صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالات مهم در باب خدا شناسی

نوشته
    9
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالات مهم در باب خدا شناسی

سلام به همه دوستان یک سوال داشتم که ممنون میشم جواب رو برام پ.خصوصی بدین

1.مگه غیر از اینه که هر کسی باید جواب اعمال خودش رو به تنهایی بده و هیچ ربطی به دیگران نداره؟؟پس چرا این همه آدم باید چوب اشتباه ح.آدم و حوا رو بخورن و از بهشت محروم بشن بخاطر اشتباهی که در اون نقشی نداشتن؟ایا این دور از عدل الهی نیست؟؟؟

2.  

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام برشما دوست گرامی

به کانون گفتمان قرانی خوش امدید

حالا چرا پیام خصوصی؟ اگر همین تاپیک را برای بحث بگذاریم دیگران هم با نظرات خود پاسخ را غنی تر خواهند کرد وجواب خودشان را هم در این زمینه خواهند گرفت
    موافقید ؟ بسم الله

........................................ حق یارتان ..........................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۸/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۵:۳۴

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط shahab007 نمایش پست
    سلام به همه دوستان یک سوال داشتم که ممنون میشم جواب رو برام پ.خصوصی بدین
    1.مگه غیر از اینه که هر کسی باید جواب اعمال خودش رو به تنهایی بده و هیچ ربطی به دیگران نداره؟؟پس چرا این همه آدم باید چوب اشتباه ح.آدم و حوا رو بخورن و از بهشت محروم بشن بخاطر اشتباهی که در اون نقشی نداشتن؟ایا این دور از عدل الهی نیست؟؟؟
    با سلام به شما دوست خوب
    هیچ کس چوب خطای ادم را نمیخوره ....
    شما اگر درست کار باشید پاداش عظیم دارید ... ادم وحوا چوب خطای خود را خوردند درحقیقت خود را از لطف الهی محروم نمودند ..البته با توبه جبران نمودند. موفق باشید
    الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

5. تشکر

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاید تقصیر اصلی، تقصیر خشم و غضب آنی خدا، یا بیعدالتی باشه؟
    این یکی از اولین پستهایی بود که توی این فروم دادم بخونیدش در مورد داستان آدم و حوا، کلی مشکل داره این داستان که یکیش همین ایجاد شبهه در عدالت خداست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط aurlito نمایش پست
    خوب دوستان امیدوارم شما متعصب نباشید و بتونید جواب من رو بدید.

داستان آدم و حوا، کلیتش، بدون شاخ و برگهای قرآنی، و انجلین، اینه:
    "خدا آدم رو خلق میکنه، و سپس حوا رو از باقی مونده ی گل وی. به اونها دستور میده تا در باغی ساکن بشن، و میوه ی ممنوعه رو نخورن. اما به دستور شیطان آدم و حوا اینکار رو میکنن و به زمین فرستاده میشن."

خوب از مشکلات علمی این داستان که بگذریم، یک مشکل منطقی درین داستان هست که با صفت قادریت(omnipotence) و عالمیت (omniscience) جور در نمیاد.

اگر خدا عالمه، قبل از خلق انسان میدونسته که به حرفش گوش نمیکنن، و اگر خدا قادره، میتونسته زوجی مطابق میلش خلق کنه که به حرفش گوش کنن، پس چرا خدا آدم و حوا رو خلق کرده که به حرفش گوش نکنن، و از باغ رونده بشن؟
    در ضمن در قرآن، گفته نشده که خدا در مورد شخصی به اسم "شیطون" با آدم و حوا صحبت کرده باشه. شما یک بچه دارید که تازه راه افتاده و نیمتونه بفهمه که نباید بره توی خیابون وگرنه ماشینها بهش میزنن. اگر بچه با یک ماشین تصادف کرد، عوض اینکه با مهربونی باهش کنار بیاید و ببخشیدش، ( و شما حق بخشیدن رو ندارید چون تقصیر شما بوده که به بچه نگفتید ماشین خطرناکه) از خونتون میندازیدش بیرون؟ پس این داستان با رحمنیت و رحیمیت خدا هم جور در نمیاد.

تیری را به سمت یک دیوار شلیک کنید، وقتی به دیوار برخورد کرد دور آن یک خط بکشید، و بگویید "دیدید که به هدف زدم؟"

"افسانه چیزیست که ما دین دیگری را میخوانیم، گمراه کسی است که مخالف عقاید خود را میخوانیم".

نوشته
    9
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hoseintabar نمایش پست
    با سلام به شما دوست خوب:gol:
    هیچ کس چوب خطای ادم را نمیخوره ....
    شما اگر درست کار باشید پاداش عظیم دارید ... ادم وحوا چوب خطای خود را خوردند درحقیقت خود را از لطف الهی محروم نمودند ..البته با توبه جبران نمودند. موفق باشید
    این دقیقا همون حرف منه...من هم میگم اگر من گناه کنم یا ثواب کنم خودم باید پسخگو باشم نه دیگران ولی اینجا این سوال پیش میاد که اگه ادم اشتباه کرد و از بهشت برای مدتی محروم شد پس بقیه چرا باید سرنوشتی مثل ح. ادم پیدا کنن ؟این مثل این میمونه که در یک گروه 100 نفری ..یک نفر گناه کنه و خدا بیاد و همه رو تنبیه کنه....آیا این کار با عدل الهی جوره ؟؟؟؟

نوشته
    9
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط aurlito نمایش پست
    شاید تقصیر اصلی، تقصیر خشم و غضب آنی خدا، یا بیعدالتی باشه؟
    این یکی از اولین پستهایی بود که توی این فروم دادم بخونیدش در مورد داستان آدم و حوا، کلی مشکل داره این داستان که یکیش همین ایجاد شبهه در عدالت خداست.
    دقیقا...خدایی که از اول انتهای کار رو میدونه..پس حتما میدونه چه تعداد از انسانها مطیع و چه تعداد سر کش هستند .برای من این سوال هست که این همه تاکید خدا بر ایمان به حضور و وجودش چیه؟؟؟

نوشته
    458
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دقیقا...خدایی که از اول انتهای کار رو میدونه..پس حتما میدونه چه تعداد از انسانها مطیع و چه تعداد سر کش هستند .برای من این سوال هست که این همه تاکید خدا بر ایمان به حضور و وجودش چیه؟؟؟
    همه ی چیزهایی که ما انسانها بدست آوردیم به خاطر نظام اجتماعی عظیمی بوده که درست کردیم. و اجتماع زیرین این اجتماع عظیم یعنی خانواده. با وجود خانواده مشکلاتی منجمله قحطی نصف میشه. اگر خدا رو راست بگیریم، قصد اولیه ی خدا از تاکید به ایمان مردم بهش عدم زنا هست و اگر دروغ بگیریم، خدا سازه ای هست که سیاست مداران از ازمنه ی قدیم ساخته و پرداخته کردن تا اجتماع و خانواده انسجام خودش رو حفظ کنه. پس خدا در انسجام خانواده حرف اول رو میزنه.
    تیری را به سمت یک دیوار شلیک کنید، وقتی به دیوار برخورد کرد دور آن یک خط بکشید، و بگویید "دیدید که به هدف زدم؟"

"افسانه چیزیست که ما دین دیگری را میخوانیم، گمراه کسی است که مخالف عقاید خود را میخوانیم".

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

این دقیقا همون حرف منه...من هم میگم اگر من گناه کنم یا ثواب کنم خودم باید پسخگو باشم نه دیگران ولی اینجا این سوال پیش میاد که اگه ادم اشتباه کرد و از بهشت برای مدتی محروم شد پس بقیه چرا باید سرنوشتی مثل ح. ادم پیدا کنن ؟این مثل این میمونه که در یک گروه 100 نفری ..یک نفر گناه کنه و خدا بیاد و همه رو تنبیه کنه....آیا این کار با عدل الهی جوره ؟؟؟؟
    با سلام دوست گرامی
    هیچ کس سرنوشت حضرت ادم را ندارد.... بنظر میرسه یک نکته مهم راغفلت فرمودین ... ببینید:
    1- وقتی خدا ادم را خلق نمود ... آدم حقی (بهشت) بر خدا نداشت تا اینکه اگر بهش نده بی عدالتی باشه. بلکه بهشتی بودن ادم بر اساس لطف و تفضل خدا بود....
    مثل اینکه شما نمره ات 9 باشه ولی معلم به جهت تفضل به شما نمره 10 بده وقبولت کنه... دراینجا اگر معلم نمره 9 بده به شما ستمی نکرده بلکه نتیجه کار خودت بود واین عین عدالت هست...
    2- مثال گروه 100 نفره ربطی به اینجا نداره... خداوند هیچ کس را تنبیه نکرده ... زیرا بهشتی نبودن ابتدایی انسانها حقشان نبود که تنبیه شوند (دقت بفرمایید)
    موفق باشید

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام دوست محترم جناب شهاب
    بله خداوند علیم به همه امور از ظاهر وباطن واول وآخر هست....
    اما باز هم یک نکته را غفلت فرمودین ببینید:
    1- خداوند علم به همه چیز دارد اما به انسان اختیار کار خوب وبد راداده...
    2- علم تکوینی خدا به کارهای انسان منافات با اختیارش نداره یعنی برغم علم خدا بر انسان, انسان مختار به عمل خیر وشر هست و بدلیل همین اختیار هست که خداوند دستور داده درمقام تشریع انسان ایمان بیاره..
    موفق باشید

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Aurlito نمایش پست
    همه ی چیزهایی که ما انسانها بدست آوردیم به خاطر نظام اجتماعی عظیمی بوده که درست کردیم. و اجتماع زیرین این اجتماع عظیم یعنی خانواده. با وجود خانواده مشکلاتی منجمله قحطی نصف میشه. اگر خدا رو راست بگیریم، قصد اولیه ی خدا از تاکید به ایمان مردم بهش عدم زنا هست و اگر دروغ بگیریم، خدا سازه ای هست که سیاست مداران از ازمنه ی قدیم ساخته و پرداخته کردن تا اجتماع و خانواده انسجام خودش رو حفظ کنه. پس خدا در انسجام خانواده حرف اول رو میزنه.
    با سلام دوست گرامی جناب ارلیتو...
    1- از اینکه درنوشتارتون ادب ونزاکت را رعایت میکنید جای تحسین است.
    2- دوست گرامی : هر چند عدم زنا دراجتماع بشری یکی از دستورات تشریعی خداوند است... اما اگر همین یک دانه دلیل هم موجب نصف شدن قحطی و کم شدن فساد باشه ... خود مرجح عقلی بر عقلانیت دین ووجود خداست... که بدان اعتراف شرطی نمودید...
    امید است با راهنمایی دوستان , از شرطیت به قطعیت برسید

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری