جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  4,583
  مورد تشکر
  8,377 پست
  حضور
  11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  861
  آپلود
  199
  گالری
  331

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن
  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن


  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  عثمان طه - کاتب سر شناس و پر آوازه قرآن در جهان اسلام - اهل سوريه است، وي در شهر مدينه منوره زندگي مي کند. فارسي را هم تقريباً خوب بلد است. گروه سرود و تواشيح قرآني ثقلين طي مسافرتي زيارتي به عربستان، ديداري هم با اين خوشنويس قرآني داشتند و در يک فضاي صميمي با او به پرسش و پاسخ پرداخته اند. گزارش کوتاهي از اين ديدار، به نقل از مجله بصائر تقديم مي گردد
  جناب استاد ممکن است بفرماييد فارسي را کجا ياد گرفتيد ؟

  من به خط نستعليق فارسي علاقه زيادي دارم و هنگام تمرين بر نوشته هاي فارسي لازم مي شود که معناي کلمات را بفهمم و الاّ هيچ لذتي نمي برم. ديگر اينکه استاد اميرخاني دوست بنده است و من از ايشان و بعضي از دوستان، ضرب المثل هاي فارسي زيادي را ياد گرفته ام.
  حتماً از گسترش فعاليت هاي قرآني و جايگاه خط حضرتعالي در ايران مطلع هستيد و اينکه قبلاً برادر شما (علي طه)به ايران آمده بود و مصحفي با خط خود به رهبر انقلاب هديه کرده بودند؛

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  آيا نيامدن شما تا کنون به ايران دليل خاصي داشته است ؟

  گمان کنم علاقه من به ايران و ايرانيان و زبان فارسي، نيازي به توضيح نداشته باشد، فارسي سخن گفتنم دليل واضحي است. من غير از زبان عربي با دو زبان فارسي و تا حدودي ترکي آشنا هستم و دليل آن زيبايي خط اين دو است. لفظ، لفظ عرب است، لفظ فارسي شکر است، لفظ ترکي هنر است.
  من حدود بيست سال است که مقيم مدينه منوره هستم و در چاپ خانه بزرگ قرآن کريم در مدينه مشغول به کار مي باشم و تعهدات شغلي من به گونه اي است که اولاً در طول سال فقط يک ماه مرخصي دارم که در آن وقت محدود فقط فرصت مي کنم وطنم (سوريه) را زيارت کنم و به بستگانم سري بزنم، ثانياً از جمله تعهدات شغلي من اين است که به هيچ کشوري سفر نکنم. و من قول مي دهم پس از پايان تعهد کاريم حتي بدون دعوت هم به ايران خواهم آمد.

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  مدت زيادي است که نام شما ملازم قرآن بوده، شما از چه سني شروع به کتابت قران نموديد؟


  بله، مي دانم که خيلي از مردم فکر مي کنند عثمان طه چندين سال است که مرده است و در اين خصوص خاطره اي به ذهنم رسيد و آن اين است که روزي يک نفر در فرودگاه مرا ديد و مشتاقانه احوالپرسي کرد؛ سپس يکي از دوستانش را ديد و او را صدا کرد و گفت: معرفي مي کنم، ايشان استاد عثمان طه نگارنده قرآن است. دوستش گفت: شوخي نکن، عثمان طه دويست سال است که مرده است !!
  من اولين قرآن را در سن سي سالگي نوشتم و انگيزه اي جز علاقه و خدمت به ساحت قران نداشتم و اصلاً پيش بيني نمي کردم که چنين استقبالي از آن بشود و چنين جايگاهي پيدا کند. مدتي بعد، مرحوم حافظ اسد مرا طلبيد و از من قدرداني کرد؛ من هم يک قرآن نوشتم و به ايشان هديه نمودم.

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  آيا شما براي نوشتن قرآن الگوي خاصي داشتيد ؟

  بله، من رسم الخط عثماني را از روي يک قران قديم مصري که در زمان ملک فاروق نوشته شده بود، نوشتم. اما اينکه آخر آيه در آخر صفحه نوشته مي شود، اين را از يک قرآن ترکي ياد گرفتم.

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  نسخه هاي قرآن کريم که هم اکنون در مسجد النبي (صلی الله علیه وسلم) وجود دارد با خط معروف و متداول شما کمي فرق دارد، اين قرآن، جديد است ؟

  بله، اين قرآن را اخيراً تمام کردم و به چاپ رسيد و از نظر من نسبت به قرآن قديم، از دقت بالايي برخوردار است و به نظرم حرفه اي تر است و از حيث قواعد خط، اندکي فرق دارد. البته بعد از انتشار اين قرآن، اعتراضات حفاظ قرآن بر انگيخته شد مبني بر اينکه اين خط با قبلي فرق دارد و ما را به اشتباه مي اندازد. من هم گفتم
  قرآن قبلي براي شما است و حفّاظ جديد از قرآن جديد حفظ مي کنند.

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  آيا شما بر تذهيب دور صفحات، رنگ زمينه قران، دور شماره آيات و… نظارت داريد؟

  خوشبختانه تمام اين هنر زيبا را پسرم احمد با مشورت خودم انجام مي دهد. ايشان ليسانس هنر هاي زيبا و گرافيک است و در کارش بسيار وارد است.

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن

  آيا با ديگر خطاطان معروف ارتباطي داريد ؟

  بله، اغلب، دوستان من هستند. من در سال ۱۹۷۳ نزد خطاط بزرگ ترکيه استاد حامد الامدي امتحان دادم و ايشان با خط خودشان گواهينامه ام را نوشتند. من استاد امير خاني، خطاط ايراني را مي شناسم و با ايشان ارتباط دارم؛ همچنين استاد هاشم البغدادي خطاط مشهور عراق، دوست بنده است. اتفاقاً روزي هاشم قرآني نوشت و آن را جهت چاپ به آلمان برد. در آلمان به ذهنش آمد که الفاظ جلاله (الله) با رنگ قرمز چاپ شود و چون آلمانها از فرق بين حرکات کوتاه اگاهي نداشتند، يک کلمه را از الفاظ جلاله الگو و نمونه گرفتند که مفتوح بود به اين ترتيب کليه اسماء جلاله در قران هاشم، مفتوح شد و هاشم خوشحال همراه با چندين کارتون قران بر گشت و خوشبختانه هنگام بر گشت، نزد بنده آمد و يک نسخه چاپي از قرآنش را به بنده هديه کرد و گفت اولين هديه را به تو مي دهم. در همان جا متوجه اشکال آن شدم و گفتم اگر به اين شکل توزيع مي شد هيچکس چاپخانه را مقصر نمي دانست و براي تو مشکل بزرگي ايجاد مي شد.
  من اولين قرآن را در سن سي سالگي نوشتم و انگيزه اي جز علاقه و خدمت به ساحت قران نداشتم و اصلاً پيش بيني نمي کردم که چنين استقبالي از آن بشود و چنين جايگاهي پيدا کند

  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن


  شما بجز خط نسخ و ثلث با خط ديگري هم آشنايي داريد ؟

  من با همه خطها آشنايي دارم و همه آنها را مي نويسم، ولي اعتقاد دارم هر خطاطي، خطي را بهتر از سايرخطوط مي نويسد و تخصص من بيشتر خط نسخ است و امير خاني در نستعليق ماهر است؛ البته يک نکته اي درباره عدم رعايت نکاتي در خط ايراني عرض کنم و آن در نوشتن بعضي از کلمات است ؛ مثلاً نوشتن«اللهم صل علي محمد و آل محمد » نبايد «صلعلي» روي هم باشد ؛ چرا که کاملاً غلط است و هيچ توجيهي ندارد و صحيح آن «صلّ علي» است.
  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن


  اگر خاطراتي داريد بفرماييد ؟

  بزرگترين خط من از حيث حجم کاري، زماني بود که دولت لبنان از من خواست بر روي ديوارهاي داخلي و خارجي مسجد الحريري در بيروت آياتي از قرآن را بنويسم ، من در آنجا به متراژ ۸۰۰ متر با خط ثلث آيات قران را نوشتم و از کارهاي ماندگار بنده است.
  يک خاطره ديگر اينکه در نمايشگاه قران کريم که چند سال پيش در تهران برگزار شده بود و خط بنده هم به نمايش گذاشته شده بود، مسئول غرفه که اهل سوريه بود، برايم تعريف مي کرد که مردم ايران خيلي شما را دوست دارند . چون خيلي از مردم مرا به جاي شما اشتباه گرفتند و تصور کردند که عثمان طه من هستم و مرا مي بوسيدند و عکس مي گرفتند. استاد عثمان طه، کپي پنج لوحه ، از خط خودشان را به ما هديه کرد. لوحه هايي که تاريخ ۱۴۲۷ زير آنها درج گرديده است، به گفته وي، در همان روزي که خدمت ايشان رسيديم و لحظاتي قبل از ورودمان نوشته بود.


  برگرفته ازمجله بصائر/ به نقل سایت پر بار تبیان


  مصاحبه با عثمان طه؛ خطاط پرآوازه قرآن 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,487
  مورد تشکر
  3,846 پست
  حضور
  4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1164
  آپلود
  119
  گالری
  2  با سلام
  بسیار زیبا بود.جدا میگم منم فکر میکردم عثمان طه مرده است.انشاالله در پناه حق باشد.
  آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
  حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,122
  مورد تشکر
  3,267 پست
  حضور
  3 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  4
  گالری
  0  باتشکر از سرکار جهرمی
  مطلب جالبی بود


  اعوذبالله
  ********
  ماشاالله لا قوة الا بالله
  *******
  یافارس الحجاز ادرکنی یا ابا الصالح المهدی ادرکنی

 5. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود