صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مباحث پيرامون محرم و نامحرم و روابط مشروع و نامشروع به همراه پرسش و پاسخ

نوشته
    34
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مباحث پيرامون محرم و نامحرم و روابط مشروع و نامشروع به همراه پرسش و پاسخ

گناه ساندويچي

فضاي خيابان شلوغ است، مردم گوشه و كنار خيابان ايستاده‌اند، منتظرند تا با وسيله‌اي به مقصد خود برسند، يك اتومبيل سواري (بنز، پيكان، ژيان و ...) مسافربر يا شخصي توقف مي‌كند، خانم يا دختر جوان سوار مي‌شود، پس از چند لحظه دوباره ماشين توقف كرد و يك مرد را سوار مي‌كند پهلوي خانم و دوباره زن ديگري يا زن ديگري را سوار مي‌كند پهلوي اين خانم، پهلوي اين خانم دو مرد نشسته و اتومبيل سرپيچ‌ها، ميدانها، هنگام ترمز كردن، وقت دنده عوض نمودن و .. هي پيكر اين خانم به اين مرد و آن مرد مي‌خورد، الله اكبر، گاهي در عقب كه معمولاً 3 نفر بايد سوار شوند، 4 نفر را سوار مي‌كند، كه اي واي، اي داد، اگر ديده حقيقت‌بين باشد، لعن و نفرين اعضاي حاضر در اتومبيل را از طرف خدا و ملائكه مي‌شنود و مي‌بيند.
    راننده كه بدون رعايت سوار كرده، مسافر هم كه توجه نكرده يا عمداً سوار شده، خلاصه يك اتومبيل است اما سرشار از اشتعالات و آتشهاي جنسي و نفرين الهي و شادي شياطين و ...
    آقا غير اين راهي نيست، بايد منتظر بمانيم يا پول بيشتري بدهيم، بله رضايت خدا بدست آوردن هم زحمت دارد و هم هزينه، با دو تومان يا بيشتر آتش خشم و غضب خدا را براي خود تهيه كردي، اگر كسي به شما بگويد: آهاي زن يا مرد زناكار! ناراحت نمي‌شويد؟
    حتماً خواهيد گفت: چنين و چنان مي‌كنم، ولي بدانيد امام صادق ـ عليه السّلام ـ اين تماس بدن زن و مرد نامحرم را زنا مي‌داند، آنجا كه فرمود: براي هر عضوي زنائي است و زناي دست (حس لامسه) لمس كردن نامحرم است.[1]
    اتوبوس و ميني‌بوس كه بدتر گاهي زن و مرد دختر و پسر جوان وسط ماشين ايستاده و در مواقع مختلف افراد روي هم مي‌ريزند بعد هم مي‌گويند عذر مي‌خواهم، ببخشيد و ... آقا، خانم انفجار بوجود آوردي مي‌گوئي ببخشيد، مدتها او را در فكر خود فرو برده‌اي بعد هم مي‌گوئي عذر مي‌خواهم؟!
    پيامبر خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود: وقتي مرد يا زني از جايش برخاست زن يا مرد ديگر نبايد فوراً جاي او بنشيند. (چون گرمي بدن مرد و زن براي كسي كه فوراً جاي او مي‌نشيند محرك است)
    البته ناگفته نماند كه تنها اين امور نيست بلكه كليه مراكز شلوغ چنين است مثل حرم مطهر ائمه اطهار ـ عليهم السّلام ـ و امام زادگان ـ عليهم السّلام ـ و نيز مساجد و مصلي‌هاي نماز جمعه و مراسم نماز جماعت، دعاي كميل، ندبه، توسل و مجالس روضه خواني و سخنراني و بازارها و ... را شامل مي‌شود آري آن اماكن مقدسند ولي بايد زنان و مردان خود مراقب عفت و پاكي عمومي جامعه باشند.
    سخت‌گيري نيست، ولي اگر ما بنده خدا و عبد مولاي خود نيستيم، كه هيچ، وگرنه مولا فرموده: نبايد چنين كرد، شما اگر مي‌خواهيد بنده خدا محسوب شويد اين راه است وگرنه هر طور كه مي‌خواهيد رفتار نماييد.
    وظيفه ما بيش از تذكر نيست و ما بايد امر به معروف و نهي از منكر بنمائيم، اميد استكه خداوند متعال تأثير بگذارد.
    نجات از اين امور:
    در مورد اتومبيل‌هاي مسافربري يا شخصي مي‌توان مثلاً با مقداري اضافه دادن كرايه مسئله را حل كرد و يا در گوشه اتومبيل خود را يك مقدار جمع كن كه به پيكر مرد نامحرم متصل نباشي (اگر طرف فاسد بود كه تو هي كنار مي‌كشي او ... وسيله نقليه را ترك نما) يا اينكه هميشه با پسر يا دختر كوچك كمتر از سن بلوغ و يا شوهرتان سفر كنيد كه در اين موارد آنها را واسطه بين خود و نامحرم قرار دهيد، براي دور كردن شيطان از محيط و فضاي كوچك اتومبيل مرتب مشغول ياد خدا باشيد و هر ذكر و دعا و آيه و سوره‌اي كه حفظ داري بخوان مخصوصاً:
    بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم
    (بنام خداوند بخشنده مهربان)
    اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيم
    پناه مي‌برم به خدا از شر شيطان رانده شده.
    در اتوبوسها و يا ميني‌بوسها اگر جا نيست سوار نشو، اگر مجبور شدي خود را به گوشه‌اي از ماشين كه نزد زني باشد برسان و تكيه كن و طرف ديگر خود را نيز مراقب باش و ...
    اما وقتي درمراكز شلوغ واقع مي‌گردي در برخي مواقع بايد اندكي بايستي تا جمعيت متفرق شوند، خوب بايست فرض كنيد هنوز كار 20 دقيقه ديگر باقي مانده و در مراكز مثل حرم و بازار و ... كاملاً با احتياط حركت كن و هميشه سعي كن پناهي براي خود پيدا كني و از پناه و گوشه ديوار حركت مائي كه اينكه مثلاً بخواهي زودتر وارد حرم نماز جماعت، نماز جمعه، سخنراني شوي حالا هر چه شد، شده نه زن مؤمن بايد مراقب همه جانبه عفت و پاكي خود و ديگران باشد.
    آري جواهرات گرانقيمت را هميشه در مكانهاي امن و امان قرار مي‌دهند، يا او را به يك امين مي‌سپارند و يا خود صاحب جواهر كاملاً از او مراقبت مي‌كند كه مبادا طعمه خائنان گردد بلي
    هر شاخه كه از باغ برون آرد سر بر ميوه او طمع كند راهگذر
    هر كس خود را در معرض لذت‌جوئي ديگران قرار دهد اگر مورد اهانت افراد بي‌بند و بار قرار گرفت نبايد ناراحت شود.
    گرچه رانندگان محترم هم بايد رعايت مسائل اسلامي و شرعي را بكنند، بدانند توجه نكردن آنان نيز خود گناهي محسوب مي‌گردد.
    شكر خدا محدوده حرمها و مساجد و مراكز اسلامي پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به اين جنبه‌هاي اسلامي توجه بيشتري مبذول ميدارند و معمولاً محل خروج و ورود زنان از مردان جداست ولي مطالب براي بعد از آن محدوده‌هاست.
    اسلام مي‌فرمايد: هنگام سفر تنها نباشيد و در جاي ديگر مي‌فرمايد: زن بايد با محرمي از خانه خارج شود.
    آري اين نوع فساد و گناه بايد با تذكرات افراد مؤمن از بين برود، اين خود نوعي غذاي جنسي ساندويچي بين روز است كه تا حدي هم اطفاء شهوت كاذب مي‌كند و از طرفي هم بي‌دردسر و بي‌زحمت است ولي آثارش بعدها ظاهر مي‌گردد و چه بسا اگر ساندويچ فاسد باشد انسان را چون غذاي كامل مريض و بيچاره مي‌كند.[1] . فروع كافي، ج 5، ص 509.

ویرایش توسط جان بركف : ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ در ساعت ۱۴:۰۶ دلیل: ریز بود
    نوشته شده توسط faredehi

2.  

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

درسته، بعضی از کارها شاید به تنهایی گناه و حرام نباشه، ولی به قول معروف مثل لبه پرتگاه هست و میتونه مقدمه و زمینه به وجود آمدن گناه باشه! اینطور جاها آدم نباید خودش رو گول بزنه و باید به خدا پناه برد!

بنده یه خاطره جالب هم در این زمینه دارم که با اجازه تعریف کنم...!
    البته ببخشید اگر بی ربط به موضوع شماست! فقط جهت تلطیف خاطر عرض میکنم....!

یه وقتی سوار تاکسی بودم. یه آقای دیگه ای هم طرف چپ من نشسته بود و من سمت در بودم. کنار خیابون یه خانم مسنی شاید حدود 60 یا 70 ساله دست بلند کرد و تاکسی ایستاد و ایشون کنار بنده سوار شد. خب طبیعتا من هم خودم رو کمی سمت نفر بغلیم کشیدم تا ایشون راحت باشه...! یعنی در واقع طوری بود که ایشون تقریبا نیمی از صندلی عقب رو گرفته بود و نیم دیگر صندلی شده بود سهم من و نفر بغلیم!

یدفعه دیدم صدای حاج خانم بلند شد و با فریاد به من گفت: هی آقا، خجالت نمیکشی با آرنج میزنی تو پهلوی من؟ قباحت داره، حیا کن جوون، این کارا چیه؟؟

راننده و نفرات جلویی برگشتن طرف من و یه نیم نگاهی بهم انداختند.حالا منو بگو هم از خجالت سرخ شده بودم هم نمیدونستم چی باید بگم! تازه خنده م هم گرفته بود...! نفر بغلی من و همچنین خود راننده هم خنده ش گرفته بود!

من گفتم: مادر من، ما دو تا (خودم و بغلیم) کنار هم نشستیم که شما راحت باشی، این چه حرفیه؟ ولی این خانمه انگار ول کن نبود! این نفر بغلی من هم از خنده روش رو کرده بود اون طرف و منم خندم گرفته بود ولی میترسیدم بخندم و این خانمه دیگه پاک داغ کنه و با کفش بیفته به جونمون...!!

بلاخره ایشون به مقصدش رسید و پیاده شد و رفت!
    وقتی رفت راننده رو کرد به منو با خنده گفت: همه رو برق میگیره تو رو چراغ موشی...!!!

ویرایش توسط parsa : ۱۳۸۶/۱۲/۱۴ در ساعت ۱۴:۳۴ دلیل: خاطره...!
    دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
    مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نمیدانی چه حاصل

و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!

نوشته
    1,188
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مباحث پيرامون محرم و نامحرم و روابط مشروع و نامشروع به همراه پرسش و پاسخ
    والا راستش در باب سوار شدن به تاکسی که ما توی شهرمون تهران که خیلی بساط داریم خیلی جالبه توی شهر ما باید مدتها وایسی تا یه تاکسی پیدا کنی که جلو بشینی و مشکل نداشته باشی وگرنه مجبور میشی عقب بشینی اقایونم که ماشاالله انگار ماشینو خریدن یه پاشون این سر ماشینه یکی اونور اگه بهت لم ندن البته باید شاکر باشی حالا جالب اینجاست که هرچی خودتو جمع میکنی بدتره بهت پوزخندم میزنن که بابا این امل بازیا چیه منم یه بار نامردی نکردم همچین کیفمو اشتباهی از عمد کوبیدم تو پهلوی بغلیم که هم نونش شد هم ابش (انقدر بد زدم خودم دلم سوخت ولی حقش بود)
    خلاصه که این هم از برکات زندگی شهریه

نوشته
    1,183
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خدا خیرتون بده ، شما دارین تاکسی رو می گین ، من هفته پیش پابوس آقا امام رضا رفته بودم یعنی دقیقا روز اربعین امام حسین ، درسته حرم شلوغ بود و برای مردها و زن ها خروجی یا ورودی جدا نبود
    ولی یکی نیست به بعضی از این از خدا بی خبرها بگه ، تو در محضر امام از این رفتارهای ناشایست می کنی ، وقتی بیرون حرم مطهر باشی چی کار می کنی ؟
    نه حرمت حرم ، نه حرمت صاحب حرم ، نه حرمت حریم ، هیچی ، هیچی ...
    خدا آخر و عاقبت هممون رو ختم به خیر کنه
    مهدیا کعبه شد از تاب تو بی تاب بتاب

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

البته همش هم به تقصیر و قصد و غرض بر نمی گرده....بسیاری از اتفاقاتی که در مجامع عمومی برای من و شما می افته ناشی از تفاوت فرهنگ هاست...حتی درمورد نشستن در تاکسی و موارد این چنینی!
    تفاوت در سطح فرهنگ باعث بروز موارد مشابه ای که دوستان ذکر کردن می شه!

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر نمایش پست
    البته همش هم به تقصیر و قصد و غرض بر نمی گرده....بسیاری از اتفاقاتی که در مجامع عمومی برای من و شما می افته ناشی از تفاوت فرهنگ هاست...حتی درمورد نشستن در تاکسی و موارد این چنینی!
    تفاوت در سطح فرهنگ باعث بروز موارد مشابه ای که دوستان ذکر کردن می شه!
    به نام خدا
    با عرض سلام
    اقای منتظر من هر چقدر فکر می کنم به نظرم نمی رسه که تفاوت فرهنگ باعث بشه که حرام خدا حلال بشه یا باعث ایجاد مزاحمت بشه که مسلما منظور شما هم این مساله نیست به نظر من این قضیه به تفاوت فرهنگی بر نمی گرده بلکه به بی قید و بند بودن بعضی افراد و دوری از اموزه های اسلام و قران و البته در مواردی سخت گیری هایی بی موردی که در زمینه ازدواج وجود داره بر میگرده
    یا حق

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما پرسش و پاسخ هاي مربوط به محرم و نامحرم

آیا زن ومرد بعد از ازدواج با هم محرمند ؟
    وچرا محرمند ؟ و با مرگ صیغه عقد باطل مشود یا نه ؟
    ویرایش توسط جان بركف : ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۳:۳۰

9. تشکر

نوشته
    3,425
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط feshfesheh000 نمایش پست
    :gig: آیا زن ومرد بعد از ازدواج با هم محرمند ؟
    وچرا محرمند ؟ و با مرگ صیغه عقد باطل مشود یا نه ؟ :gol:

بله پس از جاری شدن صیفه عقد یا محرمیت زن و مرد بهم محرم میشوند

چرا محرمند چون خدا این راهر وبرای محرم کردن زن و مرد قرار داده است

نوشته
    539
    حضور
    53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

حريم روابط نامحرم ها

1. به حد ضرورت اكتفا كنيد: اسلام زن و مرد نامحرم را از صحبت كردن با هم و برخوردهايي كه لازمه رسيدگي به كارهاي روزمرّه است منع نموده است البته در صورتي كه بدون هيچ شائبه‌اي بوده و به مسائل ديگر آلوده نباشد

2. حريم نگه داريد: حريم نگه داشتن ميان زن و مرد نامحرم در متون روايي و در سيره معصومين ـ عليهم السّلام ـ ذكر شده است، سنّت جاري مسلمين از زمان رسول اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ همين بوده و زناني از شركت در مجالس و مجامع منع نمي‌شده‌اند ولي همواره اصل «حريم» رعايت مي‌شده و در مساجد و مجامع حتي در كوچه و معبر زن و مرد مختلط نبوده و درب ورودي زنان در مسجدالنبي ـ صلي الله عليه و آله ـ جدا بوده است.

3. از نگاه و رفتار هوس آلود پرهيز كنيد: اسلام مي‌خواهد جامعه عاري از هرگونه نگاه و رفتار هوس‌آلود و سرشار از كار و فعّاليت باشد و زن و مرد فارغ از دغدغه‌هاي شهواني به تحصيل و ساير كارهاي زندگي برسند لذا زن و مرد از اختلاط بي‌حدّ و مرز از زير پاگذاشتن حريم‌هاي عفاف و شرم و حيا باز داشته تا سلامت فرد و جامعه تأمين گرد

4. به روحيات، سن و شرايط ويژه خود توجه كنيد: اگر حساسيتي نسبت به صحبت نمودن و برخوردهاي مستمّرِ دختر و پسر وجود داشته باشد، به روحيّات و سن و شرايط ويژه آن دو بستگي دارد، دختر و پسر پس از بلوغ سرشار از غرايز و عواطف بوده و تأثيرپذيري بسياري دارند، در اين سن حكومت و سلطة غرايز جنسي فراگير مي‌شود و بر اعمال و رفتار و انديشه‌ي جوان سايه مي‌افكند. احساس نيازي كه در جوانان نسبت به جنس مخالف وجود دارد باعث مي‌شود كه آنان هر لحظه به دنبال پاسخي براي ارضاي آن و جبران كمبود روحي ـ رواني خود باشند.

در بسياري از برخوردها، دختر و پسر هر چند به بهانه‌هاي گوناگون با هم آشنا مي‌شوند امّا اندك اندك براساس تسلّط طبيعي غرايز نگاه و سخن و رفتارشان رنگ و بويي ديگر گرفته و چه بسا بعد از مدتي به يكباره متوجه مي‌شوند عواطف و احساسات و عفت و طهارت آنان بازيچة هوس شده است.

اسلام به نياز طبيعي زن و مرد توجه كرده و ازدواج را بهترين پاسخ براي نيازهاي جسمي و رواني قرار داده است.

اسلام خواهان آن است كه هرگونه ارتباط تحت ضابطه و در كادر رسمي آن باشد در سايه ازدواج از هرج و مرج جنسي و بي‌بند و باري ـ كه امروزه جوامع غربي شاهد آن است ـ جلوگيري شده و به نياز طبيعي نيز پاسخ داده شود. اشباع غرايز و سركوب نكردن آن يك مطلب است و آزادي و رفع مقررات و موازين اخلاقي مطلب ديگري است. اسلام اصرار فراواني دارد كه مسائل جنسي منحصر در خانه و محيط خصوصي باشد و افراد با خروج از خانه دغدغه‌اي جز فعاليت و تلاش از كار و تحصيل نداشته باشند و محيط اجتماع عاري از هر نوع كاميابي جنسي باشد، فلسفه تحريم نظر بازي و تمتعات جنسي غير قانوني و حرمت خودآرايي براي بيگانه از اينجا نشأت مي‌گيرد.

5. در زمينه مسائل جنسي احتياط كنيد: در داستان حضرت يوسف ـ عليه السّلام ـ در قرآن به خوبي در مي‌يابيم انسان در زمينه مسائل جنسي در خطر است و اگر رعايت جوانب احتياط را نكرده و به خدا پناه نبرد طعمه شيطان مي‌گردد. در قرآن مي‌خوانيم «آن زن قصد يوسف نمود و يوسف نيز اگر برهان پروردگار را نمي‌ديد قصد وي نمود» آيه مي‌گويد ايمان حضرت يوسف سبب نجات او شد و در غير اين صورت به طور طبيعي او نيز در اين راه به خطا مي‌رفت پس برخورد ميان زن مرد از لغزش‌گاه او مي‌باشد و در داستان حضرت موسي و دختران شيب مي‌خوانيم هنگامي كه دختر از طرف پدرش شعيب موسي را دعوت نمود حضرت موسي ـ عليه السّلام ـ گفت: «من جلو مي‌روم و تو پشت سر من راه بيا من از قومي هستم كه پشت زنان نگاه نمي‌كنيم».

6. به سيره معصومين - عليهم السلام - توجه كنيد: در حديثي آمده حضرت علي ـ عليه السّلام ـ كراهت داشت تا به زنان جوان آغاز به سلام كند، و پيرامون حكمت آن فرمود: «ترس از آن دارم كه تحت تأثير صداي او واقع شوم و ضرر آن از ثوابي كه از سلام مي‌برم بيشتر شود».

7. از شوخي با نامحرم بپرهيزيد: در حديثي پيرامون شوخي و مزه‌پراني زن و مرد نامحرم آمده است: «ابوبصير مي‌گويد: به زني در روخواني قرآن مي‌دادم كمي با او شوخي كردم؛ وقتي خدمت امام باقر ـ عليه السّلام ـ رسيدم به من فرمود: چه چيزي به زن گفتي. رنگم پريد و خجالت كشيدم. بعد فرمود: ديگر به طرف آن زن مرو و درس مده».

همچنين احاديثي درباره عذاب كساني آمده كه با زنان نامحرم شوخي و خوش طبعي مي‌كنند

با توجه به آيات و احاديث فوق به خوبي حكم اختلاط و همدوشي‌ها و روابط بي‌حدّ و مرزي كه متأسفانه دارد در سطح جامعه رواج پيدا مي‌كند و حتي به اسم روشنفكري به آن دامن زده مي‌شود مشخص مي‌شود كه برخلاف نص صريح معارف اسلامي و آموزه‌هاي ديني است.

ثمرات قرار دادن حريم در روابط زن و مرد عبارتند از:

1. جلوگيري از آشفتگي ذهني.

2. كنترل غرايز جنسي.

3. پرهيز از قرار گرفتن در موضع تهمت.

4. آرامش رواني.

5. تحكيم نظام خانواده و وفاداري به همسر.

6. انجام سالم فعاليت‌هاي اجتماعي.

7. كاهش جرائم اخلاقي همچون سقط جنين، هم جنس بازي و..

8. پيشگيري از ناكامي و شكست در زندگي.

9. موفقيت تحصيلي و شغلي.
    10. اجراي فرامين الهي و كسب رضايت خداوند (خداوند متعال در قرآن كريم ضمن بيان دقيق حريم‌هاي لازم در روابط بين زن و مرد، از دوستي زن و مرد در خارج از چارچوب نهي فرموده است).

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

ایا در گفتگو هایی که در چت بین زن و مرد انجام میشود با اینکه فرصخها از هم فاصله دارند هم همین حکم را دارا میباشد مثلا مثل اینه که داره با برادرش صحبت میکنه

البته به نظر من این شامل کسانی هست که در ایمان ضعیف باشند اگه نه که شخصی چنانچه احساس کنه شیطان به او نزدیک میشود بلافاصله از ان موقعیت فرار کند

ویرایش توسط زینب_الگوی صبر : ۱۳۸۷/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۴:۱۵

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری