جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ............آیا شما استرس دارید؟

نوشته
    806
    حضور
    20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    73
    آپلود
    0
    گالری
    1

............آیا شما استرس دارید؟

بي تعارف امروزه زندگي بدون اضطراب و تنش را ديگر نمي توان تصور كرد؛ اصولاً « زنده بودن » مساوي است با كمي نگراني و اضطراب اما با شرايط زندگي كنوني ، اين جزء كوچك ، روي تمام زندگي ما سايه انداخته است و آهسته آهسته آن قدر بزرگ شده كه مثل يك هيولاي عظيم دارد تمام شادي هايمان را له مي كند و از بين مي برد. اين اضطراب ها گاهي دلايل واقعي دارند و گاهي زاييدة افكار ما هستند و در هر صورت، جزئي از زندگي اند كه بايد آنهاراكنترل كرد وگرنه از طاقت ما بزرگ تر گشته و همانند اسبي سركش ، رفتار هاي جسمي، عاطفي و ذهني ما را به طرز دل آزاري تغيير مي دهند كه اي بسا نه تنها از عقل خودمان كاري برنمي آيد، بلكه اطرافيان نيز از تغيير در رفتار و نگرشهاي غير قابل كنترل ما نميتوانند كاري بكنند ! و شخصيت ما را رفته رفته ويران و حتّي نابودمي شود. البته راه كارها ي كنترل فشارهاي رواني كوچك اند اما مؤثر و به امتحان كردنشان مي ارزند.

روزي حداقل يکبار به ان نگاه کن
    "هيچ کس دوبار زندگي نمي کند."
    جايي روي ديوار بنويس

2.  

نوشته
    656
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    160

یه توصیه خیلی جدی اینجا بگم که راهکار اصلی و مطمئن برای از بین بردن قطعی اضطراب وتنش های زندگی امروزیه!
    مطالعه یه کتاب خیلی مفیدکتاب هنر رضایت از زندگی نوشته عباس پسندیده ، ناشر: دفتر نشر معارف ، قم . www.nashremaaref.com

قسمتی از متن کتاب :

بدون تردید همه انسانها به موقعیتهای ناخوشایند، واکنش نشان میدهند، اما مهم اینست که این واکنش ، صحیح وخردمندانه باشد.

میزان موفقیت انسان وسطح رضایت او اززندگی ، به شیوه مقابله او با سختی ها بستگی دارد. هر مقابله ای را نمیتوان صحیح وکارآمد دانست . بنابراین باید مهارتهای لازم برای استفاده از مقابله های صحیح را فرا گرفت وهنگام نیاز، آنها را بکار بست.

بی تابی کردن ، مقابله نادرست
    فوری تیرین وشاید شایعترین واکنش در برابرحوادث ناخوشایند، بی تابی کردن است. طبع اولیه انسان ، اینست که در برابر ناخوشایندیهای زندگی ، بی تاب میگردد.
    بی تابی کردن ، روال عادی زندگی را تغییر داده ، تعادل انسان را برهم میزند.

هر موقعیت ناخوشایندی ، توسط انسان ارزیابی میگردد. این ارزیابی ها تاثیر مستقیمی بر فشار روانی حاصل از موقعیت دارد.
    اگر موقعیت ناخوشایند را مثبت ارزیابی کنیم یا دارای بار مثبت بدانیم ، قابل تحمل خواهد بود واگر منفی ارزیابی کنیم ، از کنترل ما خارج وغیرقبل تحمل می گردد .
    در حقیقت ما آن گونه که حوادث را تفسیر میکنیم ، به آنها واکنش نشان میدهیم .

حوادث تعیین کننده نیستند؛ تفسیر ما از موقعیت ِ ناخوشایند است که در کاهش یا افزایش تنیدگی وفشار رانی ، تعیین کننده است .
    بنابراین ما بوسیله تفسیرهایمان میتوانیم موقعیتهای ناخوشایند را کنترل و مدیریت کنیم .
    کنترل موقعیتها در دست کسی است که کنترل تفسیرها وارزیابیهای خود را در دست داشته باشد. بهمین جهت در متون دینی تاکید زیادی بر تفسیر و ارزیابی موقعیتها شده است .

نکته مهم در دیدگاه دین ، هماهنگی تفسیرها با واقعیتهاست . دین ، تفسیر خیالی وغیر واقعی را نمی پسندد؛ هر چند در ظاهر کاهنده فشار روانی باشد .
    واقعیتگرایی در این بعد نیز درآموزه های دین مشاهده میشود .متون دینی ، با بیان واقعیت ها ، سعی دارند ارزیابی ها و تفسیرهای ما را وقعی سازند تا تاثیر پایداری اشته باشند .

کنترل اِسنادی
    یعنی تعیین اینکه منشا امور چه کسی است وچه کسی هدایت وبرامه ریزی مارها را برعهده دارد. اگر منشأ فعل کسی باشد که انسان به او اعتماد دارد، در برابر اقدامات او واکنش مثبت نشان خواهد داد ، این نشانگر نقش اسناد در حوادث ات .

حادثه ها ، غیر منتظره و تصادفی نیستند!
    بر همین اساس یکی از چیزهایی که بر تلخی حوادث می افزید ، تصادفی پنداشتن و خارج از برنامه دانستن آنهاست . معمولاً هنگامیکه که حادثه ناخوشایندی رخ میدهد ، آن را تصادفی و خارج از قاعده میدانیم و معتقدیم نباید چنین اتفاقی می افتاد؛ اما اگر بدانیم سختی ها وحادثه ها بخشی از زندگی اند و همه اینها تحت یک برنامه منظم ودقیق قرار دارند، آنگاه واکنش ما متفاوت خواهد بود .

امام علی علیه السلام نامه ای به این عباس مینویسد ودر آن ، جمله ای بیان میکند که این عباس میگوید: (( بعد از سخن پیامبر دا از هیچ سخنی به این اندازه بهره مند نشدم ! )) جمله حضرت ، در توصیف همین حالت یاد شده انسان است . ایشان میفرماید:
    اما بعد ، پس همانا آدمی گاهی بدشت آوردن چیزی ، او را خرسند میسازد که بنا نبوده به و نرسد، و نداشتن چیزی ، او را ناراحت میکند که بنا نبوده به او برسد.
    وقتی بدانیم سختیها ی زندگی ، بر اساس مقدرات خداوندی رخ داده که رحیم ، علیم وحکیم است ، بدون شک این باور ، تنیدگی و رنج ومصیبت را کاهش میدهد و موقعیت نا خوشایند را تحمل پذیر میسازد.
    بگو هیچ حادثه ای رخ نمیدهد ، مگر آنچه خداوند برای ما نوشته است ؛ او مولای ماست و مؤمنان باید بر خدا توکل کنند .

نوشته
    656
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    160

اعتماد به منبع قدرت
    تکیه کردن بر یک منبع مطمئن قدرت ، از عوامل بسیار مهم در افزایش مقاومت در برابر سختی هاست . کسی که به یک منبع قدرت ، اتکال می کند، قدرت او را به قدرت خود پیوند میزند؛ ازین رو ، برتوان خود می افزاید و احساس قدرت میکند. این همان چیزی است که در ادبیات دین ، از آن به عنوان (( توکل )) یاد میشود. پیامبر خدا صل الله علیه وآله درباره نقش توکل در افزایش اقتدار میفرماید:
    کسی که دوست دارد قوی ترین مردم باشد، پس باید به خداوند توکل کند.
    هرچه منبع قدرت ، قوی تر و شکست ناپذیرترباشد ، فرد نیز قدرتمندتر وشکست ناپذیرتر میگردد. خداوند، قدرت مطلق است و لذا توکل بر او نیز شما را قوی تر خواهد ساخت؛ این ، راه مطمئنی برای افزایش توان مقاومت است . وقتی پیامبر خدا صل الله علیه وآله با وجود آن همه مشکلات ، تنها ماند، خداوند متعال، همین اصل را به او آموزش دادو فرمود:
    ( فإن تولوا فقل حسبی الله لا اله الا هو علیه توکلت و هو رب العرش العظیم ) سوره توبه ، آیه 129.
    نمرود ، حضرت ابراهیم را در منجنیق گذاشت و به سوی آتش پرتاب کرد.
    میان زمین و آسمان ، جبرئیل آمد و گفت : (( آیا خواسته ای داری ؟))
    حضرت فرمود: (( از تو نه ! خدا مرا بس ست و او بهترین وکیل است . ))
    میکائیل آمد وگفت: (( خزانه های آب وباران به دست من است ؛ اگر میخواهی ، آتش را خاموش کنم )) . فرمود: (( نه ))
    جبرئیل گفت : (( پس از خدا بخواه )) .
    حضرت ابراهیم فرمود : (( همین که او میداند من در چه حالی هستم ، کافی است ! )) .
    اگر انسان چنین تصوری از خدا داشته باشد و برچنین خدائی توکل کند، در سخت ترین مشکلات ، آرام خواهد بود . بهمین جهت ، امام علی علیه السلام میفرماید :
    هرکس توکل کند ، اندوهگین نمی شود.
    استعانت از روزه ونماز
    امام صادق علیع السلام در این باره میفرماید:
    علی علیه السلام اینگونه بود که هرگاه چیزی ایشان را نگران و هراسان میکرد، به نماز پناه می برد.
    خدا با شماست !
    خداوند، مهمترین و بزرگترین منبع حمایت کننده انسان است و همین امر ، به انسان ، امید و قوت قلب میدهد . هنگام بروز سختی ها و گرفتاریها ، انسان تصور میکند که از قلمرو حمایتی خداوند، خارج شده است .
    این تصور ، احساس تنهایی و بی یاوری را در پی دارد . کسی که در مشکلات، چین تصوری از خدا دارد، خود را باانبوهی از مشکلات ، تنها و بی یاور می بیند و این احساس ، روح ناامیدی را در پی دارد وهمین امر ، بر اندازه تنیدگی وفشار روانی فرد می افزاید.
    فکر میکنید سیدالشهداء علیه السلام چگونه داغ پرپر شدن طفل شیرخوار زا تحمل کرد؟ وقتی تیر ، حنجره طفل شیرخوار را که در آغوش حضرت بود درید، حضرت ، او را به خواهرش زینب سلام الله علیها داد ودست زیر گلوی طفل گرفت و خون او را به آسمان پاشید و گفت :
    اینکه مصیبت وارد شده بر من ، در دید خداوند است ، آن را بر من آسان کرد .
    امام حسین دعای پر معنایی دارد که هنگام سختی ها کارگشاست .
    این دعای امام نیز منطبق بر اصل همراه بودن و ناظربودن خداوند است .
    حضرت میفرماید:
    یا عُدّ تی عند شدتی و یا غوثی عند کُربتی ، فاحرُسنی بِعینیک َ الّتی لا تَنامُ واکفِنی بِرُکنِکَ الذی لا یُرام .
    ای ساز و برگ من به هنگام سختی های من! وای فریادرس من به هنگام گرفتاریهای من ! مرا با آن چشمت که به خواب نمیرود، حراست کن و مرا با آن ستونت که مورد هدف تیرها قرار نمیگیرد کفایت کن .
    (امام صادق علیه السلام به دربار منصورِ خشمگین احضار شده بود، ولی سالم از نزد او بیرون آمد. وقتی با شگفتی ، علت را پرسیدند، حضرت فرمود: دعای جدم امام حسین علیه السلام را خواندم .)

ویرایش توسط سلام : ۱۳۸۸/۱۱/۲۵ در ساعت ۰۷:۱۶ دلیل: ريز بودن اندازه فونت

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

ای بابا استرس چیه بابا؟
    من چهار شنبه صبح کنکور دارم تازه از دوشنبه انشالله میخوام استارت خوندنو بزنم و هیچ استرسی هم ندارم
    الان اینقدر ریلکسم که حد نداره
    البته فردا ناشتا باید آزمایش خون بدم خیلی استرس دارم میترسم ضعف کنم تازه بعدشم باید برای یه اتاق عمل وحشتناک آماده بشم و.........
    در کل حرفمو پس میگیرم استرس همیشه با انسانه حتی تو عالم برزخ و....
    کد PHP:
    اگه میبینید چند وقتیه تو کانون گزافه گویی میکنم و خیلی زننده هستم ... به خاطر مشکلات زیاده انشالله که خوب میشه جدی نگیرید 

ویرایش توسط Behrooz_313 : ۱۳۸۸/۱۱/۲۵ در ساعت ۰۰:۰۵
    الهی العفو...

نوشته
    806
    حضور
    20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    73
    آپلود
    0
    گالری
    1

* اســترس از كجا مي آيد ؟
    استرس به دلايل متفاوتي ايجاد مي شـود اما به طور كلّـي عواملي ماننـد ؛ مرگ عزيزان ـ به خصوص پدر و مادر يا فرزند ، طلاق ـ جدايي از والدين يا فرزندان ، زندان ، حوادث وبيماري هاي سخت و خطرناك ، ازدواج ، اخراج از كار، تغيير شغل و بازنشستگي و...از مهم ترين علل به وجود آورنده فشارهاي رواني در زندگي هستند.
    جايي روي ديوار بنويس

نوشته
    806
    حضور
    20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    73
    آپلود
    0
    گالری
    1

* نشانه هاي استرس چيست؟
    نشانه ها؛ ذهني، عاطفي، جسمي ونهايتاً رفتاري هستند .
    مشكلات حافظه، مشكل در تصميم گيري، ناتواني در تمركز فكر، منفي نگري، تكرار بعضي كارها و حرف ها، قضاوت ضعيف و نديدن واقعيت ها از نشانه هاي ذهني استرس؛ و حساسيت زياد نسبت به برخي مسائل، بي قراري و اضطراب، افسردگي، عصبانيت و پرخاشگري از نشانه هاي عاطفي استرس؛
    و سردرد، مشكلات گوارشي، درد عضلاني، اختلال خواب، خستگي، درد قفسه سينه، فشار خون بالا، كاهش يا افزايش وزن، آسم يا تنگي نفس و مشكلات پوستي از نشانه هاي جسمي استرس؛
    و پرخوري يا كم خوري، خواب زياد يا كم، كناره گيري از جمع، نپذيرفتن مسئوليت، مصرف زياد سيگار، الكل، مواد و برخي داروها، دندان ساييدن و يا فشار فك ها روي هم، انجام كارهاي عجيب مانند خريدن يك كالاي گران و غير ضروري و از دست دادن خلق و خوي خوب از نشانه هاي رفتاري استرس هستند.
    جايي روي ديوار بنويس

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری