صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: (*-*) مامان ، بابا ، حقوق من یادتون نره...! (*-*)

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

(*-*) مامان ، بابا ، حقوق من یادتون نره...! (*-*)

در این بخش خلاصه ای از حقوق کودکان را که بر عهده پدر و مادرشان می باشد
    از زبان قرآن و احادیث و کلام اهل بیت ذکر می گردد
    ان شاالله مورد استفاده قرار گیرد

هستی در آنجاست که مردمان نیستی می انگارند...!
    شهید آوینی
    ما عاقلانه فكر مي كنيم وعاشقانه عمل مي كنيم
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=6083
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

2.  

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد.1 - بزرگداشت تولد

1- بزرگداشت تولد
    روزی که خداوند متعال ، نعمتی به انسان عنایت کند . عید است و فرخنده و مبارک.نوزاد نعمت بزرگی برای خانواده است و جشن تولد، در حقیقت ، جشن سپاسگزاری از این نعمت بزرگ الهی است و تهنیت گفتن آن و ولیمه دادن برای بزرگداشت آن ، مطلوب است .
    جشن تولد ، بزرگداشت روزی است که نخستین نعمت الهی که خلعت وجود است ، انسان را فرا می گیرد و او با کمال عزت و بزرگواری ، دیده به جهان می گشاید.

* پیامبر خدا از امام علی علیه السلام پرسید : «نخستین نعمتی که خداوند به تو عنایت کرد چیست؟»
    امام علیه السلام پاسخ داد: نخستین نعمت الهی بر من ، این است که مرا آفرید ، در حالی که چیز در خور ذکری نبودم .
    بنابر این ، تکرار همه ساله ی جشن تولد ، به منظور سپاسگزاری از نخستین نعمت الهی شایسته و نیکوست ، هر چند دلیل خاصی که استحباب این جشن را اثبات نماید ، وجود ندارد ؛ مانند جشن تکلیف .

وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ وَيَوْمَ يُبْعَثُ حَيّاً (15)

و از روزى كه زاده شد ، قرين سلامت و از آفت ها پيراسته بود ، و مقرّر كرديم كه به هنگام مرگش و در عالم برزخ نيز گزندى نبيند ، و روزى كه زنده برانگيخته مى شود نيز حياتى پاك داشته باشد و هيچ رنجى به او نرسد .«15»
    سوره مریم .15

وَالسَّلَامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدتُّ وَيَوْمَ أَمُوتُ وَيَوْمَ أُبْعَثُ حَيّاً (33)

و از روزى كه زاده شدم ، قرين سلامت و از آفت ها پيراسته بودم ، و به هنگام مرگم و در عالم برزخ نيز گزندى نخواهم ديد ، و روزى كه زنده برانگيخته مى شوم نيز رنجى به من نخواهد رسيد .«33»
    سوره مریم .33

* امام باقر علیه السلام : ای ]انسان !ای[ فرزند روزهای سه گانه : آن روز که در آن زاده شدی ، آن روز که در قبرت فرود آیی ، و ان روز که به سوی پرودگارت بیرون می آیی . ای وای بر او از آن روز بزرگ!

* امام باقر علیه السلام _هنگام تبریم به خاطر فرزند دار شدن کسی_ : از خدا می خواهم که او رابا تو و پس از تو ، جانشین ]شایسته ی[ تو قرار دهد ؛ چرا که فرزند ، جانشین پدر در زندگی و مرگ اوست.

* امام صادق علیه السلام: بزرگ ترین روز انسان ، روزی است که زاده می شود و کوچک ترین روز او ، روزی است که می میرد .

* امام صادق علیه السلام: شخصی در تبریک به کسی که پسر دار شده بود ،گفت : نولد فرزند سوار کار ، بر تو مبارک باد!
    امام حسن علیه السلام به او فرمود: « تو چه می دانی که او سوار کار خواهد شد یا پیاده ؟»
    گفت: فدایت شوم پس چه بگویم؟
    فرمود: « بگو: سپاس گزار دی بخشنده ]ی این نعمت[ را و هدیه ]ی خداوند [بر تو مبارک باد.]امیدوارم[ به کمال برسد و خداوند ، نیکی اش را روزی تو گرداند !»

* الکافی _ به نقل از علی بن حکم ، از یکی از شیعیان _: امام کاظم علیه السلام در تولد یکی از فرزندانش ، تا سه روز با کاسه های بزرگ در مسجد و کوچه ها به مردم مدینه فالوده (حلوایی که از آرد و آب و عسل ، درست می کنند )می داد.

ویرایش توسط The Praises to God : ۱۳۸۸/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۰:۳۷
    شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد .2-غسل دادن نوزاد

2- غسل دادن نوزاد

در باره غسل دادن نوزاد ، چند نکته قابل توجه است:

الف_ مقصود از غسل دادن، شستشوی نوزاد نیست ؛ بلکه مقصود ، غسل به مفهوم شرعی آن است . بنا بر این ، کسی که نوزاد را غسل می دهد ، باید احکام غسل(مانند قصد قربت و ترتیب) را رعایت نماید .

ب_ استحباب غسل ، مشروط است به ضرر نداشتن آن برای کودک .

ج_ استحباب غسل نوزاد ، هنگام تولد است و تأخر در آن، تا دو سه روز مانعی ندارد.

د_ برخی فقهای گذشته ، غسل دادن نوزاد را واجب دانسته اند

/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/
    امام صادق علیه السلام: غسل دادن نوزاد ، لازم است.

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد .3-اذان و اقامه گفتن

3-اذان و اقامه گفتن
    نکاتی که در مورد این اقدام قابل توجه است ، اینهاست :

الف _ اذان ، باید در گوش راست نوزاد گفته شود و اقامه در گوش چپ او.

ب _ هنگام گفتن اذان در گوش نوزاد ، در برخی روایات ، پس از بلند شدن صدای طفل و در برخی ، قبل از افتادن ناف او ذکر شده است.

ج _ این سنت اسلامی، حاکی از نقش آفرینی نخستین صداها در طبیعت کودک و تأثیر آن در سرنوشت اوست.

_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_

* پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : هر کس صاحب فرزند شود و در گوش راست او اذان در گوش چپ او اقامه گوید، ام صبیان * به او زیان نمی رساند.

* پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : برای هر کس فرزندی زاده شود ، باید در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگوید ؛ چرا که این کار ، مایه ی ایمنی از شیطان رانده شده است.

* سنن ابی داوود_ به نقل از ابو رافع _ : پیامبر خدا را دیدم که وقتی فاطمه سلام الله علیها حسن بن علی عیهما سلام را به دنیا آورده ، در گوش او اذان نماز خواند.

* امام علی علیه السلام: وقتی زایمان فاطمه سلام الله علیها فرارسید ، پیامبر خدا به اسماء بنت عمیس و ام سلمه فرمود : « در کنارش باشید که وقتی فرزندش به دنیا آمد و گریست، در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگویید ؛چرا که هر جا همانند این کار انجام شده، نوزاد از شیطان در امان مانده است ، و هیچ نکنید تا من بیایم
    وقتی فاطمه سلام الله علیها [او را] به دنیا آورد، آنان همین کار را کردند ، سپس ، پیامبر خدا آمد و ناف او را برید و آب دهانش را به او خورانید و گفت: « خداوندا! من، او را و فرزندان او را از شر شیطان رانده شده ، در پناه تو قرار می دهم».

* امام صادق علیه السلام _ در باره آنچه هنگام ولادت نوزاد ، انجام می دهند _ : به ماما یا کسی که نزد اوست ، فرمان دهید در گوش راست او اذان بگوید ، تا هرگز دیوانه و جن زده نشود.

* امام صادق علیه السلام _ در باره آنچه هنگام ولادت نوزاد ، انجام می دهند _ : در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگو . این کار را پیش از بریدن ناف انجام بده که[در این صورت] هرگز ترسان نمی شود و دچار [ بیماری] ام صبیان نمی گردد.

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد.4-برداشتن کام کودک

4- برداشتن کام کودک
    مقصود از این عمل ، گذاشتن مقداری تربت سید الشهدا علیه السلام و آب فرات به کام نوزاد است.
    حکمت این کار این است که حق طلبی ، عدالت خواهی و دوستی اهل بیت علیهم السلام در آغاز زندگی در جان کودک نفوذ کند ، چنان که در برخی روایات به این معنا اشاره شده است.
    در شماری از روایات ، برداشتن کام کودک با اب باران ، آب گرم ، خرما و عسل نیز توصیه شده است و از یان رو ، در صورت امکان ، بهتر است قدری عسل و خرما با کمی آب فرات یا آب باران مخلوط کنند و به کام کودک بزنند.
    این ره نمود نیز نشان دهنده ی نقش نخستین خودنی ها ، مانند نخستین شنیدنی ها ، در سرنوشت کودک است .
    _*-*_*-*_*-*_*-*_*-*_*-*_*-*_*-*_*-*_*-*_

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله : کام نوزاد ، با آب گرم بر داشته می شود
    مسند ابی یعلی- به نقل از ابو موسی - : برای من پسری زاده شد .اورا نزد پیامبر خدا بردم. او را ابراهیم نامید و کام او را با خرما برداشت و برای او دعا کرد که مایه ی برکت باشد و او را به من برگرداند.
    صحیح سالم –به نقل از عایشه – هنگامی که کودکان را نزد پیامبر خدا می اوردند ، ایشان آنان را متبرّک می کرد و کام آنان را بر می داشت.
    امام علی علیه السلام : آگاه باشید که اگر اهل کوفه ، کام فرزندانشان را با آب فرات بر می داشتند ، هر آینه پیرو ما می شدند.
    الکافی – به نقل از یونس ، از یکی از شیعیان - : امام باقر علیه السلام فرمودند : " کام نوزاد را با آب فرات برداشته و در گوش او اقامه گفته شود. "
    و در روایت دیگر آمده که فرمودند : " کام فرزانتان را با آب فرات و با تربت اما حسین علیه السلام بردارید و اگر نشد، با آب باران. "
    امام صادق علیه السلام : کام فرزندانتان را با تربت امام حسین علیه السلام بردارید ؛ چرا که مایه ی ایمنی است.
    امام رضا علیه السلام – در کتاب فقه منسوب به ایشان - : هنگامی که فرزند ، زاده می شود، کام او را توانستی با اب فرات ، وگرنه با عسل بردار .

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    2,350
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    28 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    14

مواردی که دوستان گفتند درست ولی تصور نمی کنم هیچ چیز مثل مراقبت و تربیت مناسب و هویت دادن مناسب به فرزند در زمان خود نقش موثری داشته باشد چرا که تعیین کننده ء حرکتهای آتی فرزند است و گریبان خود والدین را میگیرد پس پدر مادر با آگاهی مرا در مسیر زندگی یاری بده تا خود را باور کنم و با خود باوری بتوانم مسیر مناسب در نظام هستی را طی کنم.

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد .5-انتخاب نام نیکو 1

5- انتخاب نام نیکو
    در روایات اسلامی ، انتخاب نام نیکو برا ی نوزاد نخستین نیکی خانواده به فرزند ، شمرد ه شده است .شایسته است خانواده ها ی مسلمان ، با بهره گیری از ره نمودهای پیشوا یان خود ، بهترین نام را برای فرزند خویش انتخاب نمایند . این رهنمود ها عبات اند از :
    الف – خانواده ها می توانند هر نام زیبای را برای کودک خود ، انتخاب کند ؛
    ب-صادق ترین نام ها نام هایی است که حاکی از عبودیت و پیوند انسان با آفرایدگار خود باشد ؛
    ج- بهترین نام ها ، نام انبیای الهی و پیشوایان دینی و بهتر از همه ، نام محمد است ؛
    د- کسانی که خداوند متعال ، چهار فرزند پسر به آنها عنایت کرده ، نکوهیده است نام یکی از آنها را " محمد " گذارند ؛
    ه- نام گذاری فرزند قبل از تولد ، انحام شود و اگر معلوم نیست جنین ، دختر است یا پسر ، نامی که بر هر دو تناسب دارد ، انتخاب گردد البته تغییر نام پس از تولد مانعی ندارد ؛
    و-نام ذاری پسر به " محمد " تا هفت روز پس از تولد ، و تغییر آن پس از هفت روز از گذشتن این مدت، در صورت تمایل ؛
    ز- برخی نام ها مانند محمد و فاطمه ، به دلیل ارتباط آنها با شخصیت های بزرک اسلامی ، احترام ویژه ای دارند که باید رعایت گردد ؛
    ح- نام های مانند شهاب ، حریق ، حباب ، کلب ، فرار ، حرب ، ظالم ، که حاکی از شر و اشرارند ، مکروه است ؛
    ط- نام های حاکی از خودستایی یا هنگام نفی آنها در گفتگو فال بد زدت می شود( مانند : مبارک ) ، نکوهیده شمرده شده است ؛
    ی- نام هایی که شایتسه ی خداوند متعال است ( مانند :قدّوس ، حَکَم و خالق ) نباید در نام گذاری مورد استفاده قرار گیرند و برخی ، این گونه نام گذاری را تحریم کرده اند .

ویرایش توسط The Praises to God : ۱۳۸۹/۰۱/۲۰ در ساعت ۱۲:۲۱
    شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد .5-انتخاب نام نیکو 2

الف – نام نیکو گذاشتن
    امام کاظم علیه السلام : کسی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و گفت :ای پیامبر خدا ! حقّ این فرزند بر من چیست ؟
    فرمود : " نام او و تربیت او را نیکو گردانی و او را در جایگاه ] تربیتی [ نیکویی قرار دهی " .
    امام کاظم علیه السلام : نخستین نیکی انسان به فرزندش این است که نام نیک بر او نهد . پس هر کدام از شما باید نام نیک بر فرزندش بگذارد.
    ب- نام گذاری پیش از ولادت
    امام علی علیه السلام : بر فرزندانتان پیش از آنکه زاده شوند ، نام بگذارید و اگر نمی دانید دخترند یا پسر ، آنان را با نام هایی که هم برای پسر مناسب است هم دختر بنامید ؛ چرا که فرزندان سقط شده ی شما اگر روز قیامت در حالی با شما ملاقات کنند که نام بر آنها نگذاشته باشید ، به پدر و مادر خود می گوید چرا بر من نام ننهادی ؟ پیامبر خدا نیز محسن ( فرزند سقط شده ی زهرا سلام الله علیها ) را پیش از آنکه به دنیا بیاید ، نام نهاده بود .
    ج- سنت اهل بیت در نام گذاری
    سنن الترمذی – به نقل از عمرو بن شعیب ، از پدرش ، از جدش -: همانا پیامبر صلی الله علیه وو آله به نام گذاری کودک در روز هفتم تولد و بر گرفتن می از او و عقیقه کردن ، فرمان داد.
    د- برترین نام ها و حق برخی از آنها
    امام صادق علیه السلام : هیچ فرزندی برای ما زاده نمی شود ، مگر این که او را "محمد" می نامیم . وقتی هفت روز گذشت ، اگر بخواهیم ، تغییر می دهیم و اگر بخواهیم ، وامی گذاریم.
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : بهترین تام ها ، عبدالله و عبد الرحمان و نام هایی است که دلالت بر بندگی ]خدا[ دارند.
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : آگاه باشید که بهترین نام ها عبدالله ، عبد الرحمان وحارثه و هَمَام است .
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : هرگاه فرزند را " محمد " نام نهادید ، او را گرامی بدارید و در مجلس ، برایش جا باز کنید و او را زشت مشمارید .
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : هرگاه کسی را " محمد " نام نهادیئ ، او را زشت مشمارید و با چهره ی در هم با او رو به رو نشوید و او را نزنید . مبارک باد خانه ای که در آن ، محمد باشد و مجلسی که در آ ن محمّد باشد و هم سفرانی که درآنها محمد باشد !
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : هیچ خانه ای نیست که نام " محمّد " در آن باشد ، مگر آنکه خداوند ، روزی آنها رابسیار می کند . پس هرگاه آنان را ] محمّد [ نامیدید ، آنها را نزنید و ددشنام ندهید.
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : محمّد می نامید ،آن گاه ، دشنامش می دهید ؟!
    ادامه دارد...

شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    870
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    5 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    90
    آپلود
    6
    گالری
    0

حقوق نوزاد .5-انتخاب نام نیکو 3

ه-نام های نکوهیده

پیامبر خدا:فرزندانتان را حَکَم و ابوالحکم ننامید؛ چرا که خداوند ،حَکَم (داور) است.
    پیامبر خدا:شهاب،نام نگذارید ؛چرا که شهاب ،نامی از نام های دوزخ است.
    پیامبر خدا:پسرت را یسار و رَباح و نجیح و افلح ،نام مگذار.
    پیامبر خدا: بدترینِ نام ها ضِرار،مُرّه،حرب و ظالم است.
    مجمع الزوائد-به نقل از عبدالرحمان بن ابی سبره-: من و پدرم نزد پیامبر خدا رفتیم .به پدرم فرمود :«این فرزند توست؟»
    گفتم:آری.
    فرمود:«نامش چیست؟»
    گفت:حباب.
    فرمود:«او را حباب ننام؛چرا که حباب ،شیطان است؛بلکه او عبدالرحمان است».

امام باقر:همانا منفور ترینِ نام ها نزد خداوند (عزّوجلَّ) حارث،مالک و خالد است.

و-دلیل نهی برخی نام ها

پیامبرخدا:[نام های] مبارک نافع و بشیر و میمون را ناخوش می دارم تا این که گفته نشود:
    «مبارک،آن جاست؟بشیر،آن جاست؟میمون،آن جا هست؟» و در پاسخ گفته شود :نه.
    سنن ابی داوود-به نقل از محمد بن عمرو بن عطاء-:زینب دختر ابو سلمه ،از او(
    محمد بن عمرو بن عطاء) پرسید: دخترت را چه نامیدی؟
    گفت:او را برّه (نیکوکار)نامیدم.
    گفت:پیامبر خدا ،از این نام نهی کرد.من ،برّه نامیده شده بودم که پیامبر خدا فرمود:«خودتان را نستایید.خداوند،به اهل نیکی ،آگاه تر است».
    گفتند :او را چه بنامیم؟
    فرمود:«او را زینب بنامید».

ویرایش توسط The Praises to God : ۱۳۹۰/۱۰/۰۴ در ساعت ۲۳:۳۷
    شهید آوینی
    شهيد سيدحسين علم الهدي
    سخنان آقا در مورد ازدواج

حرف آخر:
    مرنج و مرنجان!
    همین

نوشته
    101
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

آزارم ميدهد ديدن آن منظره كه مادري كودكش راسيلي ميزند

ولي كودك بازهم دامانش را رها نميكند،

كجاست آن قاضي تا حكم كند كه مادر منبع محبت است يا كودك ؟!!

زنده یاد حسین پناهی

ویرایش توسط ordibeheshty : ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ در ساعت ۰۷:۲۸
    در بی کرانه زندگی دو چیز است که افسونم می کند:
    آبی آسمان که می بینم و می دانم نیست و او که نمی بینمش و می دانم هست

یا هو

تمام حجم قفس را شناختیم بس است بیا به تجربه در آسمان پری بزنیم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری