صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احاديث صلوات

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

احاديث صلوات

از دوستان خواهش دارم اگه حديثي را در مورد صلوات دارند در اين تاپيك قرار دهند.

قال رسول الله صلي الله عليه و آله
    من صلي عليّ مرة فتحلي عليه باباَ من العافيه
    هر كس يك بار صلوات بر من بفرستد خداوند دري از درهاي بهشت بر او باز مي كند.
    ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۶/۱۲/۲۸ در ساعت ۲۲:۰۵

2.  

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

ثواب فرستادن صلوات

امام جعفر صادق(ع) به نقل از رسول خدا می فر مود: (هر که بر من صلوات فرستد ، خدا و فرشتگان بر او صلوات می فرستند، هر که خواهد کم فرستد و هر که خواهد بیش.)

در فرهنگ اسلام صلوات بر پپامبر و خاندان طاهرینش امری مستحب شمرده شده است . خداوند متعال به همراه ملائکه اش در قرآن بر پیامبر درود می فرستندو موُمنان را ندا می دهند:« بر پیامبر درود و صلوات بفرستید » پس اگر حجابها را از دل بر داریم و زنگار دل را با آب توبه شستشو دهیم ، صدای خدا و ملائک را خواهیم شنید . بر این اساس در دیدگاه مسلمین صلوات به عنوان یک امر مستحبی محسوب می شود. و نشانگر عشق و محبت مومن به پیامبر و ائمه اطهار است .

اما صلوات و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت در هر حالتی بی اجر نیست ، چنانچه که پیامبر گرامی اسلام در وصیت خود به حضرت علی (ع) می فرماید :
    « ای علی!کسی که هر روز یا هر شب بر من صلوات بفرستد، شفاعت من بر او واجب می شود. ، اگر چه اهل کبائر باشد .»

همچنین سرور و سالار شهیدان ، امام حسین(ع)می فرماید:
    « سلام نمودن هفتاد ثواب دارد ،شصت و نه تای آن مربوط به سلام کننده و یکی برای جواب دهنده است.

امام رضا(ع)فرمود:
    کسی که چیزی نمی یابد تاکفاره گناها نش قرار دهد ، در عوض، بر محمد و آل محمد بسیار صلوات فرستد ، زیرا صلوات گناهان را کاملاً از بین می برد.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:« بر من زیاد صلوات بفرستید ، پس به درستی که صلوات بر من ، نوری است در قبر و نوری است بر صراط و نوری است بر بهشت .»

همچنین امام صادق (ع) میفرماید: «هر کس بر پیامبر یک بار با نیت خالص و توجه قلبی صلوات بفرستد ، خداوند صد حاجت او را روا نماید ، سی حاجت را برای دنیا و هفتاد حاجت را برای آخرت .»

بهترین زمان فرستالدن صلوات

از امام جعفر صادق(ع) روایت است که میفرماید:« در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه ، جمعی از ملائکه ، از آسمان فرود می آیند ، که با ایشان ، قلمها از طلا و لوحها از نقره هست ، و در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه تا وقت غروب شمس ، چیزی به جز صلوات بر پیامبر و آل آن حضرت را نمی نویسند .»

و همچنین میفر مایند : صلوات و درود بر محمد هزار بار در روز جمعه و یک صد بار در غیر جمعه سنت است و هر که صد بار بر محمد صلوات فرستد ، و صد بار استغفار کند و صد بار سوره مبارکه « قل هو الله » بخواند، البته خدایش می آمرزد

برای تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) صلوات

بر جمال محمد و آل محمد صلوات

برای شادی ارواح طیبه شهدای اسلام صلوات

ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۷/۰۲/۰۱ در ساعت ۱۵:۵۳

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

فضايل و آثار صلوات

مهريه حوا
    وقتي كه خداوند حوا را آفريد،حضرت آدم با مشاهده او احساس علاقه و محبت نمود و از او پرسيد:تو كيستي؟ در اين حال اثر حيا در چهره او ظاهر گرديد و سكوت اختيار نمود.همچنين جبرئيل نازل شد و به حضرت آدم گفت:اين زن حوا است و او را خداي باريتعالي براي تو آفريده است و همواره مونس و محرم و همدم تو خواهد بود. همين كه حضرت آدم اين سخن را شنيد و دانست اين نعمت خاص او آفريده شده قصد تصرف او را نمود جبرئيل گفت:اي آدم،اگر او را مي خواهي بايد كابين داده و به عقد خود در آوري. حضرت آدم پاسخ داد:كه تو مي داني من چيزي ندارم تا با آن بتوانم مهريه او را بپردازم و او را به عقد خود در آورم جبرئيل گفت پس هر شب بر حبيب خدا صلوات بفرست تا حوا بر تو حلال گردد.
    وقتي كه حضرت آدم به طرف حوا آمدگفت: پروردگارا،حوا را به ازدواج من دربياور خداوند فرمود:مهر او را بپرداز تا او را براي تو تزويج نمايم.آدم عرض كرد:پروردگارا من چيزي ندارم. خداوند فرمود:ده بار بر محمد و آلش صلوات بفرست. سپس آدم ده بار صلوات فرستاد و خداوند حوا را به ازدواج او در آورد پس وقتي كه صلوات مهر حوا باشد چرا مهر حورالعين نشود؟

انگشتان شير ده
    امام حسن عسگري فرمودند:زنان بني اسرائيل از ترس فرعونيان پس از به دنيا آمدن بچه ها آنها را در صخره ها و غارها گودالها پنهان مي كردند كه مبادا خطري در كمينشان باشد و براي اطمينان از حفظ آنها ده صلوات مي فرستادند. آن وقت خداي متعال ملكي را مامور تربيت و تغذيه آنها مي كرد و بچه ها از انگشتان آن ملك شير مي نوشيدند و بعد از خوردن شير از انگشتان ديگر ملك طعام مناسبي جريان پيدا مي كرد تا بچه ها از آن هم اسستفاده كنند. و از فرزندان اين زنها آنچه كه از بركت صلوات سالم مانده بودند بيشتر از بچه هايي بود كه كشته شدند.و از طرفي زنان و دختران را نيز به كنيزي مي بردند و اينان ناگزير براي شكايت خدمت حضرت موسي رفتند آن حضرت فرمودند شما بر محمد و آل محمد صلوات بفرستيد پس هنگامي كه آنها اقدام به فرستادن صلوات كردند هر ظالمي كه قصد تعرض به آنها را داشت به امر خداي توانا مبتلا به بيماري مي شد و هر زني كه بر محمد و آلش صلوات مي فرستاد غير ممكن بود كه رها نشود.

وسيله قرب به خدا
    عامه گويند:خداوند به موسي وحي نمود:اي موسي آيا مي خواهي كه من از كلامت نسبت به تو و از نگاهت به چشم تو و از روحت به بدن تو و از انديشه ات ببه دل تو نزديكتر باشم؟حضرت موسي عرض كرد:آري،چنين قربي را مي خواهم.خطاب رسيد:اكنون كه جوياي اين سعادت هستي،بر حبيب من محمد مصطفي صلوات بفرست، زيرا كه صلوات بر او رحمت و نور است.

محبوبتر شدن موسي نزد خدا
    خداوند متعال به حضرت موسي فرمود:يا موسي من در وقت سخن گفتن با تو ده هزار گوش به تو دادم تا توانسستي كلام مرا بشنوي و ده هزار زبان به تو ارزاني داشتم تا بتواني جواب مرا بدهي با اين همه عناياتي كه به تو كردم هر وقت كه بر حبيب من محمد صلوات بفرستي در نزد من محبوبتر مي شوي.

صلوات و شيريني عسل!
    روزي رسول خدا در نخلستاني نشسته بودند و حضرت علي نيز در خدمت ايشان حضور داشتند.ناگاه زنبور عسلي نزد آن حضرت آمد و شروع به چرخش دور پيامبر اكرم نمود.
    در اين حال حضرت رسول به مولاي متقيان فرمودند:يا علي،اين زنبور قصد دارد ما را ضيافت دهد،و مي گويد كه مقداري عسل در فلان محل قرار داده ام اميرالمومنين علي(ع)را بفرستيد تا آن رابياورد لذا حضرت علي رفتند و آن عسل را يافته و در مجلس حاضر نمودند.
    رسول خدا از زنبور پرسيدند:غذاي ششما كه شكوفه تلخ است به چه سبب آن شكوفه به عسل شيرين مبدل مي شود؟زنبور عرض كرد:يا رسول الله اين شيريني از بركت وجود شماست چون هر وقت كه مقداري شكوفه بر مي داريم بلافاصله الهام مي شود كه سه نوبت بر شما صلوات بفرستيم و از بركت فرستادن صلوات شكوفه تلخ به عسل شيرين مبدل مي شود.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  Allahomma2[1].jpg
مشاهده: 3578
حجم:  233.8 کیلو بایت  
    ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۷/۰۲/۰۱ در ساعت ۱۷:۳۱

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

صلوات بهترين هديه از طرف خداوند براي انسان است.
    صلوات تحفه بهشت است.
    صلوات روح را جلا مي دهد.
    صلوات عطري است كه دهان انسان را خوشبو مي كند.
    صلوات نوري در بهشت است.
    صلوات نور پل صراط است.
    صلوات شفيع انسان است.
    صلوات ذكر الهي است.
    صلوات موجب كمال نماز مي شود.
    صلوات موجب كمال دعا و استجابت آن مي شود.
    صلوات موجب تقرب انسان است.
    صلوات رمز ديدن پيامبر در خواب است.
    صلوات سپري در مقابل آتش جهنم است.
    صلوات انيس انسان در عالم برزخ و قيامت است.
    صلوات جواز ورود انسان به بهشت است.
    صلوات انسان را در سه عالم بيمه مي كند.
    صلوات از جانب خداوند رحمت است و از سوي فرشتگان پاك كردن گناهان و از طرف مردم دعا است.
    صلوات برترين عمل در روز قيامت است.
    صلوات سنگين ترين چيزي است كه در قيامت بر ميزان عرضه مي شود.
    صلوات محبوبترين عمل است.
    صلوات آتش جهنم را خاموش مي كند.
    صلوات زينت نماز است.
    صلوات گناهان را از بين مي برد.
    صلوات فقر و نفاق را از بين مي برد.
    صلوات بهترين داروي معنوي است.
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده  
    ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۷/۰۲/۰۱ در ساعت ۱۶:۱۳

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

معناي صلوات

صلوات در لغت به معناي دعاست و نماز را به جهت شامل بودن بر دعا ، صلاة‌ مي گويند.

در حال حاضر در عرف مردم ، صلوات را بر دو چيز اصلاق مي كنند : يكي ، درود و دعايي است خاص كه مضمونش استدعاي رفعت درجه و ازدياد قرب حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم است .
    معناي دوم صلوات ، نماز است.
    بعضي صلوات از سوي حق تعالي را پنج معني كرده اند : رحمت ، مغفرت ، ثناء ، تذكيه و كرامت.
    بعضي از علماي علم حروف ، مي گويند : صلوات ، مركب است ، به شرح زير:
    « صاد » صلوات از صمد است كه از اسماء خداوند است.
    « لام » صلوات از لطيف است كه از اسماء خداوند است.
    « واو » صلوات از واحد است كه از اسماء خداوند است.
    « هاء » صلوات از هادي است كه از اسماء خداوند است.
    بعضي مي گويند : صلوات يعني تسليم شدن ، يعني تسليم نمايد خود را به كسي كه خدا او را وصي و خليف خود گردانيده است.
    محمد يعني بسيار ستودن و بسيار ستايش كردن.
    سزاوار است كه محمد را بسيار ستايند ، يعني به هر ستايشي ستوده شود ؛ و لذا اسم محمد به صلوات اختصاص داده شده و بعضي ها گفته اند كه محمد و احمد مشتق از حمد است و حميد يعني حامد ، يعني ستاينده و معناي محمود يعني ستوده . خدا دو اسم مبارك حامد و محمود را اختصاص داده به حضرت رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم در مقام ستودن حق تعالي ، احمد است ، يعني از همه كس بيشتر ستايش گر خداست و در مقام ستوده شدن محمد است ، يعني بيشتر از همه كس ستايش كرده شده است.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  salavat1[1].jpg
مشاهده: 27204
حجم:  192.3 کیلو بایت  
    ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۷/۰۲/۰۱ در ساعت ۱۶:۳۶

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

دانلود كنيد تواشيح صلواتُ
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

« اللّهم صل علي محمد و ‌آل محمد »

ویرایش توسط rahil : ۱۳۸۷/۰۳/۰۲ در ساعت ۱۴:۲۷

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما صلوات و درود فرشتگان

اسحاق بن فروغ از امام صادق (ع) نقل می کند:
    اى اسحاق بن فروخ ! هر كه ده بار بر محمد و آل محمد صلوات فرستد، خدا و فرشته ها صدبار بر او صلوات بفرستد و هر كه صدبار بر محمد و آل محمد صلوات فرستد، خدا و فرشته ها هزاربار بر او صلوات فرستند، آيا نشنيده اى گفته خداى عزوجل را (سوره احزاب ، آيه ، 43): اوست آن خداوندى كه رحمت مى فرستند بر شما و هم فرشته ايى كه رحمت مى خواهند براى شما تا بيرون آورند شماها را از تاريكى ها و تيرگى ها به سوى روشنى و خدا درباره مؤ منان مهربان است..
    اصول كافى ، ج 6، ص 78

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

امام صادق (ع) فرمود:
    در پاره اى از كتاب ها يافتم كه هر كس بر محمد و آل محمد (ص)صلوات بفرستد، خداوند يك صد حسنه در نامه عملش بنويسد، و هر كس (بر محمد و اهل بينش صلوات فرستد به اين طريق كه ) بگويد:
    صلى الله على محمد و اءهل بيته
    خداوند براى او هزار حسنه بنويسد.

ثوات الاعمال و عقاب الاعمال ص 346

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری