صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تغییر دین

نوشته
    262
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

تغییر دین

میشه بگین اگه یکی بخواد دینشو عوض کنه باید چه مراحلی رو طی کنه؟
    مثل مراحل قانونی واسه ثبتش و ...
    اصلا اجازه میدن؟؟
    "کسی که خواب است را میتوان بیدار کرد،
    اما کسی که خود را به خواب زده هرگز!"

2.  

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط blue sky نمایش پست
    اصلا اجازه میدن؟؟
    بدون توجه به غرض شما از طرح این سوال نظرم را می نویسم امیدوارم که نتیجه درستی بدست اید
    من معتقدم پیامبران در طول تاریخ قهرمانان تغییر دین بوده اند از پیامبران ارسالی به بنی اسرائیل گرفته تا پیامبر اسلام
    مهمترین ادم های معترض به فرهنگ موجود و دین رسمی یک بلد و قریه می توان به ابراهیم خلیل و اصحاب کهف اشاره کرد
    همیشه در جوامع فرهنگ و رسم و رسوم بعد از مدتی به صورت مقدسات در می اید و مردم مقدسات را چون ناموس و یا فرزند خود محترم شمرده و به دفاع از ان بر می خیزند
    اما نه این چنین فرهنگی مورد نظر خداست و نه هر تغییر دینی
    پیامبران قهرمانهای معترض به فرهنگ و باورهای مردم در زمان حیات خود بوده اند پس تغییر دین گناه نیست
    اما مهم فکر فرد است ایا فکر کسی که میخاد دین و تغییر بده فکر درستی است یا نه
    ایا اعتراضی که داره درست است یا نه ایا اعتراضش را با روش مناسب بیان می کنه یا نه
    ابراهیم خلیل اعتراضش به دین حاکم و فرهنگ جاری در شهرش را با در هم شکستن بت ادامه داد
    پس اعتراض باید بعد از کلام به صورت جدی تری دنبال شود ابراهیم را به اعدام به شکل سوزاندن در آتش محکوم کردند
    این شیوه ترک دین است و تغییر به دین جدید است ابراهیم اهل بازی و اهل کینه نبود او قلب سلیم داشت و فکر باز
    دین همیشه بانی داشته و دارد با مکاتب فکری که از بشر منشاأ می گیرد فرق دارد دین 3 اصل مهم دارد خدا و پیامبر و محتوا
    کسانی که صادقانه این ارتباطها را دنبال کنند دیندار هستند سایر پیوندها اشتباه است
    من این را با تدبر و تعقل و تفکر در ایات قران و شیوه برقراری دین در تاریخ بشر یافته ام

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

اصلا اجازه میدن؟؟

سلام
    دين قبل از اينكه ثبتى باشد قلبى است يعنى انسان بايد اول يك دين را با اعتقاد كامل بپذ
    يرد و اين اعتقاد مستلزم تحقيق زياد هست كه انسان دينى را كه تحريفى در آن رخ نداده باشد و تمام نيازهاى انسان را برآورده كند و به تمام جوانب حيات انسان نظر داشته باشد
    ویرایش توسط کلات : ۱۳۸۸/۱۰/۱۲ در ساعت ۱۹:۵۶

نوشته
    262
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مزمل نمایش پست
    بدون توجه به غرض شما از طرح این سوال نظرم را می نویسم امیدوارم که نتیجه درستی بدست اید
    من معتقدم پیامبران در طول تاریخ قهرمانان تغییر دین بوده اند از پیامبران ارسالی به بنی اسرائیل گرفته تا پیامبر اسلام
    مهمترین ادم های معترض به فرهنگ موجود و دین رسمی یک بلد و قریه می توان به ابراهیم خلیل و اصحاب کهف اشاره کرد
    همیشه در جوامع فرهنگ و رسم و رسوم بعد از مدتی به صورت مقدسات در می اید و مردم مقدسات را چون ناموس و یا فرزند خود محترم شمرده و به دفاع از ان بر می خیزند
    اما نه این چنین فرهنگی مورد نظر خداست و نه هر تغییر دینی
    پیامبران قهرمانهای معترض به فرهنگ و باورهای مردم در زمان حیات خود بوده اند پس تغییر دین گناه نیست
    اما مهم فکر فرد است ایا فکر کسی که میخاد دین و تغییر بده فکر درستی است یا نه
    ایا اعتراضی که داره درست است یا نه ایا اعتراضش را با روش مناسب بیان می کنه یا نه
    ابراهیم خلیل اعتراضش به دین حاکم و فرهنگ جاری در شهرش را با در هم شکستن بت ادامه داد
    پس اعتراض باید بعد از کلام به صورت جدی تری دنبال شود ابراهیم را به اعدام به شکل سوزاندن در آتش محکوم کردند
    این شیوه ترک دین است و تغییر به دین جدید است ابراهیم اهل بازی و اهل کینه نبود او قلب سلیم داشت و فکر باز
    دین همیشه بانی داشته و دارد با مکاتب فکری که از بشر منشاأ می گیرد فرق دارد دین 3 اصل مهم دارد خدا و پیامبر و محتوا
    کسانی که صادقانه این ارتباطها را دنبال کنند دیندار هستند سایر پیوندها اشتباه است
    من این را با تدبر و تعقل و تفکر در ایات قران و شیوه برقراری دین در تاریخ بشر یافته ام
    شما چرا فکر میکنی هر سوالی یه قصد و غرضی پشتشه؟!؟!!
    خیر جناب سوالم بود و هدفی ندارم جز اینکه بدونم چه طور میتونم تو شناسنامه ام دین دیگه ای داشته باشم!
    به هر حال ممنون از توجهتون ولی من نه میخوام قهرمان دینی بشم نه میخوام دین جدیدی رو روی کار بیارم .. نه اعتراضی دارم نه چیزی! هر کسی میخواد پی دینی میخواد باشه من خودم واسم مهمه.
    درباره ی اینم که ببینن فکر من درسته یا نه فکر نمیکنم به بقیه ارتباطی پیدا کنه چون دین یه چیز کاملا شخصیه..
    بازم ممنون ولی جواب سوال من توش نبود ..

6. تشکر

نوشته
    262
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کلات نمایش پست

سلام
    دين قبل از اينكه ثبتى باشد قلبى است يعنى انسان بايد اول يك دين را با اعتقاد كامل ببذيرد و اين اعتقاد مستلزم تحقيق زياد هست كه انسان دينى را كه تحريفى در آن رخ نداده باشد و تمام نيازهاى انسان را برآورده كند و به تمام جوانب حيات انسان نظر داشته باشد
    ولی تعریف دین چیز دیگه ایه.. دین قلبی نیست .. دین روش زندگیه.یه برنامه برای زندگی . ربطی نداره که قلبی باشه یا نه. مثلا اینکه تو اسلام میگه فلان چیز رو نخورید شما اینو قلبا بهش رسیدی؟! قطعا نه!
    ایمان قلبیه

اما در کل گذشته از اینها من از دینی که الان دارم راضی نیستم و از دینی که میخوام انتخاب کنم بیشتر رضایت دارم.. چون روشی که از زندگی اون دین برام میگه برام قشنگتره واسم زندگی رو زیباتر میکنه و به نظرم درستشم همونه.
    حالا اگه میشه بگین چه جوری میتونم اینکارو بکنم و رسمیش کنم؟

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

شما چرا فکر میکنی هر سوالی یه قصد و غرضی پشتشه؟!؟!!
    خیر جناب سوالم بود و هدفی ندارم جز اینکه بدونم چه طور میتونم تو شناسنامه ام دین دیگه ای داشته باشم!
    به هر حال ممنون از توجهتون ولی من نه میخوام قهرمان دینی بشم نه میخوام دین جدیدی رو روی کار بیارم .. نه اعتراضی دارم نه چیزی! هر کسی میخواد پی دینی میخواد باشه من خودم واسم مهمه.
    درباره ی اینم که ببینن فکر من درسته یا نه فکر نمیکنم به بقیه ارتباطی پیدا کنه چون دین یه چیز کاملا شخصیه..
    بازم ممنون ولی جواب سوال من توش نبود ..
    بعضی سوالات غرضی پشتشه منظور من غرض منفی و بد نبود شاید غرض خوب باشد
    از اینکه بخواهی دین رو تو شناسنامه نغییر دهی فکر می کنم غرض شما اعتراض یا انتقاد به ارتداد هست
    اگر کسی به احکام و مطالب دین اسلام ایراد بگیرد این می تواند مورد بحث قرار بگیرد البته باید با استدلال منطقی و علمی ایراد رو مطرح کنه
    اما اگر کسی اعلام کند من مسلمان هستم و بخواهد از دین اسلام به بی خدایی تغییر مسیر بدهد این هم قابل تحمل است زیرا ممکن است در وجود خدا شک کرده باشد و قلبا بی خدا شده باشد و اگر ما انتظار داشته باشیم کسی را که خدا از قلبش رفته اظهار خدا داشتن کند حرف زور به او زده ایم
    اما اگر کسی بخواهد عقب گرد کند و بگوید من خدا را قبول دارم اما در رسالت پیامبر و قران تردید دارم
    این نمی تواند بدون دلیل این کار را بکنم حتما باید ابتدا ثابت کند که قران وحی نیست و با علم و منطق و استدلال
    مثلا شما مسلمانی هستید که بی خدا شده اید این ایرادی ندارد اما شما مسلمانی هستید که خدا را قبول دارید در وحی بودن قران شک دارید شما حق ندارید که بدون دلیل و استدلال و منطق این کارو بکنید
    این رو شبهه می گن یعنی ایراد بدون دلیل و منطق و علم
    ایجاد تردید شما میتونه در دیگران هم تردید ایجاد کند زیرا انسان موجودی اجتمایی هست و از دیگران تاثیر می پذیرد
    لذا من حق ندارم در باور شما بیدلیل شک درست کنم پس شما میتونی تغیر دین بدهید و ثبت کنید اگر موفق شدی دیگران را قانع کنی
    اما اگر بخواهی بدون قانع کردن دین خود را تغییر بدی نباید ان را علنی کنی

9. تشکر

نوشته
    958
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نکته مهمی که باید بدانید این است که احکام اسلامی از ایات متشابه قران استخراج شده است لذا قابل انتقاد است
    اما نکته مهمتر این است که کسی 50 سال در ایران زندگی کند و یهودی یا مسیحی بماند این واقعا غیر قابل هضم است
    زیرا دین یک بینش است یک فکر است اگر پیامبر اسلام و قران بعد از موسی و عیسی امده است این سه نفر یعنی محمد عیسی و موسی از طرف یک خدا مبعوث شده اند ایا ماندن در دین گذشته منطقی است نباید به نحوه اندیشیدن یک یهودی یا مسیحی شک کرد
    چرا او تغییر دین نمیدهد
    یه وقت می گه من قران را وحی نمیدانم
    و یا میگه من قران را وحی میدانم
    این سوال را همیشه دارم چرا اینها دین خود را تغییر نمیدهند
    چرا ارتقا و رشد نمی کنند
    چرا از کهنه به نو نمی ایند
    دلیل اصلی ماندن در دین و عدم تغییر در دین چیست
    ویرایش توسط مزمل : ۱۳۸۸/۱۰/۱۳ در ساعت ۱۰:۴۴

11. تشکر

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

ولی تعریف دین چیز دیگه ایه.. دین قلبی نیست .. دین روش زندگیه.یه برنامه برای زندگی . ربطی نداره که قلبی باشه یا نه. مثلا اینکه تو اسلام میگه فلان چیز رو نخورید شما اینو قلبا بهش رسیدی؟! قطعا نه!
    ایمان قلبیه

اما در کل گذشته از اینها من از دینی که الان دارم راضی نیستم و از دینی که میخوام انتخاب کنم بیشتر رضایت دارم.. چون روشی که از زندگی اون دین برام میگه برام قشنگتره واسم زندگی رو زیباتر میکنه و به نظرم درستشم همونه.
    حالا اگه میشه بگین چه جوری میتونم اینکارو بکنم و رسمیش کنم؟
    دين مجموعه عقايد، اخلاق و احكام است. يعنى يك سلسله معارف علمى و عملى را كه مجموعه اعتقاد به هست و نيست ها و مجموعه بايد هاو نبايدهاست و بعضى از مفسرين فرموده‏اند: مقصود از دين، طاعت است. بنابراين دين اسلام هم عقلانى است و هم احساساتى چرا كه انسان داراى احساسات و عواطف است

اين رضايت شما از كجا نشأت گرفته است و اين قشنگى را از كجا فرمان مى گيرد

13. تشکرها 2

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

اصلا اجازه میدن؟؟
    سلام و وقتتون بخیر

تغییر دین تا وقتی پیش خود فرد صورت بگیره، از جهت قانونی هیچ منعی نداره. کسی هم پیگیر نیست. اما وقتی بخواد به مرحله اعلام به دیگران هم برسه، چون اون فرد به نام مسلمان شناخته شده، اعلام این تغییر به صورت رسمی، باعث ضربه به دین میشه.

یکی از دلایلش همین کاری بود که مشرکین در ابتدای اسلام انجام میدادند برای تضعیف روحیه مسلمین و ضربه به دین. که مثلا صبح اعلام مسلمانی می کردند و غروب می گفتن: نه، ما برگشتیم به آیین خودمون...!
    اسلام با حکم ممنوعیت اعلام رسمی برگشت از دین (ارتداد) جلوی این فساد رو گرفت.

البته منظورم این نیست که تغییر رسمی و علنی دین یک یا چند نفر و یا حتی یک گروه در این زمان باعث ضربه به دین میشه و در روحیه مسلمین تاثیر منفی میذاره، ولی در اسلام احکام اجتماعی عمومی هست و فردی وضع نشده.

گرچه شاید هم اینطور باشه و فرضا فرد معروف و متشخصی در اسلام اگر رسما از دین برگرده، با این کارش باعث ضربه به دین بشه. لذا اسلام با این قانون حق عمومی و مصلحت اجتماع مسلمین رو رعایت کرده است.

لذا شاید شخص شما یا هر فرد دیگری که قصد تغییر رسمی دینش رو از اسلام به آیین دیگه ای داره، اصلا همچین قصدی نداره، ولی قوانین هیچ وقت برای تک تک افراد جامعه وضع نمیشه. چون هم ممکن نیست و هم تبعاتش غیر قابل کنترل هست.

در پناه حق

منم آن تشنه دانش که گر دانش شود آتش
    مرا اندر دل آتش همي باشد نشيمن ها

نوشته
    1,017
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    29
    آپلود
    0
    گالری
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط faryad نمایش پست
    در بسیاری از ادیان ( بالاخص ابراهیمی ) شرایط سختی برای تغییر دین هست ( مثلا در اسلام مجازاتش مرگ است ) و در عمل شما نمی توانید تغییر دین بدهید.
    با سلام
    اسلام اعتقاد كوركورانه و بى دليل را نمى پذيرد و از پيروان خويش مى خواهد با تحقيق و دلائل منطقى و برهان استوار، به مبانى دين عقيده پيدا كنند، حتى به مشركان اجازه مى دهد جهت تحقيق به مناطق اسلامى روى آورند و آزادانه بررسى كنند. قرآن مجيد به پيامبرش دستور داد: (اگر يكى از مشركان به تو پناه آورد، پناهش بده تا گفتار خدا را بشنود، آن گاه به امانگاهش برسان. اين به خاطر آن است كه آنها مردمى نادان هستند).(1)
    اگر كسى پس از تحقيق و بررسى كامل، اسلام را انتخاب كرد و سپس خواست از اسلام خارج شود و مذهب ديگرى را برگزيند، اسلام به او چنين اجازه اى را نمى دهد.
    اوّلاً بايد علت مسلمان شدن و دليل برگشتن خود را با مناديان اسلام مطرح سازد تا اگر حرف منطقى دارد، به او پاسخ دهند و اگر تغيير دينش يا به عبارت بهتر ارتدادش انگيزه جاسوسى و مزدورى دارد، نيز معلوم شود. زيرا ممكن است كسى مسلمان شود تا به اهداف سياسى برسد و علل بى اساسى براى انحراف خود بيان كند تا ديگران را گمراه كند. و برخورد با چنين ارتدادى و تغييرى روشن است، زيرا چنين عملى اثر تخريبى در اذهان عمومى دارد و باعث تزلزل عقيده مسلمانان كم سواد و جوانان ناآگاه مى شود و پيش خود فكر مى كنند اگر اسلام كاملترين و صحيحترين دينها است، چرا بعضى پس از مسلمان شدن پشيمان شده، از دين بر مى گردند.
    (2)
    اسلام مى گويد ابتدا كاملاً تحقيق كن و تا به نتيجه قطعى نرسيدى، اظهار عقيده نكن، زيرا در صورت پذيرش عقيده، ديگر حق بازگشت ندارى. (3)

1) سوره توبه، آيه 6.
    2) اسلام و حقوق بشر، ص 480
    3) تفسير نمونه، ج 11، ص 419

16. تشکر

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)