صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم استفاده از نرم افزارهای تحریم شده

نوشته
    13
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    3
    گالری
    0

سلام.
    این مسیله کپی رایت منو هم گیچ کرده.
    مکارم شیرازی میگویند:
    (چاپ و تکثیر انواع کتاب و نرم افزار بدون اجازه صاحبان حق حرام است و خرید و فروش کتاب و نرم افزار تکثیر شده بدون پرداخت حق مولف و تولید کننده نرم افزار جایز نیست مگر در صورتی که از کفار حربی باشند و یا طبق قوانین آنها کشورهایی که قانون کپی رایت را امضا نکرده اند قابل پیگرد نباشد)

من در مورد این (پیگرد) از یک مشاور حقوقی پرسیدم که آیا آنها میتوانند پیگیری یا شکایت کنند پاسخ دادند (قابلیت طرح شکایت دارد).
    یعنی آنها میتوانند شکایت کنند اما در ایران ضمانت اجرایی ندارد و فرد را جریمه نمیکنند.
    در این صورت میتوان نرم افزار یا سایر پدیده های دارای حق کپی رایت کشورهای خارج را کرک و استفاده کرد؟
    اگر سازنده آن از استفاده من اطلاع نداشته باشد در این صورت میتوانم استفاده کنم؟

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    569
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    20 روز 23 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ..عرفان.. نمایش پست
    سلام.
    این مسیله کپی رایت منو هم گیچ کرده.
    مکارم شیرازی میگویند:
    (چاپ و تکثیر انواع کتاب و نرم افزار بدون اجازه صاحبان حق حرام است و خرید و فروش کتاب و نرم افزار تکثیر شده بدون پرداخت حق مولف و تولید کننده نرم افزار جایز نیست مگر در صورتی که از کفار حربی باشند و یا طبق قوانین آنها کشورهایی که قانون کپی رایت را امضا نکرده اند قابل پیگرد نباشد)
    من در مورد این (پیگرد) از یک مشاور حقوقی پرسیدم که آیا آنها میتوانند پیگیری یا شکایت کنند پاسخ دادند (قابلیت طرح شکایت دارد).
    یعنی آنها میتوانند شکایت کنند اما در ایران ضمانت اجرایی ندارد و فرد را جریمه نمیکنند.
    در این صورت میتوان نرم افزار یا سایر پدیده های دارای حق کپی رایت کشورهای خارج را کرک و استفاده کرد؟
    اگر سازنده آن از استفاده من اطلاع نداشته باشد در این صورت میتوانم استفاده کنم
    با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ مستند لازم است آدرسی (سایت یا مکتوب) که مطالب حضرت آیت الله مکارم شیرازی را نقل کردید بیان کنید تا بررسی موضوع با دقت بیشتری نیز انجام گیرد.

در پناه حضرت حق باشید

نوشته
    13
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    3
    گالری
    0

سلام
    برخی سایت های خارجی ایران را تحریم کرده اند تا نتوانیم نرم افزارشان را دانلود کنیم خود نرم افزار هم رایگان است اما افرادی اومدن همین نرم افزار و چندین نرم افزار رایگان دیگه رو جمع آوری کردند و در یک پکیج ارایه کرده اند که ایران را نیز تحریم نکرده اند
    به عنوان مثال گرافیک NVIDIA رو وقتی میخوای از سایتش آپدیت کنی نمیاد چون تحریمه اما همین آپدیت تو پکیج Driver Paek موجود است و خود ویندوز هم ممکنه اونو بشناسه و نصب کنه.
    در اینصورت چه حکمی دارد تقریبا همه کامپیوتر ها اینطوری هستند کسی از کارشناسان انجمن که با رایانه خودشون پاسخ میدن میدانند آیا؟!
    خیلی از دفتر مکارم به صورت مکتوب سوال کردم تا آنجایی که پاسخ دادند از ارسال دوباره خودداری کنید.

نوشته
    30,637
    مورد تشکر
    41,923 پست
    حضور
    129 روز 6 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

به صورت مکتوب سوال کردم تا آنجایی که پاسخ دادند از ارسال دوباره خودداری کنید.
    سلام

بیکاری کاکو جونی مزاحمشون می شی بزار من برات رساله بدم!! از جناب شیخ یه بار سوال شد این سی دی هایی که کپی پیست می شه راضی هم ممکنه نباشه حلاله یاحرام

جناب شیخ هم توجلسه خیلی راحت جواب دادن: تا سی دی چی باشه؟!!!!

خب دیگه معلوم شداگه سی دی منکراتی نیست حلال نوش جونت!!

اگه سی دی منکراتی هست و شیطونه داره گولت می زنه دیگه گناهش گردن خودت

دیگه چی چی می خوایی کاکو؟!دفتر مفتر چرا زنگ میزنی نامه می نویسی ها؟!!

حکم استفاده از نرم افزارهای تحریم شده

نوشته
    13
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    3
    گالری
    0

من که متوجه نشدم

بزارید یه مثال بزنم. انگار مثلا همون شیخی که گفتی داره به مردم شکلات پخش میکنه که کاکو میاد و میخواد ازش شکلات بگیره اما شیخ نمیده بعد این کاکو میره از یک کیک فروشی واسه تولد پسرش یه کیک تولد میخره که فروشندش همون شکلاتی رو که از شیخ گرفته بود و شیخ راضی نبود که کاکو از اون استفاده کنه به اون کیکه زده! کاکو هم نمیتونه اونو جدا کنه چون اون رو به وسطش زده!

این شکلات همون نرم افزار هست و کیکه همون ویندوز یا لینوکس هست که احتمالا کسانی که تو دفتر مراجع تقلید نشستند و پاسخ میدهند هم از این جور نرم افزار ها تو کامپیوترشون دارند.
    الان چی؟

ویرایش توسط ..عرفان.. : ۱۳۹۷/۰۹/۲۳ در ساعت ۱۹:۴۵

نوشته
    30,637
    مورد تشکر
    41,923 پست
    حضور
    129 روز 6 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام لینک گذاشتن ممنوع هست رعایت قوانین داشته باشید

نوشته
    30,637
    مورد تشکر
    41,923 پست
    حضور
    129 روز 6 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

دفتر مراجع تقلید نشستند و پاسخ میدهند هم از این جور نرم افزار ها تو کامپیوترشون دارند.
    سلام دارندگی و برازندگی داشته باشند شما هم آدمش پیدا کن داشته باشنرم افزاری که می دونی درست نیست داشته باشی دیگه بحث نداره این همه سریال و دانلود ریخته نصفش هم بی صاحاب ااینم روش

احترام بزار تا کسی برات حرف درنیاره الان شما می خوایی یعنی کدوم کار این سی دی هایا نرم افزارها درست کنی؟!

پول داری بخر نصب کن نداری هم مملکت صاحاب داره خودشون می دونند چی کارکنند می خوایی گناه نکنی استفاده نکن این همون جوابی هست که خودت هم می دونی شب خوش

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    569
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    20 روز 23 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    برخی سایت های خارجی ایران را تحریم کرده اند تا نتوانیم نرم افزارشان را دانلود کنیم خود نرم افزار هم رایگان است اما افرادی اومدن همین نرم افزار و چندین نرم افزار رایگان دیگه رو جمع آوری کردند و در یک پکیج ارایه کرده اند که ایران را نیز تحریم نکرده اند
    به عنوان مثال گرافیک NVIDIA رو وقتی میخوای از سایتش آپدیت کنی نمیاد چون تحریمه اما همین آپدیت تو پکیج Driver Paek موجود است و خود ویندوز هم ممکنه اونو بشناسه و نصب کنه.
    در اینصورت چه حکمی دارد تقریبا همه کامپیوتر ها اینطوری هستند کسی از کارشناسان انجمن که با رایانه خودشون پاسخ میدن میدانند آیا؟!
    خیلی از دفتر مکارم به صورت مکتوب سوال کردم تا آنجایی که پاسخ دادند از ارسال دوباره خودداری کنید.
    با سلام و احترام

طبق نظر حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

چاپ و تکثیر انواع کتاب و نرم افزار بدون رضایت صاحبان حق، حرام است و خرید و فروش کتاب و نرم افزار تکثیر شده، بدون پرداخت حق مولف و تولید کننده نرم افزار، جایز نیست. مگر در صورتی که از کفار حربی باشند و یا طبق قوانین آنها، کشورهایی که قانون کپی رایت را امضاء نکرده اند قابل پیگرد نباشند.

بنابراین اگر نرم افزار مد نظر شما متعلق به کفار حربی (مانند آمریکا) نباشد باید حق صاحبانش را رعایت کرد.

در پناه حضرت حق باشید

منبع:
    https://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&mid=261909

نوشته
    2
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

کشور ما عضو قانون کپی رایت نیست و به همین جهت یا باید از نرم افزار استفاده نکنید یا به طور رایگان استفاده کنید.
    البته می تونید ویندوز رو 100 دلار بخرید که میشه 1 میلیون تومان با دلار امروز
    حالا نرم افزارهای جانبی دیگه بماند که اونها هم کمتر از 50 دلار نیستند

نوشته
    13
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    3
    گالری
    0

سلام
    من مدت زیادی است که در مورد تحریم برخی شرکت های خارجی سوالی دارم.
    اینکه برخی از سایت های خارجی سایتشان را تحریم کرده اند تا ایرانی ها نتوانند وارد شده و نرم افزار را دانلود کنند. مثل شرکت های ادوبی .اندروید استدیو.گرافیک انویدیا.
    من مقلد آقای مکارم هستم از ایشان چنین سوال شده:
    پرسش : اگر شرکتی به خاطر تحریم ها علیه کشورمان به ما اجازه ی استفاده از نرم افزارهایش را ندهد در مورد استفاده از آن نرم افزارها تکلیف چیست؟
    پاسخ : در فرض سوال، استفاده از آن اشکالی ندارد.

حالا در این جا دو نتکه وجود دارد.
    اول اینکه منظور از تحریم ، تحریم های آمریکا علیه ایران است یا تحریم به معنای کلمه ی آن. چون ممکن است علت تحریم سایت ها متفاوت باشد.
    و نکته دوم اینکه مثلا همین شرکت گرافیک انویدیا که سایتش را برای ایرانی ها تحریم کرده است با برخی شرکت های ایرانی قرارداد دارد و آن گرافیک را در کنار همان نرم افزار تحریم شده احتمالا میدهند. میتوان از سایت آن با فیلتر شکن دانلود کرد؟

ممنون میشم پاسخ بدین

صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری