جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بحثی درباره اهانت

نوشته
    75
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    33

بحثی درباره اهانت

بحثی کوتاه درباره اهانت

معنای لغوی:
    خوار کردن ، تحقیر نمودن (1)

معنای اصطلاحی:
    هر گفتار یا رفتاری که موجب تحقیر دیگری شود. (2)

بحث اهانت در کتب اخلاقی:
    در کتب اخلاقی بحث چندانی به طور مستقل درباره اهانت وجود ندارد و بیشتر با ذکر چند روایت به ترک آن توصیه نموده اند. (3) شاید علت آن هم این باشد که اهانت بیشتر در قالب گناهان دیگر مانند ناسزا و تمسخر بروز می کند و کمتر به صورت مستقل بوجود می آید (مانند طعنه زدن که نوعی اهانت محسوب می شود).

بحث قرآنی:
    قرآن کریم از اهانت های بسیاری که کفار به پیامبران نسبت می دادند، یاد می کند: گمراه (4) ، دروغگو (5) ، ساحر (6) ، مجنون (7).
    در بسیاری از آیات کریمه قرآن بعد از نقل این گونه از کلام کفار، به آنها وعده عذاب داده شده است که نشان از عقوبت سخت توهین به انبیاست. (8) صبر و شکیبایی انبیا در برابر این توهینها از نکات قابل توجه این آیات است. (9)

قرآن کریم در جای دیگر با بیان اینکه تنگی و وسعت روزی از موارد آزمایش انسانهاست و ملاک تقرب به پروردگار ایمان و عمل صالح است به سخن برخی انسانهای ناسپاس و کم ظرفیت اشاره می کند که تنگی روزی را نوعی اهانت خدا به خود می پندارند (10) :

«وَ أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ فَيَقُولُ رَبِّي أَهانَنِ» (11) و اما هنگامی که برای امتحان روزی اش را بر او تنگ می گیرد (مأیوس می شود) و می گوید: پروردگارم مرا خوار کرده است.

بحث روایی:
    اهانت ضد اکرام و گرامی داشتن است. همانگونه که در روایات در مورد اکرام مـؤمن (12) ، اکرام همسر (13) ، اکرام مهمان (14) ، و مانند آن روایات بسیاری وارد شده ،در مورد نهی از اهانت به قرآن (15) ، نهی از اهانت به مؤمن (16) و حتی نهی از اهانت به نان و گندم و جو (17) روایات بسیار وارد شده است.

در روایت است که خداوند متعال اهانت کنندگان به قرآن را خوار می کند. (18) بر درب چهارم جهنم نوشته شده است : خدا کسی را که به اسلام و اهل بیت اهانت کند خوار می کند. (19) پیغمبر اکرم فرمود: أَذَلُّ النَّاسِ مَنْ أَهَانَ النَّاسَ (20)، پست ترین مردم کسی است که به مردم اهانت می کند. حضرت در آخرین خطبه اش فرمود: من أهان مسلما فليس منا و لسنا منه في الدنيا و الآخرة (21) ، کسی که به مسلمانی توهین کند از ما نیست و ما هم از او نیستیم، نه در دنیا و نه در آخرت. حضرت در جای دیگر چنین می فرماید: کسی که به مسلمان فقیری بخاطر فقرش اهانت کند و او را تحقیر نماید، گویی خدا را تحقیر نموده و چنین کسی دائماً مورد غضب الهی است تا زمانی که آن فقیر را راضی نماید (22) و در روایتی دیگر چنین اهانت کننده ای را منافق و دشمن خدا و پیامبران نامید و او را لعن نمود. (23)

و اما چند نکته دیگر از روایات:
    - کسی که زیاد معصیت می کند باید مورد اهانت واقع شود ( من كثرت معصيته وجبت إهانته ). (24)
    - اهانت به غذا گرسنگی را به دنبال دارد ( روي أن من أهان بالمأكول أصابه المجاعة ). (25)

مشهورترین روایت این باب:
    در پایان مشهورترین روایت در موضوع اهانت که در غالب کتب روایی، تفسیری و اخلاقی با اختلاف اندکی نقل شده است را می آوریم:

عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ لَمَّا أُسْرِيَ بِالنَّبِيِّ (ص) قَالَ يَا رَبِّ مَا حَالُ الْمُؤْمِنِ عِنْدَكَ قَالَ يَا مُحَمَّدُ مَنْ أَهَانَ لِي وَلِيّاً فَقَدْ بَارَزَنِي بِالْمُحَارَبَةِ وَ أَنَا أَسْرَعُ شَيْ‏ءٍ إِلَى نُصْرَةِ أَوْلِيَائِي، (26)

امام باقر(ع) فرمود: وقتی پیامبر به معراج رفت به خداوند عرض نمود: پروردگارا منزلت مؤمن درنزد تو چگونه است؟ فرمود: ای محمد کسی که به دوست من اهانت کند، پس با من به مبارزه آشکار پرداخته است و من زودتر از هر چیز دیگر دوستانم را یاری می کنم.

پاورقی:
    -----------------------------------------------------
    1- لسان العرب ، ج 13/ص 438 و التحقیق فی کلمات القرآن الکریم ، ج 11 / ص 299 و قاموس قرآن ، ج 7 / ص 170
    2- این جمله با توجه به معنای لغوی و موارد کاربرد اهانت بیان شده است.
    3- جامع السعادات ، ج 2 / ص 220 و معراج السعادة ، ج 1 / ص 472
    4- اعراف / 60
    5- اعراف / 66
    6- ص / 4
    7- ذاریات / 52
    8- صافات / 37 ، دخان / 15 ، ذاریات / 40 ، قمر /
    9- اعراف / 61 و 67
    10- تفسیر مراغی ، ج 30/ ص 147 و المیزان ، ج 20 / ص 282
    11- فجر / 16
    12- وسائل الشیعه / ج 16 / ص 376
    13- همان ، ج 20 / ص 167
    14- همان ، ج 24 / ص 318
    15- همان ، ج 6 / ص 169
    16- همان ، ج 12 / ص 265
    17- همان ، ج 24 / ص 83
    18- همان ، ج 6 / ص 169
    19- بحار الانوار ، ج 8 / ص 144
    20- همان ، ج 72 / ص 52
    21- أعلام الدین / ص 417
    22- وسائل الشیعه / ج 12 / ص 268
    23- إرشاد القلوب ، ج 1 / ص 194
    24- غرر الحکم / ص 186
    25- فقه القرآن فی شرح آیات الاحکام ، ج 2 / ص 53
    26- کافی ، ج 2 / ص 352

منابع
    ---------------------------

1- قرآن کریم
    2- محمد بن مکرم ، ابن منظور ، لسان العرب (ج 13)
    3- حسن مصطفوی ، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم (ج 11)
    4- سید علی اکبر قرشی ، قاموس قرآن (ج7)
    5- احمد بن مصطفی مراغی ، تفسیر مراغی (ج 30)
    6- سید محمد حسین طباطبایی ، المیزان فی تفسیر القرآن (ج 20)
    7- محمد بن یعقوب الکلینی ، الکافی (ج 2)
    8- محمد بن حسن حر عاملی ، وسائل الشیعه (ج 6 و12 و16 و20 و24)
    9- محمد باقر مجلسی ، بحارالانوار (ج 8 و 12)
    10- حسن بن ابی الحسن دیلمی ، أعلام الدین
    11- حسن بن ابی الحسن دیلمی ، إرشاد القلوب
    12- عبد الواحد بن محمد تمیمی آمدی ، غررالحکم و دررالکلم
    13- قطب الدین سعید بن هبة الله راوندی ، فقه القرآن فی شرح آیات الاحکام
    14- ملا محمد مهدی نراقی ، جامع السعادات (ج 2)
    15- ملا احمد نراقی ، معراج السعادة (ج 1)
    نویسنده: حسین جوادی نیا

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۸۹/۱۱/۱۰ در ساعت ۰۷:۵۶

2.  

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه تعالی
    باسلام:
    اهانت که به معنی تحقیر و توهین کردن به دیگران است در اصطلاح عبارت است از هر گونه رفتاری، اعم از قول، فعل، کتابت و اشاره که در واقع موجب وهن حیثیت مخاطب در نظر افراد متعارف و معمولی جامعه گردد.

مسلمان حق ندارد، مسلمان ديگرى را تحقير و يا به او اهانت نمايدو شكی نیست كه این صفت رذیله در شریعت حرام، و موجب هلاكت صاحب آن است.

از حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم روایت شده است كه فرمودند:
    حق تعالی فرمود هر كه اهانت برساند به یكی از دوستان من، پس كمر به مبارزه‌ی با من بسته است(1

و حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام فرمودند:
    هر كه پست و حقیر كند مؤمنی را خواه مسكین باشد و خواه غیر مسكین خدای تعالی باز نمی‌ایستد از پست كردن و دشمنی او، تا رجوع كند از آنچه به آن مؤمن كرده است.(2

پی نوشت:
    1-بحارالانوار، ج75، ص155، ح25
    2-كافی، ج2، ص351

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۳/۱۹ در ساعت ۱۶:۳۵

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امام صادق علیه السلام می فرماید:من استخفّ بمومن فَبِنا استخف و ضیّع حرمة الله عزّو جلّ(1)هر کس مومنی را سبک شمارد ما را سبک کرده و حرمت خدای عز و جل را از بین برده است.

پيامبر گرامى اسلام صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله‏ و سلم مى‏ فرمايد: «در بدى آدمى، همين بس كه برادر مسلمانش را تحقير كند؛
    یحسب امرء من الشر ان یحقر اخاه المسلم (2)

مفضل بن عمر مى‏ گويد كه امام صادق عليه السلام فرمودند: اذا کان یوم القیامة نادی مناد این الصدور لاولیائی فیقوم قوم لیس علی وجوههم لحم فیقال هولائ الذین آذوا المومنین و نصبوا لهم و عاندوهم و عنفوهم فی دینهم ثم یومر بهم الی جهنم (3)

چون روز قيامت فرا رسد، منادى از طرف خدا ندا زند: كجا هستند، كسانى كه از دوستان من رويگردان بودند؟ پس دسته‏اى كه صورت آنان گوشت ندارد، برمى‏ خيزند؛ پس گفته مى‏ شود اينها هستند كسانى كه مؤمنان را آزارداده و با آنان دشمنى مى‏ كردند، عناد ورزيده و آنان را در دينشان با درشتى سرزنش مى‏ كردند؛ سپس فرمان مى‏ رسد كه آنان را به دوزخ ببرند

پی نوشت:
    1-کلینی کافی ج8ص 102
    2-كنزالعمال، ج 3، ح 8819
    3-اصول كافى، ج 4

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۳/۱۹ در ساعت ۱۶:۴۵

نوشته
    3,679
    صلوات
    13000
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هر كه نسبت میان خدا و بنده‌ی او را درک كند، و ارتباط خاصی كه میان خالق و مخلوق است بفهمد، می‌داند كه اهانت بنده، اهانت به مولای اوست، و تحقیر مخلوق، درحقیقت تحقیر خالق اوست.

و این صفت ناپسند از پستی قوه شهویه می باشد و از حسد ،طمع یا از غضب و بدخوئی و کبر سرچشمه می گیرد.

امام صادق علیه السلام فرموده اند:
    همانا خداوند عز و جل پیامبری را به سوی قومی بر انگیخت و به او وحی کرد که به قومت بگو.....و دوستان مرا خوار و خفیف نسازید پس همانا من هنگام خشم مجازات بسیار شدیدی دارم که هیچ یک از آفریده هایم را تاب آن نیست(1

بنابراین با توجه به آثاری كه در مذمت اهانت بندگان خدا آمده باید خود را از این عمل باز داشت تا موجب رسوایی خویش در دنیا و آخرت نشویم.

پی نوشت:
    1-کافی ج 2 ،ص 274

ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۰۳/۱۹ در ساعت ۱۷:۰۱

نوشته
    2,350
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    28 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    14

با سلام و عرض احترام

سوال من این ست اگر اینهمه تایپک و موضوع داشته باشید ولی حتی کاربران کانون متاثر از مطالب نباشند خوب ست؟

ملاک سنجش و ارزیابی جهت رشد چیست ؟

مگر نه اینکه حضرت رسول (ص) حتی با دشمن خود به نرمی رفتار میکرد؟

مگر نه اینکه تاکید شده الگوی رفتاری مسلمین ایشان هستند ؟

ما که نگفتیم قادریم چون ایشان باشیم ولی آیا باید ساکن به رفتارهای ناپسند باشیم؟

اویی که با دشمن خود به نرمی رفتار میکرد، یعنی ما با هم دین خود نمیتوانیم رفتاری انسانی و اخلاقی داشته باشیم ؟

چرا کاربری اجازه دارد هر از چند گاهی به فردی که احیاناً با ایشان اختلاف نظر دارد توهین کند و پرده دری کند و به محض بی ادبی ایشان تاپیک قفل میشود؟

یا پست ایشان را حدف کنید قفل کنیدویا اجازه دهید که ایشان پاسخ مناسب را بگیرد که به تکرار زشتی خاتمه دهد

بله جناب ایکس ، میخواهم بدانم تاثیر فعالیت چند ساله شما در این سایت که قداست دارد چه بوده؟

لطفا بفرمایید شما که برای همه نسخه می پیچید که نوای قرآن را گوش دهید آرام میشوید شما خود از قرآن بهره ی کافی را میگیرید ؟

حضرت رسول(ص) هنرش این بود که از رابطه ی دشمنی رابطه ی دوستی ایجاد میکرد ولی هنر مثل شما ایجاد رابطه ی دشمنی از دوست ست که متاسفانه میتواند خطر ناک باشد

پس خواهشی که دارم در رفتار خود تجدید نظر کنید.

7. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری