صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا شما دین اسلام را دین شادی می بیند؟لطفا همه جواب بدهند

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

آيا شما دین اسلام را دین شادی می بیند؟لطفا همه جواب بدهند

ازهمه دوستان و اساتيد محترم خواهش ميكنم به اين سوالات پاسخ بدهند

آيا شما دین اسلام را دین شادی می بیند؟

به نظر شما آیا اسلام با شادی و نشاط و سرور مخالف است اگه مخالف نیست چرا بعضی ها دین اسلام را دین حزن و اندوه می دونند.

نمی دونم ولی شاید یک علتش این باشه که ما نمی توانیم هر کاری که دلمون بخواهد انجام بدیم. هر جا دلمون می خواد بریم و هر بازی که دلمون می خواد انجام بدیم.

مگه این طور نیست که دنیا برای انسان خلق شده است چرا ما نمی توانیم از تمام لذت های دنیا بهره ببریم و شاد زندگی کنیم ؟ و در عین حال دیندار هم باشیم؟

2.  

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط هديه فاطمي نمایش پست

نمی دونم ولی شاید یک علتش این باشه که ما نمی توانیم هر کاری که دلمون بخواهد انجام بدیم. هر جا دلمون می خواد بریم و هر بازی که دلمون می خواد انجام بدیم.

« قُلْ مَنْ حَرَّمَ زينَةَ اللّهِ الَّتى أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّيِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِىَ لِلَّذينَ آمَنُوا فِى الْحَياةِ الدُّنْيا خالِصَةً يَوْمَ الْقِيامَةِ(1)
    «بگو [در برابر كسانى كه بسيارى از مواهب زندگى را تحريم مى‏كردند] اى پيغمبر چه كسى حرام كرده است زينت و آرايش و زيبايى‏هايى را كه خداوند از درون طبيعت، براى بندگانش بيرون كشيده؛ چه كسى حرام كرده است روزى‏هاى پاك و مواهب پاك را؛ بگو: اين مواهب پاك و اين زيبايى‏ها براى مردم با ايمان در همين زندگى دنيا و در زندگانى جاويد آخرت قرار داده شده است». با اين تفاوت كه در اين دنيا، زيبايى‏ها به زشتى‏ها و شادى‏ها به رنج‏ها آميخته است؛ ولى در دنياى ديگر و در روز رستاخيز، اين زيبايى‏ها و اين مواهب پاك، براى مردم با ايمان به صورت خالص وجود دارد.(2)
    اين آيه به خوبى بيان‏گر اين حقيقت است كه اسلام به بهره‏مند شدن از زيبايى‏ها و موهبت‏هاى زندگى اهميت مى‏دهد و آن را زيبنده دين‏داران و مؤمنان مى‏داند.

(10) اعراف (7)، آيه 32
    (11) گفتارها، ج 2، ص 227 و 228

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    121
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

خانم هدیه !

درست است که اسلام بابهره مندی از مواهب و نعمت های الهی مخالف نیست و آنها را حلال شمرده و حتی دعوت به استفاده از آن کرده .

ولی این رابدانید که اولا مابرای بازی خلق نشدیم .
    و در ثانی ، اگر کسی از تمام حلال ها بهره مند شود وبهخاطر خدا از بعضی از آن چشم پوشی نکند ( و بگوید که حلال است ومن می خواهم استفاده کنم ، چون حق من است ) از آن طرف هم ازبسیاری از مواهب معنوی و الهی محروم می ماند و خدا می گوید ، توکه از من طلبی نداری . و کاری هم که برای من نکردی ، پس من هم به تو توجه نمی کنم .
    ویرایش توسط ehteda : ۱۳۸۸/۱۲/۱۶ در ساعت ۱۲:۲۴

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط ehteda نمایش پست
    سلام

خانم هدیه !

درست است که اسلام بابهره مندی از مواهب و نعمت های الهی مخالف نیست و آنها را حلال شمرده و حتی دعوت به استفاده از آن کرده .

و در ثانی ، اگر کسی از تمام حلال ها بهره مند شود وبهخاطر خدا از بعضی از آن چشم پوشی نکند ( و بگوید که حلال است ومن می خواهم استفاده کنم ، چون حق من است ) از آن طرف هم ازبسیاری از مواهب معنوی و الهی محروم می ماند و خدا می گوید ، توکه از من طلبی نداری . و کاری هم که برای من نکردی ، پس من هم به تو توجه نمی کنم .

براساس هدف و فرجام زندگى، شادى و نشاط از ديدگاه اسلام داراى حد و مرز است. محتوا و قالب شادى و نشاط، نبايد با روح توحيدى و انسانى اسلام در تضاد و باشد؛ زيرا هر پديده‏اى كه انسان را از آرمان و غايت اصلى خويش دور سازد، به هيچ وجه مقبول اسلام نخواهد بود. بنابراين پديده شادى و عوامل آن، به عنوان يك نياز اساسى و ضرورى تا حدى روا و مجاز است كه مانع نيل انسان به هدف اصلى‏اش نگردد، از اين رو بسيارى از انديشمندان مسلمان معتقدند: از آنجا كه انسان در انجام دادن هر رفتار ارادى، انگيزه و هدفى را پى‏مى‏گيرد،(1) سرور و نشاط به عنوان يك رفتار، از اين قاعده مستثنا نيست و هدف و انگيزه‏اى در آن دنبال مى‏شود. در اين پديده، اگر انگيزه و هدف، حق و در راستاى هدف اصلى زندگى آدمى باشد، اين پديده مفيد و سودمند خواهد بود و اگر انگيزه و هدف باطل، در آن نهفته و در برابر هدف اساسى زندگى انسان باشد، اين پديده، باطل و مضر خواهد بود. بنابراين مى‏توان مرز شادى و نشاط را انگيزه و هدف آن دانست.

(1) اخلاق اسلامى، ص 98 و 99؛ اخلاق الهى، ج 5، ص 832

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

نوشته
    540
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا.

به نظر من که دین شادی و خوشحالیه. از وقتی تصمیم گرفتم یکی یکی محرمات رو ترک کنم بیشتر از همیشه احساس شادی و خوشحالی میکنم.

و به نظر من : شادی # ولنگاری و بی قیدی (# به معنای "مخالف است با" میباشد.)
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

نوشته
    146
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اینجا برای من یک سوالی پیش اومده
    آیا دین اسلام واقعی رو تا به حال اصلا دیدید؟
    که حالا بخوایم در موردش صحبت کنیم؟

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام وعرض ادب خدمت دوستان گرامی

انسان از زمانی که از بهشت رانده شد ودر حصار محدودیتهای وپژه قرار گرفت واززمانی که در یکی از مهلک ترین این محدودیتها یعنی نسبیت به دام افتادتشخیص بسیاری از منفعتها برایش به کابوس تبدیل شده.
    از طرفی همرمان انسان به تغییر هم مبتلا شد شد .اما معمولا" کنترل این تغییرات را بلد نیست .ونمیتواند بر این عارضه مدیریت مثبت داشته باشد.

انسان در زندگی دنیایی خود مرتبا" تحت تاثیر عوامل مختلف دچار تغییرات نظری و احساسی و دیدگاهی و روحیه ای میشود.
    وانچه را سال قبل خوشایند میدانسته اکنون برایش بی معنی و گاهی ازار دهنده میشود .
    امروز هوس یک چیز را دارد وفردا از دیدن ان روی بر میگرداند . انسان موجودی است که در احساسات وعواطف وعقاید به شدت در معرض تزلزل وبی ثباتی است.

مقصودم از این مقدمات رسیدن به این مطلب بود که شاد بودن یکی از احساسات زود گذر وتحول پذیر و تحت تاثیر انواع عوامل و همچنین حالات روحی فرد است .
    تفسیر شادی برای افراد بسیار متنوع میباشد . اما اگر از دیدگاه علم بلاغت واصول به این کلمه بها دهبم به این معنا میرسیم که هر چیزی باعث انبساط خاطر و نشاط ذاتی و فرح روحی انسان شود به شاذی تعبیر میشود .با این حساب ایا کسی که از شنیدن یک تلاوت زیبای قران به انبساط خاطر میرسد شاد نیست؟

..................................... حق یارتان .............................................
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۸/۱۲/۱۶ در ساعت ۲۳:۳۳

9. تشکرها 2

نوشته
    364
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ehteda نمایش پست
    سلام

خانم هدیه !

این آیه قرآن که جناب مجیب نوشتند دقیقا جواب به شماست.
    خداوند دوست نداره مردم نعمت های حلالی که خدا به اونها بخشیده رو بر خودشون حرام کنند بلکه برعکس، خداوند دوست داره بنده اش رو در حالی ببینه که خودش رو به نعمتهای حلالی که خدا به او عطا کرده، مزین نموده.
    ما در روایات معتبر داریم که زمانی که از خونه بیرون میاید، لباس های خوبتون رو تنتون کنید، آراسته و پیراسته باشید و ....

جدای از تفکرات اسلامی هم، کسی نمی تونه مردم رو وادار کنه از حاصل دسترنجشون و نعمت های حلالی که خداوند به اونها بخشیده، چشمپوشی کنند. این ادبیات به ضرر روحیه عمومی جامعه است و تنها باعث میشه دیدگاه مردم نسبت به دین برگرده.

11. تشکرها 2

نوشته
    4,402
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 15 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    90

بله می بینم
    خدایا شرمسارم زین همه بدعهدی و بدزندگانی
    ولی دارم امید بخششت چون مهربانی

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

هدف دین اسلام رشد و پرورش روح انسان هست ... دلیل اینکه خیلی ها فکر میکنن دین اسلام دین اندوه و غمه اینه که زندگی شون رو فقط از بعد مادی و جسمی نگاه میکنن و فراموش کردن خدا یک دوست خوب به نام روح به اونا داده !
    خیلی از چیزهایی که میتونه واسه ما (به ظاهر) شادی آور باشه برای روح ما مضره و به خاطر همین اسلام منع کرده.
    مثلا غیبت کردن به ظاهر کار خیلی لذت بخشیه و کلی آدم کیف میکنه !! ولی ضررهای خیلی زیادی برای روح و قلب انسان داره که خودتون بهتر از من میدونید، بنابراین اسلام این کار رو منع کرده.

اگه ما به دستورات اسلام عمل کنیم به شادی روحی دست پیدا میکنیم و در نتیجه به آرامش و شادی جسمی هم میرسیم. امیدوارم روزی بیاد که همه قدر این دین ارزشمند رو بدونن و به دستوراتش عمل کنن تا روی زمین واسه خودمون بهشتی بسازیم (البته من فکر نکنم اینجوری بشه مگر تا زمان امام زمان (عج) ) !!
    اي منتظران گنج نهان مي آيد

آرامش جان عاشقان مي آيد

بر بام سحر طلايه داران ظهور

گفتند که صاحب الزمان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری