جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چشم زدن

نوشته
    203
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

چشم زدن

نمیدونستم این موضوع رو باید تو کدوم قسمت انجمن بزارم !!

در مورد چشم زدن سوال دارم ...

خب خیلی هامون به چشم زدن اعتقاد داریم به خاطر روایات و احادیث، اگه میشه چند تا حدیث و روایات واسم بزارید.

با چند نفر داشتم بجث میکردم در این مورد ... یه بنده خدایی همسرش فوت کرده بعضیا میان میگن این رو چشم کردن ... خب مگه اگه یکی، یکی دیگه رو چشم کنه آخرش به مرگ ختم میشه ؟!
    مثلا من بیام بگم فلانی چه زندگی خوبی داره، به خاطر این چشم زدن من همسرش بمیره ؟!

اصلا میشه همچین چیزی ؟! !
    اي منتظران گنج نهان مي آيد

آرامش جان عاشقان مي آيد

بر بام سحر طلايه داران ظهور

گفتند که صاحب الزمان مي آيد

اللهم عجل لولیک الفرج

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    685
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    87
    آپلود
    11
    گالری
    44

.. هیچ چیزی غیر ممکن نی ..

.. بستگی به آدمش داره !! ..

.. بستگی به چشاش هم داره ..

.. مثه فال گرفتن و طالع بینی می مونه ..

.. بعضی ا این موضوع (چشای طرف شوره) رو قبول می کنن ، بعضی ا هم نه ..

.. به نظر من فکر نکنم اینطوری باشه ..

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

آيا چشم زدن واقعيت دارد؟

بسيارى از مردم معتقدند در بعضى از چشمها اثر مخصوصى است كه وقتى از روى اعجاب به چيزى بنگرند ممكن است آن را از بين ببرد، يا درهم بشكند، و اگر انسان است بيمار يا ديوانه كند.

اين مساله از نظر عقلى امر محالى نيست، چه اينكه بسيارى از دانشمندان امروز معتقدند در بعضى از چشمها نيروى مغناطيسى خاصى نهفته شده كه كارايى زيادى دارد، حتى با تمرين و ممارست مى‏توان آن را پرورش داد، خواب مغناطيسى از طريق همين نيروى مغناطيسى چشم ها است.

در دنيايى كه" اشعه ليزر" كه شعاعى است نامرئى مى‏تواند كارى كند كه از هيچ سلاح مخربى ساخته نيست پذيرش وجود نيرويى در بعضى از چشمها كه از طريق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چيز عجيبى نخواهد بود.

بسيارى نقل مى‏كنند كه با چشم خود افرادى را ديده‏اند كه داراى اين نيروى مرموز چشم بوده‏اند، و افراد يا حيوانات يا اشيايى را از طريق چشم زدن از كار انداخته‏اند.

لذا نه تنها نبايد اصرارى در انكار اين امور داشت بايد امكان وجود آن را از نظر عقل و علم پذيرفت.

در روايات اسلامى نيز تعبيرات مختلفى ديده مى‏شود كه وجود چنين امرى را اجمالا تاييد مى‏كند.
    در حديثى مى‏خوانيم كه" اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر ص عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏زنند، آيا" رقيه" اى براى آنها بگيرم (منظور از" رقيه" دعاهايى است كه مى‏نويسند و افراد براى جلوگيرى از چشم زخم با خود نگهميدارند و آن را تعويذ نيز مى‏گويند).
    پيامبر ص فرمود:
    نعم، فلو كان شى‏ء يسبق القدر لسبقه العين‏
    " آرى، مانعى ندارد، اگر چيزى مى‏توانست بر قضا و قدر پيشى گيرد چشم زدن بود"! «1».

و در حديث ديگرى آمده است كه امير مؤمنان ع فرمود: پيامبر براى امام حسن و امام حسين" رقيه" گرفت، و اين دعا را خواند:

اعيذكما بكلمات التامة و اسماء اللَّه الحسنى كلها عامة، من شر السامة و الهامة، و من شر كل عين لامة، و من شر حاسد اذا حسد :" شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حيوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏سپارم،

سپس پيامبر ص نگاهى به ما كرد و فرمود:" اينچنين حضرت ابراهيم براى اسماعيل و اسحاق تعويذ نمود" «2».

در نهج البلاغه نيز آمده است‏: العين حق و الرقى حق‏.

:" چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نيز حق است" «3».

ذكر اين نكته لازم است كه هيچ مانعى ندارد اين دعاها و توسلها به فرمان خداوند جلو تاثير نيروى مرموز مغناطيسى چشم ها را بگيرد همانگونه كه دعاها در بسيارى از عوامل مخرب ديگر اثر مى‏گذارد و آنها را به فرمان خدا خنثى مى‏كند.

اين نيز لازم به يادآورى است كه قبول تاثير چشم زخم به طور اجمال به اين معنى نيست كه به كارهاى خرافى و اعمال عوامانه در اينگونه موارد پناه برده شود كه هم بر خلاف دستورات شرع است، و هم سبب شك و ترديد افراد ناآگاه در اصل موضوع است، همانگونه كه آلوده شدن بسيارى از حقايق با خرافات اين تاثير نامطلوب را در اذهان گذارده است.

(3)" نهج البلاغه" كلمات قصار جمله 400 (اين حديث در صحيح بخارى جلد 7 صفحه 171 باب العين حق نيز به اين صورت نقل شده است العين حق) در" المعجم المفهرس لالفاظ الحديث النبوى" همين معنى از منابع مختلفى نقل شده است (جلد 4 صفحه 451).

تفسير نمونه، ج‏24، ص: 427 و 428

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

6. تشکرها 2

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

سوره قلم ـ آیه 51 :

وَ إِنْ يَكادُ الَّذينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون‏.

و آنان كه كافر شدند، چون قرآن را شنيدند چيزى نمانده بود كه تو را چشم بزنند، و مى‏گفتند: « او واقعاً ديوانه‏اى است.»

در تفسير اين آيه نظرات گوناگونى داده‏اند:

1- بسيارى از مفسران گفته‏اند: منظور اين است كه دشمنان به هنگامى كه آيات با عظمت قرآن را از تو مى‏شنوند، به قدرى خشمگين و ناراحت مى‏شوند، و با عداوت به تو نگاه مى‏كنند كه گويى مى‏خواهند تو را با چشمهاى خود بر زمين افكنند و نابود كنند! و در توضيح اين معنى جمعى افزوده‏اند كه آنها مى‏خواهند از طريق چشم زدن كه بسيارى از مردم به آن عقيده دارند و مى‏گويند در بعضى از چشمها اثر مرموزى نهفته است كه با يك نگاه مخصوص ممكن است طرف را بيمار يا هلاك كند، تو را از بين ببرند.

2- بعضى ديگر گفته‏اند كه اين كنايه از نگاه هاى بسيار غضب‏آلود است مثل اينكه مى‏گوئيم فلان كس آن چنان بد به من نگاه كرد كه گويى مى‏خواست مرا با نگاهش بخورد يا بكشد!

3- تفسير ديگرى براى اين آيه به نظر مى‏رسد كه شايد از تفسيرهاى بالا نزديكتر باشد و آن اينكه قرآن مى‏خواهد تضاد عجيبى را كه در ميان گفته‏هاى دشمنان اسلام وجود داشت با اين بيان ظاهر سازد و آن اينكه: آنها وقتى آيات قرآن را مى‏شنوند آن قدر مجذوب مى‏شوند و در برابر آن اعجاب مى‏كنند كه مى‏خواهند تو را چشم بزنند ( زيرا چشم زدن معمولا در برابر امورى است كه بسيار اعجاب‏انگيز مى‏باشد ) اما در عين حال مى‏گويند: تو ديوانه‏اى، و اين راستى شگفت‏آور است، ديوانه و پريشان گويى كجا و اين آيات اعجاب‏انگيز جذاب و پرنفوذ كجا؟

اين سبك مغزان نمى‏دانند چه مى‏گويند و چه نسبتهاى ضد و نقيضى به تو مى‏دهند؟

تفسير نمونه، ج‏24، ص:425

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام،

بله چشم زدن وجود دارد. ولی با توکل به خدا و ترک معصیت و صدقه دادن و خواندن سوره ناس و فلق به راحتی بی اثر میشه. آیت الله شیخ جعفر مجتهدی هم تائید کردند.

وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

روزی حضرت محمد از جلوی قبرستانی می گذشت
    به همراه خود گفت:بسیاری از این مردمی که در اینجا دفن هستند بخاطر چشم زخم مرده اند

یا در روایتی دیگر

مردی وارد مسجد شد و حضرت محمد ابای خود را بر چهره انداخت
    مردم پرسیدن علت انجام این کار چیه؟
    گفت:چشمان آن مرد سنگین بود(چشم زخم)

ویرایش توسط ظلم : ۱۳۸۸/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۶:۲۴

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلّم فرمود: « چشم زخم واقعيت دارد و مرد را در قبر و شتر را در ديگ قرار می دهد »،(1)

كنايه از اين كه شتر در اثر چشم زخم مريض می شود و صاحبش از ترس تلف شدنش او را ذبح می كند.

از رسول گرامى اسلام روايت شده كه آن حضرت روزى از قبرستان بقيع می گذشت. در آنجا فرمود: « به خدا قسم بيشتر اهل اين قبرستان به سبب چشمزخم در اين جا آرميده اند »، (2)

درمان اين مشكل:

1 . ياد كردن خداوند ؛

از امام صادق علیه السلام روايت شده است: « هر كس از سيرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را ياد كند زيرا وقتى خداوند را به ياد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمی رسد »،(3)

2 . گفتن « تبارك اللّه احسن الخالقين » ؛

امام صادق علیه السلام فرمود: « كسى كه چيزى از برادرش او را متعجب ساخت اين جمله را بگويد ، زيرا چشم زخم حق است »،(4)

3 . گفتن « امنت باللّه و صلى اللّه على محمد و آله » پس از آن اثر چشم زخمى خنثى می گردد.

4 . قرائت سوره « ناس » و « فلق » هنگام ترس از چشم خوردن،(5)

5 . نوشتن سوره هاى «حمد»، «اخلاق»، «ناس»، «فلق» و «آيةالكرسى» در ورقه اى و به همراه داشتن آن،(6)

6 .قرائت سه مرتبه ذكر « ماشاءاللّه لاحول ولا قوة الا باللّه العلى العظيم » به هنگام ترس از چشم خوردن يا چشم زدن ،(7)

حرز امام جواد و يا انگشتر حاوى حرز امام جواد بنا به آنچه در روايت آن آمده است به جهت حفظ از بلاها و بدی ها و هر چه كه انسان از آن می ترسد مفيد است،(8) كه از جمله آن چشم زخم می تواند باشد گرچه درخصوص چشم زخم در روايت تصريحى نشده.

در خصوص انگشتر عقيق هم رواياتى وارد شده كه انسان را از بلاها و هرگونه بدى حفظ می كند،(9)

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــ
    (1) بحارالانوار، ج 63، ص 26.
    (2) تفسير منهج الصادقين، ج 9، ص 391.
    (3) بحارالانوار، ج 60، ص 25.
    (4) همان، ص 26.
    (5) همان، ج 92.
    (6) همان، ص 25.
    (7) همان، ص 26.
    (8) بحار، ج 50، ص 98
    (9) وسائل الشيعه، ج 5، ص 89- 90.

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۸/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۷:۰۶

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط دل شکسته نمایش پست
    نمیدونستم این موضوع رو باید تو کدوم قسمت انجمن بزارم !!

در مورد چشم زدن سوال دارم ...

خب خیلی هامون به چشم زدن اعتقاد داریم به خاطر روایات و احادیث، اگه میشه چند تا حدیث و روایات واسم بزارید.

با چند نفر داشتم بجث میکردم در این مورد ... یه بنده خدایی همسرش فوت کرده بعضیا میان میگن این رو چشم کردن ... خب مگه اگه یکی، یکی دیگه رو چشم کنه آخرش به مرگ ختم میشه ؟!
    مثلا من بیام بگم فلانی چه زندگی خوبی داره، به خاطر این چشم زدن من همسرش بمیره ؟!

اصلا میشه همچین چیزی ؟! !:motehayer:

با سلام و عرض ادب

از روايات معصومين (ع) بر مي آيد كه چشم زخم واقعيت دارد و در وجود انسانها و حيوانات و اشياء ديگر اثرگذار است رسول اكرم(ص) فرمود: «چشم زخم واقعيت دارد و مرد را در قبر و شتر را در ديگ قرار مى‏دهد»، (بحارالانوار، ج 63، ص 26) يعني شخص در اثر چشم زخم ممكن است بميرد و شتر در اثر چشم‏زخم مريض شود و صاحبش از ترس تلف شدنش آن را ذبح ‏كندو ديگ بپزد. و از رسول گرامى اسلام روايت شده كه آن حضرت روزى از قبرستان بقيع مى‏گذشت. در آن‏جا فرمود: «به خدا قسم بيشتر اهل اين قبرستان به سبب چشم‏زخم در اين جا آرميده‏اند»( تفسير منهج‏الصادقين، ج 9، ص 391). در روايات را ههاي خنثي كردن اثر چشم زخم هم بيان شده است كه برخي از آنها اشاره مي شود :

1- ياد كردن خداوند؛ از امام صادق(ع) روايت شده است: «هر كس از سيرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را ياد كند؛ زيرا وقتى خداوند را به ياد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمى‏رسد»، (بحارالانوار، ج 60 ، ص 25)

2- گفتن «تبارك اللّه‏ احسن الخالقين» امام صادق(ع) فرمود: «كسى كه چيزى از برادرش او را متعجب ساخت اين جمله را بگويد، زيرا چشم‏زخم حق است»، (همان، ص 26)

3- گفتن «آمنتُ باللّه‏ و صلى اللّه‏ على محمد و آله» پس از آن اثر چشم‏زخم خنثى مى‏گردد.

4-قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم‏خوردن، (همان، ج 92)

5- نوشتن سوره‏هاى «حمد»، «اخلاق»، «ناس»، «فلق» و «آية‏الكرسى» در ورقه‏اى و به همراه داشتن آن، (همان، ص 25)

6- قرائت سه مرتبه ذكر «ماشاءاللّه‏ لاحول ولا قوة الا باللّه‏ العلى العظيم» به هنگام ترس از چشم خوردن يا چشم زدن، (همان، ص 26)

7- حرز امام جواد و يا انگشتر حاوى حرز امام جواد بنا به آنچه در روايت آن آمده است به جهت حفظ از بلاها و بدى‏ها و هر چه كه انسان از آن مى‏ترسد مفيد است، (بحار، ج 50، ص 98) كه از جمله آن چشم‏زخم مى‏تواند باشد گرچه به خصوص چشم‏زخم در اين روايت تصريحى نشده. درخصوص انگشتر عقيق هم رواياتى وارد شده كه انسان را از بلاها و هرگونه بدى حفظ مى‏كند، (وسائل‏الشيعه، ج 5، ص 89 - 90)

بنابرآنچه گفته شد معلوم مي شود كه چشم زخم مي تواند يكي از علل و عوامل حوادث ناگوار باشد همان طور كه هزاران عامل ديگر نيز مي توانند علت حوادث ناگوار باشند مثل برف ، باران ، سيل ، زلزله ، رعد وبرق ، طوفان ، بي احتياطي ، خشم ، بدگماني ، حسادت ، غيبت ،دروغ ، ناسزاگويي، راستگويي در جايي كه مصلحت نيست ، اعتماد بدون تحقيق ، بي اعتمادي بدون دليل ، وصدها و هزاران عامل ديگر كه هر كدام مي توانند موجب بروز حادثه اي بد و ناگوار براي ما يا ديگران باشند ؛ بنابراين چشم زخم هم علتي است مثل بقيه علل و تفاوت خاصي با ديگر علل طبيعي يا غير طبيعي( ماوراء الطبيعي ) ندارد .

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۸۹/۰۲/۱۲ در ساعت ۱۵:۱۶

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری