صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مگر رنگ مشکی در اسلام کراهت ندارد؟

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

مگر رنگ مشکی در اسلام کراهت ندارد؟

سلام خدمت دوستان عزیز...
    من در اینجا قصد دارم در مورد کراهت بودن یا نبودن رنگ مشکی صحبت کنیم... در حال حاضر چند سوال هست که باید در موردشون بحث بشه...

1) مگر كراهت رنگ مشكی در دین اسلام یك حقیقت نیست؟ پس كدام دلیل سبب می‎شود در یك جامعه‌ی اسلامی ما مبلغ رنگ سیاه شویم؟

2) آیا چادر مشکی کراهت دارد؟
    3) چرا رنگ پرده خانه کعبه با وجود کراهت رنگ سیاه ، سیاه است . چرا سفید یا رنگ دیگری نیست ؟
    در ساحل زندگی قدم میزدم همه جا دو رد پا دیدم،
    جای پای من و خدا.
    به سختترین لحظه ها که رسیدم فقط یک جای پا دیدم.
    گفتم: خدایا مرا در سخت ترین لحظه ها رها کردی؟
    ندا آمد: تو را در سخت ترین لحظه ها به دوش کشیدم!

2.  

نوشته
    1,122
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    0

بسم الله الحق
    باسلام خدمت سرکار زینب بزرگوار

اولا بگم رنگ پرده خونه خدا سبزه

نه سیاه

ضمنا تمام رنگها مخلوق خالقه
    ولی بعضی رنگها هستند اثرات روانی بهتر وبیشتر نسبت به دیگر رنگها دارن
    مثل رنگ سفید زرد سبز ورنگهای روشن
    من هم با نظر کراهت پوشیدن سیاه موافقم
    سفارش پیامبر وائمه بر این بوده که مسلمانان از رنگ روشن وسفید استفاده کنن

اعوذبالله
    ماشاالله لا قوة الا بالله
    یافارس الحجاز ادرکنی یا ابا الصالح المهدی ادرکنی

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

در روايات اسلامى در غالب موارد استفاده از پوششهاى سياه نهى شده است. در روايتى آمده است كه از جمله تعاليم امام على ـ عليهالسلام ـ به يارانش اين بود: لباس سياه مپوشيد چرا كه پوشش فرعون بود. در خبر ديگرى آمده كه رسول ـ صلى الله عليه وآله وسلم ـ استفاده از رنگ سياه را در پوششها ناخوش داشت.
    امام صادق ـ عليهالسلام ـ فرموده است: خداوند به پيامبرى از انبيا وحى كرد كه به مؤمنان بگو: لباسهاى دشمنانم را مپوشيد و خوردنى هاى آنها را نخوريد و راههايى را كه آنان مى پيمايند، طى نكنيد كه دشمنم مى شويد، چنان كه آنان هستند.
    شيخ صدوق بعد از نقل اين خبر مى نويسد: مقصود امام از لباسهاى دشمنان خدا، لباس سياه است. البته چون در آن زمان شعار و رنگ لباس عباسيان سياه بود، چنين لباسى لباس دشمنان خدا به شمار مى آمده است.

جای پای من و خدا.

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

استفاده از پوشش سياه در هنگام خواندن نماز مكروه است و در اين حكم، تفاوتى ميان زن و مرد وجود ندارد. حتى استفاده از شب كلاه سياه هم در نماز نامطلوب است.
    روايت است كه شخصى از امام صادق ـ عليهالسلام ـ پرسيد: آيا مى توانم با شب كلاه سياه نماز بخوانم؟ حضرت فرمود: خير، زيرا سياه، رنگ لباس دوزخيان است! حتى برخى از فقها گفته اند كه استفاده از شب كلاه سياه كراهت شديد دارد.
    ویرایش توسط zeynab : ۱۳۸۸/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۴:۳۹
    جای پای من و خدا.

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

بهره گيرى از رنگ سياه در لباس احرام خوشايند نيست. حسين بن مختار گويد: از امام صادق ـ عليه السلام ـ در مورد احرام در پوشش مشكى پرسش كردم. حضرت فرمود:
    «در لباس سياه نبايد احرام صورت گيرد و با چنين پوششى نبايد ميت كفن شود.»
    علامه مجلسى بعد از نقل اين روايت گويد: شيخ طوسى با توجه به حديث فوق، احرام را در لباس سياه حرام دانسته، كه البته صحيح نيست، چون مقصود امام تأكيد در كراهت استفاده از چنين رنگى است نه حرمت آن. نتيجه آن كه از نظر اسلام استفاده از پوشش سياه در هر حالى ـ چه در انجام عبادتهايى چون نماز و حج و عمره و چه در غير آن ـ كراهت دارد.

ویرایش توسط zeynab : ۱۳۸۸/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۴:۴۱
    جای پای من و خدا.

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

از جمله موارد استثنا شده از كراهت استفاده از لباس مشكى، مراسم عزادارى سيد الشهدا ـ عليه السلام ـ است. شيخ عبدالله مامقانى در اين زمينه گويد: كراهت پوشش سياه، به هنگام برپايى مراسم عزادارى سيدالشهدا ـ عليه السلام ـ برطرف مىگردد.
    مرحوم بحرانى در اين باره گويد: بعيد نيست كه پوشش سياه در عزادارى امام حسين ـ عليه السلام ـ از روايتهايى كه استفاده از آن را نهى كرده، مستثنا باشد; چون در تعدادى از احاديث به اظهار غم و اندوه امر شده است.
    مرحوم مجلسى در جلاء العيون روايتى در تأييد اين مطلب ذكر كرده، گفته است: فرزند حضرت سجاد ـ عليه السلام ـ ; يعنى عمر بن زين العابدين گويد: وقتى جد مظلوم شهيدم كشته شد، زنان بنى هاشم در عزاى آن حضرت لباس سياه پوشيدند و آن را در گرما و سرما به تن داشتند و امام سجاد ـ عليه السلام ـ هم در آن ماتم براى آنان غذا تهيه مىفرمود.
    البته مرحوم مامقانى و عده زيادى از فقيهان استفاده از لباس سياه را منحصر به عزاى سيد الشهدا ـ عليه السلام ـ ندانسته و در مورد ساير ائمه هدى ـ عليهم السلام ـ و حتى مؤمنان و مسلمانان هم جايز دانسته اند. شيخ عبدالله مامقانى در اين باره گويد: به نظر من پوشيدن لباس سياه در عزاى اهل بيت بلكه در غم هر مؤمنى براى رعايت حرمت او از موارد استثنا شده از كراهت است.
    ویرایش توسط zeynab : ۱۳۸۸/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۴:۴۴
    جای پای من و خدا.

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط zeynab نمایش پست
    1) مگر كراهت رنگ مشكی در دین اسلام یك حقیقت نیست؟ پس كدام دلیل سبب می‎شود در یك جامعه‌ی اسلامی ما مبلغ رنگ سیاه شویم؟

2) آیا چادر مشکی کراهت دارد؟
    در روان‏شناسي رنگ‏ها مي‏خوانيم که رنگ سياه نمايان‏گر مرز مطلق است . لذا کسي که رنگ سياه مي‏پوشد، مي‏خواهد نشان دهد که مرزي را ايجاد کرده است . اما اين که اين مرز براي چيست، در موقعيت‏هاي مختلف ممکن، است متفاوت باشد . گاه لباس سياه را در ماتم و عزا مي‏پوشند، براي آن که نشان دهند بين آن‏ها و عزيزشان فاصله افتاده و مرز زندگي آن‏ها را از هم جداکرده است و يا براي آن که نشان دهند که در حريم خانه و خانواده‏ي آن‏ها حادثه‏اي رخ داده است که انجام برخي از کارهاي معمولي که ساير خانواده‏ها انجام مي‏دهند، براي آنان ميسر نيست .

اما گاهي هم سياه مي‏پوشند، نه براي عزا و ماتم بلکه براي مشخص کردن مرزها و حريم‏هاي اجتماعي و حجاب يک خانم مسلمان با چادر سياه از اين دسته است .

وقتي که خانمي چادر مشکي به سر مي‏کند و با وقار و متانت تمام قدم به عرصه‏ي اجتماع مي‏گذارد، با اين نحوه‏ي پوشش مي‏خواهد نشان دهد که هرکسي حق ندارد به اين حريم پاک، مقدس و خصوصي وارد شود . اين حريم، حريم حرمت، حيا و احترام است، نه جاي هرزگي، آلودگي و هوس بازي . در واقع او با حجاب مشکي و چادر سياه، بين خود و مردان نامحرم مرزي عاقلانه ايجاد مي‏کند، او با اين سياهي ظاهري اما ريشه دار در درون خود مي‏خواهد نگاه تيز و برنده‏ي هرزگي و ابتذال را بشکند و نگذارد در حريم عفاف، پاکي و نجابت اونامحرمي وارد شود و حرمت او را از بين ببرد . لذا چادر مشکي به منزله‏ي حرمت و احترام است . مرز ادب، کرامت، حيا و عفت است . مرز آداب است و نشان مي‏دهد که در اين محدوده بايد حريم را نگه داشت و به صاحب حرم باديده‏ي احترام و ادب نگريست .

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط raiat.hossin نمایش پست

اولا بگم رنگ پرده خونه خدا سبزه

نه سیاه
    ويژگيهاي پرده خانه خدا
    کارخانه اي که پوشش خانه خدا را تهيه مي کند از بافتهاي دستي و ماشيني بهره مي برد بر روي اين پوشش آيات قرآن مجيد با خط زيبا و به شکل جالبي با نخهاي طلا و نقره بافته مي شود به طوري که دهها کيلو طلا و نقره در ساخت آن استفاده مي شود.جنس آن از حرير طبيعي و خالص و به رنگ مشکي است.ارتفاع آن به 14 متر مي رسد و نوار دور اين پوشش که به عرض 95 سانتيمتر و طول 4500 سانتي متر است از 16 قطعه به شکل مربع از تزئينات اسلامي پوشيده شده است.بر روي اين نوار آيات قرآني نوشته شده است که در فواصل معين عبارات " يا حي يا قيوم"، " يا رحمن يا رحيم" و " الحمدالله رب العاليمن" با رنگ طلايي که اطراف خانه خدا را در بر مي گيرد، نوشته شده است.پوشش" در" کعبه نيز از حريري است به ارتفاع /5 6 متر و عرض 3/5 متر و بر روي آن آيات قرآني و تزئينات اسلامي با طلا نقره پوشيده شده است.پرده خانه خدا از 5 قطعه تشکيل شده است که هر قسمت يک طرف کعبه را مي پوشاند و قطعه پنجم هم در کعبه را در بر مي گيرد; بطوريکه هنگام نصب وزن آن نزديک به دو تن مي رسد.

مگر رنگ مشکی در اسلام کراهت ندارد؟

ویرایش توسط مجیب : ۱۳۸۸/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۹:۲۷

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط zeynab نمایش پست
    3) چرا رنگ پرده خانه کعبه با وجود کراهت رنگ سیاه ، سیاه است . چرا سفید یا رنگ دیگری نیست ؟
    رنگ سیاه، رنگ تشخص و هیبت است و در میان رنگها ابهت بیشتری دارد. در ریشه‌یابی لغات رنگ سیاه در عربی به نام اسود است و به معنی آقایی، برتری و سیادت است. – به جز آن سیادتی که ما بطور اخص استفاده می‌کنیم. سودت ریشه مشترک سیاه و سیادت است. خانه كعبه با آن پرده سیاه و تیره‌ای كه دارد، پر از شكوه و ابهت و جذبه است.

نوشته
    155
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چی قشنگ تر از رنگ سیاه...

کلا رنگ سیاه رنگ سنگینی هست... و پوشیدن اون باعث بوجود آوردن وقار و سنگینی میشود..

صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری