جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاص چيست؟

نوشته
    85
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    0

اخلاص چيست؟

اخلاص چيست؟
    حكيم الهي، خواجه عبداله انصاري قدس‏سره مي‏فرمايد:
    «الاخلاص تصفيه العمل من كلّ شوب»
    (اخلاص يعني صاف نمودن عمل از هر خلطي)
    و اين اعم است از آن چه شوب به رضاي خود داشته باشد يا شوب به رضاي مخلوقات ديگري.
    خداوند در خصوص اخلاص و نيت درون افراد مي‏فرمايد:
    «لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّكُمْ اَحْسَنُ عَمَلاً»(29)
    «خداوند امتحان مي‏كند شما را تا كداميك نيكوكارتريد در عمل»
    موفقيت حنِّه در آزمون الهي اخلاص صادقه و نيت عمل او بود كه پروردگار عالم به او كوثري هديه فرمود، تا جهانيان را از غفلت و معاندت برهاند.
    (سوره آل‏عمران آيه 36)
    فَلَمّا وَضَعَتْها قالَتْ رَبِّ اِنّي وَضَعْتُهُا اُنْثي واللّه‏ُ اَعْلمُ بما وَضَعَتْ وَ لَيْسَ الذَّكَرُ كَالاُنثي وَ اِنّي سَمَّيْتُها مَرْيَمَ وَ اِنّي اُعيذُها بكَ وَ ذُريَّتَها من الشَّيْطان الرَّجيم.
    «همين كه وضع حمل كرد گفت پروردگار من او را دختر زاييدم (و خدا از خود او بهتر مي‏دانست كه چه زاييده) و معلوم است كه براي خدمتگزار معبد تو پسر چون دختر نيست و من او را «مريم»(30) نام نهادم و من او را و نسل او را از شيطان رجيم به تو پناه‏دادم».

ویرایش توسط مطهر14 : ۱۳۸۸/۱۱/۲۱ در ساعت ۲۲:۲۸

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    1,626
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جامعه وسياست نياز به اخلاص دارند

تصور کنيد اگر در جامعه اي همه مردم يا اکثر آن ها فعاليت هاي روز مره اشان را فقط به خاطر رضايت خداوند انجام دهند و در مقابل خدماتي که انجام مي دهند انتظار تشکر از ديگران نداشته باشند و سعي کنند به طور پنهاني به حوائج يکديگر رسيدگي کنند چه اتفاقي ميافتد، ديگر پست و مقام انسان را مغرور نمي کند ديگر بي عدالتي جايگاه خود را از دست ميدهد و خداوند هم همين را از بشر مي خواهد همان طور که در سوره مبارک انبياء در آيه 25 به اين نکته مهم اشاره فرموده:
    و ما هيچ پيامبري پيش از تو نفرستاديم مگر آن که به او وحي کرديم که:خدايي جز من نيست ،بنابر اين مرا پرستش کنيد
    وقتي که انسان کاري را به خاطر ديگران انجام مي دهد در واقع او را پرستش نموده است پس به اين نتيجه مي رسيم که اجراء اعمال مخلصانه چه فوائد خوبي را خواهد داشت و اين امر در سياست نيز جريان دارد به اين صورت که سياست مداران جامعه اگر خداوند را در نظر داشته باشند وا عمال خود را براي او خالص کردانند مطمئنا دچار مکر و فريب ديگران نخواهند شد و هميشه به رضايت خداوند که خدمت به خلق خداوند است فکر خواهند کرد.
    البته اين نکته را هم فراموش نکنيم که اين جامعه و سياست داخل آن را من و شما و دوستان ما و.....تشکيل ميدهد پس بايد از خودمان شروع کنيم!!!
    به اميد چنين روزي!!!!
    اخلاص چيست؟

تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
    تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
    چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت

نوشته
    1,626
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ارزش اعمال مخلصانه

اخلاص چيست؟اخلاص چيست؟اخلاص چيست؟
    اخلاص چيست؟

ارزش اعمال مخلصانه

شخصي که اعمال نيکش را به خاطر خداوند انجام مي دهد،تمام دنيا هم در مقابل اعمال آن شخص کم و ناچيز است و اين کمي تا جايي است که امام حسن عسکري عليه السلام دنيا را درمقابل عمل انسان با اخلاص به لقمه اي تشبيه نموده است ، و فرمايش آن حضرت اين است که فرموده اند:
    وَ عَنِ ا
    لْعَسْکَرِيِّ عليه السلام قَالَ:لَوْ جَعَلْتُ الدُّنْيَا کُلَّهَا لُقْمَةً وَاحِدَةً ثُمَّ لَقَّمْتُهَا مَنْ يَعْبُدُ اللَّهَ خَالِصاً لَرَأَيْتُ أَنِّي مُقَصِّرٌ فِي حَقِّهِ وَ لَوْ مَنَعْتُ الْکَافِرَ مِنْهَا حَتَّى يَمُوتَ جُوعاً وَ عَطَشاً ثُمَّ أَذَقْتُهُ شَرْبَةً مِنَ الْمَاءِ لَرَأَيْتُ أَنِّي قَدْ أَسْرَفْتُ
    از حضرت عسکرى عليه السّلام نقل شده که فرمود: اگر تمام دنيا بصورت يک لقمه اى شود و من آن را بدهم به کسى که با اخلاص کامل خدا را عبادت مي نمايد باز هم خود را مي بينم ، که در ايفاء حق چنين بنده اى کوتاهى کرده باشم و اگر کافر را از تمام دنيا منع نموده و نگذارم از هيچ نعمت دنيا استفاده کند تا بميرد و فقط يک جرعه آب به او بدهم تصور مي کنم باز هم نسبت باين مقدار هم اسراف کرده باشم
    بحار الانوار جلد67 صفحه250

اخلاص چيست؟

تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
    تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
    چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت

6. تشکرها 2

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

اخلاص و نشانه های آن و راه رسیدن به آن
    «اخلاص » به معناي پيراستن نفس از همه تعلّقات و انگيزه هاي غير الهي است . و نه تنها همه اعمال را براي خدا انجام دادن ،كه حتي وجود خويش را نيز براي خدا خواستن . در روايتي از پيامبر(ص ) خطاب به ابوذر آمده است : «... و ما بلغ عبد حقيقة الاخلاص حتي لايحب ان يحمد علي شيئي من عمل لله ... :بنده هرگز به حقيقت اخلاص نمي رسد, جز آن كه دوست نداشته باشد او را بر عمل خدايي بستايند...» (1)
    حضرت امام خميني(ره) دراربعين حديث تعاريفي براي اخلاص ازبزرگان نقل كردند ، ازجمله آنها كلام شيخ بهائي است كه گويد : گفته شده اخلاص پاكيزه نمودن عمل است ازاينكه براي غير خدا نصيبي دراو باشد.
    براي رسيدن به اين مرحله عزمي راسخ و تلاشي دراز آهنگ لازم است و هركس به قدر همت و تلاش خويش - البته با عنايات و فيوضات خداوندي - مراتبي را سير خواهد كرد و به فيوضاتي نائل خواهد آمد. آنچه در اين مرحله بسيار ضروري است دو جهاد همسو و همراه است : جهاد علمي و عملي .
    الف ) جهاد علمي مستلزم داشتن مطالعات روشمند خداشناختي از طريق مطالعات فلسفي و عرفان نظري است .
    ب ) جهاد عملي پيوستگي قلبي ، ياد دائم حضرت حق و عبوديت و سر سپاري در پيشگاه پروردگار است ، و آن نيز مراتبي دارد: مرتبه اول ترك محرمات و انجام واجبات است . مرتبه دوم ترك مكروهات و انجام مستحبات بويژه اهتمام به نماز شب است . مرتبه سوم ترك آنچه موجب اشتغال قلب به غير خداي مي شود. مانند بسياري از مباحات ،و همواره در جست و جوي خدا بودن و التزام به آنچه مقرب درگاه الهي است . اگر كسي اين مراحل را به طور جدي پشت سر گذارد باز يك قدم به پيش برداشته و آن تسليم نمودن اقاليم سبعه تن تحت فرمان الهي است . مرحله بعدی بيرون راندن تمام رذايل نفساني و حب دنيا از نهانخانه دل است و آن كس كه بتواند شيطان نفس اماره را از خانه دل بيرون افكند, آن گاه خواهد ديد كه خداي سبحان - كه صاحبخانه است - فضاي دل او را پر نموده است . در حديث قدسي نيز آمده است كه : «قلب المؤمن عرش الرحمان». بهترين راه شروع نماز است كه جامع و عبادت تام است و تا آن اصلاح نشود به جايي نمي توان رسيد.
    ودرروايات ما براي عمل خالصانه نشانه هايي رادرنظر گرفته اند كه حضرت صادق ( مي فرمايند " العمل الخالص الذي لا تريد ان يحمدك عليه احدٌ الا الله عزوجل "(2 ) عمل خالص آن است كه نخواهي كسي جز خدا تورا براي انجام آن ستايش كند ، وامام محمد باقر ( مي فرمايند : " هيچ عابدي خدا را آنچنان كه شايسته اوست پرستش نمي كند مگر آنكه اميدش ازتمام خلق بريده شود ، دراين هنگام خداوند مي فرمايد : اين بنده خالص من است ، آنگاه اورا بالطف وكرمش مي پذيرد "(3 ) بنابراين انقطاع ماسوي وتوجه به ذات احديت برترين نشانه اخلاص آدمي است .
    وبه تعبير حضرت امام(ره) درحديث بيستم اربعين حديث «تخليص نيت ازتمام مراتب شرك وريا وغير آن ومراقبت وابقاء برآن ازامور بسيار مشكل ومهم است » وازتمام اين نكات معلوم شد كه اخلاص دربحث نيت وكار آنست ، وخود داراي مراتب متعدد است .
    بنابراين طلب مزد واجر مي تواند منافاتي با اخلاص ، حداقل دردرجات خاصي ازآن نداشته باشد وگاه مي تواند منافات داشته باشد ، مهم اين است كه نيت وانگيزه اصلي براي كار وفعاليت انسان چه مي باشد.
    پی نوشتها:
    1-بحارالانوار, ج 82, ص 204 و ج 51, باب 116
    2- اصول كافي ، ج 2 ، حديث 16 ،
    3- مستدرك الوسائل ، ج1 ،حديث 10

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری