جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درباره انرژی های مثبت و منفی بیشتر بدانیم.

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  806
  مورد تشکر
  4,220 پست
  حضور
  20 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  73
  آپلود
  0
  گالری
  1

  درباره انرژی های مثبت و منفی بیشتر بدانیم.
  دكتر مجيد سلطاني - گفتگو با دکتر فربد فدايي روان‌پزشک
  درباره انرژي‌هاي مثبت و منفي

  چند تا دوست صميمي داريد؟ کدام دوست‌تان را به بقيه ترجيح مي‌دهيد؟ ملاک اين ترجيح دادن چيست؟ شايد به‌طور ناخودآگاه، يکي از دوستان‌تان را بيشتر از ديگري دوست داشته باشيد و حس کنيد وقتي او را مي‌بينيد، انرژي مي‌گيريد. خيلي‌ها معتقدند که حس مي‌کنند با ديدن کسي يا کساني، انرژي منفي مي‌گيرند. شما چنين تجربه‌اي داشته‌ايد يا نه؟ واقعيت اين است که بحث انرژي‌هاي مثبت و منفي بحث جالبي است که رگه‌هايي از مباحث روا‌ن‌شناسي هم دارد. براي آشنايي بيشتر با اين موضوع گفتگويي داشته‌ايم با دکتر فربد فدايي، مدير گروه روان‌پزشکي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي...
  روزي حداقل يکبار به ان نگاه کن
  "هيچ کس دوبار زندگي نمي کند."
  جايي روي ديوار بنويس


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  806
  مورد تشکر
  4,220 پست
  حضور
  20 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  73
  آپلود
  0
  گالری
  1  سلامت : آقاي دکتر! اين روزها زياد اصطلاحاتي مثل انرژي مثبت و انرژي منفي را مي‌شنويم. آيا اينها موضوعات تازه‌اي است يا مباحث قديمي‌اي است که دارد با اسم‌هاي تازه‌اي مجددا مطرح مي‌شود؟

  بهتر است در آغاز به مقدمه‌اي بپردازيم که مساله را روشن‌ ‌کند. همه ما معمولا به دنبال موفقيت شاد مي‌شويم و در صورت نرسيدن به خواسته‌هايمان اندوهگين مي‌شويم. براي نمونه، گرفتن نمره بالا در يک امتحان موجب شادماني يک دانشجو مي‌شود و مردود شدن در يک درس، موجب اندوهگيني. حالت هيجاني که به دنبال موفقيت يا شکست‌، اتفاق مي‌افتد، همان عاطفه است. عاطفه، کوتاه‌مدت است؛ مثلا نمره خوب براي چند ساعت يا حداکثر چند روز باعث شادي مي‌شود و شکست نيز براي مدتي فرد را اندوهگين مي‌کند ولي اين اندوه هميشگي نيست. گاهي با افرادي روبه‌رو مي‌شويم که هميشه شاد يا هميشه غمگين هستند و اين حالت هيجاني آنها ارتباطي با مسايل محيطي و رويدادهاي زندگي‌شان ندارد. اين حالت‌هاي هيجاني درازمدت که ربطي به امور روزانه ندارد خُلق خوانده مي‌شود. فردي با خُلق شاد، هميشه خوشحال است. حتي رويدادهايي که به نظر ديگران ناخوشايند است به نظر او خوب مي‌رسد. براي نمونه، در درسي نمره قبولي نياورده است اما با خودش مي‌گويد: «چه خوب شد که مردود شدم؛ حالا مي‌توانم اين درس را با دقت بيشتري مطالعه کنم و نمره خوبي بگيرم.» اما فردي که خُلق افسرده دارد در برابر رويدادهاي خوشايند هم واکنش منفي دارد؛ مثلا همسرش به او مي‌گويد: «براي دخترمان يک خواستگار خوب آمده» اما او در قبال اشتياق همسرش، مثلا مي‌گويد: «اگر هم ازدواج کنند فردا يک بچه بيچاره به جمع آدم‌هاي بدبخت و بيچاره اضافه مي‌کنند!»

  روزي حداقل يکبار به ان نگاه کن
  "هيچ کس دوبار زندگي نمي کند."
  جايي روي ديوار بنويس


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  انرژی مثبت اساساً همان چیزی است که در ذهن خود تصوری درست از آن داریم؛ یعنی همان نور- خوبی - محبت- عشق- انفاق- صبر-احسان به همنوع - امیدواری و...

  و به همان اندازه انرژی منفی همان چیزی است که در ذهن خود تصویری درست از آن نداریم؛ تاریکی و ظلمت ونفرت(که مهمترین سلاح برای شیطان به شمار می رود) بد جنسی ،شرارت، رذالت ،بی صبری، خود خواهی ،تعصب، نا امیدی و یاس و اندوه .

  این دو انرژی مثبت و منفی در مخالفت از همدیگر فعالیت می کنند و ضد یکدیگر و زمانی ما بتوانیم این انرژی ها را در درونمان،آرام سازیم و بر آنها تسلط یابیم بی درنگ خدمتگذار ما می شوند. هر چیز مثبت ، مثبت خود را جذب می کند و هر چیز منفی ، منفی خود را .


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  کسی که خُلق شاد دارد (فردی با خُلق شاد، همیشه خوشحال است. حتی رویدادهایی که به نظر دیگران ناخوشایند است به نظر او خوب می‌رسد) ، همان کسی است که امروزی‌ها می‌گویند انرژی مثبت دارد و باعث شادی دیگران هم می‌شود.

  فردی هم که خُلق افسرده دارد (فردی که خُلق افسرده دارد در برابر رویدادهای خوشایند هم واکنش منفی دارد؛ مثلا همسرش به او می‌گوید: «برای دخترمان یک خواستگار خوب آمده» اما او در قبال اشتیاق همسرش، مثلا می‌گوید: «اگر هم ازدواج کنند فردا یک بچه بیچاره به جمع آدم‌های بدبخت و بیچاره اضافه می‌کنند!» ، همان کسی است که به اصطلاح امروزی‌ها، انرژی منفی دارد.
  ویرایش توسط مجیب : ۱۳۸۹/۱۰/۰۷ در ساعت ۱۰:۰۴


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,824 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  پيرزن دست هاي چروك خورده اش را بالاگرفت و براي دختر جوان دعا كرد. سرماي سخت زمستان هنوز در پوست و استخوانش موج مي زد ولي احساس گرمي داشت و با دعاي گرم تر وجودش را زلال تر كرد.
  او براي دختر جوان دعا كرد به همه آرزوهايش برسد تا با عزت و سربلندي روزگار جواني را به پايان برساند. دختر جوان لبخندي زد و ته قلبش احساس روشني كرد. دختر جوان حالابيشتر از قبل احساس اعتماد به نفس مي كرد و با خودش فكر كرد چقدر انرژي مثبت پيدا كرده و با نيرويي عظيم تر مي تواند به ديگران كمك كند.
  دعاي زن پير، دختر جوان را به كار خير اميدوارتر كرد. شايد اگر دختر جوان در قبال كار خيرش هيچ دعايي نيز دريافت نمي كرد شيوه اش را ادامه مي داد ولي دعاي پيرزن نيروي فوق العاده اي به او بخشيد. گويا پاداش بزرگي گرفته بود كه تا هميشه مي توانست آن را سرمايه كارهاي بعدي اش كند.  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,126 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278  درباره انرژی های مثبت و منفی بیشتر بدانیم.

  هرچيزي براي اينكه بتواند بقاء داشته باشد و به زندگي ادامه دهد به انرژي نياز دارد. اين قانون شامل رفتار و كردار ما هم مي‌شود. البته انرژيها هميشه باعث بقاء نمي‌شوند و بعضي از آنها بازدارنده هستند و مانند ترمز اتومبيل عمل مي‌كنند.

  اگر به كارهايمان انرژي مثبت دهيم به آنها سوخت رسانده‌ايم و موجب ادامه حركت آنها مي‌شويم، اما اگر به اعمال خود انرژي منفي رسانيم مانند همان ترمز اتومبيل عمل كرده‌ايم و باعث توقف رفتار مورد نظر خواهيم شد. انرژي مثبت و منفي را ديگران هم مي‌توانند به ما بدهند، برخلاف بنزين كه هيچ‌كس حاضر نيست كارت سوختش را به كسي قرض يا هديه بدهد، رفتار، كلام و عكس‌العملهاي ديگران مانند نقل و نبات به ما انرژي مثبت و منفي اهدا مي‌كنند.

  ما در طول روز انرژي‌هاي مثبت و منفي زيادي را از ديگران در قالب تشويق، انتقاد، توصيه، مشورت، تجربه يا درد دل دريافت مي‌كنيم يا به خود و ديگران هديه مي‌دهيم، غافل از اينكه انرژي‌هاي منفي كه عمداً يا سهواً در لابه‌لاي اين پيشنهادات و مشاوره‌ها وجود دارد، بين ما و اهدافمان فاصله مي‌اندازد و سرعت حركت ما را كم و كم‌تر مي‌كند.

  وقتي كه به صحت رفتار يا هدف خود ايمان داريم و با قدرت تمام به آن مي‌پردازيم و هر زمان در حال توسعه و ارتقاي آن هستيم يا حتي از جانب ديگران مورد تشويق، تمجيد و حمايت قرار مي‌گيريم، انرژي‌هاي مثبت بسياري دريافت كرده‌ايم كه قدرت و سرعت ما را در پيشبرد هرچه بهتر آن رفتار يا هدف بيشتر و بيشتر خواهد كرد، اما اگر در انجام كارها يا رفتار خود شك و ترديد راه دهيم، تحت تاثير افكار بازدارنده افراد منفي گرا و سواستفاده گر قرار بگيريم يا كار و رفتار خود را تقويت نكنيم و به آن نپردازيم، فكر نكنيم و خشنود نباشيم، با حجم زيادي از انرژي‌هاي منفي روبه‌رو شده‌ايم كه با قدرت تمام ما را از پا در مي‌آورند. اگر به برنامه، اهداف و رفتارهايي كه انجام مي‌دهيم فكر نكنيم و در مورد آنها بي‌‌اعتنا شويم و از جانب اطرافيان تشويق و ترغيب نگرديم، به اين معني است كه سوخت رساني به آن‌ها را قطع كرده‌ايم و موجب از بين رفتنشان شده‌ايم.

  بله به همين راحتي مي‌شود يك فكر، برنامه يا رفتار خوب را كنار گذاشت و از سر بيرون كرد. البته اين راهكار بسيار خوبي است و ما بايد براي از بين بردن رفتار و عادت‌هاي اشتباه خود از آن استفاده كنيم. دقت كنيد، فقط و فقط رفتار و عادت‌هاي ناپسند.

  وقتي عادت ناپسندي داريم، مي‌توانيم با قطع انرژي آن موجب تضعيف و در نهايت نابودي‌اش شويم. تنها كافي است كه با بي‌توجهي، عدم حمايت و عدم تكرار آن باعث شويم تا به فراموشي سپرده شود و از ذهن ما بيرون رود. در اين حالت اگر به آن انرژي منفي هم بدهيم موجب نفرت ما از آن موضوع مي‌شود. مانند فرد سيگاري كه بعد از مدتي دوري از سيگار با ياداوري و تكرار مضرات و عواقب دردناك استفاده از آن باعث ايجاد تنفر و دشمني خود با سيگار مي‌شود.

  نكته‌اي كه در اينجا حائز اهميت است اين است كه ما بايد بتوانيم انرژي‌هاي مثبت و منفي را بشناسيم و آنها را از يكديگر تفكيك كنيم و در زمان مناسب از آن‌ها استفاده كنيم.

  كارهاي خوب تنها به انرژي مثبت نياز دارند و كارهاي بد به انرژي منفي. اگر به رفتار خوب خود انرژي منفي برسانيم مانند اين است كه در باك اتومبيل خود به جاي بنرين آب ريخته باشيم. آيا آب در موتور خودرو موجب اختلال و از كار افتادن آن نمي‌شود؟
  يا اگر به كارهاي منفي خود انرژي مثبت وارد كنيم مانند اين است كه به يك جانور وحشتناك و خطرناك داروي شفابخش و تقويت كننده بدهيم و موجب بقاي آن شويم.

  در زمان انجام كارهاي خوب بايد مراقب باشيم تا از گزند افكار بازدارنده افراد بدبين و منفي‌گرا، سواستفاده‌گر و كم بين در امان باشيم. بهتر است رفتار و اهداف مثبت خود را كه احساس مي‌كنيم تحت تاثير اين افراد قرار خواهد گرفت كم‌تر براي آن‌ها بازگو كنيم. هوشيارانه مواظب نظرات ديگران باشيد و زماني كه با انرژيهاي منفي آنها روبه‌رو مي‌شويد از همان راهكاري كه براي از بين بردن اعمال منفي خود (بي‌اعتنايي و عدم تقويت) استفاده مي‌كنيد، بهره‌ببريد تا از ذهنتان بيرون رود. بيشتر سعي كنيد تا با افراد مشوق و مثبت‌گرا رابطه برقرار كنيد و اهداف و رفتارهاي خود را با آنها در ميان بگذاريد.

  اين موضوع مهم را هم يادتان باشد كه براي بهتر شدن، تقويت و رشد اهداف و رفتار شايسته ديگران بهتر است كه به آنها انرژي مثبت بدهيد و با بازگو كردن اعمال شايسته آنها و تشويق، تمجيد و تعريف از رفتارهاي خوبشان،‌ نشان دهيد و تاكيد كنيد كه راه درستي را در پيش گرفته‌اند. اين عمل در نزد طرف مقابل تاثير بسزايي خواهد داشت. شايد در ظاهر نشان ندهد، اما بيش از آن كه خودتان فكر بكنيد او را اميدوار و علاقه‌مند مي‌كنيد.

  زماني كه فرد ديگري را مشورت و راهنمايي مي‌كنيم، خيلي بايد دقت كنيم تا به اشتباه و از روي بي‌اطلاعي به او انرژي متضاد وارد نكنيم و اشتباها او را در دام توهم نيندازيم.

  هميشه بهترين راه اين است كه وقتي از موضوعي اطلاع و آگاهي كامل نداريم در مورد آن اظهار نظر نكنيم و طرف مقابل را به اشتباه نيندازيم، زيرا ممكن است با انجام عكس‌العمل يا انتقاد و تشويق اشتباه او را گمراه كنيم. ما تنها بايد آن فرد را راهنمايي كنيم تا با شخص مطلع و واقع‌بيني مشورت كند و فريب افكار منفي كسي را نخو
  رد.
  درباره انرژی های مثبت و منفی بیشتر بدانیم.
  نویسنده : امير دشتكيان
  منبع: روزنامه اطلاعات


  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافماناطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود