صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا تارک الصلاة کافر می شود؟ چگونه فرد تارک الصلاة را به نماز جذب کنیم؟

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

آیا تارک الصلاة کافر می شود؟ چگونه فرد تارک الصلاة را به نماز جذب کنیم؟

بسم رب المهدی

از نظر شما فردی که نماز نمیخواند و تارک الصلاة به حساب می اید ایا کافر است ؟؟؟

و ایا غیبت کردن پشت سر این فرد جایز است یا خیر ؟؟ ( البته میدونم که غیبت کردن در هیچ موقعیتی جایز نیست ولی اگه حکم کافر داشته باشد چی ) ؟؟

ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۸/۱۲/۰۹ در ساعت ۱۰:۴۳

2.  

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام
    به نظر من حقیر که البته میتونه اشتباه باشه هر کسی که تارک الصلاه باشه اما خدا را قبول داشته باشه یعنی همون مسلمان باز هم قابل احترام است و این در صورتی است که تارک الصلاة بودن حق الله است.پس غیبت که حق الناس است جایز نمیباشه.البته شاید نظرم اشتباه باشه
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    16
    گالری
    40

با عرض سلام
    از نظر فقهی شخصی که شهادتین بگه و (و با تبصره هایی که مجال ذکرش نیست) به لوازم برجسته و صریح اون ها هم در مقام نظر معتقد باشد مسلمونه ، بنابراین از نظر فقهی شخص تارک الصلاة (یعنی ترک کننده ی نماز) به صرف ترک نماز (که مربوط به مقام عمله)کافر نیست (کفر در برابر اسلام) ، البته در حدیث داریم که مرز میان ایمان و کفر نمازه که ربطی به این بحث فقهی نداره و خودش بحث مستقلیه...

ویرایش توسط seyedziya : ۱۳۸۸/۱۲/۰۹ در ساعت ۰۴:۱۰

هو الأول و الآخر و الظاهر و الباطن...(الحدید، 3.)

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

با دوستان تارک الصلاة چی کار کنم ؟!!!!

سلام به تمامی نماز خوان ها
    میگن کمک به تارک الصلاة در هر زمینه ای گناهی بسیار بزرگ محسوب میشه
    من که تو فامیل و تو دانشگاه و .... اطرافم پر از تارک الصلاة هست و نمیتونم با قطع رابطه باهاشون دلشونو بشکنم به نظر شما چکار کنم؟؟؟؟

شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    598
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    مطلبی که جناب روسیاه نوشتن خیلی مهمه واقعا آدم نمیدونه چه برخوردی باید بکنه؟!
    به خصوص که بحث نماز با سایر احکام فرق میکنه و در روایات هم تاکید زیادی شده به این که حتی کسی که نماز رو سبک بشمره مورد شفاعت قرار نمیگیره چه برسه به این که کلا تارک نماز هم باشه.
    خدایا همه رو عاقبت بخیر کن .....
    سید ما مولای ما دعا کن برای ما.....

نوشته
    141
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جناب آغاز کننده این تاپیک (من که نمی توانم شما را به آن اسمی که برای خودتان انتخاب کرده اید خطاب کنم)
    مطلب شما علاوه بر اینکه با روح اسلام سازگاری ندارد جوابش در قرآن داده شده است:

لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ {الممتحنة/8}

تفسیر آقای قرائتی:

خداوند شما را از نيكى و عدل نسبت به كسانى كه با شما به خاطر دين جنگ نكرده و شما را از خانه‏هايتان بيرون ننموده‏اند منع نمى‏كند. همانا خداوند عدالت پيشگان را دوست دارد.

كافران دو دسته‏اند، گروهى درصدد دشمنى و توطئه عليه مسلمانانند كه در آيات قبل فرمود: چرا شما با آنان اظهار دوستى مى‏كنيد، از آنان برائت بجوئيد كه خدا براى شما كافى است. امّا يك دسته از كفّار، عليه شما اقدامى نكرده و در صدد توطئه عليه شما نيستند، اين آيه مى‏فرمايد: با آنان به نيكى رفتار كنيد و برقرارى رابطه با آنان منعى ندارد.
    سياست خارجى اسلام بر اساس جذب و جلب ديگران است و اين امر از طرق زير قابل دستيابى است:
    1. نيكى. «تبروّهم» با آنان نيكى كنيد.
    2. عدالت. «تقسطوا اليهم» نسبت به آنان قسط و عدالت داشته باشند.
    3. مهلت تحقيق. «و ان احد من المشركين استجارك فاجره حتّى يسمع كلام اللّه»(34) اگر يكى از آنان مهلت خواست، به او مهلت بدهيد تا كلام خدا را بشنود.
    4. قبول پيشنهاد صلح. «و ان جنحوا للسلم فاجنح لها»(35) اگر براى زندگى مسالمت‏آميز آغوش باز كردند، پيشنهاد صلح آنان را بپذير.
    5. كمك مالى. «والمؤلّفة قلوبهم»(36) سهمى از زكات براى ايجاد الفت با آنان مصرف شود.
    6. ردّ امانات آنان، وفا به عهد با آنان، محترم شمردن پيمان‏هاى آنان و نيكى به والدين آنان.
    بر اساس اين آيه، كفّار غير حربى كه بناى جنگ با مسلمانان را ندارند و در حكومت اسلامى زندگى مى‏كنند، از حقوق و عدالت اجتماعى برخوردارند.

1- حساب كفّار بى‏آزار از كفّار آزاررسان جداست. «لم يقاتلوكم... لم يخرجوكم»
    2- اسلام دين نيكى و عدالت است، حتّى نسبت به كفّار. «ان تبروّهم و تقسطوا اليهم»
    3- با اعلام محبت الهى، انگيزه‏ها را بالا ببريد. «ان اللّه يحبّ المقسطين»

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

غمگین

نقل قول نوشته اصلی توسط m2babaey نمایش پست
    جناب آغاز کننده این تاپیک (من که نمی توانم شما را به آن اسمی که برای خودتان انتخاب کرده اید خطاب کنم)
    با سلام تشکر از لطفی که کردید و جوابی که دادید
    شما نمیتونید من رو با اسم رو سیاه صدا بزنید چون نمیدونید من چه انسانی هستم
    ولی حد اقل اینه که من خودم میدونم چی هستم پس بنا برین من همون رو سیاه هستم
    من رو سیاه ترین انسان روی زمین هستم.
    رو سیاه چون با کارهای زشتم آبروی نسل پیغمبر (ص) رو بردم....
    شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رو سیاه نمایش پست
    من که تو فامیل و تو دانشگاه و .... اطرافم پر از تارک الصلاة هست و نمیتونم با قطع رابطه باهاشون دلشونو بشکنم به نظر شما چکار کنم؟؟؟؟:motehayer:
    می توانی از گناه آنان بگذری و به آنها انفاق کنی(قرآن)

شما میتونید با چشم پوشی از گناهان کمک کنید.این از خاصیت خدا هست
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    72
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سخن حق نمایش پست
    می توانی از گناه آنان بگذری و به آنها انفاق کنی(قرآن)
    ممکنه منبع دقیق؟

نوشته
    46
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رو سیاه نمایش پست
    من که تو فامیل و تو دانشگاه و .... اطرافم پر از تارک الصلاة هست و نمیتونم با قطع رابطه باهاشون دلشونو بشکنم به نظر شما چکار کنم؟؟؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام خدمت دوست عزیز سوال کننده و سایر دوستان محترم

1- بله کمک به تارک الصلوة آن هم در جهت تشویق یا همکاری در گناه اشکال دارد ولی از باب انسان بودن در جایی که کمک خواست نمی شود از او دریغ کرد.

2- اینکه تصور می کنید اطراف شما پر از تارک الصلاة است شاید ناشی از بدبینی شما باشد.{1}

3-تحقیقات نشان می دهند بالای 95 درصد دانشجویان به نحوی نماز می خوانند .{2}

4-مطالعه ی رفتار پیشوایان دین با حتی افراد ملحد و بی خدا و برخورد آموزنده ی همراه باملاطفت کامل ایشان ، کمک شایانی در راهنمایی ما برای نحوه ی برخوردمان خواهد داشت.{3}

5- اگر می ترسید رفتار آنها بر شما اثر بگذارد باید تا حد مقدور از آنها دوری کنید و در اینصورت هم ترس شما از ایمان خودتان است نه بی دینی آنها.

6- وظیفه امر به معروف و نهی از منکر لسانی از شما برداشته نمی شود . می توانید به تعبیر مقام معظم رهبری بگویید و در بروید{4}

-------------
    پی نوشت:
    {1} وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقى‏ إِلَيْكُمُ السَّلامَ لَسْتَ مُؤْمِنا نساء 94 (به كسانى كه اظهار اسلام مى‏كنند، نگوئيد كه مسلمان نيستيد.) پس نمی توان به افراد به راحتی تهمت بی نمازی زد.
    {2} افول دین داری و معنویت در ایران: توهم یا واقعیت/ نویسنده : طالبان، محمدرضا / مجله حوزه ودانشگاه / شماره 35
    {3}به عنوان نمونه رجوع شود به مناظرات امام صادق (ع) با افراد ملحد مانند ابن ابی العوجاء و اظهارات ابن العوجاء در مورد نهایت احترام امام صادق علیه السلام و همچنین احترام امامان به حتی رهبران مخالفین خود مانند مالک بن انس.
    {4} جالب است که شنیدم به ایشان گفته بودند آقا اجازه بدهید "دربروید" را تغییر بدهیم و جمله را طور دیگری بگوییم آقا مخالفت کرده بودند و همین جمله را ترجیح داده بودند.

*

يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذيراً (45)
    وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنيراً (46)

سوره مبارکه احزاب

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری