جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آشنایی با کتب اسباب النزول

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  75
  مورد تشکر
  617 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  33

  آشنایی با کتب اسباب النزول
  آشنایی با کتب اسباب النزول
  قسمت اول

  کتب اسباب النزول در یک نگاه:


  ابن ندیم (صاحب الفهرست) نخستین مجموعه های تدوین یافته درباره اسباب النزول را از ابن عباس به روایت عکرمه (104ق) و ضحاک (105ق) دانسته است.


  ابن مدینی (234ق) به عنوان نخستین دانشمندی که به تالیف در اسباب النزول دست زده مشهور شده است اما با توجه به اینکه واحدی از کتاب ابن مدینی نامی نبرده و سیوطی نیز چنین کتابی ندیده، برخی در اصل وجود آن تردید کرده اند.
  از دیگر آثار تالیف شده در این زمینه می توان به این موارد اشاره کرد:


  اسباب النزول ابوالحسن علی بن عبدالله بن جعفر سعدی مدینی بصری (161-234 ق). این کتاب ظاهرا همان کتاب التنریل اوست. وی استاد بخاری (صاحب صحیح بخاری ) است.


  القصص و الاسباب التی نزل من اجلها القرآن، اثر عبد الرحمن بن محمد (عیسی ) معروف به ابومطرف اندلسی (402 ق) که توسط ابو نصر سیف الدین احمد اسبرتکینی به فارسی ترجمه شده است.  اسباب النزول اثر محمد بن اسعد قرافی. وی از کسانی است که پیش از واحدی در این زمینه تالیف نموده اند.


  اسباب نزول القرآن یا اسباب النزول، مشهورترین کتاب در علم اسباب نزول، تالیف ابوالحسن علی بن احمد واحدی (462 ق) که به تفصیل درباره آن سخن خواهیم گفت.


  اسباب النزول قطب الدین سعید بن هبة الله بن الحسن راوندی (573 ق)، از علمای امامیه است و کتابش از مآخذ بحارالانوار بوده است و علامه مجلسی در ابتدای بحار به این مطلب تصریح می کند و از این کتاب مطلب نقل می نماید.  بیان التنزیل اثر رشید الدین محمد بن علی بن شهر آشوب السروی المازندرانی (588 ق)، از علمای بزرگ امامیه که خود عنوان اثرش را الاسباب و النزول علی مذهب آل الرسول نام برده است.


  اسباب النزول اثر ابن جوزی (597 ق).


  الاعجاب ببیان الاسباب یا العجاب فی الاسباب از ابن حجر عسقلانی (852 ق). این کتاب به کوشش خالد سامرایی و یوسف مرعشلی در بیروت چاپ شده.


  مدد الرحمن فی اسباب نزول القرآن اثر قا ضی زین الدین عبد الرحمن تمیمی داری (876 ق).


  لباب النقول فی اسباب النزول اثر جامع و کم حجم سیوطی (911 ق). این اثر نمایانگر تحول علم اسباب النزول در سده های 6-9 ق است و سیوطی با استفاده از 17منبع آن را تالیف نموده است. این کتاب مشهورترین و کارآمد ترین کتاب در زمینه اسباب نزول پس از کتاب اسباب النزول واحدی است. سیوطی درالاتقان، لباب النقول را چنین می ستاید: من درباره اسباب النزول کتابی جامع فشرده و پاکیزه تالیف کرده ام که تاکنون مانند آن تدوین نشده و آن را لباب النقول فی اسباب النزول نامیده ام. این کتاب در حاشیه تفسیر جلالین سیوطی – با متن قرآن کریم - از سوی مکتبه المثنی بیروت چاپ شده است.


  اسباب النزول اثر سید محمد باقر حجتی. درباره این کتاب بیشتر توضیح خواهیم داد.
  ویرایش توسط فصل سبز : ۱۳۸۸/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۱۹
  قَالَ الْمَسِيحُ (ع) خُذُوا الْحَقَّ مِنْ أَهْلِ الْبَاطِلِ وَ لَا تَأْخُذُوا الْبَاطِلَ مِنْ أَهْلِ الْحَقِّ كُونُوا نُقَّادَ الْكَلَامِ
  بحارالأنوار،ج2/ص96
  از حضرت مسیح (ع) روایت شده که می فرماید: حق را از اهل باطل فرا گیرید اما باطل را از اهل حق یاد نگیرید، سخن دیگران را بسنجید (و نقد کنید). 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  75
  مورد تشکر
  617 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  33

  آشنایی با کتاب اسباب النزول واحدی
  آشنایی با کتب اسباب النزول
  قسمت دوم


  آشنایی با کتاب اسباب النزول واحدی

  شخصیت شناسی علی بن احمد واحدی نیشابوری:

  عالم بزرگی که در فنون مختلف سرآمد زمان خود بود؛ وی محدث، متکلم، مفسر، فقیه، ادیب و شاعر است. او دوران طلایی علمی اش را در نیشابورگذراند، شافعی مذهب است و متوفای 468 هجری (قرن 5). از اساتید بزرگ او ثعلبی می باشد.


  در تفسیر سه دوره کتاب دارد:


  1) البسیط (16 جلد )
  2) الوسیط (4 جلد )
  3) الوجیز فی تفسیر القرآن (تک جلدی) که به تفسیر واحدی مشهور است (نسخه خطی این کتاب در کتابخانه شهید مطهری تهران موجود است).


  غزالی نام کتب سه گانه تفسیرش را از این نامها گرفته است. فخر رازی نیز از کتاب تفسیر او زیاد استفاده کرده است.  دیگر تالیفات قرآنی او:
  1- جامع البیان فی تفسیر القرآن
  2- الحاوی لجمیع المعانی (احتمالاً دربردارنده مجموعه سه تفسیر اوست)
  3- مقاتل القرآن ( که تا پایان قرن 8 موجود بوده است)
  4- مختصر فی علم فضایل القرآن

  5- رساله فی شرف علم التفسیر (نسخه خطی آن در مصر موجود است)
  6- نفی التحریف عن القرآن الشریف
  7- معانی التفسیر
  8- مسند التفسیر


  توجه: ازمیان تالیفات قرآنی ایشان فقط اسباب النزول چاپ شده و بقیه یا خطی است یا از بین رفته است.


  معرفی کتاب اسباب النزول واحدی:


  واحدی در این کتاب درباره تمام آیات قرآن شان نزول نیاورده اما شان نزول آیاتی که برای آن روایتی نقل شده را آورده است و در مجموع درباره 82 سوره و 883 مورد سبب نزول را ذکر کرده است. وی اکثر روایات پیامبر اکرم (ص) و صحابه و تابعین را دراین باره نقل نموده است.

  انگیزه مؤلف از تالیف این کتاب:


  واحدی از ابن سیرین نقل می کند که: درباره آیه ای از قرآن از عبید سوال کردم. او گفت: از خدا بترس و گفتار محکم و صحیح بگو. آنان که عالم به شان نزول قرآن بودند ازدنیا رفته اند و امروز هر کسی به دروغ و افترا و از روی نادانی برای هر آیه شان نزولی اختراع می کند، بدون اینکه بداند لغزش در نقل روایت سرانجامش دوزخ است.

  واحدی می افزاید: امروزه کسی که مایل به علوم قرآنی باشد بر سر راه خود تفسیرهای دروغینی می یابد که با نیروی سرزنش قابل جبران نیست؛ پس بر ماست که شأن نزول آیات را برای مبتدیان علوم قرآنی توضیح دهیم زیرا بایسته ترین چیزی که باید دانست اینست که بدون فهمیدن سبب نزول آیات نمی توان در راه تفسیر آنها گام برداشت.


  نکته:

  واحدی این کتاب را در قرن پنجم که معرکه آرا و مباحث مذهبی و کلامی بود، نگاشته است.  روش واحدی دراسباب النزول :


  ایشان در ذیل آیات مورد نظر ابتدا روایت پیامبر اکرم (ص) و بعد روایات صحابه و بعد روایات تابعین را می آورد.

  در بخش قابل توجهی از روایات هم سند را کامل نقل نکرده و فقط به ذکر نام فرد انتهای سند اکتفا نموده است؛

  به عنوان مثال می گوید: روی مجاهد عن ابن عباس یا می گوید: قال ابن عباس و حتی گاهی بدون ذکر نام راوی، روایت را نقل می کند و می گوید: و نزلت فی کذا ...  گاهی نیز می گوید: راوی برای من روایت کرد و شفاهاً اجازه روایت داد و گاهی می گوید: اجازه کتبی داد و گاهی هم از کتابی نقل می کند و در موارد زیادی روایات را با صحیحین و مستدرک حاکم و سیره محمد بن اسحاق تطبیق می دهد.  دراین کتاب روایات ضعیف السند و با مضامین موهون هم نقل شده است مانند قصه غرانیق، قطع وحی به سبب وجود میته سگ در خانه پیامبر اکرم، قصه سحر شدن پیامبر.  به طور کلی واحدی هیچگونه اظهار نظری درباره مضمون یا اسناد روایاتی که نقل می کند نمی نماید.

  نکته:
  شیخ عبدالعلی حویزی (م 1112 ق) نیز درکتابش - نورالثقلین – همین ضعف را دارد و همه روایاتی که درذیل آیات قرآن آمده را نقل می کند، چه روایات صحیح و چه ضعیف و چه موهون و هیچ اظهار نظری هم درباره آنها نمی کند.

  نکته:
  واحدی سعی نموده که داستان های تاریخی گذشتگان را به عنوان شان نزول نقل نکند مانند داستان اصحاب کهف، داستان ذوالقرنین، داستان های انبیا، ولی در یک مورد خلاف این رویه اش عمل نموده و آن سوره فیل است که داستان اصحاب فیل را به عنوان شان نزول این سوره ذکر نموده است.


  نکته:
  واحدی با اینکه سنی و شافعی مذهب است اما شأن نزول برخی آیات را همانند شیعه نقل می کند مانند:

  1- آیه 274 بقره: الذین ینفقون اموالهم باللیل و النهار سرا و علانیة ...


  2- آیه 61 آل عمران ( آیه مباهله ): فمن حاجک فیه من بعد ما جاءک من العلم ...


  3- آیه 55 مائده (آیه ولایت): انما ولیکم الله ...  4- آیه 67 مائده (آیه تبلیغ): یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک ...  5- آیه 19 توبه: اجعلتم سقایه الحاج و عمارة المسجد الحرام کمن آمن بالله ...


  6-آیه 33 احزاب (آیه تطهیر): انما یرید الله لیذهب ...


  7-آیه 12 مجادله (آیه نجوی): یا ایها الذین آمنو اذا ناجیتم الرسول ...


  8-آیه 8 دهر: و یطعمون الطعام علی حبه ...  نکته:
  در این کتاب مباحث دیگری نیز مطرح و بحث شده است از جمله:
  بحثی مستدل درمورد اولین و آخرین آیات نازله قرآن کریم، بحثی درباره نحوه نزول وحی، بحثی درباره تشخیص آیات مکی و مدنی، بحثی درباره سوره فاتحه و وجه تسمیه آن به سبع المثانی و بحثی درباره «بسم الله الرحمن الرحیم».


  نکته:
  این کتاب توسط عالمی شافعی مذهب، ابراهیم بن عمر جعبری (متوفی 732 ق / قرن 8) با حذف اسانید روایات، مختصر شده است.

  او چیزی به این تلخیص اضافه نکرده اما هیچ نامی هم از اسباب النزول واحدی نمی برد.

  نکته:
  سیوطی در لباب النقول از اسباب النزول واحدی استفاده شایانی نموده است.

  نکته:
  کتاب اسباب النزول واحدی را آقای کمال بسیونی السید زعلول درسال 1411 ق تحقیق نموده و دار الکتب العلمیه بیروت هم آن را چاپ نموده است.

  کمال بسیونی منابع احادیث را بررسی و احادیث ضعیف را نقد نموده است.

  وی طرق احادیث مرسل را ذکر نموده و دیگر اسنادی که واحدی نقل نکرده را آورده است.

  نیز فهرست های فنی جهت رجوع به آیا ت و احادیث و ... برای این کتاب تهیه کرده است.

  نکته:
  اسباب النزول واحدی به فارسی هم ترجمه شده است. دکتر محمد جعفر اسلامی این کتاب را ترجمه نموده و در چاپ دوم ترجمه اش در سال 1371، ترجمه لباب النقول سیوطی را هم به پاورقی آن افزوده و بین این دو کتاب مقایسه انجام داده است.


  نکته:
  آقای علیرضا ذکاوتی قراگزلو هم اسباب النزول واحدی را به فارسی ترجمه نموده و مانند جناب جعیری - برای رعایت اختصار - اسناد روایات را حذف نموده و فقط اولین و آخرین راوی سند را آورده است. این ترجمه توسط نشر نی در سال 83 در تهران به چاپ رسیده است.

  نکته:
  در کتاب الواحدی و منهجه فی التفسیر، تحلیلی کامل از زندگینامه، تالیفات و روش تفسیری واحدی ارائه شده است.


  این کتاب توسط دکتر جودة محمد المهدی تالیف شده و وزارت اوقاف مصر هم آن را چاپ نموده است.
  ویرایش توسط فصل سبز : ۱۳۸۸/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۲۳
  قَالَ الْمَسِيحُ (ع) خُذُوا الْحَقَّ مِنْ أَهْلِ الْبَاطِلِ وَ لَا تَأْخُذُوا الْبَاطِلَ مِنْ أَهْلِ الْحَقِّ كُونُوا نُقَّادَ الْكَلَامِ
  بحارالأنوار،ج2/ص96
  از حضرت مسیح (ع) روایت شده که می فرماید: حق را از اهل باطل فرا گیرید اما باطل را از اهل حق یاد نگیرید، سخن دیگران را بسنجید (و نقد کنید). 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  75
  مورد تشکر
  617 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  33

  آشنایی با کتاب اسباب النزول سید محمد باقر حجتی
  آشنایی با کتب اسباب النزول
  قسمت سوم  آشنایی با کتاب اسباب النزول سید محمد باقر حجتی
  (معاصر)

  این کتاب در یک جلد و به زبان فارسی است. مؤلف مطالب آن را چندین نوبت در دانشگاه تدریس نموده و بعداً به صورت کتاب چاپ کرده است. انگیزه ایشان از تالیف این کتاب آنچنان که خود می گوید، پاسخگویی به مشکلات و مسائلی است که درباره اسباب النزول مطرح است و افرادی همچون سیوطی نتوانسته اند به آن مشکلات و مسائل پاسخ دهند. این کتاب توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شده است.


  فهرست کتاب :

  این کتاب یک مقدمه دارد و 6 فصل:
  در مقدمه، معنای لغوی و اصطلاحی اسباب النزول را شرح می دهد و در بخش اصطلاحی هم آیات قرآن را به این دو دسته تقسیم می کند:
  الف) آیاتی که بدون سبب و موجب و حادثه و پرسشی نازل شده (اکثر آیات قرآن کریم چنین است)
  ب) آیاتی که برای سبب و موجب و حادثه و پرسشی نازل شده است.  ایشان در ادامه تعدادی از کتب اسباب النزول را نام می برند (همان کتابهایی که سیوطی در الاتقان نام برده) اما کتابهای اسباب النزولی که بعد از زمان سیوطی تالیف شده است را ذکر نکرده است.
  مؤلف اسباب النزول را به سه قسم تقسیم می کند:


  1- حوادث و رویدادهای مهم (که خود دو گونه است: الف) سازنده و الگو بردا؛ مانند آیه 8 سوره دهر « و یطعمون الطعام ...» ب) ویرانگر و زشت؛ مانند 107 توبه «والذین اتخذو مسجدا ضرارا... که درباره مسجد ضرار و دسیسه منافقین است.)

  2- پرسش های مردم از پیامبر اکرم

  3- مشخص کردن موضع مسلمین درمسائل حساس و مهم؛ مانند آیات لعان، ظهار، قذف و...


  در ادامه بحثی درباره فواید شناخت اسباب النزول آیات و اهمیت آن آمده است و هفت فایده مطرح و بحث شده است.  به دنبال این بحث چند موضوع دیگر نیز مطرح شده است مانند این عناوین:

  در آن دسته از آیات قرآن که اسباب نزول دارند، آیا ملاک عموم لفظ است یا خصوص سبب؟
  در جایی که اسباب النزول یک آیه، متعددند به کدامیک باید اعتماد نمود؟


  مولف در آخر بحثی درباره وحدت سبب و تعدد آیات نازله مطرح می کنند به این صورت که مثلا در چند جا ام سلمه از پیامبر اکرم سوالات واحدی درباره زنان پرسیده و آیات متعددی در جواب او نازل شده.
  ایشان در این بحث سه مثال را با ذکر آیات و روایات مطرح می کنند.


  توجه: با توجه به آنچه که درباره مطالب این کتاب گفتیم، روشن شد که این کتاب اسباب نزول آیات قرآن را به گونه ای که واحدی در اسباب النزولش آورده است، ذکر نمی کند بلکه همانگونه که استاد حجتی در مقدمه کتابشان یادآور شده اند، موضوعات و بحثهایی که مرتبط با اسباب النزول است را مطرح نموده اند فلذا این کتاب مرجعی برای رجوع به روایات اسباب النزول نمی باشد.


  منابع مقاله اسباب النزول
  ------------------------------------------------

  1) دائرة المعارف بزرگ اسلامی / ج 8
  2) الذریعة الی تصانیف الشیعة
  3) اسباب النزول واحدی (عربی)
  4) مقدمه اسباب النزول واحدی (ترجمه ذکاوتی)
  5) اسباب النزول حجتی کرمانی
  6) نورالثقلین
  7) نرم افزار جامع التفاسیر

  نویسنده: حسین جوادی نیا

  ویرایش توسط فصل سبز : ۱۳۸۸/۱۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۲۴
  قَالَ الْمَسِيحُ (ع) خُذُوا الْحَقَّ مِنْ أَهْلِ الْبَاطِلِ وَ لَا تَأْخُذُوا الْبَاطِلَ مِنْ أَهْلِ الْحَقِّ كُونُوا نُقَّادَ الْكَلَامِ
  بحارالأنوار،ج2/ص96
  از حضرت مسیح (ع) روایت شده که می فرماید: حق را از اهل باطل فرا گیرید اما باطل را از اهل حق یاد نگیرید، سخن دیگران را بسنجید (و نقد کنید). 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  2,764
  مورد تشکر
  6,856 پست
  حضور
  15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  2

  جمع بندی
  پرسش:
  تالیف کتب اسباب النزول که توسط دانشمندان تالیف شده است را بیان فرمائید


  پاسخ:
  ابن ندیم (صاحب الفهرست) نخستین مجموعه های تدوین یافته درباره اسباب النزول را از ابن عباس به روایت عکرمه (104ق) و ضحاک (105ق) دانسته است.

  ابن مدینی (234ق) به عنوان نخستین دانشمندی که به تالیف در اسباب النزول دست زده مشهور شده است اما با توجه به اینکه واحدی از کتاب ابن مدینی نامی نبرده و سیوطی نیز چنین کتابی ندیده، برخی در اصل وجود آن تردید کرده اند.

  _ نام برخی از کتاب های تألیف شده در زمینه اسباب النزول:
  1. اسباب النزول ابوالحسن علی بن عبدالله بن جعفر سعدی مدینی بصری (161-234 ق).
  2. القصص و الاسباب التی نزل من اجلها القرآن، اثر عبد الرحمن بن محمد (عیسی ) معروف به ابومطرف اندلسی (402 ق).
  3. اسباب النزول اثر محمد بن اسعد قرافی.
  4. اسباب نزول القرآن یا اسباب النزول، مشهورترین کتاب در علم اسباب نزول، تالیف ابوالحسن علی بن احمد واحدی (462 ق).
  5. اسباب النزول قطب الدین سعید بن هبة الله بن الحسن راوندی (573 ق).
  6. بیان التنزیل اثر رشید الدین محمد بن علی بن شهر آشوب السروی المازندرانی (588 ق).
  7. اسباب النزول اثر ابن جوزی (597 ق).
  8. الاعجاب ببیان الاسباب یا العجاب فی الاسباب از ابن حجر عسقلانی (852 ق).
  9. مدد الرحمن فی اسباب نزول القرآن اثر قا ضی زین الدین عبد الرحمن تمیمی داری (876 ق).
  10. لباب النقول فی اسباب النزول اثر جامع و کم حجم سیوطی (911 ق).
  11. اسباب النزول اثر سید محمد باقر حجتی.

  _
  آشنایی با کتاب اسباب النزول واحدی:
  علی بن احمد واحدی نیشابوری، عالم بزرگی است که در فنون مختلف سرآمد زمان خود بود؛ وی محدث، متکلم، مفسر، فقیه، ادیب و شاعر است. او دوران طلایی علمی اش را در نیشابور گذراند، شافعی مذهب است و متوفای 468 هجری (قرن 5). از میان تالیفات قرآنی ایشان فقط اسباب النزول چاپ شده و بقیه یا خطی است یا از بین رفته است.

  _ معرفی کتاب اسباب النزول واحدی:
  واحدی در این کتاب درباره تمام آیات قرآن شأن نزول نیاورده اما شأن نزول آیاتی که برای آن روایتی نقل شده را آورده است و در مجموع درباره 82 سوره و 883 مورد سبب نزول را ذکر کرده است. وی اکثر روایات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و صحابه و تابعین را در این باره نقل نموده است. واحدی این کتاب را در قرن پنجم که معرکه آرا و مباحث مذهبی و کلامی بود، نگاشته است.

  _ انگیزه مؤلف از تالیف این کتاب:
  واحدی از ابن سیرین نقل می کند که: درباره آیه ای از قرآن از عبید سوال کردم. او گفت: از خدا بترس و گفتار محکم و صحیح بگو. آنان که عالم به شأن نزول قرآن بودند از دنیا رفته اند و امروز هر کسی به دروغ و افترا و از روی نادانی برای هر آیه شان نزولی اختراع می کند، بدون این که بداند لغزش در نقل روایت سرانجامش دوزخ است.
  واحدی می افزاید: امروزه کسی که مایل به علوم قرآنی باشد بر سر راه خود تفسیرهای دروغینی می یابد که با نیروی سرزنش قابل جبران نیست؛ پس بر ماست که شأن نزول آیات را برای مبتدیان علوم قرآنی توضیح دهیم زیرا بایسته ترین چیزی که باید دانست این است که بدون فهمیدن سبب نزول آیات نمی توان در راه تفسیر آن ها گام برداشت.

  _ روش واحدی در اسباب النزول :
  او در ذیل آیات مورد نظر ابتدا روایت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و بعد روایات صحابه و بعد روایات تابعین را می آورد. در بخش قابل توجهی از روایات هم سند را کامل نقل نکرده و فقط به ذکر نام فرد انتهای سند اکتفا نموده است؛ به عنوان مثال می گوید: روی مجاهد عن ابن عباس یا می گوید: قال ابن عباس و حتی گاهی بدون ذکر نام راوی، روایت را نقل می کند و می گوید: و نزلت فی کذا ...
  گاهی نیز می گوید: راوی برای من روایت کرد و شفاهاً اجازه روایت داد و گاهی می گوید: اجازه کتبی داد و گاهی هم از کتابی نقل می کند و در موارد زیادی روایات را با صحیحین و مستدرک حاکم و سیره محمد بن اسحاق تطبیق می دهد.

  دراین کتاب روایات ضعیف السند و با مضامین موهن هم نقل شده است مانند قصه غرانیق، قطع وحی به سبب وجود میته سگ در خانه پیامبر اکرم، قصه سحر شدن پیامبر.
  به طور کلی واحدی هیچ گونه اظهار نظری درباره مضمون یا اسناد روایاتی که نقل می کند نمی نماید.

  واحدی سعی نموده که داستان های تاریخی گذشتگان را به عنوان شان نزول نقل نکند مانند داستان اصحاب کهف، داستان ذوالقرنین، داستان های انبیا، ولی در یک مورد خلاف این رویه اش عمل نموده و آن سوره فیل است که داستان اصحاب فیل را به عنوان شان نزول این سوره ذکر نموده است.

  واحدی با اینکه سنی و شافعی مذهب است اما شأن نزول برخی آیات را همانند شیعه نقل می کند مانند:
  1- آیه 274 بقره.
  2- آیه 61 آل عمران ( آیه مباهله).
  3- آیه 55 مائده (آیه ولایت).
  4- آیه 67 مائده (آیه تبلیغ).
  و...

  کتاب اسباب النزول واحدی توسط آقای کمال بسیونی السید زعلول درسال 1411 ق تحقیق شده و دار الکتب العلمیه بیروت هم آن را چاپ نموده است. نیز جناب محمد جعفر اسلامی و آقای علیرضا ذکاوتی قراگزلو این کتاب را به فارسی ترجمه نموده اند.

  _ آشنایی با کتاب اسباب النزول سید محمد باقر حجتی (معاصر):
  این کتاب در یک جلد و به زبان فارسی است. مؤلف مطالب آن را چندین نوبت در دانشگاه تدریس نموده و بعداً به صورت کتاب چاپ کرده است. انگیزه ایشان از تالیف این کتاب آنچنان که خود می گوید، پاسخ گویی به مشکلات و مسائلی است که درباره اسباب النزول مطرح است و افرادی همچون سیوطی نتوانسته اند به آن مشکلات و مسائل پاسخ دهند.
  این کتاب اسباب نزول آیات قرآن و روایات این باب را به گونه ای که واحدی در اسباب النزولش آورده است، ذکر نمی کند بلکه همان گونه که استاد حجتی در مقدمه کتابشان یاد آور شده اند، موضوعات و بحث هایی که مرتبط با اسباب النزول است را مطرح نموده اند فلذا این کتاب مرجعی برای رجوع به روایات اسباب النزول نمی باشد. این کتاب یک مقدمه و 6 فصل دارد.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۲۱ در ساعت ۰۹:۴۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
  و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستنداطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ۞❀۞❀۞آشنایی با شهید فرانسوی دفاع مقدس۞❀۞❀۞
  توسط seyed yasin در انجمن برگی از دفتر زندگی ( زندگی نامه و خاطرات شهدا)
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۶/۰۴, ۰۷:۵۶
 2. ▐★♥★ ▐داستان هایی از سیرت حضرت امام رضا (ع)▐★♥★ ▐
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۷, ۱۷:۳۸
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۰۲, ۱۱:۲۲
 4. نامه ی زن آمریکایی به زنان ودختران مسلمان
  توسط خادمة المهدی در انجمن حجاب و پوشش اسلامي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۲۸, ۱۴:۴۷

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود