صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کسی فرهنگ مرا جا به جا کرد ؟!!

نوشته
    1,289
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه کسی فرهنگ مرا جا به جا کرد ؟!!

به نام خدا...

امروزه در کتاب فروشی ها کتاب هایی غیر آکادمیک و کوچه بازاری در زمینه روان شناسی وجود دارد که توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است این کتاب ها نه تنها افسردگی ها، اضطراب ها، مشکلات و اختلالات روحی و روانی افراد را درمان نمی کنند بلکه فرهنگ ایرانی اسلامی مخاطبان خود را هم تغییر می دهد. کتاب هایی در زمینه شاد زیستن و اعتماد به نفس مانند: قورباغه را قورت بده ، چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد و هزاران کتاب که با موضوع روان شناسی نوشته شده و مؤلفین آنها موارد مصرف آن را هم ذکر نکرده اند باعث شده افرادی که برای حل مشکلات رفتاری و ارتباطی شان و درمان اختلالات روانی و روحی شان احتیاج به مراجعه به مشاوره و قرار گرفتن در پروسه درمانی دارند، به این کتاب ها بسنده کرده و به تدریج فرهنگ ارتباطی وسبک تفکر و شخصیت آنها نیز تغییر کند و تقید خود را به فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی از دست بدهند بنابراین باید کارشناسان فرهنگی و روان شناسان ایرانی با فرهنگ سازی و هشدار به افراد جامعه نسبت به این خطر مردم را آگاه کنند، از طرفی تدوین و ترویج کتبی در زمینه هایی مانند انتخاب همسر ، شناخت زن و مرد، اعتماد به نفس ، درمان اختلالات روانی و راهکارهای روابط مؤثر با توجه به فرهنگ ایرانی - اسلامی بسیار ضروری است.

من این مطلبو تو سایت دیگه مطالعه کردم و به نظرم جالب اومد خواستم نظر شما دوستان کانونی رو هم در این مورد بدونم . ممنون می شم اگه تو این بحث شرکت کنید..

تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نياز؟
    مي کشم ناز يکي تا به همه ناز کنم..

2.  

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

نمیشه گفت اون کتابا خوب نیستن ...با اینکه حجم کمی دارن ولی حجم زیاد اطلاعات به فرد منتقل میکنن
    مثلا مدریت زمان و تفکر خلاق و ... اینا که بد نیستن
    ولی
    رونشناسان ما باید بتونن کتابهایی با همون سطح کیفیت بنویسن که اینجور مشکلات پیش نیاد
    ویرایش توسط گل اتش : ۱۳۸۸/۱۲/۰۳ در ساعت ۰۰:۱۹
    من در اين تاريکي پي چيزي هستم
    پي نوري شايد ,...لبخندي
    و براي همه ي شما ارزو مندم
    خوب بودن خوب ديدن خوب ماندن را
    دم ز راه و رسم سلمان مي زنيم
    لاف اسلام و مسلمان مي زنيم
    کاشکي از نسل سلمان مي شديم
    لحظه اي- يک دم- مسلمان مي شديم

4. تشکرها 2

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

می گن اگراز بچه اسباب بازیش رو گرفتی بایدببینی چیزی جاش داری که بذاری!

نوشته
    1,289
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
    می گن اگراز بچه اسباب بازیش رو گرفتی بایدببینی چیزی جاش داری که بذاری!
    اگه در اين موضوعات كارشناسان و روان شناسان ديني دست به كار بشن و موضوعات ديني و مطالب مشاوره اي رو در قالب فرهنگ خودمون بنويسن خیلی بهتره.

فرهنك غربي در خلاء رشد مي كنه و جايي پا ميگيره كه اثري از فرهنگ ديني و اسلامي نباشه.

صد البته اين امر مسوليت كارشناسان ديني رو دو چندان مي كنه .

7. تشکر

نوشته
    1,289
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط گل اتش نمایش پست
    نمیشه گفت اون کتابا خوب نیستن ...با اینکه حجم کمی دارن ولی حجم زیاد اطلاعات به فرد منتقل میکنن
    مثلا مدریت زمان و تفکر خلاق و ... اینا که بد نیستن
    ولی
    رونشناسان ما باید بتونن کتابهایی با همون سطح کیفیت بنویسن که اینجور مشکلات پیش نیاد

من چند مورد از این کتابها رو مطالعه کردم و متوجه شدم که اصلاً این کتابها با فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی مطابق نیست، و راهکارهای ارائه شده در این کتابها در مورد راه های شاد زیستن ، دوست داشتن دیگران، برنامه ریزی برای زندگی و ......... فرهنگ غربی را در بر دارد و از فرهنگ ایرانی و اسلامی به دور است،
    مثلا در مورد شاد زیستن، در فرهنگ غربی شاد زیستن یک تعریفی دارد و در فرهنگ ایرانی و اسلامی تعریف دیگه ای که در برخی موارد با هم متفاوت هستند. یا در مورد برنامه ریزی در زندگی ، در زندگی غربی ها یک چیزهایی مهم است و در زندگی ایرانیان مسلمان چیزهای دیگری و ما اگر از این کتابها تبعیت کنیم از برنامه های مهم آنها تبعیت کرده ایم و برنامه هایی که برای یک مسلمان و یک ایرانی مهم است را به بوته فراموشی سپرده ایم.

پس نتیجه می گیریم که با تبعیت از این کتابها فرهنگ خود را کم کم و به مرور زمان از بین می بریم و فرهنگ غربی را جایگزین می کنیم.

9. تشکر

نوشته
    364
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نیلا. نمایش پست
    به نام خدا...

امروزه در کتاب فروشی ها کتاب هایی غیر آکادمیک و کوچه بازاری در زمینه روان شناسی وجود دارد که توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است این کتاب ها نه تنها افسردگی ها، اضطراب ها، مشکلات و اختلالات روحی و روانی افراد را درمان نمی کنند بلکه فرهنگ ایرانی اسلامی مخاطبان خود را هم تغییر می دهد. کتاب هایی در زمینه شاد زیستن و اعتماد به نفس مانند: قورباغه را قورت بده ، چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد و هزاران کتاب که با موضوع روان شناسی نوشته شده و مؤلفین آنها موارد مصرف آن را هم ذکر نکرده اند باعث شده افرادی که برای حل مشکلات رفتاری و ارتباطی شان و درمان اختلالات روانی و روحی شان احتیاج به مراجعه به مشاوره و قرار گرفتن در پروسه درمانی دارند، به این کتاب ها بسنده کرده و به تدریج فرهنگ ارتباطی وسبک تفکر و شخصیت آنها نیز تغییر کند و تقید خود را به فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی از دست بدهند بنابراین باید کارشناسان فرهنگی و روان شناسان ایرانی با فرهنگ سازی و هشدار به افراد جامعه نسبت به این خطر مردم را آگاه کنند، از طرفی تدوین و ترویج کتبی در زمینه هایی مانند انتخاب همسر ، شناخت زن و مرد، اعتماد به نفس ، درمان اختلالات روانی و راهکارهای روابط مؤثر با توجه به فرهنگ ایرانی - اسلامی بسیار ضروری است.

من این مطلبو تو سایت دیگه مطالعه کردم و به نظرم جالب اومد خواستم نظر شما دوستان کانونی رو هم در این مورد بدونم . ممنون می شم اگه تو این بحث شرکت کنید..
    والا من خودم چند تا از این کتاب ها رو مطالعه کرده ام، اصلا این طوری که شما می فرمایید نیست.
    این کتابها برای بیماران یا کسانی که نیاز به مشاوره دارند نوشته نشده اند بلکه بیشتر برای کسانی هستند که می خوان از امکانات زندگیشون بهترین استفاده رو ببرند و واقعا هم کتابهای خوب و مفیدی هستند.
    اما این که شما می فرمایید این کتابها فرهنگ ایرانی رو تغییر میدن، آخه عزیز من انتقال تجربه چه ربطی به تغییر دادن فرهنگ داره؟ این کتابها بیشتر هدفشون انتقال دادن تجربه نویسنده در برخورد با مسایل مختلف هست، حالا اگر کسی با خوندن این کتابها فرهنگش عوض شد، خودش مشکل داره نه کتاب.

11. تشکرها 2

نوشته
    364
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

من چند مورد از این کتابها رو مطالعه کردم و متوجه شدم که اصلاً این کتابها با فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی مطابق نیست، و راهکارهای ارائه شده در این کتابها در مورد راه های شاد زیستن ، دوست داشتن دیگران، برنامه ریزی برای زندگی و ......... فرهنگ غربی را در بر دارد و از فرهنگ ایرانی و اسلامی به دور است،
    مثلا در مورد شاد زیستن، در فرهنگ غربی شاد زیستن یک تعریفی دارد و در فرهنگ ایرانی و اسلامی تعریف دیگه ای که در برخی موارد با هم متفاوت هستند. یا در مورد برنامه ریزی در زندگی ، در زندگی غربی ها یک چیزهایی مهم است و در زندگی ایرانیان مسلمان چیزهای دیگری و ما اگر از این کتابها تبعیت کنیم از برنامه های مهم آنها تبعیت کرده ایم و برنامه هایی که برای یک مسلمان و یک ایرانی مهم است را به بوته فراموشی سپرده ایم.

پس نتیجه می گیریم که با تبعیت از این کتابها فرهنگ خود را کم کم و به مرور زمان از بین می بریم و فرهنگ غربی را جایگزین می کنیم.
    خوب اگر شما یک لطفی بکنید و اینقدر کلی صحبت نکنید بهتر می شه بحث کرد.
    مثلا کدوم کتاب و کجا پیشنهادی داده که با فرهنگ ما جور در نمیاد؟ برای مثال در مورد شاد زیستن چی گفته و فرهنگ ما چی می گه که شما فکر می کنید با فرهنگ ما مطابقت نداره؟

13. تشکر

نوشته
    1,639
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 19 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

الان این کتابایی که مثال زدین ربطی به فرهنگ نداره ....مثلا یکیش در مورد اینه که اول کارهای بزرگی و مهمی که دارین و انجام بدین بعد وقت رو کارهای کوچیک و کم اهمیت بزارین موضوع بحث قورباغه رو قورت بده این بود ........در بعضی دیگه کتابا با شما موافقم
    مسائل مربوط به برنامه ریزی که در کتب گفته میشه اینه که نحوه ی برنامه ریزی رو به فرد اموزش میده حالا فرد ممکنه کار ..درس ..شادی و سرگرمی داشته باشه مهم اینه که خودش واسه خودش برنامه ریزی کنه ...منظور این نیست که غربی ها شادی یا هر کارشونو به ما تحمیل کنن ....خیلی از نویسنده هاشون خوبند کتابای خوبی مینویسن
    من در اين تاريکي پي چيزي هستم
    پي نوري شايد ,...لبخندي
    و براي همه ي شما ارزو مندم
    خوب بودن خوب ديدن خوب ماندن را
    دم ز راه و رسم سلمان مي زنيم
    لاف اسلام و مسلمان مي زنيم
    کاشکي از نسل سلمان مي شديم
    لحظه اي- يک دم- مسلمان مي شديم

15. تشکر

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام دوست عزیز مطلب شما تا حدی قابل قبول است اما نه کاملا. ببینید ما در دینمان داریم که (آنچه عقل به آن حکم میکند شرع هم به آن حکم میکند) چرا که هراز چندگاهی بعضی از همین مولفین گاهی نیز منتقدان بیان میکنند که آنچه اکنون ما بیان میکنیم سالها قبل توسط پیشوایان دین اسلام بیان گردیده منتها چیزی که اینجا برای مامهم است میزان قرابت و تباعد این نظریه ها است و البته کسی منکر این قضیه نیست که آنچه امروزه به عنوان علم روانشناسی اطلاق می گردد بهره خیلی کمی از دین دارد.
    با تشکر

17. تشکر

نوشته
    1,289
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط leadertime نمایش پست
    والا من خودم چند تا از این کتاب ها رو مطالعه کرده ام، اصلا این طوری که شما می فرمایید نیست.
    این کتابها برای بیماران یا کسانی که نیاز به مشاوره دارند نوشته نشده اند بلکه بیشتر برای کسانی هستند که می خوان از امکانات زندگیشون بهترین استفاده رو ببرند و واقعا هم کتابهای خوب و مفیدی هستند.
    اما این که شما می فرمایید این کتابها فرهنگ ایرانی رو تغییر میدن، آخه عزیز من انتقال تجربه چه ربطی به تغییر دادن فرهنگ داره؟ این کتابها بیشتر هدفشون انتقال دادن تجربه نویسنده در برخورد با مسایل مختلف هست، حالا اگر کسی با خوندن این کتابها فرهنگش عوض شد، خودش مشکل داره نه کتاب.

دوست عزیز برخي از مطالبشون در تضاد با اعتقادات ديني ماست ولي چون با زبان مشاوره نوشته مي شود و بعضا حالت داستان گونه داره يا با عبارتهاي كارشناسي و مشاوره اي نوشته مي شود ممکنه متوجه نشیم. به نظر اگر كمي با احتياط با اين موضوعات برخورد بشه مطمئن تره.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری