جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محاصره انسان توسط شيطان از چهار طرف

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  116
  مورد تشکر
  367 پست
  حضور
  3 روز 10 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  محاصره انسان توسط شيطان از چهار طرف
  محاصره انسان توسط شيطان از چهار طرف (ع )
  و جمله (ثم لاتينهم من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم ) بيان نقشه و كارهاى او است ، مى گويد: ناگهان بندگان تو را از چهار طرف محاصره مى كنم تا از راهت بدر برم . و چون راه خدا امرى است معنوى ناگزير مقصود از جهات چهارگانه نيز جهات معنوى خواهد بود نه جهات حسى .
  از آيه (يعدهم و يمنيهم و ما يعدهم الشيطان الا غرورا)1 و آيه (انما ذلكم الشيطان يخوف اولياء)2 و آيه (و لاتتبعوا خطوات الشيطان )3 و آيه (الشيطان يعد كم الفقر و يامركم بالفحشاء)4. نيز مى توان در اين باره چيزهايى فهميد، و از آن استفاده كرد كه مقصود از (من بين ايديهم - جلو رويشان ) حوادثى است كه در زندگى براى آدمى پيش مى آيد، حوادثى كه خوشايند و مطابق آمال و آرزوهاى او يا ناگوار و مايه كدورت عيش او است ؛ چون ابليس در هر دو حال كار خود را مى كند. و مراد از (خلف - پشت سر) اولاد و اعقاب او است ؛ چون انسان نسبت به آينده اولادش نيز آمال و آرزوها دارد، و درباره آنها از پاره اى مكاره مى انديشد. آرى ، انسان بقا و سعادت اولاد را بقاء و سعادت خود مى داند، از خوشبختى آنان خوشنود و از ناراحتى شان مكدر و متاءلم مى شود. انسان هر چه از حلال و حرام دارد همه را براى اولاد خود مى خواهد و تا بتواند آتيه آنان را تاءمين نموده ، و چه بسا خود را در اين راه به هلاكت مى اندازد.
  و مقصود از سمت راست كه سمت مبارك و نيرومند آدمى است سعادت و دين او است . و (آمدن شيطان از دست راست ) به اين معنا است كه وى آدمى را از راه ديندارى بى دين مى كند، و او را در بعضى از امور دينى وادار به افراط نموده به چيزهايى كه خداوند از آدمى نخواسته تكليف مى كند. و اين همان ضلالتى است كه خداوند آن را (اتباع خطوات الشيطان ) نام نهاده است .
  و منظور از (سمت چپ ) بى دينى مى باشد، به اين معنا كه فحشا و منكرات را در نظر آدمى جلوه داده وى را به ارتكاب معاصى و آلودگى به گناهان و پيروى هواى نفس و شهوات وادار مى سازد.
  زمخشرى در كشاف مى گويد: اگر كسى بپرسد چرا نسبت به (من بين ايديهم ) و (من خلفهم ) لفظ (من ) را كه براى ابتداء است استعمال كرد، و در (ايمان ) و (شمائل ) لفظ (عن ) را كه براى تجاوز است بكار برد؟ در جواب مى گوييم : فعل بطور كلى به هر حرفى كه به مفعول به متعدى مى شود به همان حرف و به همان وسيله به مفعول فيه متعدى مى گردد، و همانطورى كه در تعدى به مفعول به حروف تعديه مختلف است همچنين در تعدى به مفعول فيه حروف تعديه مختلف مى گردد. نحوه استعمال هر لغتى را بايد از عرب اخذ كرد، نه اينكه با قياس آنرا تعيين نمود، و اگر در لغت بحثى مى شود، تنها از حيث موارد استعمال آن است ؛ به اين معنا كه بحث مى شود از اينكه آيا فلان لغت را در چه جايى بايد استعمال كرد؟ و استعمالش در چه جايى غلط است ؟ مثلا وقتى از عرب مى شنويم كه مى گويد: (جلس على يمينه ) معناى (على يمينه ) اين است كه وى در طرف راست فلانى طورى قرار گرفت كه گويى غالبى در كنار مغلوب و زيردست خود قرار گرفته ، و وقتى مى شنويم كه مى گويد:(فلان جلس عن يمين فلان ) مى گوييم معنايش اين است كه فلانى در طرف راست فلان كس با فاصله طورى نشست كه گويى نمى خواهد به او بچسبد، اين معناى لغوى (عن يمينه ) است ، و ليكن در اثر كثرت استعمال در هر دو قسم نشستن استعمال مى شود، همچنان كه درباره كلمه (انفال ) نيز به اين نكته اشاره نموديم 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  495
  مورد تشکر
  1,583 پست
  حضور
  57 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1

  محاصره انسان توسط شيطان از چهار طرف
  خیلی پیچیده بود مطلبش میشه در کل بگیم ما همیشه در محاصره ی شیطانیم و میتونیم با دست خودمون از بینش ببریم
  نگرا ن کارهایی که در گذشته اشتباه انجام دادی نباش ...تمام شد رفت .... نگران کارهایی باش که باید انجام دهی


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  57
  مورد تشکر
  156 پست
  حضور
  1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسمه تعالی
  با سلام
  فرمودید شیطان از چهار طرف (روبرو، پشت سر، سمت راست و سمت چپ) به انسان حمله می كنه. آیا تا حالا پیش خودتون فكر كردید چرا شیطان از پائین پا و بالای سر به انسان نزدیك نمی شه؟


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  116
  مورد تشکر
  367 پست
  حضور
  3 روز 10 ساعت نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام به شما.راستش سوال خیلی جالبی بود .دوست دارم جوابش رو بدونم


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  57
  مورد تشکر
  156 پست
  حضور
  1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسمه تعالی
  با سلام
  من هم جواب كاملی برای این سوال ندارم اما شاید یكی از دلائلش این باشه كه رحمت خداوند همیشه از سمت بالا بر انسان نازل میشه و شیطان نمی تونه از اون سمتی كه خدا رحمتشو نازل می كنه وارد بشه. سمت پائین هم حالت سجده است، سجده هم همون حالتیه كه كمر شیطان رو می شكنه.
  موفق باشید.


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  با سلام
  یه سری بزنید بدک نیست.اینم در مورد شیطانه
  http://www.askquran.ir/showthread.php?t=18256
  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  نوشته
  221
  صلوات
  301
  تعداد دلنوشته
  15
  مورد تشکر
  1,105 پست
  حضور
  4 روز 6 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  4
  گالری
  26

  سوالی در مورد آیه 17 سوره اعراف
  آیه 17 اعرافثم لاتينهم من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم و لا تجد اكثرهم شاكرين )

  سوال:منظور از <<
  من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم>> در این آیه چیست؟

  پاسخ از تفسیر نمونه:سپس شيطان ، براى تاييد و تكميل گفتار خود، اضافه كرد كه نه تنها بر سر راه آنها كمين مى كنم بلكه از پيشرو، و از پشت سر، و از طرف راست ، و از طرف چپ از چهار طرف ، به سراغ آنها مى روم ، و اكثر آنها را شكرگزار نخواهى يافت (ثم لاتينهم من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم و لا تجد اكثرهم شاكرين ).
  ممكن است تعبير بالا، كنايه از اين باشد كه شيطان ، انسان را محاصره مى كند و سعى دارد به هر وسيله اى كه ممكن است براى وسوسه و گمراهى ا
  بكوشد، و اين تعبير در كلمات روزمره نيز ديده مى شود، كه مى گوئيم فلانكس از چهار طرف گرفتار قرض يا بيمارى يا دشمن شده است .
  و اينكه سمت بالا و پائين ذكر نشده به خاطر آن است كه انسان معمولا در چهار سمت ، حركت و فعاليت دارد.

  اما در روايتى كه از امام باقر (عليه السلام ) نقل شده ، تفسير عميقترى براى اين چهار جهت ديده مى شود، آنجا كه مى فرمايد: منظور از آمدن شيطان به سراغ انسان از پيش رو اين است كه آخرت و جهانى را كه در پيش دارد در نظر او سبك و ساده جلوه مى دهد، و منظور از پشت سر اين است كه آنها را به گردآورى اموال و تجمع ثروت و بخل از پرداخت حقوق واجب به خاطر فرزندان و وارثان دعوت مى كند، و منظور از طرف راست اين است كه امور معنوى را به وسيله شبهات و ايجاد شك و ترديد، ضايع مى سازد، و منظور از طرف چپ اين است كه لذات مادى و شهوات را در نظر آنها جلوه مى دهد.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود