صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حجاب و حس زیبا شناختی زنان

نوشته
    31
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حجاب و حس زیبا شناختی زنان

چه کنیم که با وجود حجاب داشتن ،حس زیبایی دوستی خانمها و خصوصا"دختران جوان هم ارضا شود؟!

این سوال در واقع یک نحوه اشاره به محدودیت های حجابه.چرا که حجاب رو در تعارض با این حس زیبا شناختی می بینید در حالی که با یک نگاه زیبا و عالمانه به مقوله حجاب میشه این تعارض رو حل کرد.
    هرچند حجاب در ظاهر دست و پا گیر و احیانا محدود کننده است اما در واقع آثاری رو در بر داره که نمیشه اونها رو نادیده گرفت:
    1: مسلما زن به نوعی تجلی گاه زیبایی برای مرد است و به مثابه گل زیبایی است که نیاز به نگهبانی و نگهداری دارد و یکی از عوامل نگهداری زن از سوء استفاده قرار گرفتن در اجتماع ،همین حجاب است.پس حجاب یک عامل نگهدارنده زنان از آفات اجتماعی است.علاوه بر آن اینکه زن هم خواهان این امنیت است.
    2:مستور بودن زن ،باعث تمرکز مرد ها در کارها و فعالیت های روزانه است چرا که تجربه نشان داده است که کار و در یک محیط سالم و به دور از افکار و غرایض شهوانی نتایج بهتری را به دنبال دارد .
    بیان راه کار عملی :
    باید از نگاه منفعلانه به حجاب دست برداشت و نگاه فعالانه داشت.یعنی تا زمانی که ما حجاب را محدودیت صرف معنی کنیم در گیر این سوالات خواهیم بود اما اگر حجاب رو یک لطف یا ایثار یا مهربانی از سوی زنان در حق جامعه بدانیم (که تایید دینی هم دارد)قبول آن نه تنها راحت ،بلکه شیرین خواهد بود.چرا که زن با قبول این سختی، در حق مردهای جامعه ایثار کرده و در حق آنها لطف می کند و از آنجا که این مطلب با فطرت زنان و دختران همگون است انگیزه ای مضاعف برای قبول این محدودیت ایجاد می کند.محدودیتی که هیچ یک از مردان حاضر به تحمل آن نیستند.
    این نگاه در گرو نگاه عالمانه و مطالعات دینی در این باره است.
    علاوه بر آن اینکه حجاب مانع حس زیبا شناختی نیست.چرا که حجاب منافاتی با حس زیبایی زنان ندارد چرا که خداوند خود زیباست و ما را توصیه به زیبایی کرده است اما باید توجه داشت که زیبا بودن به معنای جلب توجه کردن و یا خود نمایی کردن برای نا محرمان نیست و به طور کل زیبایی در مقابل زشتی قرار می گیرد و به یقین از معنای حجاب زشتی به ذهن نمی آید.بلکه حجاب می تواند زیبا باشد و با توجه به راهکار بالایی که عرض شد دربردارنده یکی از زیباترین خصایص بشری به نام ایثار و لطف است.

www.theological.blogfa.com

ویرایش توسط theological : ۱۳۸۸/۱۰/۱۳ در ساعت ۲۰:۰۵

2.  

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

یعنی شما هم معتقدید که حجاب ،نمی تواند حس زیبایی دختران و زنان را بر آورده کند که از زیبایی باطنی صحبت می کنید؟!اونکه در جای خودش!ولی یک نوجوان یا جوان دوست دارد زیبا و مطابق مد باشد(به دور از جلوه گری زننده و غیر شرعی!)

نوشته
    31
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam2 نمایش پست
    یعنی شما هم معتقدید که حجاب ،نمی تواند حس زیبایی دختران و زنان را بر آورده کند که از زیبایی باطنی صحبت می کنید؟!اونکه در جای خودش!ولی یک نوجوان یا جوان دوست دارد زیبا و مطابق مد باشد(به دور از جلوه گری زننده و غیر شرعی!)
    سلام.من کی گفتم حجاب نمی تونه حس زیبا شناختی دختران رو تامین کنه؟
    من گفتم که حجاب زیباست و نگاه منفی به اون حاصل تعبیر ضعیفیه که از اون شده.به همین دلیل شهید مطهری سعی داره حجاب رو مصونیت بدونه نه محدودیت.
    بله منظورتون از مد اگر جلوه گریه ، حجاب مانع جلوه گری دختران میشه که به نظرم منظور اسلام از حجاب بنابر فلسفه ای که بهش اشاره کردم همینه.
    اما اگر منظورتون از مد یه نوع پوشش با کلاس هست،من از شما می پرسم آیا حجاب باعث وقار و ابهت خانم ها نیست؟
    ویرایش توسط theological : ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ در ساعت ۰۸:۴۰

5. تشکر

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط theological نمایش پست
    اما اگر منظورتون از مد یه نوع پوشش با کلاس هست،من از شما می پرسم آیا حجاب باعث وقار و ابهت خانم ها نیست؟
    باز هم منظور شما زیبایی باطنی است!

7. تشکر

نوشته
    1,032
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam2 نمایش پست
    ضمن تشكر از جناب تئولوجيكال براي ايجاد اين موضوع خوب ، بايد عرض كرد كه همانطور كه خانم مريم هم گفتند اين مساله ، سوالي است كه در برخورد با دختر جوان و متدين امروزي بوجود مي آيد .
    درست است كه پيروي از مد و ... كه موجبات جلب توجه را فراهم كند جايز نيست اما يك دختر جوان و محجبه چگونه بايد حس زيبايي دوستي و به تعبيري حس خود نمايي طبيعي خويش را ارضا كند در حاليكه او به حجاب مقيد است .
    در اينجا دو مساله مطرح مي شود يكي وجود نفس حجاب بعنوان پوششي اضطراري براي برخي مكانها يا شرايط خاص و ديگري ديدگاه يك زن نسبت به حجاب و اين دو مساله با هم است كه بر آيند پذيرش يا عدم پذيرش حجاب را نزد زنان تشكيل مي دهد .
    از آنجا كه حجاب اساسا براي ايجاد شرايط عدم جلب توجه است و بعكس ، مد براي جلب توجه است لذا ايندو با هم جمع نمي شوند اما نكته مهمي كه قابل توجه است اينكه آراستگي و مرتب بودن ارتباطي با مد ندارد و يك خانم محجبه در عين پوشش شرعي و اسلامي مي تواند مرتب و آراسته باشد و اين مساله را بايد به دختران جوان و نوجواني كه در سنين تكليف يا پس از آن قرار دارند با شيوه هاي مختلف بيان كرد .
    اما مساله حس زيبايي و زيبايي دوستي و خود آرايي طبيعي زن بايد بطور طبيعي ارضا شود اما تنها يك قيد دارد و آن عدم حضور نامحرم است در اينصورت است كه يك زن محجبه هم مي تواند زيبا باشد و هم وارد مهلكه گناه و نيز در معرض انواع خطرات و بي امنيتي قرار نگيرد اما زنان و دختراني كه اين مساله را رعايت نميكنند هم به انواع گناهان ممكن است آلوده شوند و هم از امنيت كمتري برخوردار مي شوند .

إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِكُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِكُم مَّالَيْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَيِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِعَظِيمٌ
    وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُم مَّا يَكُونُ لَنَا أَن نَّتَكَلَّمَ بِهَذَا سُبْحَانَكَ هَذَا بُهْتَانٌ عَظِيمٌ

آنگاه كه آن [بهتان] را از زبان يكديگر مى‏گرفتيد و با زبانهاى خود چيزىرا كه بدان علم نداشتيد مى‏گفتيد و مى‏پنداشتيد كه كارى سهل و ساده است بااينكه آن [امر] نزد خدا بس بزرگ بود
    و [گر نه] چرا وقتى آن را شنيديد نگفتيد براى ما سزاوار نيست كه در اين [موضوع] سخن گوييم [خداوندا] تو منزهى اين بهتانى بزرگ است
    سوره نور آيات 16 و 17

حضرت زهرا (س) :
    کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.
    :salavat(10):
    رسول اکرم(ص):
    الحیاءحسن و لکن فی النساءأحسن؛
    حیا خوب است ولی برای زنان خوب تر است.

9. تشکرها 2

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

«یا بنی آدم خذوا زینتکم عند کلّ مسجد… قل من حرّم زینة اللّه الّتی أخرج لعباده و الطّیبات من الرّزق؛ ای فرزند آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود بردارید…بگو چه کسی زینت‌های الهی را که برای بندگان خود آفریده و روزی‌های پاکیزه را حرام کرده است؟».(سوره اعراف، آیات 31 و32)
    این دو آیه، بیانگر آن است که مسلمانان باید از پوشیدن لباس‌های پاک و مرتب و تمیز و شانه زدن‌ موها و به کار بردن عطر و مانند آن، بهره‌مند شوند و این نعمت‌ها را هرگز بر خود حرام نکنند،بلکه از آن به نحو احسن بهره‌برداری کنند.آری، همان گونه که روانشناسان گفته‌اند:انسان دارای چهار حس روحی است که عبارتند از: زیبایی، نیکی، دانایی و مذهبی، باید همه این حس‌ها به صورت صحیح اشباع شود، بنابراین از نظر علمی اگر به حس زیبایی توجه نگردد، قطعاً آثار نامطلوبی به دنبال خواهد داشت
    در ساحل زندگی قدم میزدم همه جا دو رد پا دیدم،
    جای پای من و خدا.
    به سختترین لحظه ها که رسیدم فقط یک جای پا دیدم.
    گفتم: خدایا مرا در سخت ترین لحظه ها رها کردی؟
    ندا آمد: تو را در سخت ترین لحظه ها به دوش کشیدم!

11. تشکرها 3

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

بر اساس روایات متعدّد و با تکیه بر آیات پیشوایان دین به ظاهرخویش نیز بسیار اهمیت می‌دادند، به عنوان نمونه؛ شخصی از امام حسن مجتبی (ع) پرسید:«چرا به هنگام نماز لباس‌های خوب و زیبا می‌پوشی و از بهترین لباس‌هایت استفاده می‌کنی؟!
    در پاسخ فرمودند:
    همانا خداوند زیبا است و زیبایی را دوست دارد.به همین جهت من لباس زیبا را برای راز و نیاز با پروردگارم می‌پوشم و او دستور داده است که زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد برگیرند».1

1.وسائل الشیعه، شیخ حرّ عاملی، ج 3، احکام الملابس.
    جای پای من و خدا.

13. تشکرها 2

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

«یا اأیها الذین آمنوا لاتحرّموا طیبات ما أحل اللّه لکم و لاتعتدوا إنّ الله لایحبّ المعتدین؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! چیزهای پاکیزه‌ای را که خداوند برای شما حلال کرده بر خود حرام نکنید و از حد تجاوز ننمایید، زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمی‌دارد».(سوره مائده، آیه 87)

در شأن نزول این آیه روایت شده، عثمان بن مظعون که از اصحاب مؤمن پیامبر بود با چند نفر دیگر تحت تأثیر بیانات پیامبر (ص) در مورد قیامت قرار گرفتند و تصمیم گرفتند خود را از پاره‌ای از لذت‌های دنیا، از جمله معاشرت با همسران محروم سازند و به روزه و عبادت بپردازند.در همین ایام همسر عثمان بن مظعون به خانه پیامبر در آمد، در حالی که ظاهری ناآراسته و ژولیده داشت، همسر پیامبر (ص) (عایشه) از او پرسید: چرا به خود نمی‌رسی و زینت نمی‌کنی؟ او ماجرای همسرش را بیان کرد.پیامبر از موضوع آگاه شد و همه مسلمانان را به مسجد دعوت کرد و گفت: «آگاه باشید من هرگز شما را دستور نمی‌دهم که هم چون کشیشان مسیحی و رهبان‌ها دنیا را ترک کنید این گونه مسائل در آیین من نیست…»
    ویرایش توسط zeynab : ۱۳۸۸/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۵:۳۱
    جای پای من و خدا.

15. تشکرها 2

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

«و أمّا بنعمة ربّک فحدّث؛ و نعمت‌های پروردگارت را بازگو و آشکار کن».(سوره ضحی، آیه 11)
    یکی از مصادیق آشکار نمودن نعمت (که بخشی از شکر نعمت است) این است که انسان لباس مناسب و پاکیزه بپوشد و ظاهر آراسته داشته باشد.بر همین اساس روایت شده، یکی از مسلمانان با لباس نامرتب و ژولیده به محضر پیامبر آمد، پیامبر(ص) به او فرمود:«آیا ثروت داری؟» او گفت:«آری، خداوند همه گونه ثروت به من داده است. پیامبر(ص) فرمود:«هر گاه دارای ثروت هستی، باید اثر آن در تو دیده شود».1
    امام صادق(ع) به عبید بن زیاد فرمود:
    «اظهار النعمة احبّ الی اللّه من صیانتها فایاک ان تتزین الاّ فی احسن زی قومک؛ آشکار کردن نعمت در پیشگاه خدا محبوب‌تر از نگهداری آن است، پس با بهترین و زیباترین شکل، ظاهرت را آراسته کن».2

1.سنن نسائی، ج 8، ص 196.
    2.فروع کافی، ج 6، ص 440.
    جای پای من و خدا.

17. تشکرها 2

نوشته
    83
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    35
    آپلود
    1
    گالری
    0

سلام
    شما خیلی زیبا در مورد حجاب به عنوان ایثار صحبت کردید، واقعا هم همین طوره. حجاب داشتن خیلی سخته اما وقتی برای رضای خدا و او باشه شیرینه.
    حجاب وقاری رو به زن می ده که هم زن و هم مرد رو وادار به تحصین وا می داره.

نقل قول نوشته اصلی توسط theological نمایش پست
    چه کنیم که با وجود حجاب داشتن ،حس زیبایی دوستی خانمها و خصوصا"دختران جوان هم ارضا شود؟!

این سوال در واقع یک نحوه اشاره به محدودیت های حجابه.چرا که حجاب رو در تعارض با این حس زیبا شناختی می بینید در حالی که با یک نگاه زیبا و عالمانه به مقوله حجاب میشه این تعارض رو حل کرد.
    هرچند حجاب در ظاهر دست و پا گیر و احیانا محدود کننده است اما در واقع آثاری رو در بر داره که نمیشه اونها رو نادیده گرفت:

بیان راه کار عملی :
    باید از نگاه منفعلانه به حجاب دست برداشت و نگاه فعالانه داشت.یعنی تا زمانی که ما حجاب را محدودیت صرف معنی کنیم در گیر این سوالات خواهیم بود اما اگر حجاب رو یک لطف یا ایثار یا مهربانی از سوی زنان در حق جامعه بدانیم (که تایید دینی هم دارد)قبول آن نه تنها راحت ،بلکه شیرین خواهد بود.چرا که زن با قبول این سختی، در حق مردهای جامعه ایثار کرده و در حق آنها لطف می کند و از آنجا که این مطلب با فطرت زنان و دختران همگون است انگیزه ای مضاعف برای قبول این محدودیت ایجاد می کند.محدودیتی که هیچ یک از مردان حاضر به تحمل آن نیستند.
    این نگاه در گرو نگاه عالمانه و مطالعات دینی در این باره است.
    علاوه بر آن اینکه حجاب مانع حس زیبا شناختی نیست.چرا که حجاب منافاتی با حس زیبایی زنان ندارد چرا که خداوند خود زیباست و ما را توصیه به زیبایی کرده است اما باید توجه داشت که زیبا بودن به معنای جلب توجه کردن و یا خود نمایی کردن برای نا محرمان نیست و به طور کل زیبایی در مقابل زشتی قرار می گیرد و به یقین از معنای حجاب زشتی به ذهن نمی آید.بلکه حجاب می تواند زیبا باشد و با توجه به راهکار بالایی که عرض شد دربردارنده یکی از زیباترین خصایص بشری به نام ایثار و لطف است.

1: مسلما زن به نوعی تجلی گاه زیبایی برای مرد است و به مثابه گل زیبایی است که نیاز به نگهبانی و نگهداری دارد و یکی از عوامل نگهداری زن از سوء استفاده قرار گرفتن در اجتماع ،همین حجاب است.پس حجاب یک عامل نگهدارنده زنان از آفات اجتماعی است.علاوه بر آن اینکه زن هم خواهان این امنیت است. 2:مستور بودن زن ،باعث تمرکز مرد ها در کارها و فعالیت های روزانه است چرا که تجربه نشان داده است که کار و در یک محیط سالم و به دور از افکار و غرایض شهوانی نتایج بهتری را به دنبال دارد . www.theological.blogfa.com

19. تشکرها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری