صفحه 1 از 25 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۩۞۩ ╬ ۩۞۩ ويژه نامه شهادت مظلومانه امام حسن مجتبي عليه السلام ۩۞۩ ╬ ۩۞

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

۩۞۩ ╬ ۩۞۩ ويژه نامه شهادت مظلومانه امام حسن مجتبي عليه السلام ۩۞۩ ╬ ۩۞

۩۞۩ ╬ ۩۞۩ ويژه نامه شهادت مظلومانه امام حسن مجتبي عليه السلام ۩۞۩ ╬ ۩۞۩۞۩ ╬ ۩۞۩ ويژه نامه شهادت مظلومانه امام حسن مجتبي عليه السلام ۩۞۩ ╬ ۩۞۩۞۩ ╬ ۩۞۩ ويژه نامه شهادت مظلومانه امام حسن مجتبي عليه السلام ۩۞۩ ╬ ۩۞

۩۞۩ ويژه نامه شهادت مظلومانه امام حسن مجتبي عليه السلام ۩۞۩

شهادت مظلومانه كريم اهل بيت ؛ غريب مدينه ؛
    حضرت امام حسن مجبتي عليه السلام بر شيفتگان
    خاندان عصمت و طهارت عليهم السلام تسليت باد

2.  

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

مثل ستاره اى سرگردان،
    گرد مزارت مى گردم.
    زمین امشب از انبوه تیرها،
    خون آلود است.
    تو کدامین عهد را روز ازل بسته اى
    که حتى مزارت،
    حتى کفنت،
    آماج ستم ستمگران است؟

بغض گلویم را در بغض غیرت عباس گم کرده ام
    و اشک خون آلودم را
    سپر اشک باران زینب علیهاالسلام نموده ام.

چگونه از خواهرت بخواهم گریه نکند،

وقتى دشمن حتى کفنت را بى زخم نمى خواهد؟!

مگر چه کرده اى با ظلم
    که ظالمان با کشتنت هم آرام نمى گیرند؟
    چه کرده اى با جور که جائران،
    جسم بى جانت را،
    حتى مزارت را نیز برنمى تابند.
    اى مبارز بى هیاهوى آل محمد!
    در سوگ تو اشک، ارثیه زمین باد!
    سردار مظلوم
    سکوت، سایه بر ذوالفقار کلامت نینداخت
    و صلح، شمشیر فکرت را به نیام نکشاند.
    نامت اى برادر زینب،
    بر جریده تاریخ، سرور آزاد مردان ماند.
    جانم فداى سال هاى غربت تو
    که از طعنه دوستان و شماتت دشمنان،
    رویت به زردى گرایید.
    ترس از ابهت اندیشه ات،
    با دشمنان چنان کرد
    که حتى خانه ات را محل توطئه کردند.
    سردار مظلوم عشق!
    جز تو، کدامین سردار،
    در مأمن خانه اش آماج ستیز دشمنان شد
    و کدامین دلاور چون تو،
    به تیغ توطئه کشته شد؟!
    عشق بى فرجام شیعه
    که اشک ها تا ابد سراغ در خانه تو مى گیرند
    و ناله ها تا حشر،
    هم آواى سوگواران تواند،
    بعد از تو مباد خنده بر اهالى کوچه بنى هاشم!
    بعد از تو مباد زندگى بر مردمى که در صلحت
    چانه چون عجوزه ها زدند!
    پس از تو...
    افسانه گویان عرب از تو خواهند سرود،
    آن هنگام که بادهاى شمالى به سوگوارى تو مى آیند.

پسر فاطمه!
    جگر پاره ات قصه گوى افسانه هاى خونین عرب خواهد ماند
    تا آواز کودکان غم در بادیه هاى حجاز باشد
    و مویه کولیان و آوارگان دشت هاى خشک عراق.
    مدینه بى تو عزاخانه اى بیش نیست
    اى برادر حسین!
    یتیمان، بعد از تو
    معنى کرامت و سخاوت را نخواهند فهمید.

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

از زبان برادر

چگونه در خاکت نهم،
    اى پاره پاره کفن؛
    وقتى مى دانم جدم رسول الله صلى الله علیه و آله ،
    تو و مرا سرور جوانان بهشت خطاب کرد؟
    چگونه ترکت کنم بر خاک،
    وقتى که همه عمر منى؛
    هم بازى کودکى ام،
    هم غصه جوانى ام،
    هم رزم صفین و همسایه مدینه ام؟
    برادرم، برادرم، برادرم!
    به خدا که چون تو نیکو برادرى مرا نبود
    و چون من، غمگین برادرى در سوگ تو نیست.
    امام من بودى و برادر صدایم مى کردى؛
    رعیت تو بودم و همدم قرارم مى دادى.
    اف بر این قوم که امام خویش را
    وادار به صلح کردند و خانه نشینى!
    و اف بر دنیا که حسین علیه السلام را
    بى حسن علیه السلام زنده نگاه داشت!
    اف بر دنیا!

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

امام حسن عليه السلام از منظر رسول الله صلي الله عليه و آله

حضرت ختمي مرتبت صلي الله عليه و آله فضايل و امتيازات فرزندش امام حسن مجتبي عليه السلام را بين مسلمانان تبليغ مي‏كرد و از ارتباط او با مقام نبوت و علاقه‏ي حقيقي كه به وي داشت همه‏جا سخن مي‏گفت.

آنچه از زبان پيامبر صلي الله عليه و آله در مورد حضرت مجتبي عليه السلام بيان شده است چنين است:
    «هر كس مي‏خواهد آقاي جوانان بهشت را ببيند به حسن عليه السلام نگاه كند».

«حسن گل خوشبويي است كه من از دنيا برگرفته‏ام‏».
    روزي پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله به منبر رفت و امام حسن عليه السلام را در كنارش نشانيد و نگاهي به مردم كرد و نظري به امام حسن عليه السلام انداخت و فرمود: «اين فرزند من است و خداوند اراده كرده كه به بركت و جود او بين مسلمانان صلح را برقرار سازد».

يكي از ياران رسول الله صلي الله عليه و آله مي‏گويد: پيغمبر صلي الله عليه و آله را ديدم كه امام حسن عليه السلام را بر دوش مي‏كشيد و مي‏فرمود: «خدايا من حسن را دوست دارم، تو هم دوستش بدار».

روزي پيامبر معظم اسلام صلي الله عليه و آله امام حسين عليه السلام را بر دوش گرفته بود، مردي گفت: اي پسر بر مركب خوبي سوار شده‏اي. پيامبر فرمود: «او هم سوار خوبي است‏».

شبي پيغمبر خدا صلي الله عليه و آله نماز عشأ مي‏خواند و سجده‏اي طولاني به جا آورد. پس از پايان نماز، دليل را از حضرتش پرسيدند، فرمود: پسرم حسن، بر پشتم نشسته بود و ناراحت‏بودم كه پياده‏اش كنم.

انس بن مالك نقل مي‏كند كه: رسول الله صلي الله عليه و آله درباره‏ي امام حسن عليه السلام به من فرمود:

اي انس! حسن فرزند و ميوه‏ي دل من است، اگر كسي او را اذيت كند، مرا اذيت كرده و هر كس مرا بيازارد، خدا را اذيت كرده است.

زينب دختر ابو رافع مي‏گويد: حضرت زهرا (س) در هنگام بيماري رسول الله صلي الله عليه و آله هر دو فرزندش را نزد پيامبر صلي الله عليه و آله آورد و فرمود: اينان فرزندان شما هستند. اكنون ارثي به آنان بدهيد. حضرت فرمود: «شرف و مجد و سيادتم را به حسن عليه السلام دادم و شجاعت وجود خويش را به حسين عليه السلام بخشيدم‏».

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

امام حسن مجتبي عليه السلام بعد از پدر

پس از آن كه حضرت علي عليه السلام در محراب عبادت خون خويش را به پاي درخت توحيد نثار كرد امام مجتبي غمگين در سوگ اسوه‏ي صبر و بردباري، برفراز منبر رفت و بعد از حمد و سپاس خداوند در فرازي از سخنانش فرمود:

لقد قبض في هذه الليلة رجل لم يسبقه الاولون بعمل و لا يدركه الاخرون بعمل...

«شب گذشته مردي از اين جهان در گذشت كه هيچ يك از پيشينيان - در انجام وظيفه و اعمال شايسته بر او سبقت نگرفتند و از آيندگان نيز كسي را ياراي پا به پايي او نيست...
    و سپس فرمود: علي عليه السلام در شبي رخت از جهان بست كه در آن شب عيساي مسيح به آسمان عروج كرد، يوشع بن نون جانشين موساي پيامبر نيز در آن شب درگذشت.

پدرم در حالتي دنيا را ترك كرد كه هيچ سيم و زر و اندوخته‏اي نداشت. مگر تنها هفتصد درهم كه از هداياي مردم به جا مانده بود كه قصد داشت‏با آن خدمتكاري بگيرد.

در اينجا، امام گريست و مردم نيز همصدا با حضرت مجتبي عليه السلام گريستند.

سپس ادامه داد: من پسر بشيرم، من پسر نذيرم، من از خانواده‏اي هستم كه خداوند دوستي آنان را در كتاب خويش (قرآن) واجب كرده است آن جا كه مي‏فرمايد:

«قل لا اسئلكم عليه اجرا الا المودة في القربي و من يقترف حسنة نزد له فيها حسنا..».

بگو من هيچ پاداشي از شما بر رسالتم در خواست نمي‏كنم جز دوست داشتن نزديكانم [اهل بيتم] ; و هر كس كار نيكي انجام دهد، بر نيكي‏اش مي‏افزاييم‏». بر اين اساس دوستي ما - خاندان - همان حسنه و خوبي است كه خداوند بدان اشاره كرده است. سپس بر جاي خود نشست.

در اين هنگام «عبدالله بن عباس‏» برخاست و به مردم گفت: اين فرزند پيامبر شما و جانشين امام علي عليه السلام است، اكنون او رهبر و امام شماست. بياييد و با او بيعت نماييد!
    مردم گروه گروه به سوي حضرت مجتبي عليه السلام روي آوردند و بيعت كردند. سپس امام عليه السلام خطبه‏اي بيان فرمود كه در آن بر لزوم اطاعت از خدا و پيامبر و اولي الامر تاكيد شده بود و مردم را از پيروي شيطان برحذر داشت و اهميت ايمان و عمل خير را يادآور گرديد (20).

امام مجتبي عليه السلام در سال چهلم هجرت و در سن 37 سالگي با مردم بيعت كرد و با آن‏ها شرط كرد كه: با هر كه من صلح كنم شما هم صلح كنيد، با هر كه من جنگ كنم شما هم جنگ كنيد و آن‏ها قبول كردند.

در ضمن امام عليه السلام نامه‏اي به معاويه نوشت و او را دعوت به بيعت كرد و متذكر شد كه اگر در امر اداره‏ي جامعه اخلال كند و جاسوس بگمارد با قاطعيت‏برخورد خواهد كرد و در مورد دستگيري و اعدام دو جاسوس وي به او هشدار داد.
    معاويه در پاسخ امام نوشت:

من از تو سابقه بيشتري دارم، پس بهتر آن كه تو پيرو من باشي. من نيز قول مي‏دهم كه خلافت مسلمانان، پس از من با تو باشد و هر چه بيت‏المال عراق است در اختيار تو خواهم گذارد. و چنين بود كه معاويه از پذيرش حق امتناع ورزيد و نه تنها از بيعت ‏با امام حسن عليه السلام خودداري كرد، بلكه عملا به طرح توطئه عليه حضرت پرداخت و با خدعه و فريب و تطميع، افرادي را برانگيخت تا نسبت‏به قتل امام عليه السلام اقدام نمايند و سرانجام اين امام مظلوم در بيت‏خودش به دست همسرش «جعده‏» زهر خورانده شد و به جاي اين كه نوشي براي مولي باشد نيشي شد كه جگر امام مجتبي عليه السلام را پاره كرد.

امام عليه السلام با دسيسه معاويه مسموم گرديد و پس از چهل روز در روز بيست و هشتم ماه صفر سال پنجاهم هجري به شهادت رسيد و در قبرستان بقيع به خاك سپرده شد. چونان خورشيدي در دل زمين.

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

چرا امام حسن(عليه السلام) صلح كرد؟

امام حسن عليه السلام،مسؤوليت ‏خلافت را در فضايى مضطرب و ناآرام كه در اثر دسيسه‏ هاى بنى‏اميه و ديگران در پايان زندگانى پدر بزرگوارش امام على ‏عليه السلام بروز كرده بود بر عهده گرفت. با نگاهى گذرا به اوضاع و مشكلات پيچيده و ناگوار آن زمان ، مى‏توان نكات زير را از زندگى امام حسن‏ عليه السلام برداشت كرد:

امام حسن‏ عليه السلام حكومت ‏خود را با مردمى شروع كرد كه به مكتبى بودن مبارزه و هدف‏هاى آن ، ايمان واضح و كاملى نداشتند را از جنبه دينى و اسلامى با خواسته‏ هاى مبارزه هماهنگ نبوده و به طور کلي به چهار دسته تقسيم شده بودند:
    الف) امويان
    ب) خوارج
    ج) شكاكان
    د)حمراء

آنان پاسبانان «زياد» بودند و مى‏خواستند سربازان شخص پيروز و شمشيرهاى شخص غالب باشند. كارشان به جايى رسيد كه كوفه را به خود نسبت دادند و گفتند: «كوفه ي حمراء»
    در اين ميان پيروان امام حسن ‏عليه السلام كسانى بودند كه پس از شهادت پدر بزرگوارش على ‏عليه السلام ، به بيعت ‏با او شتافتند و در كوفه عده آنان بسيار بود.

اما دسيسه‏ ها و فتنه‏ گرى ديگران، پيوسته حركات آنان را با شكست روبه ‏رو ، و خنثى مى‏كرد.

در اين دوره مردم ساده ‏لوح با امام حسن‏ عليه السلام آن‏سان رفتار مى‏كردند كه گويى امامت او را در امتداد خط سقيفه و شأن ايشان را در حد خلافت مى‏دانستند و اين‏گونه بود كه جايگاه رفيع امامت را تنزل بخشيدند.

تبليغات نيرنگ ‏آميز معاويه ، موج شك را در مكتبى بودن مبارزات امام حسن ‏(ع) برانگيخت و اين شبهه را در دل مردم ساده لوح قوت بخشيد كه مبارزه حضرت با دستگاه اموى ، مبارزه دو خانواده با يکديگر است و در نتيجه ، چنين مبارزه‏ اى را مكتبى نمى‏دانستند. همه اين شرايط ، وضعيت موجود زمان امام‏ حسن (ع) را در ارتباط با مساله حكومت پيچيده ‏تر كرد.

نشانه ‏هاى تاريخى بسياري وجود دارد كه بيان مى‏كند امام حسن‏ (ع) موضع خود را به خوبى درك ‏فرموده بودند و مى‏دانستند مبارزه با معاويه ، با وجود شك و ترديدى كه در توده‏ هاى مردم وجود دارد ، محال است. امام ‏(ع) در بيانات تاريخى خود ابعاد سياست ‏خويش را به روشنى در چاره‏ جويى آگاهانه بحران موجود ترسيم كرده ‏اند.

ايشان در خطابه سياسى مؤثرى ، دشمنان خود را كوبيده ‏اند و ژرفاى تلخى و شدت مخالفت و نپذيرفتن حكومت را يادآور شده ‏اند:
    « اهل كوفه ؛ رنگارنگى و فرصت ‏طلبى آنان را شناختيم ، هيچ يك از آنان كه فاسد باشند به كار من نمى‏آيند. آنان را وفا نيست و به كردار و گفتار خود عمل نمى‏كنند. آنان با هم اختلاف دارند و معروف است قلوبشان با ما است و شمشيرهاشان چنان كه مشهور است ‏برما».

« به خدا سوگند ، نه ذلت ما را از جنگ با اهل شام بازداشت ، نه قلت (کمي يار). بلكه به سلامت و بردبارى با آنان جنگيديم. سلامت را با عداوت ، و صبر را با بى‏تابى در مى ‏آميختيم و شما به سوى ما توجه مى‏كرديد و دين شما ، پيشاپيش دنياى شما بود و اينك طورى شده ‏ايد كه دنيايتان پيشاپيش دين شماست. با ما بوديد و اينك بر ضد ماييد.»

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

كار طرفداران امام‏ عليه السلام به خيانت رسيد تا جايى كه از روى طمع به سوى معاويه گرايش يافتند .

پول و مقام و آسايشى كه معاويه براى آنان فراهم آورد ، زمينه‏ اى شد تا روى به سوى معاويه داشته باشند و كار را به جايى رساندند كه زعماى كوفه به معاويه نوشتند كه هر وقت ‏بخواهد امام حسن‏ عليه السلام را دست ‏بسته نزد او مى‏فرستند.

آن‏گاه به خدمت امام مى‏رسيدند و به او اظهار اطاعت و اخلاص مى‏كردند و مى‏گفتند: « تو جانشين پدرت و وصى او هستى و ما در مقابل تو سراپا گوشيم و فرمانبردار توايم. هر فرمانى كه دارى بفرماى‏».

امام‏ عليه السلام به آن‏ها مى‏گفت: « به خدا سوگند ، دروغ مى‏گوييد. به خدا سوگند شمابه كسى كه بهتر از من بود وفا نكرديد، پس چگونه به من وفا مى‏كنيد؟ چگونه به شما اطمينان كنم؟ حال آن که به شما اعتماد ندارم .

اگر راست مى‏گوييد ، اردوگاه مدائن ، ميعادگاه و قرارگاه ما باشد ، به آن‏جا برويد». و امام به مدائن رفت ، اما بيشتر سپاهيان ، او را رها كردند.

امام در جايى ديگر اشاره مى‏كند كه در اين محيط سرشار از شك و ترديد ، و اندك بودن ياران مخلص ، وارد جنگ شدن و به دست آوردن پيروزى از محالات است:

« به خدا سوگند كار خلافت را تسليم نكردم مگر به اين علت كه يارانى نداشتم. اگر يارانى مى‏داشتم شب و روز با او (معاويه ) مى‏جنگيدم تا خدا ميان من و او حكم فرمايد».

امام عليه السلام مى‏فرمايد: « مى‏ترسم نسل مسلمانان از روى زمين برداشته شود ، پس بر آن شدم تا براى دين خبر دهنده‏اى بماند.»

باز مى‏فرمايد: « معاويه با من درباره امرى به منازعه برخواست كه حق من است نه حق او. پس به صلاح امت و قطع فتنه نظر كردم و ديدم اگر با معاويه مسالمت كنم و جنگ بين خود و او را رها كنم بهتر است.»
    « همانا حفظ خون‏ها بهتر است تا ريختن آن ، و جز صلاح و بقاى دين در نظرم چيزى پسنديده نيامد».

وقتى معاويه به شروطى كه با آن توافق شده بود، عمل نكرد، بسيارى از مسلمانان از امام‏عليه السلام خواستند قرارداد صلح را فسخ كند. امام به آنان فرمود:

« هر چيز را زمانى است و هر كار را حسابى. (شايد براى شما آزمايشى باشد كه باطن خويش را جلوه ‏گر سازيد و البته تا فرا رسيدن اجل معين از زندگانى بهره ‏مند خواهيد بود) » (انبياء: 111)

اما به طور مطلق و قاطع با انديشه پيمان شكنى موافقت نكرد ؛ زيرا مى‏خواست ‏شخصيت معاويه را به شكلى واضح برملا سازد. معاويه نقشه امام‏ عليه السلام را احساس كرد و دانست كه امام‏ عليه السلام او را در نگاه مردم رسوا خواهد ساخت و نقش خود را در برابر مردم با موفقيت ايفا خواهد كرد آن وقت است كه كار او به رسوايى خواهد انجاميد. از اين‏رو ، براى خنثى كردن نقشه امام دست ‏به فعاليت زد تا سرنوشتش همانند عثمان نشود.

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

اسوه‏ي بزرگواري

امام حسن عليه السلام در طول زندگي پر بركتش همواره در راه هدايت و ارشاد مردم گام بر مي‏داشت و شيوه‏ي برخوردش با عموم مردم حتي دشمنان چنان جالب و زيبا بود كه همه را به خود جذب مي‏كرد.

مورخين نوشته‏اند «روزي امام مجتبي عليه السلام سواره از راهي مي‏گذشت. مردي شامي بر سر راه آن حضرت آمد و ناسزا گفت. وقتي كه فحش‏هايش تمام شد، امام عليه السلام رو به او كرده و سلامش كرد! آنگاه خنديد و گفت: ا

ي مرد! فكر مي‏كنم در اين جا غريب هستي... اگر از ما چيزي بخواهي، به تو عطا خواهيم كرد. اگر گرسنه‏اي سيرت مي‏كنيم، اگر برهنه‏اي مي‏پوشانيمت، اگر نيازي داري، بي‏نيازت مي‏كنيم، اگر از جايي رانده شده‏اي پناهت مي‏دهيم، اگر حاجتي خواسته باشي برآورده مي‏كنيم، هم‏اينك بيا و مهمان ما باش. تا وقتي كه اين‏جا هستي مهمان مايي...

مرد شامي كه اين همه دل‏جويي و محبت را از امام مشاهده كرد به گريه افتاد و گفت:

«شهادت مي‏دهم كه تو خليفه‏ي خدا روي زمين هستي و خداوند بهتر مي‏داند كه مقام خلافت و رسالت را در كجا قرار دهد. من پيش از اين، دشمني تو و پدرت را به سختي در دل داشتم. اما اكنون تو را محبوب ترين خلق خدا مي‏دانم.

آن مرد، از آن پس، از دوستان و پيروان امام عليه السلام به شمار آمد و تا هنگامي كه در مدينه بود، همچنان مهمان آن بزرگوار بود.

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

اسوه‏ي ايثارگري

يكي ديگر از صفات برجسته‏ي امام مجتبي عليه السلام انفاق و بخشش بي‏سابقه‏ي اوست.
    تاريخ نگاران نوشته‏اند: امام حسن عليه السلام دوبار تمام ثروت خود را در راه خدا خرج كرد و سه بار دارايي‏اش را به دو نصف كرده، نيمي را براي خود گذاشت و نصف ديگر را در راه خدا انفاق كرد. (16)
    امام حسن عليه السلام ملجأ درماندگان، آرام بخش دل‏هاي دردمندان و اميد تهيدستان بود، هيچ گاه نشد كه فقيري به حضور آن بزرگوار برسد و دست‏خالي برگردد. در همين مورد نقل كرده‏اند: مردي به حضور امام حسن عليه السلام آمد و اظهار فقر و حاجت كرد. امام حسن عليه السلام دستور داد تا پنجاه هزار درهم، به اضافه‏ي پانصد دينار به او بدهند. مرد سائل حمالي را صدا زد كه پول‏هايش را برايش ببرد. امام مجتبي عليه السلام پوستين خود را هم به آن مرد داد و فرمود: اين را هم به جاي كرايه به آن مرد بده.

رونوشت :
    1)بحارالانوار، ج 44، ص 21.
    2)الخرائج و الجرائح، راوندي، موسسه امام مهدي، قم، 1409 ق، ج 2، ص575
    3) تاريخ خلفأ، ص 73، سيوطي - دائرة المعارف بستاني واژه‏ي حسن.
    4) ترجمه‏ي زندگاني امام حسن، ص‏59، باقر شريف القرشي.
    5) همان، ص‏60.
    6) اسد الغابه، ج‏2 ص‏185.
    7) البداية والنهاية، ج‏8.
    8) الاستيعاب، ج‏2.

ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۸۸/۱۱/۲۱ در ساعت ۲۳:۳۰

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

خونابه غم

شاهی که حکم بر فلک و بر ستاره داشت

آزرده شد چنان که ز مردم کناره داشت

عمری اسیر محنت و از عمر خویش سیر

جز صبر چون دچار بلا شد چه چاره داشت؟

حق خلافتش چو به ناحق گرفته شد

از سوز دل به رونق باطل نظاره داشت

گر می شنید کوه گران آنچه او شنید

از هم شکافت، گر چه دل از سنگ خاره داشت

آن دم که از سمند خلافت پیاده شد

شوریده بر سرادق او هر سواره داشت

چون در رسید خنجر برّان به ران او

یک باره رفت اگر که نه عمر دوباره داشت

روی زمین مگر همه سینای طور بود

از بس که آه سینه شکافش شراره داشت

آن کس که بود رابطه حادث و قدیم

از زهر جانگزا جگری پاره پاره داشت

تنها نشد ز سوده الماس خون جگر

تا عمر داشت خون جگر را هماره داشت

خونابه غم از جگر اندر پیاله ریخت

یا غنچه گل از دهن شاخ لاله ریخت

صفحه 1 از 25 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری