جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عدل

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عدل

اگر خدا عادل است پس این تفاوت ها که دربین مردم است بخاطر چیست چرا پدر ومادر در سرنوشت ما تا ثیر دارد چرا گنا هان آنها در زندگی ما تاثیر دارد

2.  

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    سلام من خیلی روی موضوع عدل خدا فکر کردم ولی بعد از یک مدتی به بن بست میرسم کتابهای هم خوندم ولی نتیجه ای نگرفته ام . میگن این تفاوت های که بین ما آدمهاست لازمه زندگی کردن است . درست است که اگر تفاوت نبود نمی شد زندگی کرد . ولی خوشبختی من در این دنیا ودر آخرت هم به خودم بستگی دارد هم به پدر ومادرم وهمچنین به جامعه ای که در آن زندگی میکنم چرا من باید شیعه به دنیا بیایم ودیگری کمونیسم چرا یکی بااستعداد و دیگری کودن مسلما هیچ کس نمی خواهد کودن باشد . من می گوییم اگر خدا عادل باشد حداقل توی این دنیا عادل نیست چون خیلی از امور دست من نیست خیلی از بیماری ها را ما از پدرانمان به ارث می بریم خیلی از صفات [خوب یا بد ]را از پدرانمان به ارث می بریم . برای بعضی از افراد خیلی از بد بختی ها مربوط به پدرومادرشان می باشد ولی اونها دارن رنجش را تمل میکنند بطور مثال اگر آدم گناه نمی کرد امروز ما روی زمین نبودیم

نوشته
    711
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و خوش آمد گويي به شما

سوالات ويژه عدل الهي در اين وبلاگ مفصل جواب داده شده . احتمالا الان پاسخگوي مربوطه نيستند . شما يك سري به لينك زير بزنيد احتمالا جواب خواهيد گرفت:

http://www.adleelahi.parsiblog.com/

اگر قانع نشديد همين جا مطرح كنيد در خدمت شما هستند .

نوشته
    1,183
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت کاربر گرامی دریا
    عید شما مبارک
    ببخشید دریا جان من خیلی سر در نمی آرم بخوام به شما جواب تخصصی بدم ولی شما کتاب عدل الهی شهید مطهری رو خوندید ، من بهتون توصیه می کنم یه نگاه به اون کتاب بندازید
    مهدیا کعبه شد از تاب تو بی تاب بتاب

6. تشکرها 2

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط دریا نمایش پست
    به نام خدا
    سلام من خیلی روی موضوع عدل خدا فکر کردم ولی بعد از یک مدتی به بن بست میرسم کتابهای هم خوندم ولی نتیجه ای نگرفته ام . میگن این تفاوت های که بین ما آدمهاست لازمه زندگی کردن است . درست است که اگر تفاوت نبود نمی شد زندگی کرد . ولی خوشبختی من در این دنیا ودر آخرت هم به خودم بستگی دارد هم به پدر ومادرم وهمچنین به جامعه ای که در آن زندگی میکنم چرا من باید شیعه به دنیا بیایم ودیگری کمونیسم چرا یکی بااستعداد و دیگری کودن مسلما هیچ کس نمی خواهد کودن باشد . من می گوییم اگر خدا عادل باشد حداقل توی این دنیا عادل نیست چون خیلی از امور دست من نیست خیلی از بیماری ها را ما از پدرانمان به ارث می بریم خیلی از صفات [خوب یا بد ]را از پدرانمان به ارث می بریم . برای بعضی از افراد خیلی از بد بختی ها مربوط به پدرومادرشان می باشد ولی اونها دارن رنجش را تمل میکنند بطور مثال اگر آدم گناه نمی کرد امروز ما روی زمین نبودیم
    بنام خدا
    سلام بر شما كاربر گرامي
    به شما با يد تبريك گفت بابت اين سوالتون.
    يكي از سوالاتي كه هميشه در ذهن هر انسان عاقلي بوجود مياد ولي متاسفانه كمتر كسي پيگيرش ميشود اين است كه چرا خدا اين همه بين بندگان فرق قائل شده است .و....
    اما نكته اي اين جا وجود دارد و آن اينكه ما يك تفاوت داريم ويك تبعيض. كه در ظاهر به هم شبيه هستند اما در واقع دو مقوله جدا از هم هستند .

فرق تبعيض و تفاوت آن است كه در تبعيض، چند موجود قرار دارند كه همه شايستگي و حق يكسان دارند اما به يكي داده مي شود و به ديگري داده نمي‏شود يا كم‏تر داده مي شود، ولي تفاوت اين است كه در شرايط نامساوي، بر اساس همان شرايط نامساوي فرق گذاشته شود. به عبارت ديگر تبعيض از ناحيه دهنده است و تفاوت مربوط به گيرنده. به عنوان مثال اگر يك معلّم به تمام دانش آموزاني كه همه در يك درجه هستند و كار آن‏ها يكسان است، نمره‏هاي مختلفي بدهد، تبعيض است، ولي اگر معلّم همه را به يك ديد بنگرد و همه را يك جور تعليم دهد و يك گونه امتحان كند و سؤالات امتحاني كه طرح مي كند، براي همه يكسان باشد، اما برخي از شاگردان به خاطر هوش كم يا كوشا نبودن، از عهده امتحان به خوبي يا اصلاً برنيايند، ولي برخي ديگر از شاگردان به علت استعداد قوي و كار خوب، سؤالات را كاملاً جواب بدهند و معلّم به هر كدام طبق جواب نمره بدهد كه قهراً مختلف خواهد بود، در اين جا تفاوت رخ داده، نه تبعيض.

ویرایش توسط meshkaat : ۱۳۸۷/۰۱/۰۲ در ساعت ۱۵:۳۵

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط meshkaat نمایش پست
    بنام خدا
    نقل قول نوشته اصلی توسط meshkaat نمایش پست
    سلام بر شما كاربر گرامي
    به شما با يد تبريك گفت بابت اين سوالتون.
    يكي از سوالاتي كه هميشه در ذهن هر انسان عاقلي بوجود مياد ولي متاسفانه كمتر كسي پيگيرش ميشود اين است كه چرا خدا اين همه بين بندگان فرق قائل شده است .و....
    اما نكته اي اين جا وجود دارد و آن اينكه ما يك تفاوت داريم ويك تبعيض. كه در ظاهر به هم شبيه هستند اما در واقع دو مقوله جدا از هم هستند .

فرق تبعيض و تفاوت آن است كه در تبعيض، چند موجود قرار دارند كه همه شايستگي و حق يكسان دارند اما به يكي داده مي شود و به ديگري داده نمي‏شود يا كم‏تر داده مي شود، ولي تفاوت اين است كه در شرايط نامساوي، بر اساس همان شرايط نامساوي فرق گذاشته شود. به عبارت ديگر تبعيض از ناحيه دهنده است و تفاوت مربوط به گيرنده. به عنوان مثال اگر يك معلّم به تمام دانش آموزاني كه همه در يك درجه هستند و كار آن‏ها يكسان است، نمره‏هاي مختلفي بدهد، تبعيض است، ولي اگر معلّم همه را به يك ديد بنگرد و همه را يك جور تعليم دهد و يك گونه امتحان كند و سؤالات امتحاني كه طرح مي كند، براي همه يكسان باشد، اما برخي از شاگردان به خاطر هوش كم يا كوشا نبودن، از عهده امتحان به خوبي يا اصلاً برنيايند، ولي برخي ديگر از شاگردان به علت استعداد قوي و كار خوب، سؤالات را كاملاً جواب بدهند و معلّم به هر كدام طبق جواب نمره بدهد كه قهراً مختلف خواهد بود، در اين جا تفاوت رخ داده، نه تبعيض.
    بنام خدا
    ادامه بحث قبلي:
    اما

راز اين تفاوت ها

اگر همه موجودات از هر نظر مساوي و مشابه خلق بشوند، هرگز آفرينش يك جهان نظام‏مند (كه اجزاي آن داراي روابط حساب شده و در حركت به سوي هدف معيني باشد) ممكن نيست، مثلاً اگر شما صدها تُن مواد ساختماني كاملاً مشابه و يكسان داشته باشيد و در مصرف بخواهيد به گونه‏اي از آن استفاده كنيد كه منزل كاملاً مساوي داشته باشيد، هيچ ساختماني را نمي‏توانيد بسازيد.

اگر صدها نيروي انساني با تحصيلات، توانمندي و قابليت‏هاي كاملاً يكسان وجود داشته باشند و در پُست دهي و به كارگماري بخواهيد كاملاً مساوي عمل كنيد، هرگز يك نظام اداري موفق نخواهيد داشت، زيرا اگر يكي رئيس باشد، بايد همه رئيس باشند، آن هم در يك حوزه با اختيارات و قدرت واحد، بنابراين ايجاد هر نظامي اعم از اعتباري و تكويني مستلزم وجود تفاوت است، ليكن در نظام‏هاي اعتباري مانند سيستم‏هاي اجتماعي و سياسي، تفاوت‏ها وضعي و قراردادي است، ولي در نظام‏هاي تكويني مانند جهان خلقت، تفاوت‏ها ذاتي و طبيعي است.

گذشته از اين كه تفاوت موجودات، ذاتي آن‏ها مي باشد و لازمه نظام علت و معلول است، مثلاً فردي كه از شخصي "الف" متولّد مي شود، از جهاتي تابع اوضاع داخلي و خارجي او خواهد بود مانند كيفيت ژن‏ها و وراثت، آب و هوا و محيط زندگي، نحوه آميزش و زمان و مكان، كيفيت غذاها و هزاران عامل ديگر. فرزندي كه از "ب" متولد مي شود، به همين سان اند، بنابراين جهان بي تفاوت ممكن نخواهد بود.

ویرایش توسط meshkaat : ۱۳۸۷/۰۱/۰۲ در ساعت ۱۵:۴۰

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری