روح انسان به نماز که جسمیه توصیه شده؟؟اینم مثل سوال شماست.

5. تشکر

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

در مورد این یه تیکه باید بگم که:پاکی جسم مقدمه پاکی روح است.
    تا حالا این سوالو از خودتون پرسیدید که چرا برای تربیت روح انسان به نماز که جسمیه توصیه شده؟؟اینم مثل سوال شماست.
    سوال خیلی قشنگی بود ... ولی من فکر میکنم ذکرهایی که تو نماز میگیم باعث میشه روی روحمون تاثیر بزاره، و حرکتایی که میکنیم روی روح ما تاثیری نداره !!

آرامش جان عاشقان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

7. تشکرها 2

نوشته
    72
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط 3Dmajid نمایش پست
    سوال خیلی قشنگی بود ... ولی من فکر میکنم ذکرهایی که تو نماز میگیم باعث میشه روی روحمون تاثیر بزاره، و حرکتایی که میکنیم روی روح ما تاثیری نداره !!
    ایا اثرات ورزش(حرکات جسمی) فقط جسمیه؟تا حالا نشده بعد از ورزشتون سرحال بشین؟؟
    سرحالیم اثر روحیه دیگه

9. تشکر

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا اثرات ورزش(حرکات جسمی) فقط جسمیه؟تا حالا نشده بعد از ورزشتون سرحال بشین؟؟
    سرحالیم اثر روحیه دیگه:gig:
    درسته ... ولی ورزش مثلا بارفیکس و دراز نشست و دوییدن رو با حرکت نماز که نمیشه مقایسه کرد ... تازه اگه هدف از نماز اینه که همچین ورزشی کنیم ... خب نماز نمیخونیم و میریم حسابی ورزش میکنیم، بهتره از بحث اصلی هم خارج نشیم ... البته شاید اینا لازم باشه که بدونیم

آرامش جان عاشقان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    72
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط 3Dmajid نمایش پست
    درسته ... ولی ورزش مثلا بارفیکس و دراز نشست و دوییدن رو با حرکت نماز که نمیشه مقایسه کرد ... تازه اگه هدف از نماز اینه که همچین ورزشی کنیم ... خب نماز نمیخونیم و میریم حسابی ورزش میکنیم، بهتره از بحث اصلی هم خارج نشیم ... البته شاید اینا لازم باشه که بدونیم
    سلام
    پاسخ من(اثرات روحی ورزش) در جواب سوالتون بود که فقط اذکار نماز برای تربیت روح است نه حرکات!
    اما من متوجه نشدم اگر شما معتقدین که اذکار تاثیر گذار بر روح هستند پس چرا با اذکار غسل مشکل دارید؟
    با این حال پاسخ به سوالتونو به کارشناسان میسپاریم

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    پاسخ من(اثرات روحی ورزش) در جواب سوالتون بود که فقط اذکار نماز برای تربیت روح است نه حرکات!
    اما من متوجه نشدم اگر شما معتقدین که اذکار تاثیر گذار بر روح هستند پس چرا با اذکار غسل مشکل دارید؟
    با این حال پاسخ به سوالتونو به کارشناسان میسپاریم:rose:
    مگه غسل هم اذکار داره ؟!!
    منظور من فعل غسل کردنه.
    ممنونم.

آرامش جان عاشقان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    82
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاید بتونیم در ظاهر با حمام کردن اون شرایط غسل رو ایجاد کنیم اما:

نیت نداریم و شاید هم خیلی چیز های دیگه.

شما سه شبانه روز غذا نخور بعد از این چند روز یکی بهت می گه این روزا ثواب داشت روزه بگیری. تو هم می گی من که غذا نخوردم پس روزه ام دیگه. ولی این طور نیست؛ نیت نداشتی.

در مثال بالا شرایط ایجاد شده همونه از لحاظ جسمی همون غذا نخوردن رعایت شده اما روح و نیت چی؟؟؟
    زندگی زیباست اما شهادت زیباتر

14. تشکر

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

جایی خوندم به نقل از کتاب بحارالانوار (اگه درست نوشته باشم) در مورد غسل نوشته بود که البته من زیاد بهش اعتماد نکردم ... شخصی از پیامبر دلیل غسل جنابت رو میپرسه و پیامبر دلیلش رو پاکیزگی جسمی بیان میکنه.
    اگه هدف پاکیزگی جسمیه که با حموم رفتنم حل میشه، نیازی نیست حتما آدم غسل کنه ...:gol:
    سلام دوست عزيز
    طبق تحقيقات دانشمندان در بدن انسان دو سلسله اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك وجود دارد كه در سراسر بدن و در اطراف تمام دستگاه‏ها و جهازات داخلى و خارجى هستند.
    وظيفه اعصاب سمپاتيك تند كردن و به فعاليت واداشتن دستگاه‏هاى مختلف بدن است و وظيفه اعصاب پاراسمپاتيك كند كردن فعاليت آن‏ها است.

از تعادل فعاليت اين دو دسته اعصاب دستگاه‏هاى بدن به طور متعادل كار مى‏كند. گاهى جريانهايى در بدن رخ مى دهد كه اين تعادل را به هم مى‏زند. از جمله اين جريان‏ها مسئله ارگاسم (اوج لذت جنسى) است كه معمولاً مقارن خروج منى صورت مى گيرد. از جمله امورى كه مى‏تواند اعصاب سمپاتيك را به كار وا دارد و تعادل از دست رفته را تأمين كند، تماس آب با بدن است. از آن جا كه تأثير ارگاسم روى تمام اعضاى بدن به طور محسوس ديده مى‏شود و تعادل اين دو دسته اعصاب در سراسر بدن به هم مى‏خورد، دستور داده شده است كه پس از آميزش جنسى يا جنابت و خروج منى، تمام بدن با آب شسته شود

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگه هدف پاکیزگی جسمیه که با حموم رفتنم حل میشه، نیازی نیست حتما آدم غسل کنه ... اگه هدف پاکیزگی روحیه میخوام بدونم تو غسل کردن چه خاصیتی وجود داره که باعث میشه روح آدم پاک بشه !!
    آیا با آب ریختن به اعضای بدون و شستن قسمت های بدن ، ما روحمون رو پاک میکنیم ؟!! :gol:
    سلام
    من مستقیما راجع به خود غسل دلیلی نشنیدم.ولی راجع به وضو شنیدم که 1جورایی به غسل ربط داره.البته اینکه می خوام بگم ، دلیل علمیشه و مطمئنا علت های دیگه هم داره که من نمی دونم. دلیل خیلی چیزای دیگه هم نمی دونیم .ولی چون خدا گفته باید بدون چون و چرا بگیم چشم.عشق و ایمان واقعی یعنی واسه چشم گفتن ، دلیل نخواهیم.پژوهش گرا میگند چون روزانه انسان با سیگنال های فراوانی در ارتباطه ( مثل موبایل) این سیگنال های مضر در رشته های عصبیمون جمع میشن. تجمع این سیگنالها در اعصابی که در صورت و آرنج تا نوک انگشتان و پا و سر(نقاطی که هنگام وضو خیس می کنیم) جمع میشن خیلی خیلی خطرناکه.موثرترین و کم هزینه ترین راه برای دفع سیگنال از رشته های عصبی ، آب هست(مهریه حضرت زهرا).یعنی وضو.که خدای مهربونمون واسه راحتی خودمون به ما میگه که روزانه چند بار وضو بگیرید.واقعا خدا هر چی به ما میگه ، به نفعمونه و باطنش شیرین و راحت.خیر خواه تر از خدا وجود نداره.بیایم بی دلیل بهش بگیم چشم.شک به دلمون راه ندیم.البته دونستن دلیل واسه پی بردن بیشتر به مهربونی و قدرت خدا هم خوبه.به شرطی که خدای نا کرده واسه در رفتن از زیر بار مسئولیت نباشه ، که نیست.نه؟می دونید چرا میگم راحت ؟ مثال غسل خیلی خوبه.غسل گرفتن راحتتره یا حمام کردن.البته خدا حمام کردنم از ما خواسته.ولی جایی که آب خیلی کمه یا اگه وقت کم باشه چی ؟ از اینها گذشته،شاید ترتیب اعمال غسل و حتی هر یک از اعمال غسل به تنهایی رازی در اون نهفته.اگه کسی میدونه ، بگه.در ضمن نیت هم خیلی مهمه.خدا گفته می تونید به جای غسل ، به یک باره داخل آب استخر ، دریا یا هر آب پاک دیگه هم بشید(اگه امکانات نبود).امیدوارم تا حدی تونسته باشم جوابتو بدم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری