جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آزادی فکر و بیان در نگاه شهید مطهری

نوشته
    409
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آزادی فکر و بیان در نگاه شهید مطهری

در وصف استاد مطهری:
    " آثار قلم و زبان او بی استثناء آموزنده و روانبخش است....آثاری که از او هست، بی استثناء خوب است و من کس دیگری را سراغ ندارم که بتوانم بگویم بی استثناء آثارش خوب است. ایشان بی استثناء آثارش خوب است، انسانساز است." (امام خمینی/ به نقل از کتاب سیمای استاد در آینه نگاه یاران/ صفحه 22 / انتشارات صدرا/ چاپ 1371 )

" آثار استاد شهید مطهری مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ایران است. " ( آیت الله خامنه ای /به نقل از کتاب جلوه های معلمی استاد مطهری/ صفحه 15 /انتشارات مدرسه / چاپ 1372 )

شهید مطهری و آزادی فکر و بیان:

1- من اعلام می کنم که در رژیم جمهوری اسلامی هیچ محدودیتی برای افکار وجود ندارد و از به اصطلاح کانالیزه کردن اندیشه ها، خبر و اثر نخواهد بود. همه باید آزاد باشند که حاصل اندیشه ها و تفکرات اصیلشان را عرضه کنند. ( استاد شهید مرتضی مطهری/ پیرامون انقلاب اسلامی/ صفحه 11 / چاپ 1373/انتشارات صدرا)

2- من به همه دوستان غیر مسلمان اعلام می کنم، از نظر اسلام تفکر آزاد است، شما هر جور که می خواهید بیندیشید، بیندیشید، هر جور که می خواهید عقیده خودتان را ابراز کنید _ به شرطی که فکر واقعی خودتان باشد _ ابراز کنید، هر طور که می خواهید بنویسید، بنویسید، هیچ کس ممانعتی نخواهد کرد.( همان/ صفحه 13 )

3- در حکومت اسلامی احزاب آزادند، هر حزبی اگر عقیده غیر اسلامی هم دارد، آزاد است.( همان/ صفحه 17 )

4- اگر در صدر اسلام در جواب کسی که می آمد و می گفت من خدا را قبول ندارم، می گفتند بزنید و بکشید، امروز دیگر اسلامی وجود نداشت. اسلام به این دلیل باقیمانده که با شجاعت و با صراحت با افکار مختلف مواجه شده است.( همان / صفحه 18 )

5- در آینده، اسلام فقط و فقط با مواجهه صریح و شجاعانه با عقاید و افکار مختلف است که می تواند به حیات خود ادامه دهد. من به جوانان و طرفداران اسلام هشدار می دهم که خیال نکنند راه حفظ معتقدات اسلامی، جلوگیری از ابراز عقیده ی دیگران است. از اسلام فقط با یک نیرو می شود پاسداری کرد و آن علم است و آزادی دادن به افکار مخالف و مواجهه صریح و روشن با آنها. ( همان / صفحه 19 )

6- اگر بنا شود حکومت جمهوری اسلامی، زمینه اختناق را بوجود بیاورد قطعاً شکست خواهد خورد. اسلام دین آزادی است، دینی که مروج آزادی برای همه افراد جامعه است. اسلام می گوید دینداری اگر از روی اجبار باشد دیگر دینداری نیست. می توان مردم را مجبور کرد که چیزی نگویند و کاری نکنند، اما نمی توان مردم را مجبور کرد که این گونه یا آنگونه فکر کنند.( همان/ صفحه 62 )

7- هرکس می باید فکر و بیان و قلمش آزاد باشد و تنها در چنین صورتی است که انقلاب اسلامی ما، راه صحیح پیروزی را ادامه خواهد داد. ( همان/ صفحه 63 )

8- اگر بخواهیم جلوی فکر را بگیریم، اسلام و جمهوری اسلامی را شکست داده ایم.( همان/ صفحه 64 )

( قضاوت به عهده ی خوانندگان فهیم)

" ما اینجاییم چون: از سر اتفاقی نادر گروهی از ماهی هایی که باله های عجیب داشتند توانستند باله های خود را به پا تبدیل کنند و ساکن خشکی شوند. چون همه جای زمین در عصر یخبندان یخ نبست. چون دویست و پنجاه هزار سال قبل گونه ای کوچک و ضعیف در آفریقا پدید آمد که تاکنون به هر زحمت و جان کندنی بوده است توانسته است زنده بماند و منقرض نشود. ممکن است ما با شور و اشتیاق تمام بدنبال پاسخ " متعالی تری" باشیم، ولی چنین پاسخی واقعاً وجود ندارد."
    استفن جی گولد

2. تشکر

3.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام خدمت همه دوستان و جناب آزاده

با چند سؤال مطالبي را عرض کنم:

اينکه امام خميني رحمة الله علیه بي استثناء مطالب شهيد مطهري را آموزنده، روانبخش و خوب معرفي کنند، شامل تمام مباحث ريز و درشت و تمام اظهار نظرهاي ايشان درتمام علوم انساني ميشود؟

به نظر شما امام خميني با تمام نظريات کلی و جزئی مرحوم مطهري (در همه علوم حوزوي) موافق بود؟

يعني امکان دارد دو دانشمند (در هر علمي) 100% موافق همديگر باشند؟

از طرفی دیگر
    آیا شهيد مطهري آزادي بيان را در همه لايه هاي اجتماعي مي پسنديد؟

يعني ايشان موافق بود براي يک مارکسیست در صحن مسجد جامع گوهرشاد منبر بگذارند او بالاي منبر رود و براي مردم عادي عليه خدا و قرآن و نبوت و امام رضا سخنراني کند؟

يک برنامه تلويزيوني براي علماء وهابي دائر کنند و آنها دائما شيعيان را مشرک و کافر بخوانند؟

آيا ايشان موافق چنين کارهائي بود؟

چرا جواب سؤالات فوق منفي است؟

به نظر مي رسد شما از سه مسأله غفلت کرده ايد:

اول:

اسلامي معرفي کردن، و موافق آثار بودن به معناي تأييد روش و محتوای کلی است نه تأييد تمام نظرات، اختلاف نظر دو عالم و مجتهد بسیار طبیعی است، و الا اختلاف فتاواي چيز بسيار بدي بايد باشد، در حالي که چنين نيست، دو مجتهدي که اختلاف فتوا (حتي شديد) داشته باشند در نماز، اقتداء به هميدگر نيز ميکنند.

روش شهيد مطهري مبتني بر کتاب و سنت بود، کاري به برداشت غربيها و تطابق احکام اسلامي با کنوانسيونهاي ساختگي آنها نداشت، نظر اسلام را در مورد زن و مرد تحلیل میکرد و کاری به خوشایند زنان نداشت، در حالي که بعضيها (دیروز و امروز ندارد) به اسم دين، بي ديني ترويج ميکنند، اين تأييد حضرت امام در اين عصر و زمانه بسيار مغتنم است.

دوم:

شهيد مطهري، ضرورت پاسخگو بودن دين اسلام را بيان نمودند، طبيعي است که آزادي بيان در خلال مباحث و آزادي قلم و رد و بدل کردن نوشته ها لازمه بحث علمي است، اما اين چه ربطي به تبيلغ سائر مکاتب و استفاده از همه ابزارهاي تبليغي در ميان توده هاي مردم دارد؟

سه:

توجه ویژه شهید مطهری به قانون
    خوب بود سخنان ايشان درباره قانون، و احترام به آن را نيز مي نوشتيد، ايشان مي گويد:

قانون اساسى تصريح مى‏كند هر قانونى كه مخالف قوانين اسلامى باشد «قانونيت» ندارد... آيا خود مغرب زمينى‏ها كه غربزدگان ما اينچنين كوركورانه از آنها پيروى مى‏كنند قانون اساسى كشورشان را اين‏طور بازيچه قرار مى‏دهند؟ صرف نظر از مذهب، خود قانون اساسى هر كشورى براى افراد آن كشور مقدس است. قانون اساسى ايران نيز مورد احترام قاطبه ملت ايران است... مجموعه ‏آثار استاد شهيد مطهرى، ج‏19، ص: 46

جناب آزاده کجاي اسلام و قانون اساسي ما اجازه نشر افکاري مخالف مذهب رسمي (تشيع) به صورت يک طرفه (خارج از شکل مناظره) يا مخالف امنيت و عفت و ...، ميدهد؟

موفق باشيد
    ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۸/۱۲/۱۸ در ساعت ۲۳:۵۰

نوشته
    409
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    جناب پاسخگوي اعتقادي
    متاسفانه اصلا توجهي به آنچه مرحوم مطهري گفته است نکرده ايد. کشاندن بحث به حاشيه هاي اخلاقي و توسل جستن به مغالطه پهلوان پنبه در شان يک پاسخگو نيست.
    مسلم است که تاکيد عجيب آيت الله خميني بر صحت آثار مطهري از اين جهت بوده است که ايشان مطمئن بوده اند مطهري هرگز سخني و کلامي خلاف مسير اسلام واقعي نگفته است و نخواهد گفت. اين کجا و تفاوات فتاواي فقهي کجا؟!!
    از اين گذشته شما ظاهرا از کلام آقاي خامنه اي هم تغافل ورزيده ايد که آثار آن مرحوم را مبناي فکري نظام جمهوري اسلامي خوانده است. ظاهرا براي اين يکي هر چه گشته ايد نتوانسته ايد توجيهي بيابيد و بهتر ديده ايد اصلا متعرض آن نشويد.
    اما شايد تنها نکته اي که به نحوي مرتبط با مطلب بود اين بود:

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی نمایش پست

شهيد مطهري، ضرورت پاسخگو بودن دين اسلام را بيان نمودند، طبيعي است که آزادي بيان در خلال مباحث و آزادي قلم و رد و بدل کردن نوشته ها لازمه بحث علمي است، اما اين چه ربطي به تبيلغ سائر مکاتب و استفاده از همه ابزارهاي تبليغي در ميان توده هاي مردم دارد؟
    فکر مخالف کجا بايد عرضه شود تا اين اسلام عزيز به پاسخگويي بپردازد؟؟
    نشريات تعطيل شده اند.
    کتاب ها انگ ممنوعه خورده اند و به هيچ وجه چاپ نمي شوند.
    وبسايت ها فيلتر شده اند.
    جلساتي که به اين مباحث مي پردازند با همکاري اطلاعات عزيز شناسايي شده و کن فيکون مي شوند.
    کجا بايد اين شبهات(!!!!!) مطرح شوند تا به پاسخگويي به آنها پرداخته شود.
    اصلا از کجا قرائت رسمي و رايج که در بوق و کرنا تبليغ مي شود و از اوان کودکي در مغز فرزندان اين ملت تزريق مي شود و تمامي رسانه ها را در خدمت دارد قرائت صحيح و درست از اسلام باشد و تمامي زواياي آن بدون خدشه است؟
    چرا فکر مي کنيد طرز تفکر جاري و حاکم از اسلام صحت مطلق دارد و ديگر قرائت ها بايد تحت تدابيير شديد امنيتي و در پستوي خانه ها ابراز شود که باد صبا را خبر نشود نام شبهه (!!!!) بر آنها گذارده شود؟؟
    اين کجا و جملات مرحوم مطهري کجا که مي گفت احزاب اگر عقيده غير اسلامي هم داشته باشند آزادند؟؟
    من کي گفته ام در صحن مسجد گوهر شاد درس کمو نيسم داده شود؟ چرا به مغالطه پهلوان پنبه متشبث مي شويد. من مي گويم نشرياتي و کتابهايي در اختيار فکر مخالف گذاشته شود تا آنها هم سخن خود را بگويند. آن هم بدون بي احترامي و هتک حرمت.
    شما گمان مي کنيد اين کار ممکن است باعث انحراف(!!!) افکار عامه شود؟ من درست عکس شما فکر مي کنم. اين قرائت شما از دين باعث انحراف افکار عامه مي شود. شما چگونه به صحت افکار خود اعتقاد تام و تمام داريد؟؟
    اتفاقا من هم به درستي افکار خود اعتقاد دارم. صحنه ي رويارويي اين دو فکر يا افکار مختلف بايد کجا باشد؟ چگونه و کجا بايد معلوم شود شما درست مي گوييد و من اشتباه و يا برعکس؟؟ چرا شما تبليغ علني داريد و ديگران در کنج خانه ها و با ترس و لرز بايد به تشريح عقيده خود بپردازند؟ چرا گمان مي کنيد فقط شما هستيد که اسلام ناب!! را درک کرده ايد و هر کس جز شما باشد بر خطاست؟؟ فکر شما چه برتري دارد که بايد شاهد بازاري باشد و فکر من چه عيبي که بايد پرده نشين باشد؟
    دوست من بجاي اين همه تعصب و نديدن حقيقت و درست نخواندن سخن مقابل اندکي آرامش به خرج دهيد و به عمق کلام مطهري توجه کنيد. به جاي اين همه دست و پا زدن براي توجيه اختناق موجود اندکي انصاف به خرج دهيد و لحظه اي تصور کنيد اگر فکرتان تا حدي مخالف جريان حاکم بر کشور بود کجا مي توانستيد بدون ترس و واهمه و آزادانه آن را ابراز کنيد؟
    ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۹/۰۱/۱۰ در ساعت ۰۰:۱۹
    " ما اینجاییم چون: از سر اتفاقی نادر گروهی از ماهی هایی که باله های عجیب داشتند توانستند باله های خود را به پا تبدیل کنند و ساکن خشکی شوند. چون همه جای زمین در عصر یخبندان یخ نبست. چون دویست و پنجاه هزار سال قبل گونه ای کوچک و ضعیف در آفریقا پدید آمد که تاکنون به هر زحمت و جان کندنی بوده است توانسته است زنده بماند و منقرض نشود. ممکن است ما با شور و اشتیاق تمام بدنبال پاسخ " متعالی تری" باشیم، ولی چنین پاسخی واقعاً وجود ندارد."
    استفن جی گولد

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

دوستان سلام

ادامه این مبحث را در این تاپیک پیگیری کنید:

آزادی از منظر قانون حاکم

موفق باشید.
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری