جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: أنا المسيحي أبكاني الحسين...

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,201 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13

  أنا المسيحي أبكاني الحسين...
  عشق شيعيان به ساحت مقدس سيدالشهدا(ع) شعله‎اي است كه از درون جان مي‎افروزد و نه تنها در تربيت بلكه در پاكي ولادت و نان ريشه دارد. شور محبتي پنهان است كه خداوند در نهاد مؤمنان به وديعت گذاشته است و اين شور و شعله را بر اساس همان سنت الهي خاموشي و خمودي نيست. از اين رو اظهار دلبستگي و عشق و ارادت شاعران و نويسندگان شيعي - هر چند غير ملتزم – چندان شگفت و تازه نيست و هر چه نغمه‎‎هاي هنرمندانه‎شان دلنشين و هر چه نقش‎‎هاي شاعرانه‎شان بديع و دل‎انگيز، باز هم به حساب آن امانت دروني و آن آتش نهاني، جوش و خروشي طبيعي برشمرده مي‎شود.‎

  اما آن‎گاه كه دانشمند يا اديبي از اهل سنت - هرچند مسلمان و دوستدار اهل بيت پيامبر و هر چند آگاه از فضايل امامان هدايت – سخني از سر شوق و عشق در وصف ايشان و خاصه سرور جوانان اهل بهشت و مصيبت كربلا مي‎گويد و مي‎نويسد، اين اعتراف به حق و حقيقت تازگي دارد، زيرا از فضايي آكنده به عشق و محبت خاندان پيامبر برنخاسته و از محيطي تربيت شده بر اشك و آه و گريه در مصيبت كربلا برنيامده است.

  وقتي در قدما ابن ابي الحديد معتزلي، دردمندانه از فجايع كربلا و قطعه قطعه شدن اجساد شهدا و اسب تاختن بر ابدان مطهرشان مي‎سرايد و مي‎گويد: «و لقد بكيت لقتل آل محمد بالطف حتي كل عضو مدمع»، آن‎چنان بر كشته شدن خاندان پيامبر در كربلا گريسته‎ام كه گويي تمام وجودم چشم و اشك و گريه است... (و بيهوده نيست كتابي ضد شيعي كه امسال در سفر حج خريدم، إبن أبي الحديد را هم ضمن عالمان شيعه ناسزا گفته بود) غريب است و وقتي در متأخرين شيخ عبدالحميد كشك مصري با سوز و گداز مقتل امام حسين را مي‎خواند و مي‎نالد، گرچه مردم مصر دلبسته اهل بيت (و نشانه‎اش اقبال هميشگي به زيارت مزار رأس الحسين و زينبيه و مرقد سيده نفيسه و...) باز موضوعي عادي نيست؛ چراكه از جامعه و تربيتي متفاوت برآمده است كه حتي گاه گريه و اشك بر ميت و متوفي را برنمي‎تابد و گاه رابطه عاطفي و مناجات و درددل گفتن با پيامبر را هم غريب مي‎داند (بن باز مفتي سلفي عربستان، قبل از مرگ يك سخنراني مفصل داشت، فقط در حمله و تكفير و اتهام شاعره‎اي كويتي كه در روز ميلاد رسول اكرم(ص) شعري در مدح پيامبر سروده و گفته بود كه: يا رسول‎ا... أدركنا و بن باز، او را كافر و مشرك مي‎دانست و فرياد برمي‎آورد كه انسان جز خدا از كسي نمي‎تواند كمك بخواهد).

  كتاب ادريس الحسيني (لقد شيّعني الحسين/ امام حسين مرا شيعه كرد) كه پس از انتخاب مذهب تشيع نگاشت تا اندازه‎اي اين تفاوت فضاي تربيتي و فرهنگي را نشان مي‎دهد.
  در چنين حالي، شرايط و موضع صاحب‎نظران و اهل فكر غيرمسلمان روشن است. به‎طور طبيعي كسي انتظار ندارد يك شاعر يا نويسنده مسيحي در مدح و منقبت سيد الشهدا سخن‎سرايي كند يا اگر هم چيزي مي‎نويسد و مي‎گويد از تحليلي تاريخي فراتر رود و با احساس و عاطفه و جان و دل خود به اظهار ارادت و ابراز عشق و محبت به شهداي كربلا بپردازد.

  نمونه‎هايي چنين در ميان مسيحيان شرقي كه از نزديك با شيعيان مرتبط بوده‎اند – در كشورهايي چون لبنان و عراق و ايران و سوريه – فراوان ديده مي‎شود. انطوان بارا روزنامه‎نگار و نويسنده سوري‎الاصل در كتاب «الحسين في الفكر المسيحي» به‎خوبي اين رابطه عاطفي و عاشقانه را تشريح كرده و چنان از تمسك به مصباح هدايت و كشتي نجات سخن مي‎گويد كه گويي يك مسلمان شيعي معتقد است نه يك مسيحي آشكار.

  اگر سخن از تحليل تاريخي يا گزارش حوادث باشد قلم‎فرسايي يك انديشمند مسيحي چندان غريب نيست، اما دلبستگي عاطفي آسان به نظر نمي‎رسد. بولس سلامه شاعر مشهور عرب كه نزار قباني بعد از درگذشتش وي را آخرين بازمانده بنيان‎‎هاي مستحكم ادب برشمرد، چنين رابطه‎اي با سالار شهيدان دارد. فرزندش رشاد سلامه - سياستمدار لبناني - مي‎گويد صبحگاهي به سراغ او كه سال‎ها در بستر بيماري افتاده بود رفتم و ديدم بالش او خيس و نمناك است، گمان كردم ظرف آب را ريخته، ولي ديدم ظرف آب در كنارش نيست، سبب را پرسيدم، پاسخ داد: ديشب به فصل شهادت حسين بن علي رسيدم و تا صبح مقتل كربلا را مي‎سرودم. چنين است كه او مي‎گويد: «أنا المسيحي أبكاني الحسين/ من مسيحي را حسين به گريه انداخت.»

  جوزيف‎ هاشم، اديب و شاعر و وزير سابق اقتصاد، كه اتفاقا از سادات هم هست و به اين نسبت و رابطه با سلاله پيامبر افتخار مي‎كند (بسياري از خانواده‎‎هاي شيعه كه در دوران عثماني و در پي قتل‎عام و جنايات گسترده آنان نتوانستند بگريزند يا پنهان شوند، تقيه كردند يا براي حفظ جان خود، ديانت مسيحي را برگزيدند و در نسل‎هاي بعد به مرور از دين و مذهب پيشين فاصله گرفتند. از اين خانواده‎ها برخي چون آل‎ هاشم يا خاندان حسيني در ميان مسيحيان همچنان مشخص هستند) چنان از قيام سيدالشهدا و فاجعه كربلا مي‎سرايد و چنان با شور و حماسه مي‎خواند كه بسياري از شاعران و نويسندگان شيعه بايد از اين مثال درس بياموزند. زيرا به‎راستي روح شيعي حماسه و عدالت‎جويي و مقاومت و عزت حسيني در كلام مردانه او بيشتر به چشم مي‎آيد.
  اگر از نوشته‎‎هاي پراكنده و مقالات متنوعي كه نويسندگان و انديشمندان مسيحي معاصر در موضوع حادثه كربلا و امام حسين(ع) نوشته و مي‎نويسند (مانند مقاله‎اي كه چند سال پيش در روزنامه همشهري از دكتر جورج خوام، رييس دانشكده الهيات مسيحي لبنان منتشر كرديم با عنوان مقايسه اصحاب سيدالشهدا(ع) و حواريون حضرت عيسي(ع) بگذريم، در ميان شاعران و نويسندگان نامدار و معاصر لبناني چندين نفر در اين موضوع آثار ارزشمند و مستقلي منتشر كرده‎اند كه در اين جا به پنج تن از برجسته‎ترين آنان اشاره مي‎كنيم.

  1- بولس سلامه (حقوقدان و شاعر و نويسنده صاحب‎نام و صاحب ملحمة الغدير و قصيده عاشوراء و منظومه علي و الحسين) او كه از مشهورترين شاعران و ادباي كلاسيك لبنان بود، نخستين بار تركيب و قالب حماسه‎سرايي براي روايت يك حادثه تاريخي را در ادبيات معاصر عربي عرضه كرد و با سرودن اثر مشهورش «حماسه غدير» نام خود را در عشق و ارادت به امير مؤمنان جاودانه ساخت. او در بخشي از اشعار خود مي‎گويد: «حق چنان در من مسيحي جوشيد كه از شدت محبتش مرا شيعه علي خواندند، ‎اي آسمان گواه باش و ‎اي زمين شهادت بده كه من علي را دوست مي‎دارم.» (1)

  وي در منظومه‎اي پيرامون حادثه كربلا به سبك حماسه غدير از آغاز حركت امام حسين(ع) شروع مي‎كند و مراحل مختلف حادثه و مقتل حضرت را به تفصيل شرح مي‎دهد و از كشته شدن حضرت علي‎اكبر و عبدا... بن حسن تا شهادت قمر بني‎ هاشم و اسارت آل‎ا... را چون يك راوي مقتل و ذاكر مصيبت اهل بيت روايت مي‎كند و در بخشي از اين مجموعه مي‎نويسد:

  «آن‎چنان گريستم كه بالشم از اشك خيس شد و در قلمم پژواك ناله‎ها مويه كرد، من مسيحي را حسين به گريه انداخت و قطرات اشك از افق چشمانم تابيد و درخشيد. هرگز حال آن‎كه از دور به آتش مي‎نگرد با حال آن‎كه بر روي هيزم مي‎سوزد يكسان نيست، نه فرزدق زين‎العابدين چون من گفته [و درد و داغي كه من مي‎كشم و مي‎سوزم دريافت] و نه متنبّي به شيوه من سروده است.»

  2- سليمان كتاني (نويسنده دلداده‎اي كه در كنار آثار ادبي مختلف خود نه جلد كتاب ارزشمند درباره معصومين(ع) از پيامبر اكرم و حضرت فاطمه زهرا تا امام موسي كاظم تاليف كرد، اما مرگ او اجازه نداد كارش را كامل كند). وي تا پايان عمر با شور و عشقي وصف‎ناپذير از اسلام ناب محمدي سخن گفت و بر ارزش‎هاي انساني و موضع حق پافشاري كرد. او كتابي هم پس از رحلت بنيانگذار جمهوري اسلامي نوشت. او در كتاب امام حسين(ع) پس از تحليل مفصلي از شرايط تاريخي بعد از رحلت پيامبر و زندگي سيدالشهدا(ع) با نثري شاعرانه و بياني ادبي از حادثه كربلا مي‎نويسد و در نخستين فراز از كتاب چنين مي‎گويد:

  «قيام حسيني جز انقلابي معنوي نبود براي درهم كوبيدن ظلم و جهالت، ديروز برادرش حسن الگويي سپيد عرضه كرده بود و امروز او الگويي سرخ ارايه مي‎كرد و هر دو الگو از مصدري واحد مشتق شده بودند كه مصدر بزرگتر بود براي برپاساختن جامعه‎اي استوار، جد او و پدرش چنين خواسته بودند و اساس وصيت و امامت چنين بود و امامت دروني او قيامي سرخ را از او مي‎طلبيد.»

  وي كتاب خويش را بدين كلمات پايان مي‎دهد: «قهرمانانه و مردانه، تيغ سپيد به دستي و تهديد سرخ به‎دست ديگر، پيكار كرد تا آن‎گاه كه از پاي درافتاد و از خون سرخش نه تنها سيراب شد، بلكه آن را براي مردي به امانت گذاشت كه بيش از دوهزار سال ديگر مي‎آمد تا قلم خود را از آن مركب رنگين كند و حماسه‎اي ديگر جز ايلياد بزرگ او بنگارد و بياني زنده از حماسه‎اي انساني باشد كه اينك كربلا آن را روايت مي‎كند.» (الامام الحسين(ع) في حلة البرفير)

  3- جورج شكور (شاعر و استاد برجسته ادبيات و وصي ادبي سعيد عقل شاعر برجسته عرب، صاحب دو كتاب «ملحمة الامام علي» و «ملحمة الامام الحسين»): وي كه كتاب مستقلي در ذكر تاريخ اميرمؤمنان دارد، در مجموعه ديگري به شكل تاريخي قيام سيدالشهدا(ع) را به شعر روايت مي‎كند. آغاز اين قصيده چنان شورانگيز است كه يكي از شعراي لبنان بدو مي‎گويد، يك بيت قبل از آن بياور تا كسي فكر نكند تو شيعه هستي! او در اين كتاب پس از اشاره اجمالي به تاريخ اسلام و قضيه غدير خم از قيام امام حسين مي‎سرايد و پس از بيان سير حركت حضرت به‎سوي كربلا مي‎گويد:
  «در كربلا عمر خويش را در قالب حماسه‎اي ريختي كه به خون نگاشته شد و كتاب‎ها در شرح آن نوشتند. قيام كردي و جنگيدي و آن‎گاه كه غروب كردي هيچ ستاره‎اي نماند، جز آن‎كه بر تو گريست و همچنان مي‎گريد. از كينه، سرت از تن جدا كردند و سر‎هاي يارانت را بريدند و چنان بر نيزه برافراشتند گويي نخل‎هايي است كه ميوه داده و بانوان و دختران نوحه‎گر از آتش آه مي‎سوختند و اشك برگونه‎هايشان نقش مي‎زد. چنان كه دل راه و جاده بر حالشان مي‎سوخت تا وقتي به دربار ظلم رسيدند و يزيد وحشيانه با چوب به سر مبارك حسين(ع) مي‎زد. آن‎جا بود كه فرياد زينب چون تير و نيزه بر سرش فرود آمد كه:‎ اي يزيد، هر چه كني و هرچه ديگران را به دنيا بفريبي، بدان كه نمي‎توان براي اهل بيت قيمت تعيين كرد. هر چه بكوشي نمي‎تواني چراغ نام ما را خاموش كني، ياد ما در دل عاشقان جاودانه خواهد ماند و تخت حكومتت را خواهد لرزاند.» (ملحمة الحسين)

  4- جوزف‎ هاشم (وزير سابق و اقتصاددان و اديب برجسته): اشعار گوناگون درباره اهل بيت دارد و در مقالات و نوشته‎‎هاي گوناگون پيرامون معارف شيعي مخصوصا نهج البلاغه سخن گفته است. وي با دلبستگي عاطفي فراوان از سالار شهيدان مي‎سرايد و در اشعار و نوشته‎هايش روحي حماسي و پرشور از مقاومت و جهاد به چشم مي‎خورد. علاوه‎بر اشاره‎‎هاي متعدد به ماجراي غدير و اظهار ارادت فراوان به امير مؤمنان و سيدالشهدا عليهما السلام در قصيده‎اي پر شور از زينب كبري و مصيبت كربلا نيز سخن گفته است. وي در قصيده‎اي با عنوان «ذكري أهل البيت» چنين سروده است:
  «اي دختر اسلام از قلم من مپرس كه اگر بخواهد از اهل بيت سخن بگويد، چون زبانم به نغمه در مي‎آيد، من‎ هاشمي هستم و از آن خاندان پاكم و خون آن خاندان در رگهايم جاري است كه خداوند طهارتشان بخشيد و تاج وحي بر سرشان نهاد و با «يُذهب الرجس» عصمتشان را با قرآن گره زد.

  و خداوند اهل بيت را براي قرباني شدن برگزيد تا امت‎ها را بيامرزد و وجودشان مشعل هدايت به‎سوي حق باشد، دختران پيامبر از مصيبت بر سر و سينه مي‎زدند و مي‎ناليدند و آن‎گاه كه زخم‎‎هاي پياپي بر حسين فرود آمد، ناله‎‎هاي زينب برخاست. هفتاد زخم بر او زدند، اما كينه‎شان تمام نشد و هفتاد سر از بدن جدا كردند، اما مستي گمراهي‎شان قرار نيافت. اي ننگ بر نيزه‎اي كه سر حسين بر آن برخاست و اركان امت خود را تا قيامت برافراشت. نه، تو فقط امام شيعيان خود نبودي، بلكه تو پيشواي تمام انسان‎ها هستي كه در زمين جايگاه مؤمنان را عزت دادي. ‎اي مردم به نسبت پيشواي خود صعود مي‎كنيد و هر كه به راه اهل بيت رود سود مي‎كند، به راهشان در دنيا و آخرت متوسل شويد و هدايت يابيد كه هرگز حق با غير ايشان برپا نمي‎شود !» (علويات)

  5- جورج زكي الحاج (شاعر و نويسنده و استاد دانشگاه): قصيده مستقلي با عنوان «يا ابن الكرام» دارد و در ساير آثار خود بر موضع فكري و سياسي مقاومت و ارزش‎هاي ظلم‎ستيزي مكتب شيعه تاكيد مي‎كند. وي در بخشي از قصيده زيباي خود چنين مي‎سرايد: «اي سرور شهادت، شعر چه ارزشي دارد اگر حامل پيام ارزش‎ها نباشد، اين‎گونه ياد و نام تو نه تنها فخر قهرمانان است، بلكه‎ اي حسين، تو در خاطر خداي جا داري... و ‎اي كربلا، خاك معطر تو به خون پاكي آبياري شد كه با عزت و شرافت كودكاني از آن مي‎رويند كه در فلسطين سر برمي‎آورند. در وجود هر كودكي يك حسين مقاوم هست كه با هر متجاوز به حق مي‎ستيزد. فروغ پيروزي ميان قطرات اشك در چشم اين كودكان مي‎درخشد، آفرين بر تو يا حسين، اينان كودكان و نوادگان تواند كه در ايستادگي و قيامشان جاودانه شده‎اي و پيامت در جگرهايشان حك شده است.

  در تو مي‎نگرم كه ميان ميدان ايستاده‎اي، چون قهرماني كه از بهشت آمده و فراتر از انسان‎ها همه با شر و نادرستي مي‎ستيزد. چونان شير ايستادي و چون گرگان گرسنه و شغالان گردت را گرفتند. آفرين بر مرگي كه عظمت دين را در خود دارد. آنان دغدغه‎اي جز سلب خلافت نداشتند، اما تو نگران دين بودي. در يك دست شمشير داشتي و در يك دست قرآن. در تمام روزگار نام تو رمز ايثار و شهادت شد و نام آنان رمز كفر، و‎ اي حسين، امروز ياد تو در دل‎هايمان چون آيات الهي جاودانه است.» (قصيدة الحسين)
  ـــــــپینوشـــــــــــــ ــــــــــــــتــــــــــ ـــــــــــــــ

  1) مي‎گويند يكي از بزرگترين آرزو‎هاي آن مرحوم زيارت نجف اشرف و آستان‎بوسي مولاي متقيان بود وليكن عليرغم تلاش امام موسي صدر و هماهنگي ايشان با پسرعمويشان شهيد سيد محمد باقر صدر متاسفانه آن دلباخته مسيحي مولا توفيق اين زيارت را به‎دست نياورد.
  2) از آن‎جا كه ناچار به گزينش چند سطر از متون مختلف بوده‎ايم، عبارات ذكر شده از نويسندگان و شاعران در عين وفاداري كامل به متن اصلي براي انتقال مفهوم و مقصود با ترجمه آزاد آمده است.
  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۸/۱۰/۰۱ در ساعت ۱۱:۴۳
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود