جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دام های شیطان (اول شناخت سپس مبارزه)##

نوشته
    81
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دام های شیطان (اول شناخت سپس مبارزه)##

باسمه تعالی

سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان

طبق آیات شریفه قرآن کریم شیطان دشمن آشکار انسان است (قصص 15) و تبعیت از او موجب می‌شود انسان اهل خسران شود (مجادله 19)

به لحاظ تشریع و احکام تکلیفی ، مسیری که شیطان و تابعانشان طی می کنند درست در مقابل صراط مستقیم الهی است و «من یعش عن ذکر الرحمن نقیض له شیطانا فهو له قرین» کسی که از یاد رحمان خود را به کوری بزند شیطانی برای او مقدر می کنیم تا همواره همراه او باشد.
    شیطان امر به بدی می کند و موجب بغض و کینه بین انسانها می شود (نور 21) و تنها راه نجات از شیطان پناه بردن به خداوند متعال است (اعراف 200)

راه مبارزه با شیطان در شناخت دام هایی است که برای نفس انسان پهن می کند
    . با داشتن لیستی از راههای منحرف کننده او ، حرکت در صراط مستقیم هموارتر خواهد شد.

در این پست و پست هایی آینده و با همت شما دوستان به شناخت این دام ها خواهیم پرداخت.

عبدالله یا عبدالحال
    شیطان هر قشری را با روش و شیوه خاصی فریب می دهد. شیوه ای که بیشتر در جوانان مذهبی به کار گرفته می شود این است که وقتی گفته می شه بریم فلان مراسم دعا یا عزاداری در پاسخ گفته می شه که آن جلسه حال نمی ده. شور درش نیست. یا الان حال عبادت ندارم.
    اول وقت نماز است می خواد نماز بخونه می گه الان خسته ام بگذار وقتی که خستگی ام رفع شد عوضش یک نماز با حال و با شور و گریه می خونم
    سحر شده می خواد پاشه نماز شب بخونه به خودش می گه الان اگه بخونم اشکم جاری نمی شه پس فایده نداره بخونم. نماز هم باید حال بده ... و از این نوع خیالات

اشکالی نداره که انسان بگذاره وقتی خستگی اش رفع شد نماز بخواند یا وقتی شاداب هست دعا بخواند ولی باید در هر حالی توجه داشته باشه که او باید عبد الله (بنده خدا) باشد نه عبد الحال ( نه بنده و مطیع حال). خداوند از انسان بندگی می خواهد نه حال .

داشتن شور و حال در عبادت همیشه دست ما نیست. آن تفضل و لطف الهی است که به برخی از بندگان صالح خودش عطا می کنه.

دوستی می گفت که هر شب مقداری قرآن می خونم. برخی از شب ها وقتی می خوام برم سراغ قرآن و شروع به خواندن کنم خیلی سختم هست و یک فشار عجیبی بر من وارد می شه ، ولی تنها کافی است که سه چهار آیه را شروع کنم چنان شوری پیدا می کنم که دوست ندارم دیگه رها کنم.
    این نتیجه همان عبدالله بودن است. اگر در ابتدای کار انسان بتواند بر آن وسوسه شیطانی غلبه کند حالش به لطف الهی دگرگون می شود. نتیجه عبدالله بودن این می شه که آن لطف و حال و شور هم در انسان ایجاد شود.

ویرایش توسط حاج صالح : ۱۳۸۸/۱۲/۱۵ در ساعت ۰۰:۰۱
    علیک بها صرفا و ان شئت مزجها فعدلک عن ظَلم الحبیب هو الظُلم

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــ
    گر بشکافند سراپای من ــــ جز تو نیابند در اعضای من

2.  

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام
    یه سری هم اگه خواستی اینجا بزن
    برو بچ های ما تو کار شیطان نیستند
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=18256
    این پست را روش بیشتر کار کنیم
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

نوشته
    1,246
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راه گریز از وسوسه های شیطان
    در روایات اسلامی راه های مبارزه با شیطان بیان شده است، از جمله:‌
    1_‌ استغاذه؛ یعنی پناه بردن به خداوند از شر شیطان و گفتن " أعوذ بالله من الشّیطان الرّجیم".
    انسان وقتی خدا را شناخت و دریافت که خدا هم قدرت بی پایان دارد و هم نسبت به انسان از پدر و مادرش مهربان تر است،‌ و با این احساس از شر شیطان به خدا پناه برد،‌ خداوند نجاتش می دهد و دماغ شیطان را به خاک می مالد.
    قرآن می فرماید:‌ " و أما ینزغنّک من الشیطان نزغٌ فاستعذ بالله إنّه سمیع علیم؛ اگر انگیزش و وسوسه ای از شیطان تو را برانگیزد،‌ پس به خدا پناهنده شو که او شنوای دانا است".[1]
    2_ بسم الله گفتن؛ مداومت به گفتن بسم الله در آغاز هر کاری به انسان القا می کند که استعانت فقط به درگاه خدا شایسته است،‌ و در هیچ امری غیر حق دخیل نیست. طبیعی است وقتی چنین عمل کند، دیگر جایی برای وساوس شیطان لعین باقی نمی ماند. رسول خدا(ص) فرمود: "وقتی سفرة غذا را می گسترانند، چهار هزار فرشته دور آن جمع می شوند. اگر بنده " بسم الله الرحمن الرحیم" گفت،‌فرشتگان می گویند: خدا بر شما و غذایتان برکت فرستد و به شیطان خطاب می کنند که بیرون رو، ای فاسق، تو را بر ایشان سلطنتی نیست. و اگر بسم الله نگفت فرشتگان به شیطان می گویند: بیا، ای فاسق و با این ها هم غذا شو".[2]
    3_ نماز، یکی از عوامل دفع و رفع شیطان که در مبارزه با او سلاح تیز و برّانی محسوب می شود نماز است.
    نماز اگر با آداب و شرایط آن اقامه شود، نمازگزار را به عالَم پاکی و قداست بالا برده و غُل و زنجیر دنیا و دام های شیطان را از پای او پاره می کند. قرآن می فرماید: "با نماز و روزه از خدا طلب یاری کنید".[3]
    4_ روزه؛ روزة حقیقی باعث می شود وسوسه و نیرنگ های شیطان از مملکت دل بیرون رود.
    روزی پیامبر(ص) به یاران خود فرمود: آیا شما را به چیزی آگاه نکنم که اگر شما آن را انجام دهید،‌ شیطان از شما دور می گردد، همچون دوری شرق از غرب؟ عرض کردند:‌ بله یارسول الله. حضرت فرمود: روزه. روزه صورت شیطان را سیاه می کند.[4]
    5_ استغفار و توبه: وقتی انسان از کارهای زشت و خلاف خویش توبه کندو از خداوند بخواهد که گناهانش را بیامرزد و تصمیم بگیرد که دیگر گناه نکند،‌ ضربة‌ بزرگی بر شیطان وارد می شود. پیامبر(ص) فرمود: "ولاستغفار یقطع و تینه؛ طلب آمرزش و بخشش از خدا رگ دل شیطان را قطع کرده و بند دلش را پاره می کند".[5]
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    [1]اعراف (7) آیة‌ 200.
    [2]فروع کافی، ج 6، ص 292.
    [3]بقره (2) آیة‌45.
    [4]سفینه البحار، ج 2، ص 64.
    [5]محمد محمدی ری شهری،‌ میزان الحکمه، ج 2، ص 1457، مادة شیطان،‌ شمارة9412.

شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

5. تشکر

نوشته
    81
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه تعالي

با سلام و درود بر همه دوستان

جاهايي هست كه شيطان تورش را در آن جاها پهن مي كند. يكي از اين جاها
    چشم انسان است. امير المؤمنين علي عليه السلام مي فرمايد «العيون مصائد الشيطان» (چشم ها شكارگاه شيطان هستند)

چشم ابزار است براي ديدن . اما آيا ديدن هر چيزي جايز است؟ آيا نگاه كردن به عكس ها و فيلم هاي مستهجن جايز است؟ آيا نگاه به نامحرم از روي شهوت جايز است؟

يقينا اين نگاه ها همه حرام هستند. پيامبر اكرم صلوات الله عليه مي فرمايند «
    النظر سهم من سهام ابليس» نگاه كردن (به نامحرم ) تيري از تيرهاي شيطان است.

اگر كسي به دنبال چشيدن لذت ايمان در قلبش است بايد به اين كلام نوراني نبي مكرم اسلام عمل كند كه فرمودند «
    من تركها خوفا من الله اعطاها ايمانا يجد حلاوته في قلبه» كسي كه نگاه به نامحرم را ترك كند و اين تركش به خاطر ترس از خداوند باشد، خداوند ايماني به او عطا مي كند كه حلاوت و شيريني آن را در قلب خود احساس مي كند.

علیک بها صرفا و ان شئت مزجها فعدلک عن ظَلم الحبیب هو الظُلم

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــ
    گر بشکافند سراپای من ــــ جز تو نیابند در اعضای من

7. تشکر

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

واکنش مناسب: در برابر هر وسوسه‏ای باید واکنش مناسب صورت گیرد.

پیامبر اکرم(ص) می فرماید: "دشمنان تو از جن، ابلیس و سپاهیان او است. پس اگر نزد تو آمد و گفت: فرزندت مُرد، به خود بگو: زندگان برای مردن آفریده شده‏اند.

اگر آمد و گفت: مال تو از دست رفت، بگو: ستایش خدای را که می دهد و می گیرد و زکات را از من برد. اگر آمد و گفت: مردم به تو ستم می کنند، ولی تو ستم نمی کنی بگو: روز قیامت آنان که ستم کردند گرفتارند.

اگر آمد و گفت: چه قدر نیکی می کنی، بگو: گناهان من بیش از نیکیهای من است. اگر آمد و گفت: چه قدر نماز می گزاری بگو: غفلت من از نمازهایم بیشتر است.

اگر آمد و گفت: چه قدر بخشش می کنی، بگو آن قدر که می گیرم، از آن چه می بخشم زیادتر است. اگر گفت: چه قدر به تو ستم می کنند بگو: من بیشتر ستم کرده‏ام. اگر گفت: چه قدر برای خدا کار می کنی، بگو: چه بسیار معصیت‏ها کرده‏ام".(3)

استعاذه: در برابر هجوم وسوسه ‏های شیطان، لازم است به پناهگاهی مطمئن پناه ببرید و آن توجه به خدا و یاد او است.

قرآن مجید می فرماید: "اگر از شیطان وسوسه‏ای به تو رسد، به خدا پناه ببر که او شنوای دانا است".

9. تشکر

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

برخی از امور دیگر نیز در مخالفت با وسوسه‏های شیطان مؤثر است:

1- انجام یک سری مستحبات مثلاً همیشه با وضو بودن و زبان را به ذکر مخصوصاً "لا حول و لا قوة الاّ باللَّه العلی العظیم" عادت دادن.

نیز خواندن قرآن در اوقات مختلف.

2- خود را از بیکاری، تنهایی و عوامل سووسه‏انگیز دور نگه داشتن.

3- ذهن را همواره به امور ارزشمند متوجه ساختن و عادت دادن.

4- مطالعه و تفکردربارة خدا و قیامت.

5- به طور منظم مثلاً هفتگی به زیارت اهل قبور رفتن و نسبت به عاقبت خود و احوال پس از مرگ اندیشیدن.

6- شرکت کردن در مراسم دینی و فعالیت جدی در مسائل فرهنگی اجتماعی و نماز را با توجه و حال و عاشقانه و با حضور قلب خواندن.

منبع : http://www.pasokhgoo.ir/node/2880
    ویرایش توسط زینب_الگوی صبر : ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ در ساعت ۱۴:۳۷ دلیل: اذیت کردن کار درستی نیست

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    52
    آپلود
    0
    گالری
    0

دام های شیطانی عبارت اند از :
    1-زیبا نشان دادن گناه وآراستن آن
    2_غافل کردن انسان از یاد خدا وکارهایی که به یاد خدا می اندازد مانند نماز وروزه و...
    3-سرگرم کردن انسانها به آرزوهای دور ودراز دنیایی
    4-ایجادکینه ودشمنی میان افراد
    با افزایش آگاهی خود و بهره گیری صحیح از آن و توکل به خداوند عز وجل میتوان از دام های شیطان رها یی یافت .

12. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری