جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نظر رهبر انقلاب درباره چهارشنبه آخر سال

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,145
  مورد تشکر
  3,145 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  18

  نظر رهبر انقلاب درباره چهارشنبه آخر سال
  حضرت آيت ا... خامنه اي، رهبر معظم انقلاب به سوالات مردم درباره مراسم چهارشنبه آخر سال پاسخ دادند.

  اين استفتاء که در پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري منتشر شده، به شرح ذيل است:

  سوال: نظر جنابعالى درباره چهارشنبه سورى چيست؟

  جواب) علاوه بر آنکه هيچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زيادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود.

  علاوه بر استفتاء رهبر معظم انقلاب، از دفتر برخي مراجع عظام تقيلد نيز در اين زمينه سوال شد که پاسخ دادند: مراسم چهارشنبه آخر سال، علاوه بر اينکه مبناي شرعي ندارد، نوعي آتش پرستي است و خواندن اشعاري مانند " زردي من از تو و سرخي تو از من" مصداق حاجت خواستن از آتش است.

  آيت‌ ا... جعفر سبحاني از مراجع عظام تقليد نيز مراسم چهارشنبه آخر سال را نوعي خرافه و اعمال آن را خلاف شرع و عقل دانست.

  وي اظهار داشت: قرآن مجيد مي‌فرمايد يکي از اهداف بعثت پيامبر اين است، غل و زنجيري که بر افکار مردم بسته شده بود را باز کند.

  وي اضافه کرد: مراد از غل و زنجير، آداب و رسوم جاهلي است که هيچ اثري در اخلاقيات و زندگي انسان ندارد. از اين رو، پيامبر اسلام تمام رسوم جاهليت را که به ضرر انسان بود، لغو کرد.

  آيت‌ا... سبحاني، مراسم چهارشنبه آخر سال را يکي از اين رسوم غلط برشمرد و افزود: مراسم آخرين چهارشنبه سال، به نحوي که در ايران رسم شده، جهل است و ضررهاي آن براي همه مشهود است.

  اين مرجع تقليد خاطر نشان کرد: متاسفانه به خاطر همين رسوم غلط، جوانان زيادي زخمي و کشته مي‌شوند و پدران و مادران آنها در سوگ آنها مي‌نشينند.

  آيت‌ا... سبحاني با بيان اينکه عقل و شرع به هيچوجه اين آداب غلط را نمي‌پسندد، تصريح کرد: همه انبيا و اولياي الهي آمدند تا با خرافات مبارزه کنند و مراسم چهارشنبه آخر سال هم نوعي خرافه است.

  وي با اشاره به برخي اعمالي که در چهارشنبه سوري انجام مي‌شود، گفت: پريدن از روي آتش و گفتن برخي جملات به هيچوجه درست نيست.

  اين مرجع تقليد از مردم خواست مراقب اعمالشان باشند و در چهارشنبه آخر سال سال، دچار مسايل خلاف شرع و عقل نشوند.

  حجت الاسلام و المسلمين " سيد هاشم حسيني بوشهري"، عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز با تاکيد بر اينکه جوانان و مردم بايد تنها دنبال مسايلي باشند که در دين اسلام و مکتب اهل بيت(ع) بر آنها تاکيد شده است، گفت: برنامه چهارشنبه آخر سال، هيچ مبناي عقلي و ديني ندارد.

  وي با بيان اينکه نبايد مسايل اصلي را رها کنيم و دنبال خرافات برويم، اظهار داشت: برنامه چهارشنبه آخر سال براي جوانان و جامعه تبعاتي دارد و باعث ناهنجاري هاي اجتماعي خواهد شد.

  اين عضو مجلس خبرگان رهبري از نسل جوان و مردم خواست در برنامه هايي که از طرف بزرگان، مورد نهي و سرزنش قرار گرفته است، شرکت نکنند.

  حجت الاسلام والمسلمين"محمود رجبي"، عضو ديگر جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز گفت: برنامه آخرين چهارشنبه سال، يک سنت غلط و خرافي است که با منطق اسلام، شرع مقدس و هيچ استدلال و برهان عقلي سازگاري ندارد.

  وي اظهار داشت: در هيچ تحقيقي ثابت نشده است که چهارشنبه سوري باعث خوشبختي کسي مي شود.
  وي خاطرنشان کرد: اين روز در سال هاي اخير، منشاء آسيب رساني به برخي از افراد جامعه شده است که به خاطر عوارض آن بايد برداشته شود.

  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: بيماران قلبي فراواني در جامعه داريم و گاهي يک انفجار موجب مي شود کسي جان خود را از دست بدهد.

  وي افزود: اين مساله في النفسه، اثر منفي و زيانبار دارد و بايد با کساني که باعث سلب آسايش مردم مي شوند برخورد شود.

  رجبي يادآورشد: جوانان بايد دنبال منطق و استدلال بروند و بزرگان ما بارها اعلام کرده اند که مراسم چهارشنبه آخر سال از نظر شرعي و عقلي مردود است.

  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,145
  مورد تشکر
  3,145 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  18  يك شب شادي، يك عمر پشيماني

  شب چهارشنبه آخر سال كه مي‌رسد طي يك رسم قديمي آتش‌ها بر پا مي‌شود تا جمعي شاد شوند اما اين سالها رسم آتش بازي به رسم ترقه بازي و انفجار بمب تغيير كرده كه حاصل آن براي خيلي‌ها به جاي شادي يك عمر پشيماني است.

  به گزارش فارس،‌ چهارشنبه سوري، رسم ديريني است كه ايرانيان در طول سال‌ها با آتش‌بازي و رسومي مثل قاشق‌زني و پريدن از روي آتش آن را حفظ كرده‌اند. اين شب بر اساس اين سنت، شب گرفتن سرخي‌‌ها به عنوان سمبل نشاط و شادي و شب وانهادن زردي‌هاي سستي و غم است.

  در اين مراسم ايرانيان رسم بود كه پيش از پريدن آفتاب، هر خانواده بوته‌هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده‌اند روي بام يا زمين حياط خانه كپه مي‌كنند و با غروب آفتاب و نيم تاريك‌شدن آسمان، زن و مرد و پير و جوان گرد هم جمع مي‌شوند و بوته‌ها را آتش مي‌زنند. در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام 3 بار از روي بوته‌هاي افروخته مي‌پرند، تا ضعف و زردي ناشي از بيماري و غم و محنت را از خود بزدايند و سلامت و سرخي و شادي به هستي خود ببخشند.

  اما اين مراسم در سالهاي اخير به سمت ديگري رفته است. سال‌هاست كه رسم چهارشنبه‌سوري در هياهوي انفجارها از بين مي‌رود.

  بر اساس گزارش‌هاي موجود هيچ فرد و هيچ گروه سني از خطرات حوادث ناشي از اين آتشبازي‌ها در امان نيستتند ولي پسران بيشتر در معرض خطر هستند.

  اين درحالي است كه اگر پيامك‌هاي مربوط به اين روز را بررسي كنيم به اين پيام‌ها برمي‌خوريم " چهار شنبه‌سوري روز ملي مبارزه با آرامش اعصاب بر شما ترقه بازان گرامي مبارك باد. " يا "چهارشنبه سوريه نيا پايين مي‌سوزي ".

  *50 درصد افراد آسيب‌ديده چهارشنبه‌سوري رهگذران و تماشاچيان هستند

  محمود جباروند، رئيس بيمارستان فارابي مي‌گويد: در چهارشنبه آخر سال 50 درصد افرادي كه دچار آسيب‌هاي چشمي مي‌شوند رهگذران و تماشاچيان هستند. ميزان آسيب‌ناشي از اين روز در حد سوختگي پلك و مژه است و در بعضي از موارد شديد پارگي قرنيه و نفوذ تركش مواد منفجره به چشم هم داريم كه اين مسئله آسيب‌هاي جدي را براي افراد به وجود مي‌آورد.

  وي مي‌افزايد: پس از پايان اين روز زماني كه افراد مصدوم را به مراكز درماني ارجاع مي‌دهند و خونريزي چشم به خاطر موج انفجار زياد ديده مي‌شود همچنين اين مسئله منجر به از دست رفتن شكل طبيعي قرنيه مي‌شود.

  رئيس بيمارستان فارابي ادامه مي‌دهد: بيماراني كه مشكل آب مرواريد، عنبيه يا داخل چشم لنز دارند در اين روز بايد بيشتر مراقب خود باشند زيرا با كوچكترين مسئله‌اي مشكلات زيادي براي آنها به وجود مي‌آيد. همچنين در اين روز آسيب رسيدن به شبكيه و عصب بينايي نيز ديده مي‌شود كه اين دسته از افراد بايد تحت حمل جراحي قرار گيرند ضمن اينكه در بعضي از موارد آسيب به چشم به قدري زياد است كه مجبور مي‌شويم چشم را تخليه كنيم.

  جباروند به آمار سال گذشته حوادث ناشي از چهارشنبه آخر سال اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در سال گذشته 400 مورد سرپايي داشته‌ايم كه از اين بين 40 مورد به بستري شدن انجاميد و تعدادي از اين افراد بينايي خود را از دست دادند.

  وي اضافه مي‌كند: از آنجايي كه 50 درصد افراد آسيب‌ديده در اين روز تماشاچيان و رهگذران هستند توصيه مي‌شود افراد بيش از پيش مراقب خود باشند همچنين براي فردي كه دچار حادثه شده خصوصاً در ناحيه چشم نخستين اقدامي كه بايد صورت پذيرد اين است كه چشم دستكاري نشود و از هيچ قطره يا محافظي استفاده نشود و فرد مورد نظر را به نزديكترين مركز درماني منتقل كنند.

  *ناشنوايي‌هاي دائم ارمغان انفجارهاي چهارشنبه آخر سال

  بابك ساعدي، عضو انجمن گوش، گلو، بيني ايران مي‌گويد: در چهارشنبه پايان سال‌ افرادي به بيمارستان‌ها مراجعه مي‌كنند كه به علت انفجارهاي شديد دچار ناشنوايي‌هاي موقت يا دائم شده‌اند.

  وي مي افزايد: وقتي صدا از حد مجازش افزايش مي‌يابد به ويژه زماني كه انفجار ترقه به صورت ناگهاني است، صدمات زيادي را به گوش مي‌رساند. علت آن اين است كه گوش تا يك حدي از شدت صوت مي‌تواند كاركرد اصلي خو را به شكل سالم ادامه دهد و وقتي از آن حد كه حدود 70 دسي‌بل است افزايش مي‌يابد، قطعاً آسيب مي‌بيند.

  ساعدي اضافه مي‌كند: آسيب‌هاي گوش به دو شكل است. يكي به صورت مزمن كه دير اتفاق مي‌افتد و خطرش هم كمتر است و ديگري آسيب حاد است و از اين جهت خطر بيشتري نسبت به نوع مزمن دارد. گوش در اين حالت نمي‌تواند آمادگي لازم را به عنوان مكانيزم دفاعي در مقابل صداي ناگهاني داشته باشد.

  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,145
  مورد تشکر
  3,145 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  18  وي با بيان اينكه در چهارشنبه سوري‌ها افرادي به ناشنوايي‌هاي موقت يا دائم مبتلا مي‌شوند، تصريح مي‌كند: كاهش شنوايي مي‌تواند به دو حالت موقت و دائم باشد. نوع موقت آن يعني اينكه بيمار پس از شنيدن صداي انفجار دچار كاهش شنوايي شده، صداها را نمي‌شنوند و ممكن است اين حالت پس از 12 تا 24 ساعت بهبود يابد. در اين زمان توصيه مي‌شود فرد استراحت كند و حتماً يك متخصص گوش شنوايي او را بررسي كند و سعي كند يك شنوايي‌سنجي انجام دهد تا نوع آسيب مشخص شود.

  اين عضو انجمن گوش، گلو، بيني ايران مي‌گويد: اگر اين فرد احساس كرد كه شنوايي‌اش كاهش يافته است اما بهبودي حاصل شده است بايد بداند كاملاً مستعد كاهش شنوايي دائم است يعني احتمالاً صداي انفجار بعدي ممكن است منجر به عدم شنوايي دائم فرد شود و اين يك علامت هشدار‌دهنده است.

  اين متخصص گوش خاطرنشان مي‌كند: برخي افراد دچار مشكل مي‌شود كه همان ابتدا كه صداي انفجار به گوش آنها مي‌رسد به طور دائم شنوايي خود را از دست مي‌دهند كه متأسفانه درمان خاصي هم براي آنها وجود ندارد. احساس كاهش شنوايي، احساس سر و صدا داخل گوش و سرگيجه از مهم‌ترين علائم هشداردهنده اين حالت است كه اگر فردي اين علامت را در خود احساس كرد بايد حتماً به متخصص گوش مراجعه كند.

  وي تصريح مي‌كند: بايد به بچه‌ها و نوجوانان آموزش دهيم كه ترقه‌هاي خود را جايي منفجر كنند كه فاصله 10 متري محل انفجار فردي قرار نگيرد.

  اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست‌و‌مو مي‌گويد: مشكل بزرگي كه پس از سوختگي‌هاي ناشي از آتش يا مواد محترقه ايجاد مي‌شود بروز گوشت اضافه است. گوشت اضافه پس از سوختگي‌ها بسيار سخت درمان مي‌شود و همراه با خارش و درد فراوان است.

  حميد صالحي، رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري نيز خاطرنشان مي‌كند: بارها و بارها گفته شده است كه به هيچ وجه موادي مانند خميردندان و سيب‌زميني براي درمان سوختگي توصيه نمي‌شود. اين كار نه علمي است و نه سند قطعي مبني بر اينكه به درمان سوختگي كمك مي‌كنند، وجود ندارد.

  وي مي‌افزايد: اين مواد بعضاً داراي يك ماده زمينه‌اي قليايي هستند كه وقتي روي محل سوختگي قرار مي‌گيرند گاهي اوقات سوختگي را تشديد مي‌كنند. اگر سوختگي سطحي باشد در بيشتر اوقات خود به خود در روند 5 تا 6 هفته‌اي خوب مي‌شوند و حتي نياز به پماد ندارند. به هر حال پمادي كه پزشك توصيه مي‌كند بايد استفاده شود.

  صالحي تصريح مي‌كند: افرادي كه دچار سوختگي مي شوند را مي توان با انداختن پتو روي‌ آنها يا استفاده از كپسول آتش‌نشاني خاموش كرد و در اولين فرصت فرد را به بيمارستان رساند.

  *برخي بيماران سوخته به 100 عمل جراحي براي بازگشت به زندگي نياز دارند

  عبدالجليل كلانترهرمز، رئيس مركز فوق تخصصي سوختگي 15 خرداد مي‌گويد: حوادث سوختگي گاهي تركيبي از پاره شدن عروق، سوختگي و كوبيدگي است. برخي بيماران دچار سوختگي گاهي نيازمند 100 عمل جراحي سخت و بزرگ هستند كه فقط بتوانند به زندگي عادي برگردند و درمان كامل برخي از آنها از محالات است.

  وي مي‌افزايد: متأسفانه در سال‌هاي اخير به خصوص در دنياي صنعتي يك نوع سوختگي دست‌ساخته، به صورت استفاده از مواد قابل انفجار گريبانگير مردم شده است كه فكر مي‌‌كنند براي لحظاتي ايجاد شادي مي‌كند. اين مسئله در روزهاي آخر سال معضلات بعضاً جبران‌ناپذيري را موجب مي‌شود و اين معضل جديدي است كه تركيبي از سوختگي‌هاي متعدد را به وجود مي‌آورد.

  كلانترهرمز ادامه مي دهد: قدرت انفجاري موجود در اين مواد ممكن است موجب پاره‌شدن عروق مغز و احشاء، كوبيدن و پرت‌كردن شخص به ديوار، تخريب نواحي اطراف فرد و آسيب به رهگذران شود.

  وي اضافه مي‌كند: ديده شده زماني كه قطعات مواد منفجره ريز باشد به درون احشاء، روده‌ها، قفسه سينه، گردن، چشم و قلب نفوذ كرده است و ممكن است منجر به مرگ زود يا ديررس شود. از طرف ديگر قطعات اگر بزرگتر باشند موجب كندگي قسمتي از بدن مي‌شود.

  كلانتر هرمز تصريح كرد: مواد منفجره به علت اينكه در چشم و صورت فرد پاشيده مي‌شود ممكن است به غير از ورود اين قطعات به داخل بدن، تركيبي از سوختگي شيميايي و حرارتي ايجاد كند و اگر شخص نميرد ممكن است تا سال‌ها اين مواد به شكل خالكوبي در بدن فرد بماند.

  كلانترهرمز ادامه مي‌دهد: توصيه مي‌شود هنگام سوختگي، بيمار از فضاي انفجار خارج شود. اگر فضا سربسته است و گرد و خاك و دودي وجود دارد از آن محل دور شود و وقتي از راه هوايي فرد مطمئن شدند افرادي كه خيلي دست پاچه نيستند و بر خود مسلط هستند، بيمار را به اولين مركز درماني برسانند.

  وي تصريح مي‌كند: مهمترين اصل حفظ آرامش، بردن شخص به فضاي خارج از انفجار، حداقل حركت در اندام‌هاي شخص مصدوم و رساندن آن به مركز پزشكي است.

  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,145
  مورد تشکر
  3,145 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  18  حميد صالحي، رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي شهيد مطهري هم مي گويد: توليدكنندگان مواد محترقه براي افزايش صداي اين مواد از شيشه خرده و فلزات سنگين استفاده ‌كنند و تركش‌هاي اين مواد شدت آسيب‌ها را افزايش مي‌دهد.

  او با توصيه به اينكه از مواد محترقه و منفجره غيراستاندارد در چهارشنبه آخر سال استفاده نشود، اضافه مي‌كند: سال گذشته موارد متعددي از قطع عضو، از دست‌دادن بينايي و حتي تخليه چشم را در يك هفته مانده به چهارشنبه آخر سال شاهد بوديم.

  *حادثه آفرينان چهارشنبه سوري تا آخر عيد در بازداشت مي‌مانند

  احمدرضا رادان جانشين فرماندهي نيروي انتظامي كشور نيز اعلام كرده است كه نيروي انتظامي با مزاحمان و حادثه‌آفرينان چهارشنبه آخر سال برخورد جدي خواهد كرد و اين افراد تا پايان تعطيلات نوروز مهمان ما خواهند بود.

  وي مي‌افزايد: در بحث چهارشنبه‌ آخر سال كه مردم اصرار دارند آن را به صورت مراسمي برگزار كنند توصيه مي‌شود بزرگترها در كنار كوچكترها قرار گيرند تا خطرها كمتر شود و سزاوار نيست براي يك شب سال‌ها پشيماني ايجاد شود.

  رادان يادآور مي‌شود: در اين روز با متخلفان به صورت جدي برخورد مي‌شود و به صورت محله‌محور برنامه‌هاي چهارشنبه‌سوري اجرا خواهد شد و افرادي كه در چهارشنبه آخر سال مزاحمت يا حادثه‌آفريني كنند با هماهنگي قوه قضاييه تا پايان تعطيلات مهمان ما هستند.

  جانشين فرماندهي نيروي انتظامي كشور خاطرنشان مي‌كند: در ابتداي چهارشنبه آخر سال ساختن مواد دستي خطرناك و تلفات حاصل از آن وجود دارد و در طول اين روز استفاده از اين مواد و صدمات جبران‌ناپذير حاصل از آن وجود دارد كه برخورد نيروي انتظامي با مزاحمان جدي خواهد بود.

  *870 مصدوم در سال گذشته سوغات چهارشنبه‌ آخر سال

  در نهايت اينكه بر اساس آخرين آمار اعلام شده از سوي وزارت بهداشت، تعداد مصدومان چهارشنبه آخر سال گذشته نسبت به دوسال گذشته بيش از 50 درصد كاهش يافت كه نشانه افزايش آگاهي مردم است.

  بر اين اساس در مجموع در سراسر كشور 870 مصدوم در پي داشت كه از اين تعداد 237 نفر در محل حادثه به صورت سرپايي درمان شدند و 633 نفر نيز توسط امدادگران اورژانس كشور به بيمارستان اعزام شدند.

  همچنين وزارت بهداشت اعلام كرد كه 86 نفر از اين آسيب ديدگان در تهران بودند و از مجموع آسيب ديدگان تهراني، 36 مورد آسيب‌هاي مستقيم شامل 11 مورد سوختگي، 7 مورد آسيب به چشم، 10 مورد تروما و ضربه به دست و پا، 7 مورد جراحات ناشي از انفجار در نقاط مختلف و يك مورد قطع عضو در حوادث چهارشنبه آخر سال بوده است. همچنين 50 نفر نيز دچار آسيب‌هاي غيرمستقيم، شامل غش، بيماري‌هاي قلبي، رواني شده‌اند.

  از لحاظ تركيب جغرافيايي آسيب‌ديدگان در نقاط مختلف شهر تهران 26 نفر در شرق، 25 نفر در غرب، 9 نفر در شمال و 26 نفر در جنوب تهران دچار حادثه شده‌اند. ميانگين سني آسيب ديدگان حوادث چهارشنبه آخر سال در شهر تهران نيز 21 سال گزارش شده است.
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,145
  مورد تشکر
  3,145 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  18  نظر آیت‌الله مکارم درباره چهارشنبه سوری

  آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پاسخ به استفتاء شنوندگان برنامه زمزم احکام رادیو معارف، اعمالی که در چهارشنبه سوری انجام می گیرد، را حرام دانستند.


  نظر رهبر انقلاب درباره چهارشنبه آخر سال
  این مرجع تقلید در پاسخ به استفتاء شنوندگان برنامه زمزم احکام رادیو معارف در خصوص کارهای که درشب چهارشنبه سوری انجام می شود، بیان داشتند: کارهای که به عنوان شب چهارشنبه سوری می شود از چند جهت اشکال دارد. اول این که کارهای خطرناکی است، اگر خطری پیش بیاید در واقع مثل این است که انسان خودکشی کند و یا با دست خودش عضوی از بدن خود را از بین ببرد؛ پس مسئولیت عند الله دارد.
  این مرجع تقلید افزودند: چهارشنبه سوری یک سنت خرافی است، نباید سنت خرافی را احیا کنیم و از همه اینها گذشته اسراف در مال است و نباید اسراف در مال کرد.
  حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: کارهایی که در چهارشنبه سوری انجام می شود به جهات مختلف حرمت دارد، از جمله خطرهایی که در پیش دارد، دفاع از خرافات واسرافی است که می شود.
  ایشان ابراز امیدواری کردند : همه به خصوص جوانان عزیز مراقب باشند کاری نکنند که خدای نکرده یک عمر گرفتار مشکلات شوند؛ جوانان ببینند اشخاصی را که بر اثر یک لحظه غفلت در شب چهارشنبه سوری گرفتار مصیبت های بزرگ شدند
  این مرجع تقلید ادامه دادند: اما کارهای دیگری که در آخر سال انجام می شود از قبیل خانه تکانی، نظافت ، استقبال از خوشحالی و استقبال از ارحام، اینها هیچ اشکالی ندارد، بلکه از نظر اسلام تفریحات سالم جایز است. معظم له خاطرنشان ساختند: بزرگان دین اسلام به تفریح سالم تاکید کردند تا انسان بتواند روح وجسم خود را برای کارهای واجب زندگی آماده کند.
  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  90
  مورد تشکر
  91 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم .

  أحسنت به شما جناب توحید صمدی .

  در جواب تاکید بر عدم نداشتن وجه شرعی شده و یکی این که کارای خطرناک در آن اتفاق می افتد .

  ظاهرا جانب مهمتر که از این دو مهمتر است و آن این که این یه رسم جاهلی و ریشه در آتش پرستی قومهای قدیم ایران دارد و با ظهور پیامبر أکرم صلی الله علیه و آله و سلم تمام آثار آتش پرستی برچیده شد , اشاره ایی نشده است .

  به هر حال خوب اینا نوع فتواها به سمع مردم برسد .

  موفق باشید .

  عن الرسول الأقدس صلی الله علیه و آله صحيحا .

  تَدَبَّرُوا القُرْآنَ وَافْهَمُوا آياتِهِ، وَانْظُرُوا إلى مُحْكَماتِهِ وَلا تَتَّبِعُوا مُتَشابِهَهُ، فَواللَّهِ لَنْ يُبَيِّنَ لَكُمْ زَواجِرَهُ وَلَنْ يُوضِحَ لَكُمْ تَفْسِيرَهُ إلاّ الَّذِي أَنَاآخِذٌ بِيَدِهِ ومُصْعِدُه إِليَّ وشائِكٌ بِعَضُدِهِ ورافِعُهُ بِيَدَيَّ وَمُعْلِمُكُمْأَنَّ مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَهذَا عَلِيٌّ مَوْلاهُ، وَهُوَ عَلِيُّ بْنُ أبِي طالِبٍ أَخِي، وَوَصِيِّي، وَمُوالاتُهُ مِنَ اللَّهِ ـ عَزَّوَجلَّ ـ أَنْزَلَها عَلَيَّ.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,145
  مورد تشکر
  3,145 پست
  حضور
  4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  32
  آپلود
  0
  گالری
  18  چشمانی که سال نو را نمی بینند

  در سالهای اخیر و به دنبال تغییراتی که در رفتارهای نسل جوان شکل گرفته است، چهارشنبه آخر سال متفاوت از مراسمی است که هر سال در این شب برگزار می شد. به طوری که در این سالها بیشتر از آنکه شاهد پیروی از سنن مخصوص این شب به یاد ماندنی باشیم، سروصداهایی را در کوچه و خیابانها می شنویم که احساس می کنیم در میدان جنگ هستیم!
  این مطلب را می توان از لابه لای صحبتهای دکتر هرمز شمس، رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از آسیب دیدگان بینایی (اشک) شنید که مراسم چهارشنبه آخر سال را به جنگ درون شهری تعبیر کرده است.
  وی با اشاره به برگزاری چنین جشنهایی به شکل دیگر در سایر کشورها، افزود: در این جشنها بدون اینکه به کسی آسیب برسد، مردم مشغول آتش بازی و شادمانی هستند.
  رئیس هیئت مدیره انجمن اشک با عنوان این مطلب که 10 درصد افراد که از ناحیه چشم در حوادث چهارشنبه آخر سال آسیب می بینند نیاز به جراحی دارند، گفت: آسیبهای چشمی با 27 درصد، دومین عارضه ای است که در حوادث چهارشنبه آخر سال سلامت مردم را تهدید می کند.
  این در حالی است که دکتر امین الله نیک اقبالی رئیس هیئت مدیره انجمن چشم پزشکی ایران با اشاره به عواقب ناگوار آسیبهای چشمی در حوادث چهارشنبه پایان سال که تا آخر عمر ترمیم نمی شود، گفت: یک مجروح چشمی تا آخر عمر خود بیش از 100 میلیون تومان هزینه می کند.
  این متخصص و جراح چشم پزشکی با عنوان این مطلب که یک مجروح چشمی باید تا آخر عمر برای درمان چشم مصدوم خود هزینه کند، افزود: یک مجروح چشمی تا آخر عمر می بایست چند عمل انجام دهد و این مسئله علاوه بر اینکه مشکلاتی را برای او به دنبال دارد، هزینه زیادی نیز می بایست بپردازد.
  نیک اقبالی با عنوان این مطلب که اثر تخریبی در چشم بیشتر از سایر اعضای بدن است که در چهارشنبه آخر سال اتفاق می افتد، در تشریح وضعیت مجروحان چشمی در سنین مختلف گفت: افراد زیر 10 سال علاوه بر صدمات چشمی دچار تنبلی چشم نیز می شود.
  رئیس هیئت مدیره انجمن چشم پزشکی با بیان اینکه آسیب به قرنیه چشم به هیچ وجه با عینک و لنز به حالت اول بر نمی گردد، افزود: اگر شبکیه آسیب ببیند امکان برگشت به حالت اول وجود ندارد.
  سرهنگ محسن خانچرلی، رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی در آستانه چهارشنبه آخر سال گفت: از ابتدای اسفند ماه تاکنون 316 هزار و377 عدد انواع مواد محترقه و یکهزار و 44 کیلوگرم اکلیل و سرنج در سطح کلانتریهای تهران بزرگ کشف و ضبط شده است.
  این در حالی است که کاظم قجاوند ، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد با عنوان این مطلب که برخی گروهها به صورت سازمان یافته اقدام به ورود مواد محترقه به کشور می کنند، افزود: در سالهای اخیر مراسم چهارشنبه آخر سال دچار انحراف شده و با روشهای نامناسبی در ایران برگزار می شود به نحوی که به جای ایجاد سرور موجبات وحشت و نگرانی مردم را فراهم کرده است.
  آنچه مسلم است، والدین می تواند نقش اثرگذاری در پیشگری از بروز حوادث ناگوار در چهارشنبه آخر سال داشته باشند. به طوریکه با آگاه سازی فرزندان از خطرات و عواقب چنین رفتارهای ناهنجاری، می تواند آنها را مجاب کرد که اگر قرار است سال نو را جشن بگیرند، باید چشم خود را بر روی چنین رفتارهای پرخطری ببندند.  اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
  بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
  و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

  حسن حسن زاده آملی


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود