صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: « نصایح پیامبر اسلام به ابوذر »

نوشته
    540
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

« نصایح پیامبر اسلام به ابوذر »

یکی از گرانبهاترین و ارزشمندترین احادیث نقل شده از پیامبر اسلام، نصایحی است که ایشان به ابوذر داشته‌اند که به سبب پرباری و اهمیتی که این نصایح داشته است و خطابهای پیاپی ایشان به ابوذر، به حدیث ابوذر مشهور شده است .
    مطالب چنان متنوع و در قالبهای متفاوت تربیتی و اخلاقی بیان شده‌اند که هر کس با سلیقه خاص خود به نوعی از آن بهره می‌برد و مناسب‌ترین ره توشه تربیتی که در روحش اثر می‌گذارد بر می‌گزیند که در نوع خود حدیثی است شبیه به معجزه.
    ... در ادامه پیامبر به موعظه ابوذر می‌پردازد:
    تو را به موعظه‌ای سفارش می‌کنم و انتظار این است که آن را حفظ کرده به آن عمل کنی زیرا این موعظه در برگیرنده همه راههای خیر و نیکبختی است. اگر تو به این وصیت و سفارش عمل کنی خیر دنیا و آخرت به تو ارزانی می‌گردد.
    ای ابوذر! خدا را چنان پرستش کن که گویا او را می‌بینی، زیرا اگر تو او را نمی‌بینی او تو را می‌بیند.
    ای ابوذر! بدان که اولین مرحله عبادت خدا، شناخت اوست؛ همانا او اول است، قبل از او چیزی نیست و یگانه و یکتاست و مانند ندارد و او باقی و جاودان است. اوست که آسمانها و زمین و آنچه را بین آنها و آنچه را در آنهاست آفرید و خداوند دانای مهربان است و بر هر کاری تواناست ...
    ای ابوذر! بسیاری از مردم در مورد دو نعمت مغبون هستند و از آن قدردانی نمی‌کنند، یکی نعمت تندرستی و دیگری نعمت فراغت.

کسی که برای فریفتن مردم علم بیاموزد بوی بهشت را نچشیده است!

ای ابوذر! پیش از آنکه پنج چیز به تو روی آورد، پنج چیز را غنیمت شمار، جوانی را پیش از پیری، تندرستی را پیش از بیماری، توانگری را پیش از پریشانی، فراغت را پیش از گرفتاری و زندگی را پیش از مرگ...
    ای ابوذر! بترس از اینکه در حال گناه، مرگت فرا رسد که در آن صورت نه راهی برای جبران و توبه باقی می‌ماند و نه بر بازگشت دوباره به دنیا قادر خواهی بود، نه وارثان تو بر ارثی که باقی گذارده‌ای تو را ستایش می‌کنند و نه اینکه خدای متعال بر آنچه در پیش فرستاده‌ای عذر تو را خواهد پذیرفت ...
    ای ابوذر! کسی که برای فریفتن مردم علم بیاموزد بوی بهشت را نچشیده است ...
    ای ابوذر! اگر خدای تبارک و تعالی خیر بنده‌ای بخواهد، گناهانش را در مقابل او مجسم می‌کند و گناه را بر او سنگین و دشوار می‌گرداند و اگر بدی و بنده‌ای را بخواهد، گناهان او را از یادش می‌برد ...
    ای ابوذر! هر کس که کردارش با گفتارش مطابقت کند، بهره خود را از سعادت دریافت کرده است و هر کس که کردارش مخالف گفتارش باشد، هنگام پاداش خویشتن را سرزنش خواهد کرد ...
    ای ابوذر! چه بسا شخصی که به سبب گناهی که می‌کند از روزی مقرر شده‌اش محروم می‌گردد ...
    ای ابوذر! زیرک و با کیاست کسی است که نفس خویش را ادب کند و برای زندگی بعد از مرگ تلاش کند و ناتوان کسی است که از نفس و خواهشهای آن پیروی کند و با آن حال از خداوند آرزوهایی داشته باشد ...
    خدای تبارک و تعالی به برادرم عیسی وحی کرد دنیا را دوست مدار زیرا من آن را دوست ندارم و آخرت را دوست بدار(1)...

منبع: کتاب ره توشه، تألیف آیت الله مصباح یزدی
    تزول الجبال و لا تزل عض على ناجذك اعرالله جمجمتك تد فى الارض قدمك و اعلم ان النصر من عندالله

اگر كوه ها از جا كنده شوند تو استوار باش دندان ها را بر هم بفشار كاسه سرت را به خدا عاريت ده پاى بر زمين ميخكوب كن و بدان كه پيروزى از سوى خداست.

2.  

نوشته
    1,246
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پنج سفارش مهم پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم
    مردی به نام (ابو ایوب انصاری ) محضر پیغمبر صلی الله علیه و آله رسید و عرض کرد:

یا رسول الله ! به من وصیتی فرما که مختصر و کوتاه باشد تا آن را به خاطر سپرده ، عمل کنم .

پیغمبر فرمود:

پنج چیز را به تو سفارش می کنم :

1- از آنچه در دست مردم است ناامید باش ! چه این که ، براستی آن عین بی نیازی است .

2- از طمع پرهیز کن ! زیرا طمع فقر حاضر است .

3- نمازت را چنان بخوان که گویا آخرین نماز تو است و زنده نخواهی ماند تا نماز بعدی را بخوانی

4- بپرهیز از انجام کاری که بعدا به ناچار از آن پوزش طلبی .

5- برای برادرت همان چیزی را دوست بدار که برای خودت دوست داری .

بحار: ج 74، ص 168.
    به نقل از سايت مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
    شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

اى ابوذر!...
    هركس دانش بطلبد، تا مردم را به طرف خود جلب كند، هرگز بوى بهشت را نخواهد يافت .
    هركس دانش بجويد، تا به كمك آن ، مردم را بهتر بفريبد، هرگز بوى بهشت را نخواهد يافت .

... اى ابوذر!
    وقتى از چيزى سؤ ال شد كه نمى دانى ، بگو: ((نمى دانم )) .
    كه هم از پيامدهاى ناجور آنچه نمى دانى نجات يابى ،
    و هم از عذاب خداوند در قيامت !...

اى ابوذر!.
    در قيامت ، گروهى از بهشتيان به اهل دوزخ رو كرده ، مى پرسند:
    ما به كمك تعليمها و آموزشهاى شما و در سايه تاءديب و تربيت شما به بهشت وارد شديم . شما خودتان چرا به دوزخ افتاديد؟
    مى گويند:
    ما به خير دعوت مى كرديم . ولى خودمان عمل نمى كرديم .

اى ابوذر!...
    تا وقتى در حال نمازى ، پيوسته در خانه خدا را مى زنى .
    و هركس ، درِ هر خانه اى را زياد بكوبد، بالا خره باز خواهد شد!...

... اى اباذر!
    اگر هر نمازگزار، خبر داشت از نيكيهايى كه ميان آسمان و زمين بر او فرو مى ريزد و مى دانست كه در نماز، با چه كسى به سخن ايستاده است ، هرگز دست از نماز نمى كشيد...

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

معرفی کتاب

ناى حكمت مواعظ حضرت رسول به ابوذر غفارى

مؤ لف : استاد جواد محدّثى

درباره اين كتاب

وقتى موعظه ، از زبان پيامبر باشد و از جان محمّد بجوشد، و بر جان و دل ((ابوذر)) نشيند، سزاوار است كه گوش جان همه عالميان در همه زمانها آن حكمتهاى تراويده از زبان رسول را مشتاقانه خريدار شود و چهره روح درچشمه زلال اين مواعظ، شادابى يابد.

((ناىِ حكمت )) نبوى ، زمزمه گر نواى بيدارى فطرت و رويش يقين و معرفت در بوستانِ جانهاى پند نيوش است . سپاسگزار خدمات و تلاشهاى پيشينيانيم كه با تاءليفات خويش ، گنجينه اى از معارف والاى مكتب را براى آيندگان به ميراث نهادند، تا ما امروز پس از چهارده قرن ، بتوانيم كنار ((مائده آسمانىِ)) احاديث بنشينيم و سخنان پيامبر به ابوذر را بخوانيم و بشنويم وپند گيريم .
    آنچه مى خوانيد، شرح گونه اى فشرده بر فرازهاى مواعظ بلندى است كه رسول خدا((ص )) به ((ابوذر غفارى )) تعليم داده است ، سخنانى حكمت بار و سودمند، از پيامبر حكمت و حكومت ، به شهيد زنده ربذه ، حضرت ابوذر((ع )) كه متن آن در كتب حديث نيز آمده است .

گرچه اين مواعظ، پيشتر هم به صورتهاى ديگر همراه با ترجمه منتشر شده است ، امّا ترجمه و تبيينى كه در اين كتاب مى خوانيد، از نظر قلم و نوع برداشت و زاويه ديد، ويژگيهايى دارد كه مى تواند براى اهل مطالعه در اين روزگار، بويژه جوانان جوياى يقين و پوياى راه كمال و سلوك روحى ، مفيدتر باشد.

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مرحوم شیخ طوسی در کتاب (امالی) جلد دوم چاپ نجف صفحه 138 - 152 و مرحوم شیخ طبرسی در کتاب (مکارم الاخلاق چاپ بیروت صفحه 455 - 471 باب 12 فصل 5 و مرحوم ورام بن ابی فراس در کتاب (مجمومه ورام) چاپ ایران قم در سنة 1375 صفحه 273 - 284 و مرحوم مجلسی در کتاب (بحارالانوار) چاپ ایران جلد 77 صفحه 74 -91 باب 4 حدیث 63 و در کتاب (عین الحیاة) (که همه اش از اول تا آخر شرح همین حدیث ابی ذر است) همه این بزرگان در این کتابهای خود مسنداً و مجموع ورام مرسلاً از ابوذر غفاری (رضوان اللّه تعالی علیه) روایت کرده اند که ابوذر گفت من داخل شدم در اوائل یک روز در مسجد پس به جز پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم و علی علیه السلام که در کنار آن حضرت بودند، هیچ کس دیگری را در آنجا ندیدم، پس من خلوت مسجد را مغتنم شمردم و عرض کردم یا رسول اللّه پدر و مادرم فدای تو باد، سفارشی به من بفرمایید که خدا مرا به آن سفارش نفع رساند.
    پس آن حضرت فرمودند: (مطالبی را که ترجمه ظاهرش چنین است) (تو را سفارش خواهم کرد) و چه بسیار گرامی و پسندیده ای تو در نزد ما ای ابوذر تو از ما اهل بیت می باشی و همانا که من تو را به دستور و پندی (عظیم) سفارش می کنم پس تو آن را (در فکر و عمل خود) حفظ کن (نگهداری نما) که آن جامع (در بردارنده) همه راههای خیر (و خوبی و نجات است) پس اگر تو آن را (در ذهن و در کار خود) حفظ کنی و (بدان عمل نمایی) برایت بهره ای عظیم (از رحمت الهی خیر دنیا و آخرت) خواهد بود.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿
    غریبونه شکستم من اینجا تک و تنها
    دلخسته ترینم در این گوشه دنیا
    ای بی خبر از عشق نداری خبر از من
    روزی تو میایی نمانده اثر از من

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(یا اباذر: اعبد اللّه کانّک تراه فان کنت لا تراه فانّه یراک).
    ای ابوذر: خدا را چنان اطاعت کن که گویا او را می بینی، پس اگر تو او را نمی بینی او تو را می بیند.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(و اعلم یا اباذرّ: انّ اللّه جعل اهل بیتی فی امّتی کسفینة نوح من رکبها نجی و من رغب عنها غرق **ظاهراً اشاره به آیه 40 سوره هود: و اهلک الا من... و آیه 119 و 120 سوره شعراء... ثم اغرقنا... .***، و مثل باب حطّة**ظاهراً اشاره است به آیه 58 و 59 سوره بقره... و قولوا حطة و آیه 161 و 162 سوره اعراف... و قولوا حطة...***فی بنی اسرائیل من دخله کان امناً).
    بدان ای ابوذر: که خدای عزیز و بزرگ اهل بیت مرا در میان امت من بمانند کشتی نوح گردانیده است، هر کس در آن سوار شد از هلاکت رست و هر کس از آن روی بگردانید غرق گشت. همچنین مانند درب حطه در میان بنی اسرائیل که اگر کسی از آن وارد می شد از عذاب خدا ایمن میگشت.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(یا اباذر: احفظ ما اوصیک به تکن سعیداً فی الدّنیا و الاخرة یا اباذر: نعمتان مغبون فیهما کثیر من النّاس، الصّحّة و الفراغ).
    ای ابوذر: پندهای مرا نگهداری (و مراعات) کن تا در دو جهان سعادتمند گردی، ای ابوذر: بسیاری از مردم در مورد دو نعمت مغبون هستند (از آن قدردانی و استفاده خوب نمی کنند،) تندرستی و فراغت (بال).

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(یا اباذر: اغتنم خمساً، شبابک قبل هرمک، و صحّتک قبل سقمک، و غناک قبل فقرک، و فراغک قبل شغلک و حیوتک قبل موتک).
    ای ابوذر: پیش از آنکه پنج چیز به تو روی آورد، پنج چیز را غنیمت شمار (از آنها استفاده شایسته کن): جوانی را پیش از پیری، تندرستی را پیش از بیماری، توانگری را پیش از پریشانی و فراغت را پیش از گرفتاری و زندگی را پیش از گرفتاری و زندگی را پیش از مرگ.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

(یا اباذر: ایاک و التّسویف باملک، فانّک بیومک و لست بما بعده، فان یکن غد لک فکن فی الغد کما کنت فی الیوم، و این لم یکن غد لک ام تندم علی ما فرّطت فی الیوم).
    ای ابوذر: مبادا درازی (و طول) آرزو، کارهای شایسته را به تأخیر افکنی، زیرا که تو اکنون همین امروز را داری نه ما بعد آن را پس اگر فردایی داشتی در آن نیز بمانند امروز باش، و اگر فردایی برایت نبود پشیمانی امروز را نخواهی برد که در آن کوتاهی کرده ای.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری