جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احسان به مردم

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

احسان به مردم

احسان به مردم

احسان و نیکی به مردم از جمله وسایلی است که نزدیکی به خدا را سرعت می‌بخشد، مانع نزول بلا و موجب برطرف‌شدن سختی‌ها و مشکلات می‌شود، و از همه مهم‌تر محبوبیت در نزد خداوند متعال را که منشأ رحمت‌های بیکران اوست به ارمغان می‌آورد.

حسن خلق و خوشرفتاری با مردم، تلاش در برآوردن نیازهای آنان، مشکل‌گشایی از آنها، انفاق و صدقه
    ، دادن قرض الحسنه و کمک مالی از نمونه‌های کامل احسان است.
    از
    حضرت امام جعفر صادق علیه السلام
    نقل شده است که خداوند تبارک و تعالی فرمود:« الخلق عیالی فاحبهم الی الطفهم بهم و اسعاهم فی حوائجهم» (بندگان من عیال ( اعضای خانواده) من هستند. پس محبوب‌ترین مردم نزد من کسانی هستند که نسبت به سایرین مهربان‌تر باشند و در رفع حوائج آنها بیشتر بکوشند.»

حضرت علی علیه السلام
    فرمود:

«شما برای نیکوکاری و فرمانبرداری از خدا آفریده شده اید.»

امام حسین علیه السلام
    فرمود:

«هرکس گرفتاری و مشکل مؤمنی را برطرف کند و بار غمی را از دوشش بردارد خداوند گرفتاری‌ها و مشکلات دنیا و آخرت او را برطرف خواهد کرد، و هر کس نیکی کند خداوند به او نیکی خواهد کرد؛ و خداوند نیکوکاران را دوست دارد.»

احسان به مردم

2. تشکر

3.  

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

احسان به مردم

در آیات قرآن کریم در روایات فروانی توصیه به احسان و نیکی نسبت به دیگران شده است؛ اخلاق اسلامی، انسان را موظف می‌کند در برخورد با مردم به نیکی سخن بگوید؛ چنانچه خداوند در سوره بقره، آیه 83 می‌فرماید:

«قولوا الناس حسنا»

(با مردم به خوبی و نیکی سخن بگویید.)

شخص مسلمان باید در رفتار خود با مردم نیز به نیکی عمل کند؛ چنانچه خداوند در سوره بقره، آیه 195 می‌فرماید:

« و احسنوا ان الله یحب المحسنین»

(و نیکی کنید که خداوند نیکی کنندگان را دوست دارد.)

البته روشن است که احسان هر انسانی به تناسب موقعیت اجتماعی و شغلی و شرایط مخصوص به خودش است؛ مثلا نیکی یک مسوول و متصدی و مدیر که با مراجعه کنندگان مختلفی در ارتباط است به این صورت است که با همگان برخورد شایسته داشته باشد و تا آنجا که برایش ممکن است نسبت به انجام درخواست او اقدام و برای حل مشکل او تلاش کند.

حضرت امام حسین علیه السلام می‌فرمود:
    «بدانید که نیازمندی های مردم به شما از جمله نعمت‌های خدا بر شماست. بنابراین با این نعمت‌ها احساس کسالت و خستگی نکنید چرا که آن نعمت‌ها به گرفتاری و نعمت مبدل خواهد شد.»

احسان به مردم

5. تشکر

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

احسان به مردم

حسنین و پاداش احسان

روایت شده است که حسن و حسین علیهماالسلام به همراه عبدالله بن جعفر به قصد انجام مناسک حج از مدینه خارج شدند. در راه، گرسنه و تشنه به خیمه‌ای رسیدند که پیرزنی در آن بود. از او کمی آب و غذا خواستند. تنها دارایی پیرزن، گوسفند کوچکی بود. پیرزن به آنها گفت:« شیر آن را بدوشید و از آن بیاشامید. سپس یکی از شما آن را ذبح کند تا برای شما طعامی آماده سازم.»

آنها بعد از پذیرایی پیرزن، مقداری استراحت کردند و وقتی خواستند بروند، به پیرزن گفتند:«ما از قریش هستیم و قصد زیارت خانه خدا را داریم. پس از حج به مدینه بیا تا به تو خیری برسانیم.» آن گاه رفتند.

وقتی شوهر پیرزن به خیمه آمد و از ماجرا آگاه شد، غضبناک شد و گفت:« وای بر تو! برای کسانی که نمی شناسی و فقط می‌دانی از قریش هستند، گوسفندمان را کشتی!»

بعد از مدتی، پیرزن برای کاری به مدینه رفت و در کوچه‌های مدینه به امام حسن علیه السلام برخورد. امام، او را شناخت. برایش هزار راس گوسفند خریداری کرد و هزار دینار به او بخشید، و غلامش را به همراه او نزد حسین علیه السلام فرستاد. امام حسین نیز همانند برادرش به او احسان کرد. آن گاه او را نزد عبدالله بن جعفر فرستاد و او نیز همانند آن دو به او بخشید.

منابع:
    • بحار الانوار، ج 43، ص 341، حدیث 15 و ص 348.
    احسان به مردم

7. تشکر

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

احسان به مردم

توصیه امام حسن عسگری علیه السلام به نیکوکاری

ابوهاشم جعفری می گوید:
    روزی امام حسن عسگری علیه السلام فرمود:«در بهشت دری است به نام معروف که جز اهل معروف (نیکوکاران) از آن داخل نمی‌شوند.»

پس از شنیدن این سخن در دلم خدا را سپاس گفتم و از اینکه نیازمندی‌های مردم را رفع می‌کردم خوشحال شدم.

در همین هنگام امام حسن عسگری رو به من کرد و فرمود:«آری، پاسخگویی به حوائج مردم را ادامه بده، زیرا نیکوکاران در دنیا، در آخرت هم نیکوکار خواهند بود. ای ابوهاشم، خدا تو را از آنان قرار دهد و مشمول رحم خودش گرداند.»

منابع:
    بحار الانوار، ج 50، ص 258، ح 16

احسان به مردم

9. تشکر

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

احسان به مردم

ابوهاشم جعفری می گوید:

در ایامی که در زندان بودم، در نامه‌ای برای امام عسگری علیه السلام از سختی اسارت شکایت کردم.

امام در پاسخ نامه‌ام چنین مرقوم فرمود:«تو امروز نماز ظهر را در منزلت خواهی خواند.»

پس از دریافت نامه امام، طولی نکشید که از زندان آزاد شدم و آن روز نماز ظهر را در منزل خواندم.

در نامه ام به امام حسن عسگری علیه السلام خجالت کشیده بودم از مشکلات مالی‌ام بگویم، اما همین که از زندان به خانه باز گشتم، امام صد دینار برایم فرستاد و در نامه‌ای یاد آور شد که:

«هر گاه حاجتی داشتی، خجالت نکش و خواسته‌ات را بگو، که نیازت را برطرف می ‌کنیم.»

منابع:
    • بحار الانوار، ج 50، ص 267، ح 27

احسان به مردم

11. تشکر

نوشته
    593
    حضور
    2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

احسان به مردم
    اصول و احکام احسان و نیکوکاری

ـ الاِسرافُ مَذْموُمٌ فی کلِّ شَئٍ اِلاّ فی اَفْعالِ الخَیْرِ اسراف در هر چیز بجز در کارهای نیک ناپسند است.
    ـ اَفْضَلُ البَرِّ ما اُصِیبَ بِهِ الاَبْرارَ. بهترین نیکی آن است که خیرش به نیکوکاران برسد.
    ـ اَفْضَلُ البَرِّ ما اُصِیْبَ بِهِ اَهْلَهُ. بهترین احسان آن است که خیرش به اهل آن برسد.
    ـ اَحَقُّ مَنْ بَرَرْتَ مَنْ لایَغْفَلْ بِرَّکَ. سزاوارترین کس به نیکی کسی است که از نیکی کردن به تو غافل نمی شود.
    ـ اِنَّکُمْ مُجازُونَ بِاَفْعالِکُمْ فَلا تَفْعَلُوا الاّ بِرا. همانا شما با کارهایتان پاداش داده می شوید. پس جز نیکی کاری نکنید.
    ـ خِیْرُ البِرَّ ما وَصَلَ اِلی الْمُحْتاجِ. بهترین احسان آن است که به نیازمند برسد.
    ـ الجزاءُ عَلی الاِحْسانِ بِالاِساءَةِ کفرانٌ. نیکی را با بدی پاسخ دادن ناسپاسی است.
    ـ اِتِبّاعُ الاَحْسانِ بالاِحْسانِ مِنْ کمالِ الجُودِ. پی در پی احسان کردن نشانه کمال بخشندگی است.
    ـ جُحُودُ الاِحسانِ یُوجِبُ الْحِرْمانِ انکار احسان سبب محرومیّت از نیکی می شود.
    ـ رَأسُ الاَحْسانِ الاِحسانُ اِلی المؤُمنیِنَ برترین احسان احسان به مومنان است.
    ـ ضادّوا الاِساءَةَ بِالاِحْسانِ بانیکوکاری به مقابله بدی ها بروید.
    ـ بِرُّ الوالدَینِ اَکْبَرُ فَریضةٍ. نیکی به پدر و مادر بزرگ ترین واجب است.
    ـ فِی کُلِّ بِرٍّ شُکْرٌ. برای هر چیز و نیکی شکری لازم است.
    ـ مِنْ اَفْضَلِ البِرِّ بِرُّ آلاَیْتامِبهترین نیکی، نیکی کردن در حق یتیمان است.
    ـ کُلُّ حَسَنَةٍ لایُرادُ بِها وَجْهُ اللهِ تَعالی فَعَلَیْها قُبْحُ الرِّیا وَ ثَمَرَتُها قُبْحُ الْجَزَاءِ.هر احسان که با آن خشنودی خداوند متعال قصد نشده باشد آلوده به ریا و نتیجه آن پاداش نامناسب است.
    ـ أوْفَرُ البِرَّ صلةُ الرَّحِمِ. صله رحم بیشترین و کاملترین نیکی است.
    ـ اَحْسَنَ الاِحْسانِ مُواساةُ الاِخوانِ. بهترین احسان مواسات با برادران دینی است.
    ـ اَفْضَلُ العَطاءِ تَرْکُ المَنِّ. برترین احسان ترک منت است.
    ـ اَفْضَلُ النَّوالِ ما وَصَلَ قَبْلَ السؤال. با فضیلت ترین احسان آنست که پیش از درخواست نیازمند به او برسد.
    ـ اِنّکَ إِنْ اَحْسَنْتَ فَنَفْسَکَ تُکْرِمُ وَ اِلَیْها تُحْسِنُ.اگر نیکی کنی خویش را گرامی داشته ای و به خودت نیکی کرده ای.
    ـ آفَةُ الْعَطا المَطَلُ. آفت بخشش به تأخیر انداختن آن است.
    ـ مَنْ مَنَّ باِحْسانِهِ کدَّرَهُ. هر کس که به همراه احسانش منّت بگذارد، آن را تیره ساخته است.
    ـ اَحْسِنُ الصَّنایِعِ ما وافَقَ الشَّرایِعَ. بهترین احسان آنست که موافق احکام شریعت باشد.
    ـ اَحْسِنْ اِلی مَنْ اَساءَ اِلَیْکَ وَ اَعْفُ عَمَّنْ جَنی عَلَیْکَ. به آن که به تو بدی کرده خوبی کن و از آن کس که بر تو ستم روا داشته است درگذر.
    ـ المَنُّ یُفْسِدُ الاِحْسانَ. منت گذاشتن احسان و نیکی را تباه میکند.
    ـ جَمالُ الاِحْسانِ تَرَکُ الاِمْتِنانِ.زیبایی احسان در ترک منت است.
    ـ خِیْرُ العِبادِ مَنْ اِذا اَحْسَنَ اِسْتَبشَرَ. بهترین بندگان خدا کسی است که اگر نیکی کند شادمان شود.
    ـ لایَزالُ المُسْلِمُ یَکْتَبُ مُحْسِنا مادامَ ساکِنا فَاِذا تَکَلَّمَ کُتِبَ مُحْسِنَا او مُسِیئا. مسلمان تا وقتی که ساکت است از جمله نیکوکاران به حساب می آید، اما همین که زبان به سخن گشود از نیکوکاران به حساب می آید.

احسان به مردم

http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif

خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری