صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گرفتار بي محلي از جانب خدا نشويم!!!(بررسی سنت استدارج)

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت گرفتار بي محلي از جانب خدا نشويم!!!(بررسی سنت استدارج)

بسم الله

در حديثي هست كه در زمان شعيب علي نبينا و آله السلام مردي بود كافر نعمت،فاسق و فاجر.آمد و به شعيب گفت كه اي شعيب! اين چگونه است؟ اينهايي كه شما اسمش را گناه گذاشته ايد من همه ي اين گناه ها را مرتكب مي شوم معلوم ميشود كه خدا مرا خيلي دوست دارد براي اينكه هرگز مرا معاقبه و مواخذه نمي كند. شعيب در عالم وحي از خداوند سوال كرد كه اين بنده چنين مي گويد، به او وحي رسيد كه به او بگو ما مدتهاست كه تو را گرفته ايم تو خودت خبر نداري! همين كه ما هيچ اشكالي در كارت به وجود نمي آوريم اين بدترين عقوبت هاست كه نمي خواهيم تو رويت به طرف ما بيايد .

اين اخذ تدريجي در قران اصطلاحا استدراج گفته مي شود. در اين حال خداوند مجال توبه را از انسان مي گيرد و انسان به جايي مي رسد كه لطف خدا ديگر شامل او نمي شود حتي ديگر مقدار كمي شايستگي در وجودش باقي نمانده كه خدا با يك گرفتاري كوچك او را متوجه خود كند.
    پس استدراج يعني اينكه ايمان آدم درجه به درجه كم ميشه طوري كه خودش نمي فهمه
    فذرني و من يكذب بهذا الحديث سنستدرجهم من حيث لا يعلمون {سوره ي مباركه قلم آيه 44} .... مردمي كه اين حديث و سخن را دروغ مي پندارند در همين دنيا مي گيريم اما طوري كه خودشان هم نمي دانند گرفته شده اند.عكسش را خيال مي كنند،تدريجا و درجه به درجه {ايمانشان را} مي گيريم از راهي كه خودشان نمي دانند.
    سنت استدراج شامل حال ما مسلمانان نيز مي شود.خداوند ايمان ما را در حالي كه نمي دانيم درجه به درجه از ما مي گيرد. به اين صورت كه قبلا خيلي رعايت ها اشتيم ولي الان ديگه اونها رو از دست داديم.به خاطر هوي و هوسمون از سر و ته ايمانمون مي زنيم:
    قبلا از نا محرم اجتناب مي كرديم الان هر و كرمون با دختر خاله پسر خاله و زن داداش و شوهر خواهر وفلان نا محرم به هوا ميره،قبلا موسيقي گوش نمي داديم الان حكم صريح مرجع رو مي پيچونيم مي گيم .... قبلا مال مشتبه نمي خورديم الان دو تا انشاالله ما شالله مي گيم و مال حروم را به راحتي نوش جان مي كنيم. قبلا اسم ربا و نزول و هرگونه سود ميومد لبمونو گاز مي گرفتيم و از آوردن اسمش هم شرم مي كرديم الان هزار تا معامله انجام مي ديم كه نه تنها احكام اسلامي توش رعايت نمي شه بلكه اگه دقت كنيم از توش هزار تا ايراد در مياد
    شده تا حالا داشتيم تو خيابون قدم مي زديم يهو ديديم فلان خانم متدين كه ما قبلا از چهره ي رو يگيرش فقط دماغش رو مي ديديم الان چادرش رو برداشته .داشتيم تو فاميلامون كسايي رو كه تدين و نجابتشون زبان زد بوده ولي الان از ديدنشون شوكه ميشيم.
    اين روش عوض كردن ها و اين كم شدن هاي ايمان مال چيه؟
    اگه بخوام ريز ريز مثال بزنم هم من خسته ميشم هم شما.قطعا همه ي ما داريم ايمانمون رو از دست مي ديم درجه به درجه.كيه كه مي تونه ادعا كنه من گناه نمي كنم؟هر كي اين ادعا رو بكنه معلومه كه گناه رو نشناخته
    و اين خاصيت آخر الزمانه كه:
    رسول الله صلي الله عليه و آله مي فرمايند : نگه داشتن ايمان در آخر الزمان مثل نگه داشتن گلوله اي آتشين در دست مي مونه {يعني حفظ ايمان در آخر الزمان بيشاز حد مشكله،چيزي كه ما هر روز باهاش درگير هستيم}
    دوستان بزرگوار هدف از زدن اين پست اينه كه براي هممون ياد آوري بشه كه از ته و سر ايمانمون نزنيم
    اميدوارم قابل فهم و رسا نوشته باشم.
    يا علي

ویرایش توسط نگار من : ۱۳۸۸/۱۱/۰۵ در ساعت ۱۹:۰۸
    السلام عليك يا رسول الله
    نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت
    به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

2.  

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان اگه سوالي در مورد سنت استدراج داشتيد بپرسيد انشا الله پاسخگو هستم.
    السلام عليك يا رسول الله

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام
    خوب یه چند تا نکته را هم عرض کنم.ولی در اول میخاهم بدونم در این شرایط چگونه میشه به حالت اولیه بازگشت؟فقط با توبه یا راه های دیگری هم هست؟در ضمن در بعضی موارد بسیار تند روی کردید که انشاالله با هم به حل اون میپردازیم.خوب سوال اینه فقط توبه یا راه حل دیگه ای هم هست؟تا یادم نرفته اشک چشم هم هست و خدا اونا از انسان می گیره
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

5. تشکرها 2

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط jahangardkocholo نمایش پست
    با سلام
    خوب یه چند تا نکته را هم عرض کنم.ولی در اول میخاهم بدونم در این شرایط چگونه میشه به حالت اولیه بازگشت؟فقط با توبه یا راه های دیگری هم هست؟در ضمن در بعضی موارد بسیار تند روی کردید که انشاالله با هم به حل اون میپردازیم.خوب سوال اینه فقط توبه یا راه حل دیگه ای هم هست؟تا یادم نرفته اشک چشم هم هست و خدا اونا از انسان می گیره
    من فكر نمي كنم تند روي كرده باشم چون مستند حرف زدم.
    لطف كنيد مستقيما اشاره به قسمت تند روي مطلب من بكنيد تا توضيح بدم.شايد اين شما هستيد كه كند روي در دين داريد نه من!
    السلام عليك يا رسول الله

7. تشکر

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نگار من نمایش پست
    من فكر نمي كنم تند روي كرده باشم چون مستند حرف زدم.
    لطف كنيد مستقيما اشاره به قسمت تند روي مطلب من بكنيد تا توضيح بدم.شايد اين شما هستيد كه كند روي در دين داريد نه من!
    به گمانم پاسخ به سوال ایشان نیکو تر بود

عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت
    که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت
    نا امیدم مکن از سابقه لطف ازل
    از پس پرده چه دانی که که خوب است و چه زشت؟

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hamhame نمایش پست
    به گمانم پاسخ به سوال ایشان نیکو تر بود

عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه سرشت
    که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت
    نا امیدم مکن از سابقه لطف ازل
    از پس پرده چه دانی که که خوب است و چه زشت؟
    سلام عليكم
    من جواب گوي ايشون بودم وحتي خواستم جوابشون رو همون موقع بدم اما فراموش كردم.ولي براي من مهم تر اين بود كه بدونم آيا ايرادي در شيوه ي نگارشم هست يا نه.به خاطر همين ازشون خواستم كه توضيح بدند كه كجاي نوشته ي من افراط گرايانه است؟و يا اينكه چه چيزهايي رو جديدا بچه ها ديگه گناه نمي شمرند؟
    ممنون از تذكر به جا اما تندتان!
    و اما جواب سوال ايشون اينه كه راه توبه هميشه به روي بندگان بازه،اما نه هر توبه اي!! توبه زباني كافي نيست توبه مراحلي داره كه من در اينجا از شمردن مراحل به سبب طولاني شدن خودداري مي كنم
    توبه راهي است كه خداوند براي برگشت خطاكار به سوي خودش قرار داده،پس اگه نمي خواست ببخشه راه توبه رو قرار نمي داد. قصي شدن قلب هم چيزي است كه خداوند اگر بخواهد و مشيتش ايجاب بكند براي انسان قرار مي دهد . اگر خدا بخواهد كسي را كه مدتي تنبيه كرده وبه حال خودش وا گذاشته ببخشد هيچ كس نمي تواند متعرض ربوبيت او شود .ان الله علي كل شي قدير
    وقتي دلي با خدا نيست ديگه اشك چشم مي خواد چي كار؟
    ویرایش توسط نگار من : ۱۳۸۸/۱۱/۰۶ در ساعت ۱۹:۲۶
    السلام عليك يا رسول الله

نوشته
    540
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا.

برای من یک سوالی پیش اومد. اینکه خدا از یک بنده ای ایمانش رو میگیره یکم اجباری نیست؟ یعنی این تصور برای من بوجود اومد که خدا تصمیم میگیره که فلانی بره جهنم ، فلانی کار خوب بکنه و فلانی یکراست بره جهنم. آیا تصورم درسته؟

امیدوارم سوالم رو درست پرسیده باشم. با تشکر.
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

نوشته
    813
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 37 دقیقه
    دریافت
    165
    آپلود
    14
    گالری
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط ستایشگر نمایش پست
    به نام خدا.

برای من یک سوالی پیش اومد. اینکه خدا از یک بنده ای ایمانش رو میگیره یکم اجباری نیست؟ یعنی این تصور برای من بوجود اومد که خدا تصمیم میگیره که فلانی بره جهنم ، فلانی کار خوب بکنه و فلانی یکراست بره جهنم. آیا تصورم درسته؟

امیدوارم سوالم رو درست پرسیده باشم. با تشکر.
    به نام خدا
    سلام
    تصورتون درست نیست . چون خدا همه شرایط رو مهیا کرده تا ایمان ما روز به روز قوی تر بشه . این ما هستیم که با کوچک شمردن گناه از خدای خوبمون فاصله می گیریم .

12. تشکرها 2

نوشته
    813
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 37 دقیقه
    دریافت
    165
    آپلود
    14
    گالری
    6

به نام خدا

سلام
    من تندروی در متن جناب نگار من ندیدم .

و اما در مورد کم شدن ایمانمان در زمان غیبت مطلبی رو از صحیفه مهدیه برایتان می نویسم :

دعای غریق در زمان غیبت

سید بزرگوار رضی الدین علی بن طاووس رحمة الله در کتاب « مهج الدعوات » از عبدالله بن سنان نقل کرده که امام صادق علیه السلام فرمودند :
    به زودی شبهه ای شما را فرا می گیرد ، پس شما بدون راهنما و امامی هدایت کننده باقی خواهید ماند و نجات پیدا نمی کند مگر کسی که به وسیله « دعای غریق » خدا را بخواند .
    عبدالله بن سنان گفت : دعای غریق چگونه است ؟

حضرت فرمودند : می خوانی :
    یا الله یا رحمان یا قدیم ، یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک
    ای خدا ؛ ای مهربان ؛ ای بخشنده ؛ ای دگرگون کننده قلبها ؛ قلب مرا بر دین خود ( و لزوم پیروی از آن ) ثابت بدار .

پس گفتم :
    ای دگرگون کننده قلب ها و دیده ها ؛ قلب مرا در پیروی از دین خودت استوار کن .

پس حضرت فرمودند :
    همانا خداوند بلند مرتبه ، « دگرگون کننده قلبها و دیده ها می باشد » ، ولی تو آن طور که من می خوانم ، بخوان ، یعنی به این صورت :
    یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک

سید رحمة الله می فرماید : شاید مراد از فرمایش حضرت در مورد « الابصار » این باشد که دگرگونی قلب ها و دیده ها مربوط به قیامت است ، به خاطر این که ترس و وحشت در آن روز بسیار شدید می باشد ولی ترس در زمان غیبت ، از دگرگون شدن دل ها است نه دیده ها.

ویرایش توسط یا مهدی (عج) : ۱۳۸۸/۱۱/۰۹ در ساعت ۲۳:۰۰

نوشته
    540
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ajjel ya mola نمایش پست
    به نام خدا
    سلام
    تصورتون درست نیست . چون خدا همه شرایط رو مهیا کرده تا ایمان ما روز به روز قوی تر بشه . این ما هستیم که با کوچک شمردن گناه از خدای خوبمون فاصله می گیریم .
    به نام خدا.

سلام.

خوب اگه ما داریم دور میشیم پس چرا اول گفته شد که خدا ذره ذره ایمان رو از ما میگیره؟
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

15. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری