صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرنوشت ،جبر،اختیار

نوشته
    84
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    0

سرنوشت ،جبر،اختیار

سلام
    1-- میدونم سرنوشت ما نه کاملا جبر نه کاملا اختیارولی گاهی اوقا ت بعضی عوامل دست به هم می دهند تا یک اتفاق خاص صورت بگیردویا شما درلحظه ای خاص در جایی باشید وگاهی اوقات هم خودتون روبه آب واتش می زنید تا کاری را انجام دهید به دلیل خیل ساده انجام نمیشه ؟(نمیدونم برای شما پیش امده یانه ولی برای من اتفاق افتاده)خوب شما دلیل این رو چجوری توضیح میدهید؟
    2-- بعضی انتخابها هم دست انسان نیست مثل پدرومادر یامحل تولد ویا مسلمان شناسنامه ای بودن ویا مثلا اگر من در جنگل امازون بدینا می اومدم ودیگه مسلمون نبودم تکلیفم چی میشد؟چه چیزی این هارو مشخص میکنه؟

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط sobhandara نمایش پست
    سلام

2-- بعضی انتخابها هم دست انسان نیست مثل پدرومادر یامحل تولد ویا مسلمان شناسنامه ای بودن ویا مثلا اگر من در جنگل امازون بدینا می اومدم ودیگه مسلمون نبودم تکلیفم چی میشد؟چه چیزی این هارو مشخص میکنه؟:moshtagh:

...لا'تکلف نفس الا وسعه'ا...» «لا' یکلف الل'ه نفسا الا وسعه'ا...» «لا'نکلف نفسا الا وسعها...» و «...لا'یکلف الل'ه نفسا الا م'اا'ت'ه'ا...» ناظر به این امر است که خداوند آدمی را به انجام دادن آنچه در توانش نیست مکلف نمی سازد.

در ضمن اینکه مثلا خداوند میدونه ما آیندمون چی میشه از رو جبر و...نیست بلکه خداوند به زمان احاطه داره و شما فکر کنید که مثلا یه کاروان شتری داره رد میشه که ما الان چون به زمان احاطه نداریم و محصور در زمان هستیم فقط از یه روزنه کوچیک میتونیم نگاه کنیم پس به همین دلیل یکی یکی میبینیم و از اینکه تعدادشون چنتاس و....خبری نداریم ولی خوب خداوند از بیرون داره نگاه میکنه و همه شتران و ...رو یک جا دید دارن

الهی العفو...

5. تشکر

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    16
    گالری
    40

دوست عزیز ، من و بقیه ی دوستان فعلا در این تایپیک (پرسش و پاسخ توحیدی)داریم مفصل این مسئله رو بررسی می کنیم انشاالله جواب مفصل و دقیق سوالتون رو اونجا پیدا کنید ، اگه دوست داشتین می تونید در بحث هم شرکت کنید

هو الأول و الآخر و الظاهر و الباطن...(الحدید، 3.)

7. تشکر

نوشته
    155
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0

سلام
    1-- میدونم سرنوشت ما نه کاملا جبر نه کاملا اختیارولی گاهی اوقات بعضی عوامل دست به هم می دهند تا یک اتفاق خاص صورت بگیرد و یا شما درلحظه ای خاص در جایی باشید وگاهی اوقات هم خودتون روبه آب واتش می زنید تا کاری را انجام دهید به دلیل خیل ساده انجام نمیشه ؟(نمیدونم برای شما پیش امده یانه ولی برای من اتفاق افتاده)خوب شما دلیل این رو چجوری توضیح میدهید؟
    2-- بعضی انتخابها هم دست انسان نیست مثل پدرومادر یامحل تولد ویا مسلمان شناسنامه ای بودن ویا مثلا اگر من در جنگل امازون بدینا می اومدم ودیگه مسلمون نبودم تکلیفم چی میشد؟چه چیزی این هارو مشخص میکنه؟
    بنام مقام متعال

1- سرنوشت زندگی از پیش تعیین شده توست حال باید با استعدادهایی که در اختیار داری آن را کشف کنی و به سویش حرکت کنی و اختیار هم داری که بسویش حرکت نکنی ... تغییرات سرنوشت که من به اصطلاح آن را کارمای تقدیری مینامم هم در صورت هائی قابل تغییر می باشد. کارمای تقدیری و سرنوشت مربوط به مبحث زندگی های گذشته است که مبحث تناسخ روح است که دین مبین اسلام آن را قبول ندارد ولی هستند افرادی که به آن ایمان راسخ دارند.

2- در مورد انتخاب خانواده و محل تولد و سایر شرایط نیز بایستی نظر خودم را بگویم : تو روح هستی و یک روح با توجه به پرونده اعمال قبلی خود می داند چه شرایط زندگی را برای زندگی بعدی خود انتخاب نماید تا برای رسیدن بسوی خداوند هر چه بیشتر تزکیه گردد.
    برای اطلاعات بیشتر به کتاب ((سفر روح)) نوشته دکتر مایکل نیوتن مراجعه نمائید.

من پاسخ های شما را از مراجع غیر اسلامی عنوان نمودم چون در مباحث اسلامی تخصص چندانی ندارم و بیشتر تفکراتم بر مبنای تناسخ روح است که ذکر نمودم.

برکت باشد
    ویرایش توسط پسرآزاد : ۱۳۸۸/۱۱/۲۸ در ساعت ۱۱:۴۵
    خداوندا دعا مي کنم که هر چه صلاح توست همان شود... ان شاء الله

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط پسرآزاد نمایش پست
    بنام مقام متعال

1- سرنوشت زندگی از پیش تعیین شده توست حال باید با استعدادهایی که در اختیار داری آن را کشف کنی و به سویش حرکت کنی و اختیار هم داری که بسویش حرکت نکنی ... تغییرات سرنوشت که من به اصطلاح آن را کارمای تقدیری مینامم هم در صورت هائی قابل تغییر می باشد. کارمای تقدیری و سرنوشت مربوط به مبحث زندگی های گذشته است که مبحث تناسخ روح است که دین مبین اسلام آن را قبول ندارد ولی هستند افرادی که به آن ایمان راسخ دارند.

2- در مورد انتخاب خانواده و محل تولد و سایر شرایط نیز بایستی نظر خودم را بگویم : تو روح هستی و یک روح با توجه به پرونده اعمال قبلی خود می داند چه شرایط زندگی را برای زندگی بعدی خود انتخاب نماید تا برای رسیدن بسوی خداوند هر چه بیشتر تزکیه گردد.
    برای اطلاعات بیشتر به کتاب ((سفر روح)) نوشته دکتر مایکل نیوتن مراجعه نمائید.

من پاسخ های شما را از مراجع غیر اسلامی عنوان نمودم چون در مباحث اسلامی تخصص چندانی ندارم و بیشتر تفکراتم بر مبنای تناسخ روح است که ذکر نمودم.

برکت باشد :rose:
    ای وای
    بابا رو چه حساب کتابهای مایکل نیوتونو میخونید؟؟؟
    این قضیه تناسخ مگه فکر میکنید جدید اختراع شده؟؟؟
    بابا یه عقیده خرافی و بی پایس من که پارسال گریم در اومد تو دانشگاه رفیقایی که تو بند تناسخ و مایکل نیوتن بودند در بیارم
    حتما پیشنهاد میکنم که کتاب عود ارواح آیت الله مکارمو بخونید تا حساب کار دستتون بیاد
    اگر میخواید یه تاپیک در مورد تناسخ بزنید تا اونجا بیشتر بحث کنیم
    یا علی(ع)
    الهی العفو...

10. تشکر

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

برای بحث تناسخ به اینجا رجوع شود
    http://www.askquran.ir/showthread.ph...074#post244074
    الهی العفو...

نوشته
    155
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Behrooz_313 نمایش پست
    ای وای
    بابا رو چه حساب کتابهای مایکل نیوتونو میخونید؟؟؟
    این قضیه تناسخ مگه فکر میکنید جدید اختراع شده؟؟؟
    بابا یه عقیده خرافی و بی پایس من که پارسال گریم در اومد تو دانشگاه رفیقایی که تو بند تناسخ و مایکل نیوتن بودند در بیارم
    حتما پیشنهاد میکنم که کتاب عود ارواح آیت الله مکارمو بخونید تا حساب کار دستتون بیاد
    اگر میخواید یه تاپیک در مورد تناسخ بزنید تا اونجا بیشتر بحث کنیم
    یا علی(ع)

بنام مقام متعال

دوست گرامی .. تا آنجائی که بیاد می آورم شما را بیاد نمی آورم و با شما سنمی ندارم که حال بخواهید مرا نصیحت یا وارد بحث گردید ... و ببخشید که صریح صحبت می کنم فکر نمی کنم اعتقادات بنده به شما ارتباطی داشته باشد ... متاسفانه خیلی ها برای چیزی که ندارند سعی در قانع کردن آن به دیگران را دارند ... چیزی که بسیار دیدم خیلی ها که اسمشان را مسلمان گذارده اند براحتی طی تفسیری ناقص الخردانه از یک فلان آیه قرآن هر کار دلشان می خواهد می کند و براحتی سعی در اثبات اشتباه یک شخص می نمایند ... من یک غیر مسلمان هستم دوست عزیز پس به قرآن شما اعتقادی ندارم که حال با ذکر فلان آیه اش مرا مجاب بکند یا نکند !
    و در پست بنده نیز مشهود است که گفته ام دین مبین اسلام به تناسخ روح اعتقادی ندارد ولی شما براحتی اعتقاد چند صد میلیون انسان را به سخره می گیری کی یاد می گیرید که به آزادی فردی دیگران احترام بگذارید!؟
    اعتقاد یک مسئله شخصی است و هر کس در پذیرش چهان بینی مربوط به خود اختیار تام دارد. چیزی که مهم است یاد بگیریم یکدیگر را همانطور که هستیم دوست داشته باشیم. هدف فعالیت در این سایت بیان دیدگاه ها و نظریات مختلف است.

موفق باشید
    برکت باشد
    خداوندا دعا مي کنم که هر چه صلاح توست همان شود... ان شاء الله

13. تشکر

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

دوست گرامی .. تا آنجائی که بیاد می آورم شما را بیاد نمی آورم و با شما سنمی ندارم که حال بخواهید مرا نصیحت یا وارد بحث گردید ...
    با سلام
    خوبی دوست عزیز ؟چرا جوش میاری؟

سنم؟؟؟چی هست؟نکنه منظورتون صنم هستش؟

فکر نمی کنم اعتقادات بنده به شما ارتباطی داشته باشد

بله ولی وقتی شما اینجا طرح میکنید دیگه به همه قرآنیان سایت مربوط میشود

من یک غیر مسلمان هستم دوست عزیز پس به قرآن شما اعتقادی ندارم که حال با ذکر فلان آیه اش مرا مجاب بکند یا نکند !

اولا از آشنایی با شما خوشحالم و عرض میکنم که ببخشید نمی دونستم غیر مسلمانید

ولی من دلایل غیر قرآنی هم براتون تو لینک مربوطه اوردم
    مگر اینکه از رو لج بازی بخواید بگید همش قرآنیه

و در پست بنده نیز مشهود است که گفته ام دین مبین اسلام به تناسخ روح اعتقادی ندارد ولی شما براحتی اعتقاد چند صد میلیون انسان را به سخره می گیری کی یاد می گیرید که به آزادی فردی دیگران احترام بگذارید!؟

خود شما هم که تا همینجاش کلی توهین کردید ...

من با اینکه نمیدونستم شما مسلمان نیستید یه حرف درست رو برای گمراه نشدن یک دوست قرآنی خواستم بزنم

اما شما با اینکه میدونستید بنده مسلمانم از قرآن و.....کاش دلایل منطقی برای ردش هم ذکر میکردید

اعتقاد یک مسئله شخصی است و هر کس در پذیرش چهان بینی مربوط به خود اختیار تام دارد. چیزی که مهم است یاد بگیریم یکدیگر را همانطور که هستیم دوست داشته باشیم. هدف فعالیت در این سایت بیان دیدگاه ها و نظریات مختلف است.
    بله بنده هم موافقم
    انشالله که با این فعالیتها به دیدگاه درست برسیم

الهی العفو...

15. تشکرها 3

نوشته
    3,614
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    124
    آپلود
    158
    گالری
    10

بازم عرض میکنم لطفا برای دور نشدن از بحث برای تناسخ به این لینک مراجعه شود
    http://www.askquran.ir/showthread.ph...074#post244074
    الهی العفو...

17. تشکر

نوشته
    84
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    1-- میدونم سرنوشت ما نه کاملا جبر نه کاملا اختیارولی گاهی اوقا ت بعضی عوامل دست به هم می دهند تا یک اتفاق خاص صورت بگیردویا شما درلحظه ای خاص در جایی باشید وگاهی اوقات هم خودتون روبه آب واتش می زنید تا کاری را انجام دهید به دلیل خیل ساده انجام نمیشه ؟(نمیدونم برای شما پیش امده یانه ولی برای من اتفاق افتاده)خوب شما دلیل این رو چجوری توضیح میدهید؟
    سلام اگه ممکنه سوال رو جواب بدبد باهم بحث نکنید به نظرم هر جوابی محترمه،خواه مابپذیریم یانه؟!!از همه دوستان ممنونم

19. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری