صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا در اسلام حقوق زن و مرد برابر نیست؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    14
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش چرا در اسلام حقوق زن و مرد برابر نیست؟

سلام دوستان
    همانطور که می دونید قرآن منزلت زن و مرد را برابر دونسته نه حقوق میان این دو.
    مشکل اینجاست که ما در بسیاری از مناظرات خود وقتی به موضوع حقوق زن و مرد می رسیم بی جواب می مونیم.

چرا حقوق زن و مرد در اسلام برابر نیست؟

یکی از این نمونه ها در قرآن:
    يُوصِيكُمُ اللّهُ فِي أَوْلاَدِكُمْ لِلذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الأُنثَيَيْنِ فَإِن كُنَّ نِسَاء فَوْقَ اثْنَتَيْنِ فَلَهُنَّ ثُلُثَا مَا تَرَكَ وَإِن كَانَتْ وَاحِدَةً فَلَهَا النِّصْفُ وَلأَبَوَيْهِ لِكُلِّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا السُّدُسُ مِمَّا تَرَكَ إِن كَانَ لَهُ وَلَدٌ فَإِن لَّمْ يَكُن لَّهُ وَلَدٌ وَوَرِثَهُ أَبَوَاهُ فَلأُمِّهِ الثُّلُثُ فَإِن كَانَ لَهُ إِخْوَةٌ فَلأُمِّهِ السُّدُسُ مِن بَعْدِ وَصِيَّةٍ يُوصِي بِهَا أَوْ دَيْنٍ آبَآؤُكُمْ وَأَبناؤُكُمْ لاَ تَدْرُونَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ لَكُمْ نَفْعًا فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيما حَكِيمًا ﴿۱۱﴾
    سوره النساء آیه 11

معنیش:
    خداوند به شما در باره فرزندانتان سفارش مى‏كند سهم پسر چون سهم دو دختر است و اگر [همه ورثه] دختر [و] از دو تن بيشتر باشند سهم آنان دو سوم ماترك است و اگر [دخترى كه ارث مى‏برد] يكى باشد نيمى از ميراث از آن اوست و براى هر يك از پدر و مادر وى [=متوفى] يك ششم از ماترك [مقرر شده] است اين در صورتى است كه [متوفى] فرزندى داشته باشد ولى اگر فرزندى نداشته باشد و [تنها] پدر و مادرش از او ارث برند براى مادرش يك سوم است [و بقيه را پدر مى‏برد] و اگر او برادرانى داشته باشد مادرش يك ششم مى‏برد [البته همه اينها] پس از انجام وصيتى است كه او بدان سفارش كرده يا د ينى [كه بايد استثنا شود] شما نمى دانيد پدران و فرزندانتان كدام يك براى شما سودمندترند [اين] فرضى است از جانب خدا زيرا خداوند داناى حكيم است (۱۱)
    اگه اشتباه می کنم یا دلیل این موضوع رو می دونید لطفا کمکم کنید.

از شما دوستان عاجزانه درخواست می کنم لطفا دلایل عقلی و با مدرک بیارید نه نقلی...

ممنون
    ویرایش توسط sajjadrad : ۱۳۸۸/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۶:۲۳ دلیل: نذاشتن آدرس آیه

2.  

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام دوست گرامی

خیلی خوش امدی به کانون گرم وصمیمی ما

در مورد تفاوت حقوق زن ومرد در اسلام پرسیدید؟ و ایه ی ارث را هم گواه اوردید.

خوب این واضح است چون زن ومرد از نظر جسمی و متریال با هم متفاوتند

عموما" خانمها ظرافت و شکنندگی جسمی بیشنری نسبت به مردان دارند.

وبعضی اقایان از این مطلب به عنوان نقطه ضعف سوء استفاده کرده به خانم زور

می گویندو حقش را با شیوه های مختلف غصب میکنند. از این رو خداوند سهم

بیشتری برای برادرش قرار داده تاپشتیبان خواهر باشد ودر این گونه مواقع که خانم

مورد ظلم واقع شد قبلا"جناب برادر مزد غیرتش را ودفاع از خواهرش را گرفته باشد

انشاالله!!!

خوب جواب از این ساده تر بلد نبودم. موفق وموید باشی.اگر حوصله دارید تفسیر فقهی اش را هم بگویم؟

.............................................. حق یارتان .....................................

شروع کننده موضوع

نوشته
    14
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست
    سلام دوست گرامی

خیلی خوش امدی به کانون گرم وصمیمی ما

در مورد تفاوت حقوق زن ومرد در اسلام پرسیدید؟ و ایه ی ارث را هم گواه اوردید.

خوب این واضح است چون زن ومرد از نظر جسمی و متریال با هم متفاوتند

عموما" خانمها ظرافت و شکنندگی جسمی بیشنری نسبت به مردان دارند.

وبعضی اقایان از این مطلب به عنوان نقطه ضعف سوء استفاده کرده به خانم زور

می گویندو حقش را با شیوه های مختلف غصب میکنند. از این رو خداوند سهم

بیشتری برای برادرش قرار داده تاپشتیبان خواهر باشد ودر این گونه مواقع که خانم

مورد ظلم واقع شد قبلا"جناب برادر مزد غیرتش را ودفاع از خواهرش را گرفته باشد

انشاالله!!!

خوب جواب از این ساده تر بلد نبودم. موفق وموید باشی.اگر حوصله دارید تفسیر فقهی اش را هم بگویم؟

.............................................. حق یارتان .....................................
    سلام دوست عزیز...
    ممنون از اینکه این دلیل رو گفتی...اما فکر کنم گفتم عقلی صحبت کنید...مزد غیرت؟من گیرم بخدا

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلامی دوباره

خوب این جمله کمی عامیانه بود اسمش رو میگذاریم پاداش همت به خاطر پشتیبانی هایش از خواهر(بهتر شد ؟) اما به واقع نیمی از مطلب همین است دوست گرامی.

....................................... حق یارتان.........................................

نوشته
    141
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sajjadrad نمایش پست
    سلام دوستان
    همانطور که می دونید قرآن منزلت زن و مرد را برابر دونسته نه حقوق میان این دو.
    مشکل اینجاست که ما در بسیاری از مناظرات خود وقتی به موضوع حقوق زن و مرد می رسیم بی جواب می مونیم.

چرا حقوق زن و مرد در اسلام برابر نیست؟

یکی از این نمونه ها در قرآن:

سوره النساء آیه 11

معنیش:

اگه اشتباه می کنم یا دلیل این موضوع رو می دونید لطفا کمکم کنید.

از شما دوستان عاجزانه درخواست می کنم لطفا دلایل عقلی و با مدرک بیارید نه نقلی...

ممنون
    سلام و من هم خوش آمد میگم
    شما وقتی به به این موضوع فکر می کردید که مثلا ارث مرد دو برابر زن است، و اسلام در این موضوع بین آنها فرق گذاشته، آیا به این هم فکر کردید که تکالیف آنها هم با هم متفاوت است و مثلا زن هر چقدر هم پول داشته باشد مسئولیت تامین زندگی بر عهده مرد قرار داده شده است؟
    کمی با خودتان فکر کنید ببینید مشکل شما دقیقا در چیست. آیا مشکل همین برابری حقوق زن و مرد است یا اینکه معیار دیگری دارید که بر اساس آن می گویید حقوق زن و مرد باید برابر باشد
    به یک چیز دیگر هم فکر کنید
    "برابری حقوق" و "تشابه حقوق" آیا با هم فرق ندارند؟

ویرایش توسط m2babaey : ۱۳۸۸/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۷:۴۲ دلیل: فونت

7. تشکر

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    دوست عزیز ضمن خوش آمد گویی خدمت شریفتان چون در زمینه سوالی که فرمودید بصورت مفصل قبلا در سایتم مطلبی رو ارائه نموده ام لذا پیشنهاد می کنم این لینک رو مطالعه فرمائید باز هم سوالی داشتید در خدمتتون هستیم
    التماس دعا

9. تشکر

نوشته
    964
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم
    ضمن خوش آمدگویی به دوست جدید در مورد سوالی که مطرح فرمودید همانطور که دوستان فرمودند برابری حقوق(بعبارتی هموزنی حقوق) با یکسان بودن حقوق متفاوت است.
    یکسان بودن در جایی مطرح است که دو مورد ویژگیهای روحی و جسمی و شرایط کاملا یکسانی داشته باشند و به تبع آن نیازهای یکسانی هم داشته باشند دراینصورت عدالت در این است که حقوقی که برای این دو درنظر گرفته می شود کاملا یکسان باشد.
    اما همه میدانیم که زن و مرد جدای از اینکه در انسانیت همسانند و بر اساس یک هدف مشترک آفریده شده اند و از این حیث منزلت یکسان و پاداش یکسان دارند اما با این وجود دو صنف مختلفند که ویژگیهای طبیعی آنها را کاملا از هم متمایز می سازد و البته همین تفاوتهاست که زمینه ساز درک متقابل ، تمایل دوسویه و هماهنگی و همکاری جدی بین این دو جنس را فراهم میکند.
    به تبع این تفاوتهای جسمی و روحی ،نیازهای متفاوتی برای دو جنس پیش می آید که حقوق متفاوتی را میطلبد.

اما ریشه ی بسیاری از این تفاوتهای تشریعی(تفاوت حقوق) بین زن و مرد به فطرت و طبیعت بر می گرددمثل عده ، حجاب ،شهادت دادن (که چون زن فطرتا قوه ی احساسش قویست ممکن است با دید احساسی به صحنه بنگرد و متوجه برخی صحنه ها نشود.)

یک ریشه ی دیگر این تفاوتهای تشریعی به حکمت و مصلحت برای افراد برمی گردد مثل اذن خروج زن از منزل ، حضانت ، و عده و حجاب و...

عدالت نیز رمز دیگری از تفاوتهای تشریعی است مثل قوانین مربوط به ارث ، دیه ، قصاص ، نفقه ، مهریه ، طلاق و...

گاهی نیز تغییر شرائط موجب تفاوتهای تشریعی در حقوق زن و مرد می شود.

که البته برخی از این تفاوتهای تشریعی در تاپیکهای جداگانه ای مورد بحث قرار گرفته اند مثل:

چرا شهادت دادن زن نصف مرد است؟

چرا طبق قرآن دیه و حقوق زن کمتر از مرد است؟

حقوق زن در قرآن

*
    ویرایش توسط .:تسنیم:. : ۱۳۸۸/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۸:۳۴

نوشته
    240
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

اسلام دو حق اقتصادی برای زن قائل شده است كه برای مرد قائل نیست: یكی مهریه، ودیگری نفقه ـ یا خرجی ـ و در مقابل در مسئله ارث به او نصف سهم مرد را داده است.

علامه طباطبایی(ره) در این مورد فرموده‌اند: نتیجه این گونه تقسیم ارث بین مرد و زن آن است كه در مرحله "تملك" مرد دو برابر زن، مالك می‌شود، ولی در مرحله "مصرف" همیشه زن دو برابر مرد بهره می‌برد؛ زیرا زن، سهم و دارایی خود را برای خود نگه می‌دارد، ولی مرد باید نفقه را نیز بپردازد، و در واقع نیمی از دارایی خود را صرف زن می‌كند.

ویرایش توسط صدید : ۱۳۸۸/۱۱/۰۹ در ساعت ۱۹:۰۰

12. تشکرها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    14
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تعجب

سلام به تمام دوستان خودم...از خوشامدگویی همتون ممنونم...
    یکی از دوستان لینکی رو داد که خیلی مطالب مفیدی توش بود ازش ممنونم..در اول این مطلب با جمله زیر مواجه شدم:
    حضرت علی (علیه السلام ) می‏فرماید: الاسلام هو التسلیم( نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره۱۲۵) مسلمان باید مطیع خداوند باشد و به این نکته توجه کند که تنها راه سعادت و خوشبختی انسان در دنیا و آخرت، عمل به احکام اسلامی است و پیروی از احکام غیر اسلامی و مخالف با اسلام، انسان را در آخرت گرفتار عذاب و آتش می‏نماید
    من نمی دونم شما دوستان منظور منو چی گرفتین اما لازم می دونم کمی شفاف سازی کنم...
    فرض کنید شخص غیر مسلمانی نزد من میاد و میگه به نظر شما خدا دنیا رو واسه چی آفریده؟منم میگم ما حدیث داریم:خدا دنیا رو واسه حضرت فاطمه (سلام علیها) آفریده...خب معلومه اونم یه فحش به من میده و از اون به بعد حرف اسلام هرجا بشه پا میشه...اینا دلایل نقلین دوستان...من خودم هرچی از قرآن و معصومین بیارید قبول می کنم این حرف حضرت علی (علیه السلام) هم کاملا درسته اما من دلیل عقلی می خوام برای اثبات این مطلب برای اشخاص غیر مسلمان....
    اولم اشاره کردم که وقتی تو مناظره ها این بحث به میان میاد دیگه ما حرفی واسه گفتن نداریم...!شما برای کسی که اسلام رو قبول نداره نمی تونید با منابع اسلام دلیل بیارید..باید با منابع خودش دلیل بیارید....عقلانی...بگذریم..
    مشکل اینجاست که بعضی از دوستان گفتن بخاطر ظرافت ساختار زنه..می خوام بدونم ظرافت زن چه لطمه ای به ارث بردن میزنه؟
    لطفا با اوردن دلایل عقلانی و یا مدارکی از قران اثبات کنید که وقتی زن نصف مرد ارث می بره...وقتی شهادتش نصف مرده و...چرا؟...

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام گرامی

کلمه ی حقوق که شما به کار میبریداز ریشه ی حق است وجمع کلمه ی حق میباشد

اما این حق از کجا سر چشمه میگیرد ؟ این مهم است.

حق از طریق وضع قانون برای فرد واجتماع وجهان هستی ایجاد میشود.

قوانین ایجاد کننده حق به 4 شکل بر هستی مسلط میباشند.

1- قوانین تکوینی: که یکبار توسط خداوند واز طریق علم ذاتی او واراده ی اضافی اوازطریق فعل خالقیتش برجهان حاکم شده که این قوانین تکوینی به دلیل عظمتشان خارج از تسلط وتغییر پذیری توسط انسان میباشد . مثل گردش زمین به دور خورشیدیا تفاوت ظاهری وجسمی زن ومرد.
    (البته تغییر جنسیت به اصل مطلب خدشه ای وارد نمیکند زیرا باتغییرات چسمی باز هم یا زن داریم یا مرد وچیز جدید نمیسازیم.)

2- قوانین تشریعی : که فقط مخصوص انسان است وتوسط وحی بر پیامبران برای سعادت انسان از جانب خداوند وضع شده که دارای 2 ویژگی است اولا" به دلیل اگاهی خداوند از میزان توانایی وضعف مخلوقش که حنی از خود انسان به حد توانمندی هایش اگاه تر است کاملترین قوانین است. ثانیا" به همین دلایل به نیاز های وجودی مخلوقش حتی از خود انسان اگاه تر است پس جامع ترین قوانین است. واین حقوق که شما فرمودید جز ء همین قوانین تشریعی است. یعنی خداوند با توجه به توانمندیها و نیازهای مخلوقاتش این قوانین را برایشان وضع کرده.

گرامی این بحث در حیطه ی اصول فقه در حال پیگیری است .اگر مفید فایده میباشد ان را دنبال کنیم واگر مایل بودید بعد از ان بحث را از دیدگاه فقهی هم مورد مطالعه قرار میدهیم .

........................................ حق یارتان ..........................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۸/۱۱/۱۰ در ساعت ۱۹:۴۳

15. تشکرها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری