صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مبارزه با نفس

نوشته
    27
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مبارزه با نفس

سلام دوست گرامی لطفا راههای مبارزه با نفس به صورت عملی بنویسید چون من دیگه خسته شدم از بس شدم الت دست این نفس گویی دارم برای نفسم روز و شب کار میکنم و او سوار من شده میخواهم از دست این سنگینی راحت شوم وقتی به گذشته نگاه میکنم میبینم همیشه این نفس من عامل بدبختی و ذلیل شدنم بوده و همیشه این نفسم مانع رشد من بوده و هرجا سختی مخالفت با نفسم تحمل کردم خوبی از ان من شده نفس ادمیزاد هیچ وقت سیر نمیشه و مثل یه اژدها دهنشو باز کرده و هر چی هم بهش بدی باز هم سیری ناپذیر است من یک سوال دیگه هم دارم اگر میگویند با نفس مبارزه کنید و نفس دشمن شماست پس چرا در بهشت انواع نوشیدنی ها و انچه که نفس تمایل دارد به نفس میدهند؟مگر ما چند نوع نفس داریم

2.  

نوشته
    273
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هر سعادتی در گرو مخالفت با نفس بدست می اید
    اگر بخواهیم چیزی یاد بگیریم باید با نفس مخالفت کنیم ، اگر بخواهیم رضایت خدا را بدست اوریم باید با نفس مخالفت کنیم ، اگر بخواهیم روزه بگیریم باید با نفس مخالفت کنیم ، اگر بخواهیم احترام پدر و مادر داشته باشیم باید با نفس مخالفت کنیم ، اگر بخواهیم راستگو باشیم باید با نفس مخالفت کنیم ، اگر بخواهیم نماز اول وقت بخوانیم باید با نفس مخالفت کنیم.. خلاصه هر چی در گرو مخالفت با نفس بدست می اید
    من در راه تهذیب نفس به جایی نرسیدم که بخوام چیزی بنویسم چون اگر طبیب بودم اول خود را درمان میکردم
    ولی این را بدانیم بد نیست
    حضرت علی (ع) می فرماید:« من ذمّ نفسه اصلحها و من مدح نفسه ذبحهها؛ هرکس از خود بدگویی و انتقاد کند خود را اصلاح کرده و هرکس خودستایی نماید خویش را تباه کرده است».
    یعنی ادم باید نسبت به نفسش سوظن داشته باشه
    دیگری این که ما باید بین خودمان و نفسمان تفاوت قایل باشیم که ما غیر از نفسمان هستیم
    این کسی که میخواهد بنوشد و بخورد و هوس رانی کند این که ما نیستیم بلکه این نفس ماست و ما باید این نفس دشمن بگیریم چون هر کس بیشتر با نفسش مخالفت کند بیشتر رشد میکند و ادم باید ببینه که این نفس چه انسانهای زیادی روانه ی جهنم کرده و انهایی که از نفسشان پیروی کردند به کجاها که نرسیدند
    یعنی مخالفت با نفس راه نجات ما و رشد و کمال ماست
    باید هر طور شده با نفس در هر کاری مخالفت کرد طوری که اگر میخواهیم یه اب بخوریم اب گرم به نفس بدهیم نه اب سرد خنک هر طور شده و به هر وسیله ای که ممکنه باید جلوی این نفس زیاده خواه بگیریم چون دشمن ترین دشمنان ما همین نفسمان است و این که فکر کنیم این غذای خوشمزه یا فلان چیز بهش بدم سیر میشود و از من دست بر میدارد این طور نیست بلکه اشتهایش بیشتر میشه
    یکی از نمودهای مبارزه با نفس ولایت است
    ولایت چیزی که شاید به نفس ما خوشایند نباشد در زمان پیامبر هر گاه پیامبر به چیزی دستور میداد و مطابق نفس عده ای بود از فرمان پیروی میکردند و هرگاه مخالف با نفسشان بود سرپیچی میکردند همه مشکلات و بدبختی ها از نفس ما نشات میگیره و اگر ما به فکر خودمان نباشیم و جلوی نفسمان نگیریم دیگر چه کسی به فکر ما خواهد بود و جلوی نفس ما رو میاد میگیره؟
    اینجا رو هم یه نگاهی کنید http://www.porsojoo.com/fa/node/35954
    من چیزهایی که بنظرم رسید نوشتم و این نوشته ناقص است و منتظر جواب دیگر دوستان عزیز هستم

هیچ مسولیتی در مورد صحت نوشته هایم یا سایر فعالیت هایم بر عهده نمیگیریم

4. تشکرها 2

نوشته
    27
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا باید در این دنیا با نفسی مبارزه کرد که در بهشت به همان نفس لذایذ میچشانند ایا نفس بهشتیان نفس مطمینه است؟

6. تشکرها 2

نوشته
    273
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نفس پلید اهل جهنم عذاب میچشانند و به نفس پاک اهل بهشت لذایذ میچشانند
    اهل بهشت نفس خود را از الودگی ها پاک کرده اند و نفس مطهری دارند و نفس انها لیاقت نعمات بهشتی دارد ولی اهل اتش جلوی زیاده خواهی های نفس خود را نگرفتند و نفس انها الودست

8. تشکرها 2

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض ادب وسلام شما فرمودید که
    دیگری این که ما باید بین خودمان و نفسمان تفاوت قایل باشیم که ما غیر از نفسمان هستیم
    این کسی که میخواهد بنوشد و بخورد و هوس رانی کند این که ما نیستیم بلکه این نفس ماست

با عرض معذرت این نفس در کجاست ایا بیرون از شما پس چطور با شما تماس دارد اگر درون شماست چگونه از شما نیست اگر نفس ما نیست چگونه قران می فرماید نفس مطمئن یا نفسهای دیگر
    به نظر من در اصل شما همین نفس هستید که در ادم تجلی نمودید که نفس جسم را به عنوانه ابزاری برای به ثبوت رساندن فرامین پروردگار استفاده میکند
    حال باید بدانیم که همین نفس خود از دو وجه متفاوت تشکیل شده نفس امر کنند یا بد و نفس رحمانی یا خوب که در تضاد این دو انسان هویدا میشود و به کمال میرسد یا سقوط به قهر ذلالت به این معنا که اگر نفس بد قالب شود بدن فرمان بردار اوست و به هم کاری که او بخواهد تن میدهد و او چنان بی رحم است که به ابزار کار خویش هم که بدن باشد رحم نمی کند و اگر نفس خوب قالب شود او بر بدن حکم میراند وبه عبادت و کمال می اندیشد وبدن را امانتی میداند که باید از او مراقبت کند تا بتواند به وسیله او ابراز احساسات به خالق خود کند و به طرف حق که همان خداوند است میرود و از امانت داده شده کمک و فیض میبرد و تبدیل به نفس مطمئن میشود
    شما فرمودید که
    چرا باید در این دنیا با نفسی مبارزه کرد که در بهشت به همان نفس لذایذ میچشانند ایا نفس بهشتیان نفس مطمینه است؟
    شما در همین دنیا می توانید چنان لذتی با نفس خود ببرید که تصورش برای گنهکاران باور نکردنی است
    چه برسد به جهان اخرت
    به نظر من برای شروع برای مهار نفس اماره سه مورد را رعایت کنید خود خداوند کمکمان میکند 1 از ذکر و یاد خداوند وکمک برای هدایت که دائما باید صورت گیرد نباید غافل شوید 2 نماز نماز نماز نماز نماز نماز نماز نماز و خواندن قران3 انجام واجبات دین. بعضی اشخاص این کار ها را انجام می دهند ولی نتیجه نمیگیرند میدانید چرا چون نمیدانند مورد قبول خداوند بوده یا نه اگر می خواهید بدانید که اعمال شما مورد قبول واقع شده یا نه خیلی اسان است فقط به اخلاق خود توجه کنید اگر تعغیر کرده و خوب شده و هر روز بهتر میشود بدانید مورد توجه خداوند هسنید و در حال پیشرفت میباشید و اگر دیدید که نه باید با اخلاص بیشتری و بدون خودنمای یا ریا ادامه دهید
    و بدانید که نفس اماره همیشه با شما هست بخاطر این خداوند فرمود جهاد اکبر
    با تشگر بزمی

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۸/۱۱/۲۴ در ساعت ۰۷:۵۳
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

10. تشکرها 3

نوشته
    273
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام به بزرگوار اطلاعات من اندک و ناقص است و بسیار ممنونم که در این بحث شرکت کردید و نظر خوب خود را بیان نمودید که از ان بهره بردم
    به نظر من نفس از اهل خانه است ولی مثل دزدی هست که درون خانه دزدی میکنه و خطر دزدی که از اهل خانه باشه بسیار شدیدتر از دزد بیگانه است برای این به نظر این مفلوک رسید که "نفس غیر از من" است چون "من" هر انسانی مثل سوارکاری است که بر اسب نفس نشسته حالا کسانی را مثل خود من تصور کنید که نفس اسب انها سوار برانهاست نه انکه "من" انها سوار بر اسب نفس خود باشه
    جلوه ای از روح که انسان را به راه بدی ها فرا می خواند «نفس» نامیده شده است.
    نفس مثل اتش زیر خاکستر میمانه که کسی مثل من ممکنه تصور کنه که هیچ چیزی وجود نداره ولی یهو شعله بگیره و فرد مفروض به اتش خودش بسوزانه
    یا مثل اتشی است که کسی مثل من ممکنه فکر کنه که اگر چیزهایی درون ان اتش بندازم به گمان اینکه ان اتش کمتر کنم ولی میبینم که ان چیزها اتش نفس شعله ورتر و بزرگتر میکنه
    http://www.hawzah.net/Hawzah/Magazin...=6680&id=79144
    http://www.porsojoo.com/fa/node/39153
    ویرایش توسط فقیر : ۱۳۸۹/۰۱/۰۱ در ساعت ۱۱:۲۸

12. تشکر

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

نماز
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

14. تشکرها 2

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

جهاد اکبر، جهاد با نفس اماره است.

نفس اماره، نفس زیاده خواهی است که مدام به انسان امر می کند و کثرت خواهی او در مسائل دنیوی است و به همین شکل، انسان را در بعد حیوانی نگاه می دارد و جهاد با آن، آزاد شدن از ماده و صعود به آسمان هاست.
    اصل جهاد اکبر در مقابل جهاد با کفار و منافقین بیان شده است که آن جهاد اصغر است:
    رسول خدا (ص) جوخه ‏اى را بجهاد فرستاد و چون برگشتند فرمود مرحبا بمردمى كه‏ جهاد اصغر را انجام دادند و جهاد اكبر بر عهده آنها است عرض شد یا رسول اللَّه جهاد اكبر كدامست؟ فرمود جهاد با نفس سپس فرمود بهترین جهاد از كسى است كه با نفس خود كه میان دو پهلو دار بجنگد.( أمالی الصدوق، ص: 46)

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت مبارزه با نفس

نقل ازhasan2
    سلام دوست گرامی لطفا راههای مبارزه با نفس به صورت عملی بنویسید چون من دیگه خسته شدم از بس شدم الت دست این نفس گویی دارم برای نفسم روز و شب کار میکنم و او سوار من شده میخواهم از دست این سنگینی راحت شوم وقتی به گذشته نگاه میکنم میبینم همیشه این نفس من عامل بدبختی و ذلیل شدنم بوده و همیشه این نفسم مانع رشد من بوده و هرجا سختی مخالفت با نفسم تحمل کردم خوبی از ان من شده نفس ادمیزاد هیچ وقت سیر نمیشه و مثل یه اژدها دهنشو باز کرده و هر چی هم بهش بدی باز هم سیری ناپذیر است !

با سلام

راهکار های عملی برای مبارزه با نفس :

{با توجه روایت شریفی از امام صادق( علیه السلام )در کتاب وسایل الشیعه /باب جهاد با نفس ج/15ص166تا ص169 }انشآلله که نافع باشد .

امام -علیه السلام - در این روایت شریف واجباتی را برای شش عضو مهم بدن بر میشمرند که

هرکس به آنها عمل کند یقینا در مبارزه با نفس موفق خواهد شد البته باید دانست که مبارزه با

نفس تدریجی است و نباید توقع داشت که انسان یک روزه به مقامات عالی عرفانی برسد بلکه باید

تلاش کرد و از شکست ها عبرت گرفت تا به لطف خداوند متعال به مرور زمان در این مبارزه موفق

شد و نفس را در اختیار گرفت ، انشآلله

نکته :ما در ترجمه این روایت از ترجمه لغت به لغت استفاده نمیکنیم بلکه کلیات آن را بدون اضافات

مطرح خواهیم کرد .

اول قلب:

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فِي حَدِيثٍ طَوِيلٍ قَالَ إِنَّ اللَّهَ فَرَضَ الْإِيمَانَ

عَلَى جَوَارِحِ ابْنِ آدَمَ وَ قَسَمَهُ عَلَيْهَا وَ فَرَّقَهُ فِيهَا فَلَيْسَ مِنْ جَوَارِحِهِ جَارِحَةٌ إِلَّا وَ قَدْ وُكِّلَتْ مِنَ الْإِيمَانِ

بِغَيْرِ مَا وُكِّلَتْ بِهِ أُخْتُهَا إِلَى أَنْ قَالَ فَأَمَّا مَا فُرِضَ عَلَى الْقَلْبِ مِنَ الْإِيمَانِ فَالْإِقْرَارُ وَ الْمَعْرِفَةُ وَ الْعَقْدُ وَ

الرِّضَا وَ التَّسْلِيمُ بِأَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ إِلَهاً وَاحِداً لَمْ يَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَ لَا وَلَداً وَ أَنَّ مُحَمَّداً

عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ ص وَ الْإِقْرَارُ بِمَا جَاءَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ مِنْ نَبِيٍّ أَوْ كِتَابٍ فَذَلِكَ مَا فَرَضَ اللَّهُ عَلَى الْقَلْبِ مِنَ

الْإِقْرَارِ وَ الْمَعْرِفَةِ وَ هُوَ عَمَلُهُ وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَ قَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِيمانِ وَ قَالَ أَلا

بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ وَ قَالَ الَّذِينَ قالُوا آمَنَّا بِأَفْواهِهِمْ وَ لَمْ تُؤْمِنْ قُلُوبُهُمْ وَ قَالَ وَ إِنْ تُبْدُوا ما فِي

أَنْفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحاسِبْكُمْ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ فَذَلِكَ مَا فَرَضَ اللَّهُ عَلَى الْقَلْبِ

مِنَ الْإِقْرَارِ وَ الْمَعْرِفَةِ وَ هُوَ عَمَلُهُ وَ هُوَ رَأْسُ الْإِيمَان‏...

اما آنچه بر قلب واجب است اقرار ،معرفت ، عقد قلبی ، رضایت و تسلیم به اینکه :

1- خداوند یکتاست و شریک و فرزندی ندارد ،

2- حضرت محمد -صلی الله و علیه و آله - بنده و رسول خداوند متعال است ،

3- هر آنچه را خداوند فرستاده از پیامبران و کتب آسمانی حق است .

این سه عمل برای قلب واجب است و(اگر انجام شود) همان قلب مطمئنه است .

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۴ در ساعت ۰۶:۵۱

نوشته
    56
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    37 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام به دوستان...........تایپیک بسیار جالب و زیباییه.....تشکر از فقیر,بزمی,مجیب,وکارشناس اخلاقی1

درباره نفس که چگونگی آن به نظر من باید به فلسفه رجوع کرد......
    و نیست زندگانی دنیا جز فریب...

قرآن کریم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری