صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فطرس ملك مرتكب چه گناهي شده بود؟

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

فطرس ملك مرتكب چه گناهي شده بود؟

با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان
    مدتهاست كه برام سوال پيش اومده كه فطرس ملك مرتكب چه گناهي شده بود كه مورد غضب خداوند قرار گرفت و بعد از آن به گهواره ي ابا عبد الله الحسين عليه السلام پناه برد؟
    دوستان و اساتيد پاسخگو سپاسگزار مي شم اگه جواب بديد.
    التماس دعا

اويس قرني گرچه رسول الله را نديد ولي خاكسارش بود
    كاش ما هم مي توانستيم مانند او اسلام ناب محمدي صلي الله عليه و آله را درك كنيم.

2.  

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اون طور كه من شنيدم و اگر اشتباه نكنم فطرس ملك مقربي بود كه در اثر خطايي مورد غضب خدا قرار گرفت،و همان موقع به گهواره ي ابا عبد الله پناه آورد،خداوند هم از او گذشت به خاطر امام حسين عليه السلام.جاي ديگري هم شنيدم كه مسئول رساندن سلام هايي كه ما به امام حسين عليه السلام مي ديم فطرس هست.
    البته از صحت دومي خيلي خبر ندارم ولي اولي رو تقريبا مطمئنم.
    چند جا هم تحقيق كردم اما جوابمو پيدا نكردم كه علت لغزش فطرس چه بوده؟

نوشته
    146
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اويس قرنی نمایش پست
    اون طور كه من شنيدم و اگر اشتباه نكنم فطرس ملك مقربي بود كه در اثر خطايي مورد غضب خدا قرار گرفت،و همان موقع به گهواره ي ابا عبد الله پناه آورد،خداوند هم از او گذشت به خاطر امام حسين عليه السلام.جاي ديگري هم شنيدم كه مسئول رساندن سلام هايي كه ما به امام حسين عليه السلام مي ديم فطرس هست.
    البته از صحت دومي خيلي خبر ندارم ولي اولي رو تقريبا مطمئنم.
    چند جا هم تحقيق كردم اما جوابمو پيدا نكردم كه علت لغزش فطرس چه بوده؟
    واقعا انسان ها در فکر کردن به کجاها که سفر نمی کنند.امیدوارم این تحقیق برای شما پر سود و فایده باشه.ببخشید مزاحم شدم.از اطلاعاتتونم ممنونم

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ندای عشق نمایش پست
    سلام خدمت شما
    تا جایی که اطلاعاتم من را یاری می کند در جواب این سوال باید بگویم که این مساله سوختن بال های فطرس ملک را همه قبول ندارند . ( مانند آیه الله جوادی آملی (دامه برکاته) ) به این دلیل که :
    ملائکه دارای فعلیت تام هستند هیچ قوه و حالت انتظاری در آن ها وجود ندارد و دارای اختیار نمی باشند تا گناه کنند و مورد عذاب قرار بگیرند.
    البته اگر بگوییم فطرس ملک نبوده و هم ردیف ملائکه بوده است ( مانند ابلیس که 6000 سال خدا را عبادت کرد و بر انسان سجده نکرد.) این روایت می تواند صحیح باشد و در این صورت باید به دنبال علت سوختن بال های فطرس باشیم.که من از علتش را نمی دانم.
    با تشكر از اطلاعات مفيدتون ، ولي من به دنبال لغزش فطرس هستم،البته بايد به همه دوستان عرض كنم ،لغزش ها و خطاهاي ملك و فرشتگان از نوع خطاهاي انساني نيست.مثلا حسادت در شان عابدي چون ابليس نبود ! يعني از شيطان توقع حسادت نمي رفت .اونچه كه مسلمه مسئله لغزش شيطان با فطرس فرق مي كنه،شيطان توبه نكرد ولي فطرس به سرعت به ابا عبد الله پناه آورد،اصلا قابل قياس نيستند.

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله
    دوستان گرامي طبق تحقيقي كه انجام دادم فطرس ملك گناهي مرتكب نشده بود،بلكه فرمان خدا را با تاخير انجام داده بود.
    در ضمن فقط ملائك مقرب هستند كه از هر گونه لغزش بري هستند ،و اون طور كه من جايي مطالعه كردم فطرس، ملك مقرب نبوده البته ممكنه من اشتباه كنم. اگر شماها رواياتي رو با سند معتبر و قوي در رابطه با اين موضوع شنيديد،بيان كنيد
    ممنون مي شم

نوشته
    273
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من نمیتونم درک کنم که یک فرشته مرتکب خطا یا اشتباهی بشه چون
    گوهر وجودی فرشتگان تماما عقلانی و نورانی است بنابراین انها توانایی انجام هیچ خطایی نمیتوانند داشته باشند
    در مورد هاروت و ماروت هم اگر داستانش را مطالعه کرده باشید میبینید که وضعیت ان دو به طور کلی فرق میکنه

هیچ مسولیتی در مورد صحت نوشته هایم یا سایر فعالیت هایم بر عهده نمیگیریم

نوشته
    108
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله
    با عرض سلام و ادب
    اين لينك را مطالعه بفرماييد قبلا اساتيد در مورد گناه ملاوك توضيح مكفي داده اند.
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=15202
    السلام عليك يا رسول الله
    نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت
    به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

نوشته
    606
    حضور
    20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگر فطرس فرشته بوده، پس از مجردات بود و توانایی سرپیچی نداشت تا رانده شود و به وسیله امام حسین (ع) شفاعت گردد .

با بررسی آیات و روایات متعدد، می توان ویژگی های زیر را برای فرشتگان برشمرد:

1. موجودات شریف و ارزشمندی هستند که واسطه بین خداوند متعال و عالم محسوس به شمار می آیند و

در همه حوادث بزرگ و کوچک جهان نقش دارند; بر هر امری با توجه به ابعاد و جنبه های مختلف آن یک یا

چند فرشته گمارده شده است، نقش فرشتگان در حوادث و جریان ها، اجرای فرمان الاهی و تثبیت آن در

جایگاه ویژه اش است . قرآن کریم در این باره می فرماید: «لا یسبقونه بالقول و هم بامره یعملون; (1) آن ها

در هیچ سخنی بر خداوند پیشی نمی گیرند و مطیع امر خداوندند .»

2 . در فرشتگان سرکشی و نافرمانی وجود ندارد; چون اراده ای مستقل از اراده خداوند ندارند تا چیزی خلاف خواست او بخواهند . قرآن در این مورد می فرماید: «لا یعصون الله ما امرهم و یفعلون ما یؤمرون; فرمان خداوند را مخالفت نمی کنند و امر او را اطاعت می کنند .»

3 . فرشتگان، با وجود فراوانی و کثرت، از نظر مقام و درجه مختلفند . برخی برتر از برخی دیگرند و عده ای

فرمانده و عده ای فرمانبردارند . آن که فرمانده است به امر الاهی امر می کند و فرمان می دهد و آن که

فرمانبر است نیز به دستور الاهی مطیع و فرمانبردار است و همگی در این ویژگی که از خود اراده و اختیاری ندارند،مشترکند; چنان که قرآن می فرماید: «و ما منا الا و له مقام معلوم; هر کدام از ما فرشتگان دارای رتبه و جایگاه معین و مشخصی است .»

4 . چون کارهای فرشتگان به امر خداوند و اراده او است و خداوند در همه امورش غالب و چیره است - «و

الله غالب علی امره; خداوند بر کارش مسلط و چیره است - و هیچ چیز در آسمان ها و زمین او را عاجز و

مغلوب نمی سازد، فرشتگان نیز که فرمانبرداران حق بوده، اراده و خواستی جز اراده و خواست او ندارند و همواره چیره و پیروزند.

در مورد فطرس که یکی از فرشتگان الاهی است، روایات متعددی داریم که مضمون و محتوای آن ها یک

سان است . در روایتی می خوانیم: فطرس فرشته ای بود که گردا گرد عرش الاهی در گردش بود و درباره

دستوری از اوامر خداوند کوتاهی و سستی ورزید . بالش به کیفر این نافرمانی چیده شد و به یکی از جزیره

ها تبعید گردید . هنگامی که امام حسین (ع) متولد شد، جبریل (ع) برای عرض تبریک به پیامبر (ص) به

سوی زمین فرود آمد و در راه بافطرس دیدار کرد . جبریل (ع) به وی پیشنهاد کرد، برای عرض تبریک و

تهنیت، با او نزد پیامبر (ص) برود . هنگامی که جبریل (ع) او را به حضور پیامبر (ص) برد، به امر پیامبر (ص)،

بالش را به بدن پاک امام حسین (ع) مالید و سلامتش را باز یافت .

عده ای از بزرگان معتقدند، داستان فطرس با آیات صریح قرآن که ویژگی های فرشتگان را برشمرده، آن ها

را بندگان مطیع و کریم و شایسته خداوند معرفی می کند و از هر نوع سرپیچی و نافرمانی پیراسته می

داند، سازگاری ندارد; پس باید این گونه روایات را نادرست شماریم; و به فرض درستی شان، بدان سبب که

نکته ای فراتر از ادراک ما دارند، باید علمش را به اهلش یعنی اولیای برگزیده الاهی واگذاریم و خود را در فهم

آن ناتوان بدانیم .

در مقابل عده ای بر این باورند که فرشتگان اصناف و درجه های گوناگون دارند . گروهی مقربند و گروهی در

درجه پایین تر جای گرفته اند . آیاتی که هر گونه نافرمانی و سرپیچی را از فرشتگان نفی می کنند، به

فرشتگان مقرب مربوط است . فطرس از فرشتگان مقرب نبود تا از هر نوع سرکشی پیراسته باشد; به ویژه

آن که تخلف و سرپیچی فطرس در برخی روایات کندی و سستی ورزیدن خوانده شده که نوعی ترک اولی

است نه گناه . چنان که پیامبران (ع) نیز درجات مختلف دارند: «تلک الرسل فضلنا بعضهم علی بعض;
    بعضی پیامبران را بر بعضی برتری بخشیدیم .»

عده ای از انبیاء ترک اولی داشتند; ولی جمعی مانند پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و خاندان پاکش جز اراده

الاهی اراده ای نداشتند و حتی از ترک اولی نیز پیراسته بودند .
    ویرایش توسط king81 : ۱۳۸۸/۱۲/۰۴ در ساعت ۲۰:۲۰
    ۩۩۩... پس بگذارید سرسپردگی به خداوند لباس درونتان باشد نه نمایش بیرون...در پنهان ترین لایه های روحتان باشد، نه آواز آشکار لبهایتان.... بگذارید سرسپردگی به خداوند در میان استخوان دنده هایتان باشد...۩۩۩

10. تشکر

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام مجدد خدمت همه
    با تشكر از دوستاني كه پاسخگوي اين مبحث بودند، من تصور مي كنم كه پاسخ سوال خودم رو مخصوصا با استفاده از لينك داده شده گرفتم و اون اين بوده كه فطرس به علت تاخير انداختن امر خداوند مورد غضب خدا قرار گرفت و براي من ديگه كيفيت اين امر زياد مهم نيست كه فطرس چه كرده بود ، بلكه ميشه از اين روايات اين برداشت رو كرد كه اباعبدالله عليه السلام موجود بسيار بالايي است كه حتي گهواره اش هم نجات بخش است.
    از همين جاقلبمان را روانه حرم ابا عبد الله مي كنيم باشد كه فطرس ملك سلام ما را به آن حضرت برساند.
    السلام عليك يا ابا عبدالله الحسين
    ویرایش توسط اويس قرنی : ۱۳۸۸/۱۲/۰۴ در ساعت ۲۲:۳۴

12. تشکر

نوشته
    101
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام حق تعالی
    یک احتمال
    به نظر من اگه روایت فطرس یا بطرس یا پطرس صحیح باشه می تونه مثل جریان ابلیس باشه که با عبادت به مقام فرشته ها رسیده بود و جزء ملائک مقرب شده بود باشه. یعنی فطرس هم یک غیر فرشته از جنس انسان یا جن بوده که به مقام فرشته های کروبی رسیده بوده اما به خاطر یک کندی در اطاعت درجاتی از مقام خودش رو از دست داده. و بعد با طلب شفاعت از نوه پیامبر مورد رحمت و مغفرت الهی قرار گرفته.

با این احتمال اشکال خطای او حل خواهد شد.

به هرحال این روایت از جوانب مختلف نیاز به بررسی داره.

به انوار مقدس پیامبر و اهل بیتش خدایا امیدم را از فضل و رحمتت قطع مگردان

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری