جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نصایح لقمان به فرزندش ناتان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  نصایح لقمان به فرزندش ناتان
  نصایح لقمان به فرزندش ناتاننصایح لقمان به فرزندش ناتاننصایح لقمان به فرزندش ناتان
  نصايح لقمان به فرزندش

  سعي لقمان بر اين بود كه در مناسبت هاي مختلف فرزندش و همچنين ساير مردم را پند و اندرز دهد. لقمان فرزندش ناتان را خطاب قرار داد و گفت:

  فرزندم هميشه شكر خدا را به جاي آور، براي خدا شريك قائل مشو، زيرا مخلوقي ضعيف و محتاج را با خالقي عظيم و بي نياز برابر نهادن، ظلمي بزرگ است.

  فرزندم: اگر عمل تو از خردي چون ذره اي از خردل در صخره هاي بلند كوه يا آسمانها و يا در قعر زمين مخفي باشد از نظر خدا پنهان نخواهد بود و در روز رستاخيز در حساب اعمال تو منظور خواهد شد و به پاداش و كيفر آن خواهي رسيد.

  فرزندم: نماز را به پاي دار! تا ارتباط تو با خدا محكم گردد و از ارتكاب فحشا و منكر مصون باشي و چون به حد كمال رسيدي، ديگران را به معروف و تهذيب نفس و تزكيه روح دعوت و رهبري كن و در اين راه در مقابل سختي ها، صبور و شكيبا باش.
  فرزندم: نسبت به مردم تكبر مكن و به ديگران فخر مفروش كه خدا مردم خودخواه و متكبر را دوست ندارد. خود را در برابر ايشان زبون مساز كه در تحقيرت خواهند كوشيد، نه آنقدر شيرين باش كه ترا بخورند و نه چندان تلخ باش كه به دورت افكنند.

  فرزندم: در راه رفتن نه به شيوه ستمگران گام بردار و نه مانند مردم خوار و ذليل، و به هنگام سخن گفتن آهسته و ملايم سخن بگو زيرا صداي بلند، بيرون از حد ادب و تشبه به ستوران - ستوران- است.

  فرزندم: از دنيا پند بگير و آن را ترك نكن كه جيره خوار مردم شوي و به فقر مبتلا گردي و تا آنجا خود را در بند و گرفتار دنيا نكن و در انديشه سود و زيان آن فرو مرو كه زياني به آخرت تو برسد و از سعادت جاودان بازماني!

  فرزندم: دنيا درياي ژرف و عميقي است كه دانشمندان فراواني را در خود غرق كرده است پس براي عبور از اين دريا، كشتي از ايمان و بادباني از توكل فراهم كن و براي اين سفر توشه اي از تقوي بيندوز، و بدان و آگاه باش كه اگر از اين راه پر خطر برهي، مشمول رحمت شده اي و اگر در آن دچار هلاك شوي به غرقاب گناهانت گرفتار گشته اي.

  فرزندم: در زندان شب و روز زماني را براي كسب علم و دانش منظور كن و در اين راه با دانشمندان همدم و همراه شو و در معاشرت با آنها شرط ادب را رعايت كن و از مجادله و لجاج بپرهيز تا تو را از فروغ دانش خود محروم نسازند.

  فرزندم: هزار دوست اختيار كن و بدان كه هزار رفيق كم است و يك دشمن ميندوز و بدان كه يك دشمن هم زياد است.

  فرزندم: دين مانند درخت است. ايمان به خدا آبي است كه آن را مي روياند. نماز ريشه آن، زكات ساقه آن، دوستي در راه خدا شاخه هاي آن، اخلاق خوب برگ هاي آن و دوري از محرمات، ميوه آن است. همانطور كه درخت با ميوه ي خوب كامل مي گردد، دين هم با دوري از اعمال حرام تكميل مي شود.

  نصایح لقمان به فرزندش ناتان 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,309 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  3پند لقمان حکیم به فرزندش
  روزی لقمان به پسرش گفت امروز به تو 3 پند می دهم که کامروا شوی.
  اول اینکه سعی کن در زندگی بهترین غذای جهان را بخوری!
  دوم اینکه در بهترین بستر و رختخواب جهان بخوابی
  و سوم اینکه در بهترین کاخها و خانه های جهان زندگی کنی

  پسر لقمان گفت ای پدر ما یک خانواده بسیار فقیر هستیم چطور من می توانم این کارها را انجام دهم؟
  لقمان جواب داد: اگر کمی دیر تر و کمتر غذا بخوری هر غذایی که میخوری طعم بهترین غذای جهان را می دهد.
  اگر بیشتر کار کنی و کمی دیرتر بخوابی در هر جا که خوابیده ای احساس می کنی بهنرین خوابگاه جهان است.
  و اگر با مردم دوستی کنی و در قلب آنها جای می گیری و آنوقت بهترین خانه های جهان مال توست


  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  150
  مورد تشکر
  148 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اندرزهاي لقمان حكيم
  پسرم ! از روزى كه به دنيا آمده اى پشت به دنيا كرده ، و روى به آخرت آورده اى ، بنابراين در مقام طى مراحل دنياى ديگرى ، و بى ترديد جايى كه به سوى آن مى روى به تو نزديك تر است از جايى كه از آن دور مى گردى .
  فرزندم ! اگر در خردسالى آراسته به ادب شوى ، در بزرگى از آن بهره مند گردى ، آن كس كه ارزش آداب حسنه را بداند ، در تحصيل آن بكوشد ، و كوشاى در تحصيل آن تحمل رنج كند ، و آن كس كه با رنج و زحمت اين متاع گران را به دست آورد ، سعى مى كند خود را به آن بيارايد ، و چون آراسته شد سود دنيا و آخرت نصيبش گردد .
  بنابراين به آداب پسنديده عادت كن ، تا يادگار مردمان نيك گذشته باشى ، و آيندگان را نيز نفع برسد ، در اين صورت دوستانت به تو اميدوار ، و دشمنانت از تو بيمناك خواهند بود .
  زنهار كه در جستجوى آداب حسنه سستى مكن ، و از توجه به غير آن روى گردان ، از دست رفتن دنيا چيزى نيست ، ولى باختن آخرت سخت است ، و آن كس كه دانش را از غير موضعش بگيرد آخرت را از دست خواهد داد .
  ساعاتى از روز و شبت را براى تحصيل دانش قرار بده ، زيرا هيچ چيز مانند ترك علم آدمى را ضايع نمى كند ، زيرا در ترك دانش ترس از دست رفتن آن مقدار از علم تحصيل شده هم هست ، علم را براى مجادله و غلبه بر افراد مخواه ، با دانا ستيزه مكن ، با صاحب قدرت آن طور نباش كه راه تسلط بر تو پيدا كند ، با ستمكار دوستى و همراهى منما ، با فاسق برادر مباش ،با متهم رفت و آمد مكن ، آنچه را مى دانى مانند طلايى كه پنهان مى دارى از دسترس نااهل پنهان بدار .
  پسرم ! تمام همت خود را متوجه دنيا مكن ، كه مخلوقى نزد حق تعالى بى اعتبارتر از دنيا نيست ، مگر نمى بينى خداوند نعمت دنيا را اجر نيكان نكرده ، و بلاى دنيا را عذاب بدان .
  فرزند ! تيغى تيزتر از تيغ حلم نيست ، چه بسيار دشمنانى كه دارى بتوانى آنان را با اخلاق حسنه مغلوب خود گردانى .
  پسرم ! آن كس كه باورش نسبت به روزى دادن حق ضعيف است بايد چنئد مرحله را براى قوت دادن به ايمانش به ياد آورد :
  آن گاه كه نبود به او لباس هستى پوشاندند ، سپس در رحم قرارش دادند به طورى كه از آفات مصون باشد و او را روزى دادند ، و آن گاه كه متولد شد نيز به نحو كامل از روزى برخوردار بود تا رشد و تكامل يافت ، و نيز پس از بريدن از شير به وسيله كسب پدر و زحمت مادر روزى خورد ،اين چنين آدم كه در آن سه مرحله بدون اينكه داراى تدبير باشد روزى كامل گرفت ، چرا در مرحله آخر نبايد به رزّاقيت حق ايمان داشته باشد ؟
  فرزندم ! براى پيروزى بر دشمن او تقوا و كسب فضيلت و جوان مردى ، و كرامت نفس ، و اخلاق نيكو ، و پنهان داشتن راز ، و تصفيه باطن ، يارى جوى ، در چنين حال در سايه عنايت و پوشش حق خواهى بود ، و از شر دشمن در امان ، بيدار باش كه دشمن بر عيب آگاه نشود ، يا لغزشت را نيابد ، زيرا اگر غافل بمانى دشمن بر تو چيره گردد ، آن گاه عذرت پذيرفته نشود .
  در راه جستن نفع مشقت بسيار را اندك شمار ، و اندك رنج را در طى و پيمودن راه ضرر بسيار دان .
  پسرم ! بهترين برنامه حكمت است و به دست آوردنش از هر چيز لازم تر و آن حكمت عبارت از دين خداست ، و مَثلِ دين همانند يك درخت است آب آن ايمان ، ريشه اش نماز ، ساقه اش زكات ، شاخه هايش برادرى با مؤمنان ، برگش اخلاق پسنديده ، و ميوه اش ترك معصيت و درختى كامل نيست مگر به ميوه اش پس كمال انسان به ترك گناه است .
  بدترين پريشانى ها پريشانى عقل ، بزرگترين مصيبت ها مصيبت دين و هولناكترين آفت ها آفت ايمان ، و پرسودترين توانگريها توانگرى دل بنابراين دل را به دانش و يقين و اخلاق حميده توانگر گردان و به آنچه از روزى به تو مى رسد قانع باش ، و به قسمت حق راضى .
  آن كس كه خيانت به مال مى كند ، و از راه دزدى طلب روزى خداوند به همان اندازه از حلال محرومش مى كند ، در اين بين جز گناه ، و بار حق الناس برايش نمى ماند ،در حالى كه اگر به راه راست مى رفت به همان اندازه كه از حرام بدست آورده بدست مى آورد و از عقوبت دنيا و آخرت نيز در امان مى ماند .
  عمل را خالص كن ، طاعتت را به پيروى از اهل حق زينت ده و دانش را به بردبارى بياراى و آن را از حماقت و بى خردى دور دار ، علم را به دورانديشى محكم كن ، و جاهل را به رسالت به جايى مفرست ، اگر عاقل نيابى خود به بردن
  پيغام اقدام كن ، از بدى دورى كن تا بدى هم از تو دور بماند .
  اميرالمؤمنين(عليه السلام)فرمود از لقمان پرسيدند : برترين مردم كيست ؟
  گفت : مؤمن غنى ، گفتند : غنى از مال ؟ گفت : نه ، از علم كه اگر مردم به او نيازمند شوند بهره برند و اگر به او رجوع نكنند خود از خود نفع گيرد .
  گفتند : بدترين مردم كيست ؟
  فرمود : كسى كه پروا نداشته باشد او را گناهكار و بدكردار ببينند .
  فرزندم ! هر گاه با دوستانت به سفر رفتى در برنامه خود و آنان از مشورت با ايشان روى مگردان ، تبسم داشته باش و در خرج كردن كريم باش ، در سه برنامه بر آنان پيشى گير :
  خاموشى بسيار ، نماز ، سخاوت و جوانمردى .
  چون بر مسئله حقى تو را گواه گيرند گواه باش ، و در هنگامى كه از تو مشورت كردند سعى كن نظر و رأيت ب هخير آنان باشد ، قبل از تأمل در رأى و فكر بسيار اظهار حكم مكن ، زيرا خداوند رأى و عقل كسى كه در رأى خالص و دقيق نباشد سلب مى كند .
  در پياده روى با دوستان همراهى كن ، در كار با آنان شريك شو چون انفاق كنند و قرض دهند تو نيز آن كادر را انجام ده ، سخن بزرگتر را بشنو ، در خواسته هاى درستشان نه مگو ، زيرا نه ،گفتن از عجز و زبونى است ، چون راه را گم كنيد و به شك افتيد پياده شويد و با يكديگر مشورت كنيد ، در بيابان از شخص غريب احوال راه مپرسيد و بر گفته اش اعتماد نكنيد ، زيرا ممكن است جاسوس دزدان باشد .
  نماز را به خاطر كار تأخير مينداز ، از نماز اطمينان و امنيت طلب كه نماز اصل دين است ، نماز را با جماعت به جاى آر اگر چه بر سر نيزه باشى چون نزديك منزل رسى از چهارپا فرود آى و پياده حركت كن ، چون به منزل رسى قبل از
  رسيدگى به طعام خود چهارپا را متوجه شو ، از براى فرودآمدن زمينى كه از نظر خاك و گياه بهتر است انتخاب كن ، و پس از پياده شدن دو ركعت نماز بگذار ، براى قضاى حاجت از چشم بيننده دور شو ، و به هنگام عزيمت باز دو ركعت نامز بگذار ، و بر آن زمين و اهلش درود فرست كه در هر بقعه اى جمعى از ملائكه هستند .
  اگر بتوانى از طعام خوردن خود تصدّق ده ، در هنگام فراغت دعا كن اول شب راه مرو ، ولى از نصف شب تا آخر را براى راه رفتن اختيار كن ، در راه صدايت را بلند مكن .


  مهديم من كه مرا گرمي بازاري نيست
  بهتر از يوسفم و هيچ خريداري نيست
  همه گويند كه در حسرت ديدار من اند
  ليك در گفته ي اين طايفه كرداري نيست
  اي كه دائم به دعايي كه بيني رخ من
  تا كه خالص نشوي با تو مرا كاري نيست

  http://mahdiarrivals.mihanblog.com/


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  150
  مورد تشکر
  148 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  با صد كس همنشين باش و با يك نفر دشمنى مكن ، آنكه بكار تو آيد اخلاق توست ، پس اخلاق تو در حقيقت دين توست ، در رد امانت بكوش تا دنيا و آخرتت سالم بماند ، امين باش تا توانگر و بى نياز گردى .
  فرزندم ! چرا مردم از عقوبت هاى اعمال بدشان كه به آنان وعده داده اند نمى ترسند در حالى كه روز بروز به پستى مى گرايند ؟
  و چرا خود را براى رسيدن به وعده هاى خدا آماده نمى كنند ، در حالى كه عمر آنان به زودى تمام مى شود ؟
  در مجالس دقت كن ، اگر جمعى در آن به ياد حق گرد آمده اند به ايشان بپيوند ، زيرا اگر دانايى به علمت افزوده گردد ، و نيز از دانشت بهره مند شوى ، و اگر ناداى از ايشان كسب دانايى كنى ، آن وقت است كه به هنگام نزول رحمت بر ايشان تو نيز سود وافر برى .
  پسرم ! اگر در مرگ شك دارى خواب از خود برطرف كن ، درحالى كه نتوانى ، و اگر در زنده شدن پس از مرگ ترديد دارى ، بيدارى بعد از خواب را از خود دور كن ، در حالى كه ممكن نيست ، چون در اين دو حالت فكر كنى به اين نتيجه مى رسى كه جان در اختيار تو نيست ، چنانچه اصل خواب و بيدارى در
  ــ[285]ــ
  اراده تو نمى باشد ، پس مرگ و زنده شدن همانند خواب و بيدار شدن است .
  چنانچه ميان گرگ و گوسپند دوستى نيست ، ميان نيكوكار و بدكار هم پيوند نيست ، همنشينى با فاجر انسان را به بد آموزى عادت مى دهد مجادله با خلق سبب دشنام خوردن مى گردد ، و شكرت در مجالس خلاف باعث اتهام به انسان است ، همنشينى با بدان به انسان ضرر مى رساند ، و آن كس كه زبانش رها باشد به پشيمانى مى رسد .
  امين باش كه خدا خائن را دشمن دارد ، ظاهرى نيك و باطنى بد نداشته باش ، دنياى خود را به آخرت بفروش كه خير دنيا و آخرت يابى ، و آخرت به دنيا مفروش كه زيان اين دنيا و آن دنيا برى .
  پسرم ! دروغ مى گويد آن كس كه عقيده دارد بدى را به بدى مى توان دفع كرد ، به او بايد گفت : دو جا آتش افروزد ، ببيند مى توان آتش را به آتش خاموش كرد ؟ آنچه شر را دفع مى كند نيكى است ، چنانه آب آتش را خاموش مى كند .
  در دنيا چون گوسپند افتاده در علفزار مباش كه مى خورد تا چاق شود براى قربانى شدن ، بلكه دنيا را همانند پلى براى عبور به آخرت قرار ده .
  از چهار چيز در دادگاه قيامت سؤال شوى :
  از جوانى كه آن را چگونه گذراندى ؟
  از عمر كه در چه مصرف كردى ؟
  از مال كه كجا آوردى و در كدام راه خرج كردى ؟
  خود را براى جواب مهيا كن ، اگر حكيم و دانا تو را آزار برساند بهتر است كه نادان بر بدنت روغن خوشبو بمالد . توبه را تأخير مينداز كه مرگ ناگهان ميرسد ، شماتت بر مرگ مكن كه براى تو هم هست ، مردم را از احسان خود محروم مكن ، مبتلاى به بلا را مسخره منما ، پرهيزكارى تجارتى است بى سرمايه كه سودش عايد توست ، با تصدّق آتش گناه را خاموش كن ، آنچه را نمى دانى يادگير ، و هر چه را مى دانى ياد ده ، سخن كم گوى ، و همه جا خدا را به ياد داشته
  باش ، زيرا خداوند تو را از عذاب ترسانده ، و به تو بينايى داده است ، از مردم پندگير پيش از آنكه از تو پند گيرند ، از بلاى كوچك عبرت گير ، قبل از اينكه بلاى بزرگ بر تو نازل شود ، به هنگام خشم خويشتن دار باش ، تا هيزم جهنم نگردى ، فقر بهتر از اينكه مال دار شوى و ياغى گردى ، مردم در گرو كرده هاى خويشند ، پس واى بر آنان از دست و دلشان ، تا شيطان زنده است از گناه ايمن مباش ، دنيا را براى خود زندان گردان ، تا آخرت بهشت تو باشد .
  از معاشرت با شاهان بپرهيز كه تو را مى كشند و فرمان اينان مبر ، كه كافر به حق گردى ، براى يتيمان پدرى مهربان باش ، و براى بيوه زنان شوهرى مشفق7 به اينكه كسى بگويد مرا بيامرز مورد عفو نمى شود ، آمرزش گناهكار در سايه پيروى او از حق است .
  پسرم ! ابتدا رعيت همسايه كن ، آن گاه به خود برس ، اول رفيق پيدا كن سپس به سفر اقدام نما ، نيكى را به نيكى مكافات كن ، و بدكار را واگذار كه بدتر از آنچه او در حق خود كرده تو نمى توانى بر او روا دارى .
  چه كس خدا رابندگى كردكه او رايارى نداد ،و چه كس خداوند راطلبيد و اورا نيافت ،كدام انسان ياد خداكرد و خدايش ياد نكرد ،كدام انسان برحق تكيه كرد خدااو رابه ديگرى واگذاشت ، و كدام بنده به درگاهش زارى برد و او رحم نكرد ؟
  در برخورد ابتدا سلام كن ، آن گاه به گفتگو برخيز ، بسيار شيرين مباش كه خورده شوى ، و زياد تلخ مباش كه تو را دور افكنند .
  فرزند ! هفت هزار كلمه حكمت آموختم تو از آن چهار نامه حفظ كن كشتى خود محكم بساز كه دريا بسيار عميق است ، و بارت سبك كن كه گردن گاهى سخت در پيش است ، توشه بسيار بردار كه راه دور است ، عمل خالص گردان كه نقّاد عمل بسيار بينا و دانااست .(1)
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــ

  مهديم من كه مرا گرمي بازاري نيست
  بهتر از يوسفم و هيچ خريداري نيست
  همه گويند كه در حسرت ديدار من اند
  ليك در گفته ي اين طايفه كرداري نيست
  اي كه دائم به دعايي كه بيني رخ من
  تا كه خالص نشوي با تو مرا كاري نيست

  http://mahdiarrivals.mihanblog.com/


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  واذ قال لقمان لابنه وهو یعظه یابنی لا تشرک بالله ان الشرک لظلم عظیم؛
  ویاد کن هنگامی را که لقمان به پسر خویش _در حالی که وی او را اندرز می‌داد _گفت:«ای پسرک من !به خدا شرک میاور!که به راستی ،شرک ستمی بزرگ است
  حدیث پیامبر خدا (ص) :
  و اذ قال لقمن لابنه و هو یعظه یبنی لا تشرک بالله.،
  همواره از خدا پروا کن و همواره یاد خدا ،دوستی خدا ،ترس از خدا و امیددری نزد خدا را داشته باش.،چرا که اگر اینها را بپذیری ،خدا تو را عزیز می گرداند.  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  نوشته
  10,472
  صلوات
  76100
  تعداد دلنوشته
  44
  مورد تشکر
  54,626 پست
  حضور
  161 روز 2 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  625

  لقمان حکیم
  لقمان حکیم
  دوچیز را هرگز فراموش نکن:
  ۱- خدا
  ۲- مرگ
  دو چیز را زود فراموش کن :
  ۱- بدی دیگران در حق خودت
  ۲- خوبی خودت در حق دیگران
  چهار چیز را بیش از پیش نگهدار :
  ۱- شکمت را در سر سفره مردم
  ۲- زبانت را در جمع
  ۳- چشمت را در خانه دوستان
  ۴- دلت را در سر نماز
  110 نصیحت لقمان
  ۱- فرزندم هیچ کس و هیچ چیز را با خداوند شریک مکن!
  ۲- با پدر و مادرت بهترین رفتار را داشته باش!
  ۳- بدان که هیچ چیز از خداوند پنهان نمی ماند!
  ۴- نماز را آنگونه که شایسته است بپادار!
  ۵- اندرز و نصیحت دیگران را فراموش مکن!
  ۶- از بدان انتظار مردانگی و نیکی نداشته باش!
  ۶- در مقابل پیش آمدها شکیبا باش !
  ۷- از مردم روی مگردان و با آنها بی اعتنا مباش!
  ۸- با غرور و تکبر با دیگران رفتار مکن!
  ۹- در راه رفتن میانه رو باش!
  ۱۰- بر سر دیگران فریاد مکش و آرام سخن بگو!
  ۱۱- از طریق اسماء و صفات خداوند او را بخوبی بشناس!
  ۱۲- به آنچه دیگران را اندرز می دهی خود پیشتر عمل کن!
  ۱۳- سخن به اندازه بگو!
  ۱۴- حق دیگران را به خوبی اداء کن!
  ۱۵- راز و اسرارت را نزد خود نگاه دار!
  ۱۶- به هنگام سختی دوست را آزمایش کن!
  ۱۷- با سود و زیان دوست را امتحان کن!
  ۱۸- با بدان و جاهلان همنشینی مکن!
  ۱۹- با اندیشمندان و عالمان همراه باش!
  ۲۰- در کسب و کار نیک جدّی باش!
  ۲۱- بر کوتاه فکران و ضعیفان اعتماد مکن!
  ۲۲- با عاقلان ایماندار مدام مشورت کن!
  ۲۳- سخن سنجیدۀ همراه با دلیل را بیان کن!
  ۲۴- روزهای جوانی را غنیمت بدان!
  ۲۵- هم مرد دنیا و هم مرد آخرت باش!
  ادامه دارد....

  نصایح لقمان به فرزندش ناتان
  عشـــــــــق یعنی لحظه ای دریاشدن
  عشق یعنی باخداتنهاشدن
  عشــــــــــق یعنی حسرت پروانه ها
  عشق یعنی گریه آلاله هـــــــا
  عشــــــــــق یعنی خاک هنگام سجود
  عشق یعنی شکردربودونبود
  عشــــــــق یعنی تشنه لب سقاشدن
  عشق یعنی غرق این معناشدن

  ختم قرآن گروهی هر ماه برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام عصر(عج)

  دسترسی آسان به احادیث تصویری چهارده معصوم علیه السلام 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90  ۲۶. یاران و آشنایان را احترام کن.


  ۲۷. با دوست و دشمن، خوش اخلاق باش.  ۲۸. وجود پدر و مادر را غنیمت بشمار.  ۲۹. معلم و استاد را همچون پدر و مادر دوست بدار.  ۳۰. کمتر از درآمدی که داری خرج کن.

  ویرایش توسط سالار زینب : ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۸:۵۶
  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

 8. تشکرها 2


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90  ۳۱. در همۀ امور میانه رو باش.


  ۳۲. گذشت و جوانمردی را پیشه کن.  ۳۳. هر چه که می توانی با مهمان مهربان باش.  ۳۴. در مجالس و معابر چشم و زبان را از گناه باز دار.  ۳۵. بهداشت و نظافت را هیچگاه فراموش مکن.

  ویرایش توسط سالار زینب : ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۸:۵۶
  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

 10. تشکر


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  نوشته
  7,972
  مورد تشکر
  18,379 پست
  حضور
  34 روز 12 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  90  ۳۶. هیچگاه دوستان و هم کیشان خود را ترک مکن.


  ۳۷. فرزندانت را دانش و دینداری بیاموز.  ۳۸. سوارکاری و تیراندازی و ... را فراگیر.  ۳۹. در هر کاری از دست و پای راست آغاز کن.  ۴۰. با هر کس به اندازۀ درک او سخن بگو.

  دغدغه روزمره ام ، بودن توست !
  نفس کشیدنت ..
  ایستادنت ..
  خندیدنت ..

  مــــــــــادرم
  تو باشی و خدا ، دنیا برایم بس است ...

 12. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود