جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑
  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑


  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑
  قطع نظر از اجر و پاداشی كه برای دعا هست و قطع نظر از اثر استجابتیكه بر دعا مترتب است، دعا اگر از حد لقلقه زبان بگذرد و دل با زبانهماهنگی كند و روح انسان به اهتزاز آید، یك روحانیت بسیار عالی دارد. مثل این است كه انسان خود را غرق در نور می بیند. شرافت گوهر انسانیت را در آن وقت احساس می كند. آن وقت خوب درك می كند كه در سایر اوقات كه چیزهای كوچك او را به خود مشغول داشته بود و او را آزار می داد چقدر پست و ساقط و سافل بوده.

  انسان وقتی كه از غیر خدا چیزی می خواهد احساس مذلت می كند و وقتی كه از خدا می خواهد احساس عزت. به این ترتیب دعا، هم طلب است و هم مطلوب، هم وسیله است و هم غایت، هم مقدمه است و هم نتیجه.

  اولیای خدا هیچ چیزی را بهاندازه دعا خوش نداشتند، همه خواهشها و آرزوهای دل خود را با محبوب واقعی در میان می گذاشتند و بیش از آن اندازه كه به مطلوبهای خود اهمیتمی دادند به خود طلب و راز و نیاز اهمیت می دادند، هیچ گونه احساس خستگی و ملالت نمی كردند، به تعبیر امیرالمؤمنین خطاب به كمیل نخعی

  «هجم بهم العلم علی حقیقة البصیره ، و باشروا روح الیقین ، و استلانوا ما استوعره المترفون و أنسوا بما استوحش منه الجاهلون ، و صحبوا الدنیا بأبدان أرواحها معلقة بالمحل اععلی

  علم همراه با بینش حقیقی به آنان هجوم آورده و آنان با روح (یا با نسیم لذت) یقین هم آغوش گشته اند و آنچه را نازپروردگان رفاه طلب دشوار پندارند بر خود نرم و هموار شمارند، و به آنچه نادانان از آن گریزانند انس گرفته اند، و به بدن هایی با دنیا همدم گشته اند که جانشان به جهان برین وابسته است». ( نهج البلاغه ، حكمت 147).

  برعكس دلهای زنگ گرفته سیاه و قفل شده كه از درگاه خدا رانده شده اند.
  آنها كه لذت دعا و انقطاع از خلق به خالق را چشیده اند هیچ لذتی را بر این لذت مقدم نمی دارند. دعا آن وقت به اوج عزت و عظمت و لذت می رسد و صاحب خود را غرق در سعادت می كند كه دعا كننده لطف خاص الهی را با خود ببیند و آثار استجابت دعای خود را مشاهده كند.

  «و أنلنی حسن النظر فی ما شكوت ، و أذقنی حلاوه الصنع فی ما سألت؛

  خدایا! حسن نظر خود را در آنچه به تو شكایت كردم به من ابلاغ كن و حلاوت استجابت آنچه را از تو خواسته ام به من بچشان» (از فقرات دعای هفتم صحیفه سجادیه).  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑

  دانشمندان می گویند فرق است بین علم الیقین و عین الیقین و حق الیقین. این طور مثال می آورند، می گویند فرض كنید آتشی در نقطه ای افروخته شده است. یك وقت شما اثر آتش را مثلا دودی كه بلند است می بینید و همین مقدار می دانید كه در آنجا آتشی هست كه این دود از آنجا بلند است، این علم الیقین است، و یك وقت خود آتش را از نزدیك می بینید، این عین الیقین است و بالاتر از دانستن است، مشهود است، و یك وقت بقدری نزدیك می شوید كه حرارت آتش به بدن شما می رسد و شما را گرم می كند، داخل آتش می شوید، این حق الیقین است. انسان ممكن است خدا را كاملا بشناسد و به وجود مقدسش ایمان و اذعان داشته باشد ولی در زندگی خصوصی خود اثر لطف خاص خدا و عنایتهای مخصوصه ای كه گاهی به بندگانش عنایت می فرماید نبیند، این مرتبه علم الیقین است.

  ولی گاهی هست كه عملا اثر توحید را مشاهده می كند، دعا می كند و از غیر خدا اعتمادش را قطع می كند و اثر این توكل و اعتماد را در زندگی خودش می بیند، اثر توحید را شهود می كند، این مرتبه عین الیقین است.

  آن دسته از بندگان حق لذت می برند كه اهل دل و اهل توكل و اعتماد به خدا هستند و آثار دعاهای خود و توكلها و اعتمادهای خود را مشاهده می كنند، از بهجتها بهره مند می شوند كه برای ما كمتر قابل تصور است.


  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑ 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑

  البته مرتبه بالاتر آن است كه دعا كننده مستقیما خود را با ذات حق در تماس می بیند، بلكه خودی نمی بیند و خودی مشاهده نمی كند، فعل را فعل او، صفت را صفت او، و در همه چیز او را می بیند. انسان وقتی كه یك هنر كوچكی را می آموزد، علمی و فنی را یاد می گیرد، درس می خواند، طبیب یا مهندس می شود، بعد از سالها زحمت و رنج همینكه اولین بار اثر هنر خودش را می بیند، مثلا مریضی را معالجه می كند و او بهبودی می یابد، طرح ساختمانی را می ریزد و ساخته می شود و خوب و ظریف و عالی از كار در می آید، غرق سرور و بهجت می گردد و عزتی در خود احساس می كند. از بالاترین لذتها این است كه انسان اثر هنر خود را ببیند. چه حالی به انسان دست می دهد اگر اثر هنر ایمان خود را، یعنی لطف خاص خدا را نسبت به خود ببیند. عزتی كه از راه موفقیت در توحید برای انسان دست می دهد و سرور و بهجتی كه در آن حال دست می دهد هزارها درجه بالاتر است، هزارها درجه لذیذتر و شیرین تر است.

  نیایش در همین حال كه آرامش را پدید آورده است، در فعالیتهاى مغزى انسان یكنوع شكفتگى و انبساط باطنى و گاهى روح قهرمانى و دلاورى را تحریك مى كند، نیایش خصائل خویش را با علامات بسیار مشخص و منحصر به فرد نشان مى دهد، صفاى نگاه، متانت رفتار، انبساط و شادى درونى، چهره پر از یقین، استعداد هدایت و نیز استقبال از حوادث، اینها است كه از وجود یك گنجینه پنهان در عمق روح ما حكایت مى كند،
  و تحت این قدرت حتى مردم عقب مانده و كم استعداد نیز مى توانند نیروى عقلى و اخلاقى خویش را بهتر به كار بندند، و از آن بیشتر بهره گیرند، اما متاسفانه در دنیاى ما كسانى كه نیایش را در چهره حقیقتش بشناسند بسیار كمند.

  دعا یكنوع كسب قابلیت براى تحصیل سهم زیادتر از فیض بى پایان پروردگار است. به عبارت دیگر انسان به وسیله دعا توجه و شایستگى بیشترى براى درك فیض خداوند پیدا مى كند، بدیهى است كوشش براى تكامل و كسب شایستگى بیشتر عین تسلیم در برابر قوانین آفرینش است، نه چیزى بر خلاف آن. از همه گذشته دعا یكنوع عبادت و خضوع و بندگى است و انسان به وسیله دعا توجه تازه اى به ذات خداوند پیدا مى كند، و همان طور كه همه عبادات اثر تربیتى دارد دعا هم داراى چنین اثرى خواهد بود.

  منابع :
  بیست گفتار، ص 236-234 و ص 247-245،
  تفسير نمونه ج 1 ص 641-638

  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑ 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,126 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278  هو الذی انزل السکینة فی قلوب المؤمنین لیزدادوا ایمانا مع‏ایمانهم و لله جنود السموات و الارض و کان الله علیما حکیما
  (سوره فتح، آیه 4)


  اوست‏خدایی که آرامش را در دل‏های مؤمنان فرو فرستاد تا ایمانی‏را بر ایمانشان بیافزاید و تمام سپاهیان آسمان‏ها و زمین از آن‏خداست و همانا خداوند دانا و فرزانه است.


  حلاوت یقین و روح آرامش تنها در قلب مؤمنان پدید می‏آید و این‏یکی از بزرگ‏ترین نعمت‏های الهی است که هر چند مؤمنان سختی ورنج‏ببینند و تلخی حوادث و رویدادهای نابهنگام را تحمل کنند،چون امیدشان به خدا و توکلشان پیوسته بر اوست، لذا تمام‏سختی‏ها و ناگواری‏ها در ذائقه‏شان شیرین می‏شود و نه تنها اضطراب‏و سراسیمگی وجودشان را فرا نمی‏گیرد، بلکه آرامش خاطر به آن‏هادست داده و هرگز از آینده نگران نیستند


  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑


  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافمان


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,126 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑

  علی علیه السلام می فرماید:

  ''خداوند ذکر خودش و یاد خودش را مایه جلا و روشنی

  دلها قرار داده، به این وسیله

  گوش، باز و چشم، بینا و دل،

  مطیع و آرام می گردد.''  ๑۩ ๑ اثر روحاني دعا بر آرامش دل و جان ๑۩ ๑
  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافمان


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  237
  مورد تشکر
  813 پست
  حضور
  1 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  دعا سلامتی می آورد
  همه ما در گیرو دار مشکلات و روزمرگی های زندگی مان گهگاه به ندایی درونی وبر خاسته از فطرت مان پناه می بریم. گرایشی که همهیشه هم از سر ناتوانی وحاجت خواهی نیست.
  بلکه گاه زاییده عشق آدمی به محبوب ازلی و معشوق حقیقی اوست. شاید این پناه بردن را بتوان دعا نامید. دعا نقش اساسی در بهداشت و سلامت فرد و جامعه ایفا میکند. با دعا انرژی ونیروی عظیم به دست می آوریم. اتصال به قدرت خداوندی که منشاء و اصل وجود است والاترین شکل انرژی را در ما آزاد می کند. مطالعات نشان می دهد که هنگام دعا فشار خون تعدیل می شود و سوخت وساز بدن نیز متعادل می شود. احساس خود ارزشی و اعتماد به نفس اوج می گیرد و هیجانات منفی و فشارهای روانی رو به کاهش می گذارند.
  التماس دعا


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود