صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال دارم:آیا دین ساخته ی انسان هاست یا نه؟

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال دارم:آیا دین ساخته ی انسان هاست یا نه؟

سلام به همه ی دوستان
    من تا 3 سال پیش مثل خیلی ها که مسلمان به دنیا می آیند خودم را مسلمان می دانستم.از همان موقع تمام تعصب و ترس از بی دینی را کنار گذاشتم و خواستم که خودم به نتیجه برسم. البته در حال حاضر هم انتخابی بهتر از اسلام نتوانستم پیدا کنم اما چند سوال از شما دارم تا بتوانم شکم را به یقین تبدیل کنم.
    حدود 3 سال پیش من از اثبات خدا شروع کردم و برهان ها و دلایل متنوعی را در اینترنت و جاهای دیگر درباره ی اثبات وجود خدا و حتی عدم وجودش پیدا کردم و به نتیجه نرسیدم. توی این مدت هم با خدا حرف میزدم و نمی توانستم وجودش را منکر شوم اما دلیل محکمی هم برای اثباتش نداشتم.با خودم می گفتم حتی اگر خداوند خیالات من باشد من دوست دارم آن را داشته باشم. شک در این موضوع مرا آزار میداد و نمی توانستم مثل بعضی ها بی خیال این موضوع بشم یا اینکه تمام زندگی ام را وقف چیزی که شک دارم بکنم. شش ماه قبل که برهان علیت را کامل با فکر خواندم ته دلم قرص و محکم شد که خداوند وجود دارد(هرچند جدیدا مقداری شکاک شدم و سوالاتم را خواهم پرسید). خوشحال بودم و فکر می کردم دیگر می توانم با آرامش هدفم را انتخاب کنم اما سوال هایی دیگر برایم پیش آمد که بیشتر از قبل مرا اذیت می کند.
    مشکل اصلی من رابطه ی بین خدا و دین است.
    1.متاسفانه نمی دانم آیا خداوندی که هم وجودش و هم قدرتش برای من ثابت شده بود آیا دین را خودش آفریده؟
    2. آیا انسانهایی که دنبال یک زندگی و قوانین آرمانی برای خود هستند نمی توانند دین بسازند؟
    3. آیا انسان به دلیل ضعفی که دارد نمی خواهد که ضعفش را از طریق یک قدرت ماوراء طبیعت جبران کند؟(این سوال به همراه چند سوال دیگر باعث مقداری شک در خداشناسی من شد)
    4.آیا واقعا خداوند برای انسان چنین برنامه ای دارد؟ یا ما اشتباه فکر میکنیم و می خواهیم خودمان را گول یزنیم.
    5.چطور می توان باور کرد که قرآن کلام خداست؟ فقط نگویید که به خاطر زیبایی سخن و مانع بودن آن چون من این موارد را متوجه نمی شوم اگر می شود دلایل دیگر را یا حتی همین دلایل را کامل بگویید.
    6. خیلی ببخشید من واقعا فقط قصدم به دست آوردن اطلاعات است نه اهانتی. آیا پیامبر برای قدرت گرفتن خودشان و شهرت شروع به ساختن قرآن نکردند؟ قرآنی که به حمایت از قشر ضعیف و ضربه خورده آمده است و اگر کسی هم بخواهد به قدرت برسد با حمایت از این قشر میتواند؟
    7.من آیاتی را خوانده ام که برای من کمی شک درست کرده است مثلا آیه ای که می گوید خمس(یا زکات) خود را به خداوند و رسول و خاندانش و فقیران و ... بدهید. چرا به خاندان رسول؟ این نمی تواند مصداق سوال 6 باشد؟
    یا مثلا جایی که می گوید زن را بزنید
    یا مثلا اگر دقت کنید در طول قرآن جوری نوشته شده انگار مخاطب مرد است. اینها برای من ابهام است.
    8. آیا آخرت برای انسان چه دین خدایی باشد چه انسانی, اثبات شدنی است؟(بزرگ ترین دغدغه ی من)
    سوالات مربوط به خدا و تا حدودی دین:
    9.چرا خدا بندگانی که همواره او را می خوانند و دنبال نشانه ای هستند نشانه ای نمی آورد مثلا یک تلنگر(اگر درست نوشته باشم)
    10. خدا برای برقراری عدل خود چه نیازی به امام زمان دارد؟
    11. چرا در بعضی جاها دین وجود ندارد و از ابتدا هم در آن سرزمین ها خبری از دین نبوده و فقط جاهاییی که تمدن داشته اند دارای دین بوده اند؟
    12. چرا دین زمانی به وجود می آید که همه از وضعیت موجود خسته شده اند و بعد از آن حکومت از بین می رود؟ درست مثل انقلاب و دموکراسی که بعد از خفقان و با شعار عده ای بوجود می آید یا مثلا بعد از قرون وسطا که با بی دینی در مقابل دین وایستادند.
    من واقعا نمی دانم الان که شک دارم اما خیلی از کار های زشت نظیر دروغ و غیبت و گوش دادن به آن (تا حدودی) و خود ارضایی و ... را برای رضای خدا ترک کردم(البته نماز هفته ای 2 بار بیشتر نمی خوانم ولی با خدا حرف میزنم). فکر می کنم حتی اگر به نتیجه هم نرسم محال است که دست از اعتقادم به خدا بردارم. ولی این در شک بودن اذیتم می کند.خیلی گیج شدم.
    الان حضور ذهن ندارم اما به تدریج سوالاتم را تکمیل می کنم. ببخشید رک نوشته ام فقط قصدم آگاهی است
    ویرایش توسط ali6991 : ۱۳۸۸/۱۲/۲۲ در ساعت ۲۳:۱۹

2. تشکرها 4

3.  

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

همه خوبی ها از خدا و هم بدی ها از نفس ناپاک شما انسان هاست (قرآن)

نوشته
    121
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

بررای اثبات وجود خدا دلایل متعددی هست که برهان علیت یکی از آنها است .

و اگر سوال شما در این رابطه بود برای شما در این رابطه می نوشتم .

اما جواب سوال هایی که نوشتید :

1و 2 - دین به معنای قانون است . یعنی باید ها و نباید ها ، بایسته ها و نبایسته ها ، شایسته ها و ناشایست ها .
    و پر واضح است که قانون گذار باید دارای شرایطی باشد که

الف: یکی از آنها ، علم است و همانطور که می دانیم خداوند از همه جهات به انسان و چیزهایی که به انسان مربوط است علم تام و کامل دارد . و دیگران که مخلوقات باشند این علم راندارند . پس همین جا می توان ادعا کرد که دین را فقط خدا می تواند بفرستد .

ب : قدرت بر اجرای قانون . وقتی قاونی وضع می شود ، یکی از مهم ترین ضمانت های اجرای آن قدرت قانون گذار بر اجرای آن است . و غیر از خدا کسی قدرت اجرای دین را ندارد . اگر چه انبیا با توکل برخدا ، نمایندگان خدا هستند . ولی اگر مستقل در نظر گرفته شوند این قدرت را ندارند .

ج : عدم انتفاع از قانون . شاید مهم ترین و اساسی ترین بخش مربوز به قانون گذاری عدم انتفاع قانون گذار از قانون است و تنها ، کسی از قانون نفع نمی برد که نیازی نداشته باشد . و آن فقط خدا است .

با در نظر گرفتن این مسایل ، تنها خدا می تواند ، دین یا همان قانون را وضع کند .

3 - در اینکه انسان به خاطر ضعف داشتن می خواهد از یک قدرت برتر استفاده کند شکی نیست . اما :

اما اگر منظور شما از این حرف همان داستان های فروید است !!! باید عرض کنم که حرف های این خیال پرداز جز برای سرگرم کردن بچه ها به درد هیچ جایی نمی خورد .

4 - این سوال با پاسخ دادن به سوال 3 پاسخ داده می شود .

5 - قرآن یک معجزه است . که معجزه بودن آن برای جهانیان اثبات شده .
    اما اینکه شما این را متوجه نمی شوید ، دلیل دارد . و آن این است که نوع آن را نمی شناسید و برای این موضوع باید به متخصصین یا کسانی که آن رامی شناسند رجوع کنید .
    همانطور که می دانید ، قرآن در زمانی نازل شد که عرب ها به سطح بالایی از فصاحت و بلاغت رسیدند . و در فن شعر و خطابه و ادبیات بی نظیر بودند .
    وقتی در این زمان کسی که حتی یک ساعت هم درس نخوانده یک کتابی از طرف خدا می آورد که همه ی عرب ها در مقابله با آن می مانند و حتی باشنیدن آن مدهوش می شوند ، بهترین دلیل برای ثابت کردن این است که این کتاب نوشته ی پیامبر نیست .

6 - چه کسی به دنبال قدرت است ؟
    آیا کسی که در طول 40سال حتی یک جنجال هم از اودیده نشده ، کسی که شور جوانی او را به قدرت طلبی نکشاند ، آیا در زمان شروع پیری قصد می کند که قدرت را به دست آورد ؟
    البته این راهم در نظر بگیرید که هنگام دعوت به اسلام ، پیشنهاد قدرت ، ثروت ، عزت و ... به پیامبر شد ولی ایشان رد کردند .
    در ضمن ، کسی که قدرت طلب است ، مهربان نیست . اما حضرت محمد صلی الله علیه و آله مهربان ترین مردم بود .
    روزی کسی آمد پیش پیامبر اکرم ، برای عرض مطلبی ، ولی هیبت پیامبر آن مرد را گرفت .
    خوب اگر کسی قدرت طلب باشد الان بهترین وقت برای اثبات موقعیت است . اما :
    اما پیامبر او رادر آغوش گرفت و فرمود « از من نترس ، من هم مثل تو هستم . مادر من با دست خودش شیر بز را می دوشید » . پیامبر بااین کار به او فهماند که اگر چه من وظیفه ای به نام پیامبری دارم ، اما این موجب نمی شود که تو از من بترسی .
    و اگر هم از قشر ضعیف حمایت می کرد به خاطر این است که " خدا خدای مظلومان است " . قشر ضعیف به جز خدا کسی راندارد. و خدا هم از آنها حمایت می کند .
    و الا زد و بند با سرمایه داران ، بی دردسر تر و چرب و چیلی تر هست .اما باید برای مردم ضعیف ( که معمولا بی سواد و در مبارزه کم طاقت هستن ) کلی اعصاب خورد کرد .

7 - وقتی که تااینجا آمدی ، باید سر خضوع را در پیشگاه خدا پایین آورد .
    چراکه او می داند و ما نمی دانیم .

6. تشکرها 2

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ehteda نمایش پست
    سلام

بررای اثبات وجود خدا دلایل متعددی هست که برهان علیت یکی از آنها است .

و اگر سوال شما در این رابطه بود برای شما در این رابطه می نوشتم .

اما جواب سوال هایی که نوشتید :

1و 2 - دین به معنای قانون است . یعنی باید ها و نباید ها ، بایسته ها و نبایسته ها ، شایسته ها و ناشایست ها .

الف: یکی از آنها ، علم است و همانطور که می دانیم خداوند از همه جهات به انسان و چیزهایی که به انسان مربوط است علم تام و کامل دارد . و دیگران که مخلوقات باشند این علم راندارند . پس همین جا می توان ادعا کرد که دین را فقط خدا می تواند بفرستد .

ب : قدرت بر اجرای قانون . وقتی قاونی وضع می شود ، یکی از مهم ترین ضمانت های اجرای آن قدرت قانون گذار بر اجرای آن است . و غیر از خدا کسی قدرت اجرای دین را ندارد . اگر چه انبیا با توکل برخدا ، نمایندگان خدا هستند . ولی اگر مستقل در نظر گرفته شوند این قدرت را ندارند .

ج : عدم انتفاع از قانون . شاید مهم ترین و اساسی ترین بخش مربوز به قانون گذاری عدم انتفاع قانون گذار از قانون است و تنها ، کسی از قانون نفع نمی برد که نیازی نداشته باشد . و آن فقط خدا است .

با در نظر گرفتن این مسایل ، تنها خدا می تواند ، دین یا همان قانون را وضع کند .

3 - در اینکه انسان به خاطر ضعف داشتن می خواهد از یک قدرت برتر استفاده کند شکی نیست . اما :

اما اگر منظور شما از این حرف همان داستان های فروید است !!! باید عرض کنم که حرف های این خیال پرداز جز برای سرگرم کردن بچه ها به درد هیچ جایی نمی خورد .

4 - این سوال با پاسخ دادن به سوال 3 پاسخ داده می شود .

5 - قرآن یک معجزه است . که معجزه بودن آن برای جهانیان اثبات شده .
    اما اینکه شما این را متوجه نمی شوید ، دلیل دارد . و آن این است که نوع آن را نمی شناسید و برای این موضوع باید به متخصصین یا کسانی که آن رامی شناسند رجوع کنید .
    همانطور که می دانید ، قرآن در زمانی نازل شد که عرب ها به سطح بالایی از فصاحت و بلاغت رسیدند . و در فن شعر و خطابه و ادبیات بی نظیر بودند .
    وقتی در این زمان کسی که حتی یک ساعت هم درس نخوانده یک کتابی از طرف خدا می آورد که همه ی عرب ها در مقابله با آن می مانند و حتی باشنیدن آن مدهوش می شوند ، بهترین دلیل برای ثابت کردن این است که این کتاب نوشته ی پیامبر نیست .

6 - چه کسی به دنبال قدرت است ؟
    آیا کسی که در طول 40سال حتی یک جنجال هم از اودیده نشده ، کسی که شور جوانی او را به قدرت طلبی نکشاند ، آیا در زمان شروع پیری قصد می کند که قدرت را به دست آورد ؟
    البته این راهم در نظر بگیرید که هنگام دعوت به اسلام ، پیشنهاد قدرت ، ثروت ، عزت و ... به پیامبر شد ولی ایشان رد کردند .
    در ضمن ، کسی که قدرت طلب است ، مهربان نیست . اما حضرت محمد صلی الله علیه و آله مهربان ترین مردم بود .
    روزی کسی آمد پیش پیامبر اکرم ، برای عرض مطلبی ، ولی هیبت پیامبر آن مرد را گرفت .
    خوب اگر کسی قدرت طلب باشد الان بهترین وقت برای اثبات موقعیت است . اما :
    اما پیامبر او رادر آغوش گرفت و فرمود « از من نترس ، من هم مثل تو هستم . مادر من با دست خودش شیر بز را می دوشید » . پیامبر بااین کار به او فهماند که اگر چه من وظیفه ای به نام پیامبری دارم ، اما این موجب نمی شود که تو از من بترسی .
    و اگر هم از قشر ضعیف حمایت می کرد به خاطر این است که " خدا خدای مظلومان است " . قشر ضعیف به جز خدا کسی راندارد. و خدا هم از آنها حمایت می کند .
    و الا زد و بند با سرمایه داران ، بی دردسر تر و چرب و چیلی تر هست .اما باید برای مردم ضعیف ( که معمولا بی سواد و در مبارزه کم طاقت هستن ) کلی اعصاب خورد کرد .

7 - وقتی که تااینجا آمدی ، باید سر خضوع را در پیشگاه خدا پایین آورد .
    چراکه او می داند و ما نمی دانیم .
    سلام.
    بعضی جواب ها را قانع شدم اما بعضی از آنها نه.
    راستش را بخواهید در طول خواندن جواب هایتان فهمیدم مقداری مطالعم پایین است. من نظریه فروید را نخواندم. تمام این سوال ها در طول زمان در ذهنم انباشته شده است. من نمی دانم مطالعه ام را از کجا شروع کنم. یک دفعه خواستم از قرآن شروع کنم و حدود 150 صفحه از آن را خواندم اما با اینکه اکثر آنها از نظرم نسبت به آن زمان و حتی الان سطح بالایی داشت ولی بعضی از آیات مرا بسیار به شک انداخت. قرآن را هم می خواندم بعضی جاهایش می ترسیدم که احتمالا کمبودی دارم که نمی فهمم مثلا اول قرآن که می گوید این کتابی است برای کسانی که پرهیزگار باشند...:

الم 1

اين کتاب ، بی شک ، راهنماي پروا پيشگان است . 2

آنان که به نهان باور دارند و نماز به پا می دارند و از هر چه روزی کرده ايم می بخشند . 3

و بدآنچه به تو و پيش از تو فرو آمده باور داشته به سرای ديگر نيز يقين دارند.4

و به لطف پروردگارشان راهنمايي يافته ، رستگارانند .5

یعنی کسی که بخواهد با اتمام خواندن قرآن به این اهداف برسد نمی تواند؟ من اینها را قبول دارم اما یقین ندارم. چه کار کنم؟
    و یا در جایی که گفته بود بعضی با خواندن این کتاب گمراه و بعضی هدایت می شوند. من همواره دوست داشتم جز گروه هدایت شونده باشم و به خودم اینگونه تلقین می کردم اما خوب راستش بعضی از آیات مثل یک یا دو آیه سوره ی نسا یا مثلا اینکه بعضی از جاهایی که من خواندم احساس کردم که روی سخن با مردان است. من با این مسائل نتوانستم کنار بیایم. درست است خداوند صلاح ما را بهتر می داند اما دلیل اینها باید برای من معلوم شود. من غیر از قرآن کتاب دین و زندگی دبیرستان(کتاب خوبی برای اثبات نبود) و اندیشه اسلامی یا معارف(کتابی که وجود خدا را از آن باور کردم) دانشگاه را کامل خواندم. منابع اطلاعاتی در زمینه ی مسائل بنیادی مثل خداوند و ارتباط خدا و دین و معجزه ی قرآن می خواهم. اگر شما یا هر دوست دیگری می دانید در این زمینه به من کمک کنید.
    اما جواب هایی که من قانع نشدم:
    دین به معنای قانون است . یعنی باید ها و نباید ها ، بایسته ها و نبایسته ها ، شایسته ها و ناشایست ها .

در مورد الف- متاسفانه من با علم اندک خود نمی دانم که چرا خدا فقط این کار را می تواند بکند. من فکر می کنم انسان هم می تواند. مثلا آیه تحدی را من نمی فهمم. یعنی چه یک آیه مثل قرآن بیاوریم و علما نتوانند در آن اشکالی پیدا کنند. انسان موجودی است که از هر چیزی می تواند با تعصب و دفاع از اعتقاداتش ایراد بگیرد.
    ب-ج- شاید زود باشد که بخواهم در مورد جواب هایتان صحبت کنم. من اگر اعتقادم به یقین تبدیل شود این حرف ها برایم اثبات شده می شود. اما منابع اطلاعاتی (شما دوستان یا کتاب های مختلف) می خواهم تا بتوانم اول این مورد را هضم کنم

در اینکه انسان به خاطر ضعف داشتن می خواهد از یک قدرت برتر استفاده کند شکی نیست . اما :

من جوابم را در این زمینه نگرفتم. شاید در این مورد وقتی بتوانم جوابم را بگیرم که برایم ثابت شود دین موجود نمی تواند ساخته ی انسان باشد. درست است شما جوابش را دادید اما می شود کمی دقیق توضیح دهید که چه چیز هایی در این دین وجود دارد که فقط عالمی مثل خدا می تواند آنرا بسازد. من هرچه فکر می کنم می بینم باهوش ترین و داناترین انسانها هم می توانند تا حدودی این قوانین را وضع کنند.
    قرآن یک معجزه است . که معجزه بودن آن برای جهانیان اثبات شده .
    می شود شما یا دوستان کتابی به من معرفی کنید تا با این معجزات خودم آشنا بشوم.البته همین الان قصد دارم در این سایت دنبال این قضیه بروم

در مورد سوال 7 به هر حال برایش باید جوابی وجود داشته باشد
    ویرایش توسط ali6991 : ۱۳۸۸/۱۲/۲۳ در ساعت ۲۱:۱۳

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط ali6991 نمایش پست
    سلام به همه ی دوستان من تا 3 سال پیش مثل خیلی ها که مسلمان به دنیا می آیند خودم را مسلمان می دانستم.از همان موقع تمام تعصب و ترس از بی دینی را کنار گذاشتم و خواستم که خودم به نتیجه برسم. البته در حال حاضر هم انتخابی بهتر از اسلام نتوانستم پیدا کنم اما چند سوال از شما دارم تا بتوانم شکم را به یقین تبدیل کنم. حدود 3 سال پیش من از اثبات خدا شروع کردم و برهان ها و دلایل متنوعی را در اینترنت و جاهای دیگر درباره ی اثبات وجود خدا و حتی عدم وجودش پیدا کردم و به نتیجه نرسیدم. توی این مدت هم با خدا حرف میزدم و نمی توانستم وجودش را منکر شوم اما دلیل محکمی هم برای اثباتش نداشتم.با خودم می گفتم حتی اگر خداوند خیالات من باشد من دوست دارم آن را داشته باشم. شک در این موضوع مرا آزار میداد و نمی توانستم مثل بعضی ها بی خیال این موضوع بشم یا اینکه تمام زندگی ام را وقف چیزی که شک دارم بکنم. شش ماه قبل که برهان علیت را کامل با فکر خواندم ته دلم قرص و محکم شد که خداوند وجود دارد(هرچند جدیدا مقداری شکاک شدم و سوالاتم را خواهم پرسید). خوشحال بودم و فکر می کردم دیگر می توانم با آرامش هدفم را انتخاب کنم اما سوال هایی دیگر برایم پیش آمد که بیشتر از قبل مرا اذیت می کند. مشکل اصلی من رابطه ی بین خدا و دین است.
    به نام خدا
    باسلام و عرض خوش آمد خدمت شما برادر گرامي
    قبل از پرداختن به اصل پرسشهاي شما ذكر مطلبي رو لازم مي دونم و اون اينكه ما موظفيم در اصول اعتقادات خودمون تحقيق و بررسي كنيم و تقليد ، در اصول اعتقادي جايز نيست ، تقليد تنها در فروع احكام ديني است بنابراين پرسشهاي شما در خصوص مسائل اعتقادي نه تنها بد و جسارت آميز نيست و نياز به عذر خواهي ندارند بلكه دقيقا آنچيزي است كه بايد منصفانه و از كانال صحيحش انجام بگيرد و اين وظيفه همه ماست .
    در پاسخ به موارد سوال شما اولا سعي ميكنم حتي المقدور بدون استفاده از اصطلاحات ، و كاملا ساده پاسخ ها رو قرار بدم و ثانيا يكي يكي اونها رو بررسي ميكنيم و ثالثا اگر يكي از سوالات شما در تاپيك ديگيري بطور مشروح مورد بحث قرار گرفته بود ، لينك اون تاپيك رو براي مطالعه بيشتر قرار ميدم .
    1.متاسفانه نمی دانم آیا خداوندی که هم وجودش و هم قدرتش برای من ثابت شده بود آیا دین را خودش آفریده؟
    دين برنامه زندگي است و خداوند- ي كه شما هم علم و هم قدرتش رو قبول داريد - چون فياض علي الاطلاق هست - انسان رو آفريده و علمش به جهل نسبي انسان و لطف مطلقي كه داره موجب شده كه براي زندگي بهتر اين بشري كه با جهل نسبي ساليان سال طول ميكشه تا درستي يا نادرستي برخي كارها رو - چه فردي چه اجتماعي- بفهمه و برخي مسائل رو هم اساسا جز وحي راهي براي اطلاع از اون نداره مثل معاد - چون از حوزه علم تجربي خارج هست - بهترين راه زندگي و آسان ترين و سريع ترين و كوتاه ترين مسير رسيدن به سعادت رو از طريق وحي و بواسطه انبياء در اختيار بندگانش قرار بده .
    علم مطلق - به ضعف انسان در محدوده علم به بايد ها و نبايدها و خوب و بدها -و فيض مطلق و لطف بي پايان خداوند ايجاب ميكنه كه براي سعادت دنيا و آخرت بشر ، از طريق پيامبران ، برنامه اي ارسال كنه و اون دين الهي است .
    و براي اطمينان بشراز الهي بودن دين و ساختگيي نبودنش ، پيامبرانش رو با معجزاتي همراه كرده تا الهي بودن اون دين براي بندگانش محرز بشه .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۸/۱۲/۲۳ در ساعت ۰۸:۱۰

9. تشکرها 2

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

2. آیا انسانهایی که دنبال یک زندگی و قوانین آرمانی برای خود هستند نمی توانند دین بسازند؟
    به دو دليل نمي تونند :
    ا- نقص دانش بشري به نحوي كه هر چه علم پيشرفت ميكند بشر بيشتر به اين نقص پي ميبرد و برطرف شدن چند علامت سوال منجر به پديدار شدن دهها سوال ديگر مي شود ، مجهولات بشر نسبت به معلومات وي بسيار بسيار بيشتر است لذا در تنظيم برنامه هاي زندگي بشر ، برنامه اي كه متكي بر علم محض و مطلق نباشد ، براي پي ريزي سعادت انسان ، قابل اعتماد نيست .
    2- نقص مطلق دانش بشر نسبت به اموري مانند معاد و جهان آخرت و شناخت آن جهان و برنامه سعادت اخروي ، زيرا اموري غيبي و مسائلي مانند آخرت و معاد و ... بطور كلي از دسترس تجربه و دانش بشر خارج است لذا انسان اساسا بدون وحي از آنها مطلع هم نيست پس چگونه مي تواند راه سعادت در آن جهان را با دانش اندك خود برنامه ريزي نمايد ؟

11. تشکرها 2

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

3. آیا انسان به دلیل ضعفی که دارد نمی خواهد که ضعفش را از طریق یک قدرت ماوراء طبیعت جبران کند؟(این سوال به همراه چند سوال دیگر باعث مقداری شک در خداشناسی من شد)
    نياز به پرستش و نياز به موجودي مطلق كه در سختيها و تنگناها ملجاء و پناه انسان باشد ، نياز فطري انسان است و انسان در جريان خود شناسي به ضعفهاي خويش واقف ميشود و از همين نقطه نياز فطري خود به خداو خالق و قدرت مطلق را در مي يابد اما يك نكته مهم در اينجا وجود دارد كه تفاوت خداي حقيقي و مطلق و خالق هستي را با خداي ساختگي ذهني مشخص ميكند و آن اينكه علم و قدرت و توانايي خداي بر خواسته از ذهن بشر در حد بشر است اما علم و قدرت و توانايي خداي مطلق ، مطلق و بي نهايت است ، خداي مطلق عالم به اموري است كه ذهن بشر حتي به حواشي آن هم راه ندارد پس چگونه مي تواند آنرا بسازد ؟!!!!!!!
    معجزاتي كه خدا ي مطلق براي تصديق انبياي عظامش ، همراه آنان مي نمايد اگر بر ساخته بشر بود كه ديگران هم مي توانستند مانندش را بياورند اما هيچ كس تا كنون نتوانسته معجزه اي مانند معجزات انبياي الهي بياورد .
    دقت در پيامهاي اصيل الهي - قران كريم و بخشهاي غير محرف از كتب ديگر پيامبران الهي (ع) - بخوبي گوياي آنست كه برنامه هاي ارائه شده در آنها ، الهي است نه بشري بويژه قران كريم كه حاوي سخنان بسياري است كه ممكن است آيندگان به برخي از آن مطالب دقيق و وزين ، پي ببرند و بشر هزار و اندي سال پيش نمي توانسته چنين سخناني از خود برسازد و آن را به خداوند نسبت دهد و ديني خود ساخته را الهي معرفي كند و ضعفهاي خود را با تكيه بر قدرت غير حقيقي بخواهد جبران نمايد زيرا اين امور اساسا از محدوده درك بشر آن روز ، خارج بوده است .
    دقت در اين نكته پاسخ سوال شماست يعني آنچه به عنوان خدا معرفي ميكند در حد خودش و ذهن خودش مي باشد اما در كتب اصيل الهي و بويژه در قران كريم ، شاهد مطالبي هستيم كه از حوزه علم انساني - بويژه در عصر نزول كتب مربوطه - كاكلا خارج بوده است و اين مي رساند كه اين كتب و مطالب اصيلش از ناحيه قدرت برتر و علم برتر و مطلق نشات گرفته اند نه بشر .

13. تشکر

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

4.آیا واقعا خداوند برای انسان چنین برنامه ای دارد؟ یا ما اشتباه فکر میکنیم و می خواهیم خودمان را گول یزنیم.
    هانطور كه قبلا هم عرض كردم خداوند از سر لطفي كه نسبت به بندگانش داره براي سعادت دنيا و آخرت اونها ، برنامه هايي در قالب دستورات ديني قرار داده حالا شما براي كسب اطمينان ، بايد در اين برنامه دقيق بشيد و بررسي و تحقيق كنيد و ببينيد آيا اين اثر - مثلا قران كريم - معرف موثر - خداوند عليكم حكيم - هست يا خير .
    ارسال رسل - كه هر يك از انبياي الهي ، فرستاده شده اند تا انسان رو با معارف و دستورات و برنامه هاي دين آشنا كنند - اتمام حجت خداوند بر بندگانش هست زيرا بدون رسول و برنامه زندگي ، انسان ميتواند نزد خداوند حجت بياورد كه اگر رسولي به جانب ما مي فرستادي و برنامه اي براي زندگي و سعادت ما ارائه مي دادي ، ما هدايت مي يافتيم لذا خداوند از باب لطف و همچنين اتمام حجت ، به ارسال رسل و ارائه برنامه سعادت دنيا و آخرت - يعني دين - مبادرت نمود .
    پس برنامه زندگي - دين - براي بشر ضروري است تا با اجراي كامل آن ، هدف خلقت را محقق كند و نيز حجت بر او تمام شود .
    اگر اشتباهي در كار باشد بايد بر آن دليل اقامه كنيد . شما به چه دليل ، اين برنامه را اشتباه يا براي گول زدن خودمان مي دانيد ؟

نوشته
    3,876
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    164
    آپلود
    93
    گالری
    155

تمام اديان مادي ومكاتبي كه جهت سوء استفاده از اعتقادات مردم بنا نهاده ميشود ساخته انسان است.ولي اديان الهي كه با دلايل قوي ومعنوي بنا نهاده شده اند كه بهترينشان اسلام است-ان ا لدين عندالله الاسلام ازطرف خداست.

16. تشکر

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

.چطور می توان باور کرد که قرآن کلام خداست؟ فقط نگویید که به خاطر زیبایی سخن و مانع بودن آن چون من این موارد را متوجه نمی شوم اگر می شود دلایل دیگر را یا حتی همین دلایل را کامل بگویید.
    اعجاز قران وجوه مختلفي دارد و تنها شامل اعجاز بياني يا فصاحت و بلاغت نمي شود ؛ اعجاز علمي ، خبر از حوادث آينده و ... وجوهي ديگر از اعجاز قران كريم است كه افراد به فراخور احوالشان ميتوان از آن وجه مربوطه به اعجاز قران كريم پي ببرند .
    ممكن است شما به دليل عدم تسلط به زبان عربي ، متوجه وجوه اعجاز آن از جهت فصاحت و بلاغت و اعجاز بياني و ... نشويد اما اعتراف فصيحان و عرب زبانان ، بويژه دشمنان و سركردگان مشركان در صدر اسلام مبني بر غير بشري بودن قران كريم ، قرينه قابل اعتمادي بر اعجاز آنست ( در اين زمينه جريان اعتراف وليد بن مغيره - از سركردگان مشركان- بر غير بشري بودن قران بصراحت در تاريخ صدر اسلام ذكر شده است ) لذا اعترافات كساني كه در امر ادبيات عرب متخصص بوده و هستند - اما به دليل غير مسلمان بودن ذي نفع هم نيستند - در خصوص معجزه بودن قران كريم دليل قابل توجهي بر اعجاز اين كتاب شريف است .
    اما همانطور كه در بالا هم ذكر شد ، وجوه ديگري از اعجاز وجود دارد كه توجه و تحقيق در خصوص آن ، بيانگر ابعاد مختلف اعجاز قران است .
    در اين زمينه و در زمان حاضر ، اعجاز علمي قران ، وجه قابل اعتنايي است كه با تحقيق و پژوهش عميق و صحيح ، مبين اعجاز است . اما بايد دقت نمود كه تحقيق و تبين در اين زمينه كامل و دقيق باشد و هر مطلبي را به زور تكلف ، به اعجاز نسبت ندهيم و اين مساله مهمي است كه بايد مورد نظر قرار گيرد .
    شما در اين زمينه مي توانيد به تاپيكهاي مرتبط مراجعه نماييد . بيشتر تاپيكهاي اعجاز علمي را در اين بخش مي توانيد بيابيد .
    اما به عنوان نمونه يك آيه را بيان ميكنيم :
    وتري الجبال تحسبها جامده وهي تمر مر السحاب صنع الله الذي اتقن كل شيء انه خبير بما تفعلون( نمل / 88)

در اين آيه بر حركت كوهها تصريح شده است . مگر چند سال از كشف متحرك بودن كوهها مي گذرد ؟ ( لازم به ذكر است كه برخي اين آيه را از آياتي مي دانند كه مربوط به بيان اوضاع قيامت است ، در حالي كه اينگونه نيست زيرا در ادامه ايه از صنع و اتقان سخن به ميان آمده است و قيامت ظرف متلاشي شدن و از بين رفتن نظام خلقت دنياست نه اتقان و صنع و در واقع اين آيه به حركت كوهها كه اين اواخر ( شايد چند صد ساله اخير كشف شده است ) تصريح نموده است - حال بايد انديشيد كه پيامبري كه هيچ كوهي را در اطراف خود در حركت نمي ديد - اگر قران را از طرف خدا ندانيم و آن را سخنان بشر بپنداريم - چگونه فرموده است كه : " كوهها را مي بيني كه ساكنند اما در حقيقت در حركتند ..."؟ اين آيه شريفه ، بدون شك بيانگر وجه اعجاز علمي قران كريم است ، امري كه براي ما انسانهاي اين عصر ، بسيار ملموس و قابل درك است .

از اين دست آيات كه بيانگر اعجاز علمي قران هستند بسيار داريم اما بايد متوجه توضيحات و توجيهاتي كه در مورد تبيين اعجاز آن صورت ميگيرد باشيم تا با تكلف و مشقت ، اموري را به اعجاز علمي مرتبط و منسوب ننماييم .

غرض از بيان اين مساله و مثال اين بود كه حتي براي شما كه در ادبيات عرب مهارت نداريد ، درك معجزه بودن قران كريم ميسر است تنها بايد در اين زمينه تحقيق دقيق تر و بيشتري نمود .
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۸/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۲:۳۶

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری