جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قیامت ، کودکان را پیر می کند

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

قیامت ، کودکان را پیر می کند

بسم رب المهدی ...

اللهم عجل لولیک الفرج

مالک دنیار می گوید : فردی بی قید و بند بودم از اسلام خبری نداشتم سه بار ازدواج کردم به خاطر نازایی زنانم انان را طلاق دادم از همسر بعدی فرزندی پسر پیدا کردم در شش سالگی او را به مکتب بردم عصر که به خانه برگشت او را به حالت بیماری دیدم معلوم شد اولین مطلبی که معلم به او تعلیم داده این ایه بوده :

یومل یجعل الولدان شیبا « مزمل /17 »

قیامت کودکان را پیر میکند .

بیماری او علاج نشد از دنیا رفت ملازم قبر او شدم شبی در عالم خواب دیدم یکه و تنها در بیابانی مخوف قرار دارم هیولایی عجیب و غریب به من حمله کرد پا به فرار گذاشتم به دیواری رسیدم خواستم از دیوار بالا رفته به پشت دیوار بروم تا خود را از دست آن هیولا نجات دهم ناگهان تعدادی بچه را در حال بازی دیدم سراغ فرزندم را گرفتم او را صدا زدند به او گفتم عزیزم در کجایی ؟

گفت بعد از مردن مرا به کلاس قران برده اند . تا با یاد گرفتن قران مستحق ورود به بهشت و رحمت حق شوم به او گفتم این هیولا چیست مرا دنبال کرده ؟ گفت پدر این ظهور اعمال و اخلاق زشت خود توست از ترس بیدار شدم تمام زشتی ها را کنار گذاشتم به توبه و انابه موفق شدم و در راه حق قدم گذاشتم .

لطفا بیشتر در مورد این ایه توضیح دهید ؟

2.  

نوشته
    90
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من این سوره رو بعضی شب ها می خوانم و اخیرا توجه بیشتری بهش داشتم ، اتفاقا وقتی به این آیه میرسیدم همین سوال برام پیش می اومد... که یعنی چی که کودکان پیر میشوند ؟
    به تفسیر این آیه مراجعه کردم این طور گفته بود که :
    ------------
    این آیه رو دو گونه میتوان معنا کرد !
    الف . سختی روز قیامت به اندازه ای است که کودک تازه متولد شده را پیر می کند .
    ب. آن روز به اندازه ای طولانی است که کودک به پیری میرسد

-----------
    من این طور متوجه شدم که قیامت آنقدر سخت است که کودکان هم سختی آن را می چشند...

اما هنوز هم در درک این آیه مشکل دارم ....
    یعنی چی که کودکان پیر میشوند در حالیکه معصومند... ؟ ؟ ! !

من هم دوست دارم که دوستان توضیحات بیشتری بدهند اطلاعات بنده در همین حد است.

از طرح این سوال خوب ممنونم .

ویرایش توسط ahmaden : ۱۳۸۸/۱۲/۰۷ در ساعت ۱۷:۳۷

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

نقل قول نوشته اصلی توسط fatima.jahromi نمایش پست
    یومل یجعل الولدان شیبا « مزمل /17 »

قیامت کودکان را پیر میکند .

لطفا بیشتر در مورد این ایه توضیح دهید ؟
    در تفسیر المیزان علامه طباطبایی آمده که این جمله كنايه است از شدت عذاب آن روز نه طولانى بودنش‏.

در تفسیر نمونه نیز همین گونه آمده که اين جمله كنايه از شدت آن است‏.

در تفسیر هدایت آمده شيب و پيرى تنها كنايه از سختى و ناراحتى نيست، بلكه شايد حقيقتى مادى داشته باشد و در قيامت چنين حادثه‏اى رخ مى‏دهد، چه پيشامدهاى آن روز هولناك بزرگتر از توان تحمّل تن آدمى است، و اگر خدا مرگ را بر مردمان مقدّر نكرده بود، هر حادثه‏اى از آن همه ايشان را از پا در مى‏آورد.

حوادث آن روز تنها در انسان انعكاس پيدا نمى‏كند، بلكه در طبيعت خاموش نيز تأثير مى‏گذارد، و ترسناكى وضع كره زمين و كوه‏ها را به لرزه درمى‏آورد، و آسمان شكاف بر مى‏دارد.

در همین دنیا نیز شاهد هستیم که بعضی انسانها در مقابل پیشامدهای ناگوار چقدر شکسته و پیر میشوند.
    ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۸/۱۲/۰۷ در ساعت ۱۸:۳۱

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام

در مورد این ایه که یکی از اوصاف قیامت است چندین احتمال داده اند

1- باتوجه به حوادث هولناک و در معرض دید قرار داشتن مجازات جهنمیان و اضطراب ناشی از
    این امور یکی از اوصاف قیامت را پیر کننده مینامند و با توجه به این که کودک نمونه ی بارز معصومیت و بی توجه به امور پیرامون خود است با آ وردن این مثال قران کریم بر هولناک بودن ان روز عظیم تاکید نموده است

2- گروهی نیز بر این مطلب استناد میکنند که چون حسابرسی در قیامت با دقت وموشکافانه انجام میپذیرد این روز انقدر طولانی میشود که کودکان در ان روز پیرمیشوند.

البته از نظر بنده این مطلب در مورد زمان صحت ادعا ندارد زیرا انسان بعد از مرگ
    از قید زمان رها شده ودیگر بعد زمانی برایش مطرح نیست مگر صحت همان مطلب اول را بپذیریم و از باب سنگینی اضطراب واینکه انسان در حیات دنیایی خود زمان را درک کرده وتصور مدت طولانی را تجربه کرده لذا سختی قیامت برایش انقدر طولانی میشود که با مصایب ان روز دست به دست هم داده تا جاییکه کودک از دهشت ان ناتوان وپیر میشود.

.................................... حق یارتان ...........................................

نوشته
    1,124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست
    باسلام

سختی قیامت برایش انقدر طولانی میشود که با مصایب ان روز دست به دست هم داده تا جاییکه کودک از دهشت ان ناتوان وپیر میشود.

.................................... حق یارتان ...........................................
    سلام و تشکر ، پس با این حساب انسانها در روز قیامت با جسم محشور می شوند؟؟، چون روح که پیر نمی شود
    خداوندا مرا آن ده که آن به

Map showing the Muslim population of the world as a percentage of each country

یا ابا صالح مددی مولا

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اسراء نمایش پست
    سلام و تشکر ، پس با این حساب انسانها در روز قیامت با جسم محشور می شوند؟؟، چون روح که پیر نمی شود
    باسلام
    در موردچگونگی محشور شدن انسان در قیامت قران کریم به وضوح با ایاتی ان را توضیح داده
    منها خلقناکم وفیها نعیدکم ومنهانخرجکم تارة اخری سوره ی طه ایه ی55

و نفخ فی الصور فصعق من فی السماوات و من فی الارض الا من شاء الله ثم نفخ فیه اخری فاذاهم قیام ینظرون سوره ی زمر ایه ی 68

در اینکه در قیامت جسم انسان از گورها بر میخیزد طبق ایات قران کریم شکی
    نیست و اینکه این جسم برای حسابرسی با روح توام شده و در هیات زمان حیات دنیایی خود مجازات ویا پاداش دریافت میکنند .

واما این مطلب در قیامت هم میتواند صحت ادعا داشته باشد زیرا جسم وروح با اندک تغییراتی که جسم را با اوضاع قیامت تطابق میدهد به همدیگر ملحق میباشند و مانند زمان حیات امور را باهم درک میکنند.
    اما جسم امور جسمانی و روح امور روحانی را درک میکند و این دو در ادراکات خود بر هم تاثیر میگذارند.
    همانطور که جسم در اثر سختی ها ومصائب و همچنین تحت تاثیر زمان فرتوت وپیر میشود بر روح همراه خود نیز موثر میشود وروح نیز ازرده و حتی از سیر تکاملی خود متوقف میشود که این برای روح به منزله ییر شدن اصطلاحی نیز میتواند استعمال شود.

........................................... حق یارتان ...........................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۸/۱۲/۰۸ در ساعت ۱۲:۳۶

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری