جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رحيم پور ازغدی: كاری نكنيم كه خدا و مردم از ما متنفر شوند

نوشته
    202
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خندیدن رحيم پور ازغدی: كاری نكنيم كه خدا و مردم از ما متنفر شوند

رحيم پور ازغدي گفت: اين احتمال را بدهيد كه شايد اين چهار سالي كه در قدرت هستيد آخرين چهار سال باشد كه متدينين مي توانند كار كنند. اميدوارم كاري نكنيم كه خدا و مردم از ما متنفر شوند . معلوم نيست كه اين فضايي كه امروز در آن قرار داريم دوباره برايمان پيش بيايد.

حسن رحيم پور ازغدي در مراسم افطاري جامعه اسلامي مهندسين در مسجد دانشگاه امام صادق خطاب به اعضاي جامعه اسلامي مهندسين گفت: به ياد دارم در سال‌هاي 79 و 80 كه به اين جلسه آمده بودم احساس نگراني و كمي ياس در چهره دوستان پيدا بود و البته خود من هم گرفتاري‌هاي ديگري داشتم اما به ياد دارم آقاي مرتضي نبوي روي برخي مسايل اجتماعي مطالعاتي داشت. به ياد دارم احمدي نژاد در آن جلسه خيلي پرشور و پرحرارت بر فعال كردن مساجد تاكيد داشت در آن زمان اعتماد به نفس ايشان را تحسين مي‌كردم و در عين حال غصه مي خوردم كه انقلاب به دست كساني افتاده كه از خط انقلاب و امام انحراف دارند.

وي خطاب به اعضاي جامعه اسلامي مهندسين گفت: دوستان امروز كه شما قدرت را به دست داريد آن روزها را هم به ياد بياوريد و بدانيد كه ايام دست به دست مي‌شود. دوستان صادقانه مشغول خدمت هستند البته من همه كساني كه در دهه هفتاد در قدرت بودند را متهم نمي‌كنم و نمي گويم كه همگي بي دين و سكولار بودند بلكه بسياري از آنها اين طور نبودند اما در آن زمان گفتمان از خط امام فاصله گرفته بود و گفتمان افراد متدين و در عين حال سكولار ايجاد شده بود كساني كه متدين هستند اما در تصميم گيري‌ها رفتارشان با سكولارها و كساني كه دين را قبول ندارند فرقي ندارد.

رحيم پور ازغدي در ادامه گفت: چند سال است كه تمام قدرت با راي ملت و نه با زور و خشونت و ديكتاتوري در اختيار برادراني قرار گرفته كه مدعي هستند به سمت غرب گرايي و سكولاريسم نبايد رفت. در عين حال نبايد به سمت قشري‌گري و تحجر و طالبانيسم شيعي رفت.

ازغدي درباره انتخابات اخير و مسايل پيش آمده گفت: انتخابات اخير از چند جهت استثنايي بود هر چند كه صدمه‌هايي در حوادث اخير به نظام و انقلاب خورد اما معتقدم بركاتي هم داشت. در اين انتخابات صف بندي‌ها به هم ريخت و كساني در جاهايي قرار گرفتند كه انسان در خواب هم نمي ديد به همين دليل معتقدم اگر درست شرايط را دريابيم مي بينيم كه اين انتخابات و حوادث پيش آمده بركاتي هم داشت.
    رحيم پور در ادامه به ارتباط تئوري حكومت‌داري با رفتار حكومتي پرداخت و گفت: بايد بررسي و بحث كرد كه چطور مي توان همان تئوري و نظريه حكومتي كه در نظرمان هست را در عمل پياده كنيم و طوري نشود كه عكس آنچه در تئوري است انجام شود.

ما در سي سال گذشته در عمل نسبت به تئوري هاي حكومتي مان زيگزا رفته‌ايم واقعيت اين است كه دولت بازرگان، دولت بني صدر، دولت رجايي، دولت باهنر، دولت جنگ، دولت‌هاي هاشمي و خاتمي و دولت فعلي در حوزه هاي اقتصاد، نظام تعليم و تربيت و نظام حقوق يك خط پيش نرفته است بلكه اگر بخواهيم از رفتارهاي اين دولت‌ها يك عكس فضايي بگيريم مي بينيم كه چقدر زيگزاگ رفته اند. ما هر ده سال مجبوريم يك تنش سنگين داشته باشيم از تئوري هاي سوپر سرمايه داري دو آتشه تا تئوري هاي سوسياليستي همگي به نام اسلام و جمهوري اسلامي در سال هاي پس از انقلاب وجود داشته است.

وي گفت: البته در برخي مواقع اقتضائاتي وجود داشت مثل دوره جنگ كه اقتضا مي كرد سيستم كوپني اجرا شود يا بعد از جنگ اقتضا مي كرد كه فضا اقتصادي باز شود. اما گاهي از اين چارچوب ها هم عبور كرده ايم و بي سر و صدا از مسير منحرف شده‌ايم . شما به تغييرات در شعارهاي جناح‌ها نگاه كنيد. روزنامه‌هاي دهه 60 را ورق بزنيد و بعد روزنامه‌هاي دهه هفتاد را ورق بزنيد مي بينيد كه چقدر حرف ها عوض شده است . زماني به نام ملي كردن، همه چيز دولتي مي شود و همان‌ها كه اين كار را كردند در دهه هفتاد خصوصي سازي و كوچك سازي دولت را مطرح كردند كه همان شعار ليبرال سرمايه داري است . اين تذبذب بخشي خوب و طبيعي است اما بخشي هم خطرناك است.

وي در ادامه سابقه حكومت ولايت فقيه و حكومت شيعه را ديرينه خواند و گفت: تا چند صد سال گذشته علماي شيعه جرات نمي كردند تئوري ولايت فقيه را مطرح كنند برخي فكر مي كنند سابقه تئوري ولايت فقيه به حضرت امام و يا نهايتا به ملااحمد نراقي بر مي گردد در حالي كه چنين نيست علماي شيعه امكان ارائه اين نظريه را نداشت.

رحيم پور ازغدي خاطرنشان كرد: در دهه هفتاد بحث هاي جدي‌اي در حوزه تئوريك مطرح شد و دوستان در آن زمان تلاش داشتند آن را مطرح كنند و آن بحث «حكومت ديني يا حكومت متدينين» بود حتي برخي مسوولين درجه يك در آن زمان بدون آن كه متوجه باشند همين بحث را مطرح مي كردند اين كه كافي است افرادي متدين در راس يك حكومت حتي سكولار قرار بگيرند. البته الان ديگر چنين افرادي در حكومت نيستند بلكه الان مشكل در درك دقيق مصاديق است.

وي در ادامه از احزاب خواست كه تنها در زمان انتخابات فعال نباشند و گفت: احزاب در كشور بايد مابين انتخابات ها هم فعال باشند و مشكلات را شناسايي و ترميم كنند.

وي تصريح كرد: در انتخابات گذشته ديديم كه برخي نيروهاي خوب انقلاب به سر و صورت خود زدند همه در اين انتخابات غافلگير شديم اگر رهبري نبود معلوم نبود چطور مسايل را مي شد جمع كرد. من پيشتر به دوستان مي گفتم كه اثبات تئوري ولايت فقيه نيازي به استدلال ندارد در هر دهه مي بينيم كه رهبري توانسته است كشور را از چند بحران به سلامت عبور دهد در اين انتخابات هم اگر رهبري نبودند كار به جنگ هاي خياباني مي كشيد.

اين استاد دانشگاه از اين كه بحران ها تا وقتي سياسي نشوند ديده نمي شود انتقاد كرد و گفت: ما هم اكنون با بحران جنسي در كشور مواجه هستيم اما تا وقتي سياسي نشده كسي به آن توجه نمي كند. اگر اين خبر درست باشد كه يك پنجم ازدواج ها در تهران به طلاق منجر مي شود اين اتفاق به مفهوم فروپاشي بنيان خانواده است.
    در دوران آقاي خاتمي يك بار ايشان مرا دعوت كرد كه چند جلسه باهم صحبت كنيم من دو نكته به ايشان گفتم اول اين كه يك جنبش قوي سكولاريستي در كشور ايجاد شده بود كه شما با طرح جامعه مدني و حقوق بشر كاري كرديد كه ديگر آنها حرفي براي گفتن نداشته باشند و نيز به ايشان خطر جنبش لمپن‌ها و طبقات فقير جامعه را گوشزد كردم و اين كه اين بحران در صورت وقوع قابل كنترل نخواهد بود و بايد نخبگان قبل از وقوع آن برايش تدبيري بينديشند.

وي با اشاره به دوره به قدرت رسيدن اصول گرايان گفت: در دوره جديد توانستيم جلوي برخي مفاسد در حوزه برنامه ريزي را بگيريم و اين دستاورد بزرگي بود زماني به جايي رفتيم كه انقلاب رفت و آن را برگردانديم.
    ازغدي با تاكيد بر دست به دست شدن قدرت در دوره ها گفت: من به دوستان مي گويم كه زماني را ببينيد كه نه در دولت باشيد و نه در مجلس. و ممكن است كار در دست كساني باشد كه ظاهر مسلمان دارند اما بلايي كه در دهه اول كساني با جنگ و ترور نتوانسته بودند بر كشور بياورند را آنها مي آورند.

وي با تاكيد بر سرعت تحولات اجتماعي در ايران گفت: سرعت تحولات اجتماعي در ايران بيشتر از غرب است مسير سكولاريزاسيون كه در غرب طي 500 سال انجام شد اگر در ايران واقع شود ممكن است در طول 40 سال به نتيجه برسد.

وي با انتقاد از ترجمه اي بودن علوم انساني در كشورمان گفت: ما تنها 70 – 80 كتاب در اين حوزه توليد كرده ايم كه هيچ كدام هم درسي نيست و نميگذارند درسي شود اين را بدانيد كه قدرت در ظاهر در دست ماست. اما عملا اين طور نيست. ظاهرا شما به عنوان مثال بر سر انتخاب كابينه باهم بحث داريد كه چه كسي راي بياورد اما آنها كه استراتژي ها را تعيين مي كنند در كناري هستند و به دعواهاي شما مي خندند. در دهه هفتاد يكي از معاونين وزير علوم به دوستان گفت بگذار سياسيون بر سر خود بزنند تا دو سال ديگر ده ميليون نفر دكتراي سكولاريسم به جامعه مي دهيم.

ازغدي در ادامه گفت: ما امروز با حكومت ديني فاصله داريم و حكومت ما تنها حكومت متدينين است چرا كه سيستم حقوقي و تعليم و تربيت و برخي بخش هاي ديگر تحت ايدئولوژي غربي در حال اجراست. بسياري از قوانين حقوقي و قضايي ما متعلق به دوران قبل از انقلاب است. بايد عده اي تلاش مي كردند كه تئوري هاي اسلامي در اين زمينه مطالعه شود.

ازغدي در بخش ديگري از سخنان خود به اختلافات تفكرات اسلامي و شيعي با سكولاريسم اشاره كرد و گفت: دعواي ما با آنها بر سر علم و تجربه و عقل نيست ما هم اينها را قبول داريم بلكه دعواي ما بر سر اين است كه آيا نبوت را هم به عنوان يك منبع عالي معرفت به آن اضافه كنيم كه سكولاريسم اين را نمي پذيرد.
    عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: اكنون اكثر منابع درسي علوم انساني در دانشگاه‌هاي ما ترجمه غربي‌هاست و اين يعني اينكه با هزينه نظام جمهوري اسلامي فارغ‌التحصيلان سكولار تحويل جامعه مي‌دهيم.
    وي در پايان با خواندن رواياتي ميلاد پربركت امام حسن مجتبي را گرامي داشت.

منبع: انصار نیوز

2. تشکرها 3

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری