جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *****نقش پرندگان شكاري در طبيعت*****

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506

  *****نقش پرندگان شكاري در طبيعت*****
  كاهش پرندگان شكاري موجب افزايش جوندگان، آفات و بيماري‌ها مي‌شود.

  يكي از كارشناسان اداره كل محيط زيست استان بوشهر مي‌گويد: فراوان شدن جوندگان ضمن تخريب مزارع گسترش بيماري هايي نظير سالك و طاعون را در پي دارد. زنده گيري پرندگاني چون بالابان، بحري، دليجه و سارگپه كه در پاييز به استان بوشهر مهاجرت مي‌كنند باعث شده آنها كمياب شوند.

  پرندگان جزء شاخص‌هاي نشان دهنده تغيير درمحيط زيست يك منطقه هستند. از آنجايي كه آنها را مي‌توان به سهولت ديد، دقت در وضعيت شان به وضوح مي‌تواند نابودي طبيعت را نشان دهند. به همين دليل به محض وقوع آلودگي در يك منطقه، پرندگان آن را مورد بررسي قرار مي دهند.

  در ميان پرندگان، پرندگان شكاري نسبت به آلودگي حساس‌تر بوده و سريع‌تر واكنش نشان مي‌دهند. تاثير آلودگي‌هاي صنعتي در اروپا و كاهش جمعيت انواع شاهين و عقاب مثال بارز آن است.

  ویرایش توسط :.مهدی.: : ۱۳۸۸/۱۲/۲۴ در ساعت ۱۵:۳۳
  *** الهی العفو ***

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  از پرندگان شكاري براي شكار پرندگان ديگر نيز استفاده مي‌شود.

  اين پرندگان تعليم ديده بيشتر در فرود‌گاه‌ها استفاده مي‌شوند. آنها قبل از پرواز پرندگاني كه به صورت دسته‌اي پرواز مي‌كنند گشتي در آسمان فرودگاه زده و باعث پراكنده و فراري شدنشان مي‌شوند.

  برخي از پرندگان غير شكاري به عنوان آفت‌كش استفاده مي‌شوند. پرستو ها و چلچله‌ها در ميان روستاييان خوش يمن هستند. آنها از حشرات مضر بر گياهان استفاده مي‌كنند.

  اگر چه پرندگان مي توانند خود به صورت آفت عمل كنند اما در بسياري از موارد آنها تميز‌كننده محيط زيست هستند.

  به طور مثال پرنده‌اي دريايي به نام كاكايي نقره اي به علت تغذيه از حيوانات، ماهي‌ها و فضولات كنار ساحل كمك بزرگي به پاكسازي سواحل دريا مي‌كنند.

  بسياري از پرندگان مانند كلاغ‌ها، كور كورها، و كركس‌ها كه از زباله‌ها و حيوانات مريض استفاده مي‌كنند نقش بسيار مهمي در تميزي طبيعت دارند.

  تميزي طبيعت به ودي خود مي‌تواند از شيوع بيماري‌ها جلوگيري كند.

  استفاده از حيوانات وحشي هميشه از مسائل قابل توجه در جامعه بشري است.

  پرندگان هميشه يكي از عناصر اصلي موجود ذر طبيعت به شمار مي‌آيند.. گذشته از ارزش‌هاي علمي كه پرندگان را به عنوان يكي از عوامل اصلي متعادل كننده طبيعت به شمار مي‌آورد ارزش‌هاي تفريحي، اقتصادي و زيبايي آنها به اندازه‌اي است كه اهميت تحقيق بر روي آنها را فراهم كند.  .

  ویرایش توسط :.مهدی.: : ۱۳۸۸/۱۲/۲۴ در ساعت ۱۵:۵۲
  *** الهی العفو ***

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  دانشمندان برزيلي در مطالعه‌اي جديد دليل اين مطلب را دريافته‌اند كه چرا پرندگان مهاجر، از جمله غازها ، هنگام پرواز دسته‌هايي به شكل عدد هفت (در آسمان تشكيل مي‌دهند.

  به گزارش سايت اينترنتي "نيوساينتيست"، اين محققان با استفاده از يك مدل رايانه‌اي دو نظريه موجود در اين زمينه را با يكديگر تركيب كردند.

  نظريه نخست بيان مي‌كند كه

  پرواز كردن دسته‌هاي پرندگان به شكل ۷ سبب شكافته شدن هوا و كاهش مقاومت جريان هوا براي دسته پرندگان مي‌شود و به آنها امكان مي‌دهد براي پرواز انرژي كمتري صرف كنند .

  بعلاوه هر پرنده در انتهاي بال خود جريان كوچكي از هوا را بوجود مي‌آورد كه پرنده بعدي را اندكي به سمت بالا مي‌راند.

  نظريه دوم نيز بيان مي‌كند كه

  پرواز كردن در دسته‌هايي به شكل "وي" سبب مي‌شود پرندگان جلوي ديد يكديگر را سد نكنند و هر كدام ديد بازي نسبت به جلوي خود داشته باشند.

  *****نقش پرندگان شكاري در طبيعت*****

  ویرایش توسط :.مهدی.: : ۱۳۸۸/۱۲/۲۴ در ساعت ۱۵:۴۶
  *** الهی العفو ***

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  "والمير باربوسا" و "آندره ناتان" محققان‌دانشگاه فدرال "ريودوژانيرو" در اين مطالعه مدلهاي رايانه‌اي دسته‌هايي از پرندگان شامل ۱۵تا ۳۵ پرنده را ايجاد كردند و از رايانه‌اي خواستند تعيين كند اگر پرندگان بخواهند ديد عالي داشته باشند و در عين‌حال با كمترين مقاومت هوا مواجه شوند، به چه شكل بايد دسته خود را در آسمان شكل بدهند.  نتايج مطالعه نشان داد مدل رايانه‌اي نيز براي بدست آوردن همزماناين دو مزيت، بهترين وضعيت پرواز دسته پرندگان را پرواز به شكل حرف وی نشانمي‌دهد.

  نكته جالب اين است كه برخورداري از هيچكدام از اين دو نكته يعنيديد بهتر و مقاومت هوايي كمتر، به تنهايي سبب پيدايش شكل ۷براي دسته پرندگاننمي‌شود اما تركيب آنها با يكديگر است كه سبب انتخاب شكل ۷توسط رايانه مي‌شود.

  به اين ترتيب، مهمترين پاسخ به سوالي كه سالهاي طولاني ذهن زيست شناسان ومردم عادي را در زمينه دليل پرواز منظم و ۷شكل پرندگان مهاجر به خود مشغولكرده، اين است: برخورداري از ديد بهتر و مزيت‌هاي ايروديناميك.  به گفته "باربوسا"، دسته پرندگان در آغاز برخاستن از زمين هر قدر نامنظم و پراكنده به آسمان پركشيده باشند، پس از مدت كوتاهي به شكل "وي" و برخي اوقات به شكل دبلیو درمي‌آيند و اين امر نشان مي‌دهد تا چه ميزان قوانين ساده مي‌توانند در كنار يكديگر سبب رفتار پيچيده پرندگان مهاجر شوند.
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۱/۰۹ در ساعت ۰۸:۳۵
  *** الهی العفو ***

 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  پرنده‌هاي مهاجر طول و عرض جغرافيايي را تشخيص مي‌دهند


  محققان اعلام كردند چكاوك‌هاي نيزارآسيايي-اروپايي كه آنها را در طول مهاجرت خود در فصل بهار گرفته و يك كيلومتر دورتر در شرق آزاد كرده بودند، توانستند مسير سفر را اصلاح كرده و به سوي مقصد اصلي‌شان پرواز كنند.

  به گزارش ساينس ديلي، شواهد جديد مبني بر اينكه اين پرندگان مسير خود را تصحيح كرده‌اند، به آن معناست كه آنها مي‌توانند دستكم دو جهت طول وعرض جغرافيايي را تشخيص دهند.

  اين يافته‌ها عقيده موجود مبني بر اينكه برخي از پرنده‌ها احتمالا به جهت مسير شمال جنوب محدود هستند را به چالش مي‌كشاند. اما دانشمندان هنوز نمي‌دانند پرندگان چگونه اين كار را انجام مي‌دهند.

  نيكيتا چرنتوسف از ايستگاه زيست‌شناسي ريباچي در موسسه جانورشناسي روسيه گفت "بطور تجربي نشان داديم قطعا پرنده‌هايي كه مهاجرت‌هاي طولاني و بين قاره‌اي دارند مي‌توانند جابجايي غرب- شرق را در طول مهاجرت در بهار اصلاح كنند."

  اين به آن معناست كه اين پرندگان مي‌توانند طول جغرافيايي را تعيين كنند اگرچه در حال حاضر نمي‌دانيم چگونه اين كار را انجام مي‌دهند.

  چرنوتسف گفت، تعيين عرض جغرافيايي كه موقعيت شمال يا جنوب را مشخص مي‌كند، از روي وضعيت خورشيد در نيمروز و يا از طريق اطلاعات جاذبه زمين نسبتا كار ساده‌اي است.

  مطالعات تجربي توسط محققان ديگر حاكي از آن است كه پرندگان مهاجر از نشانه‌هاي جاذبه زمين براي اين هدف استفاده مي‌كنند اگرچه نشانه‌هاي ديگر نيز مي‌تواند مهم باشد.  *** الهی العفو ***

 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  به گفته وي طول جغرافيايي گول زننده‌تر است. مهاجران شايد مي‌توانند موقعيت طول جغرافيايي خود را از روي مرحله گردشي آسمان پرستاره تعيين كنند اما داده‌هاي تجربي اين ايده را تاييد نمي‌كند.

  اين محقق افزود، پرنده‌هاي مهاجر ممكن است از يك حسگر زمانيدوگانه استفاده كنند اين پرنده‌ها متكي به دو ساعت دروني هستند كه يكي براي زمان خانگي و ديگري براي سرزمين‌هاي زمستاني تنظيم شده است.

  اين پرنده‌ها همچنين ممكن است در برخي بخش‌هايي از زمين كه طول جغرافيايي‌شان متفاوت نيست به نشانه‌هاي اطلاعات جاذبه زمين متكي باشند.

  بسياري از تحقيقات پيشين با پرنده‌هاي جوان در نخستين مهاجرت پاييزي آنها انجام شده بود حاكي از آن بوده است كه اين پرنده‌هاي جوان به يك استراتژي جهت‌يابي ساده وابسته هستند بااين وجود هنوز تجربيات كمي در مورد پرنده‌هاي باتجربه‌تر در طول بازگشت از مهاجرت در بهار انجام شده است.

  محققان پس از آنكه چكاوك‌هاي نيزار را چندين كيلومتر دورتر در شرق پرواز دادند، اين پرنده‌ها مسير خود را اصلاح كردند و جهت را از شمال شرق كه در آنجا اسير شده بودند به شمال غرب تغيير دادند.

  اين مسير جديد مي‌تواند پرنده‌ها را به مناطق پرورشي مورد نظرشان هدايت كند.

  محققان نتيجه گرفتند، نتايج اين تحقيق حاكي از آن است كه چكاوك‌هاي نيزار مي‌توانند طول جغرافيايي را تعيين كنند و جهت‌يابي دوگانه‌اي را انجام دهند.

  *** الهی العفو ***

 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  زاغها براي آينده خود برنامه‌ريزي مي‌كنند

  پيش از اين تصور مي‌شد كه عمل پيچيده برنامه‌ريزي براي آينده منحصرا به انسانها و برخي ميمونهاي انسان‌نما تعلق دارد اما نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد برخي انواع پرندگان نيز براي آينده خود برنامه‌ريزي مي‌كنند.


  به گزارش خبرگزاري رويترز، محققان انگليسي دانشگاه "كمبريج" دو آزمايش پيچيده و جديد انجام داده‌اند كه نتايج آنها به روشني نشان مي‌دهد زاغهاي كبود با ذخيره كردن غذا به شكلي خاص، براي آينده خود برنامه‌ريزي مي‌كنند.


  در اين مطالعه، محققان تعدادي زاغ را در قفسي بزرگ شامل دو اتاق مجزا قرار دادند و آنها را گاه و بي‌گاه از اتاق اول به اتاق دوم و يا برعكس فرستادند. اين زاغها در طول آزمايش دو نوع دانه خوراكي مختلف به عنوان غذا دريافت مي‌كردند.

  ویرایش توسط :.مهدی.: : ۱۳۸۸/۱۲/۲۵ در ساعت ۱۰:۳۴
  *** الهی العفو ***

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  محققان ابتدا غذاي اين زاغها را به صورت مرتب تنها هنگام صبح در اختيار آنها مي‌گذاشتند و پس از مدتي اجراي اين برنامه مرتب، در برخي از روزها علاوه بر غذاي صبح، عصرها نيز به آنها غذا دادند.

  عمل غذا دادن به اين پرندگان اغلب هنگام حضور آنها فقط در يكي از اين دو اتاق صورت مي‌گرفت.

  ثبت رفتار اين پرندگان در خلال آزمايش نشان داد زاغها اگر در اتاقي حضور داشته باشند كه معمولا در آن اتاق به آنها غذا داده مي‌شود، در صورت دريافت غذاي اضافي در هنگام عصر، اين غذا را مصرف مي‌كنند اما اگر در اتاقي قرار داشته باشند كه معمولا در آن به آنها غذا داده نمي‌شود، اين پرندگان در صورت دريافت غذاي اضافي اين غذا را در گوشه‌اي از اين اتاق ذخيره مي‌كنند تا درصورت گرسنه ماندن در آينده بتوانند از آن استفاده كنند.

  اين محققان در آزمايش دوم در هر دو اتاق به پرندگان در هنگام صبح غذا دادند با اين تفاوت كه هنگام حضور آنها در اتاق اول فقط يك نوع غذا و هنگام حضور آنها در اتاق دوم نيز نوع ديگري غذا بدانها داده شد.

  مشاهده رفتار زاغها در اين آزمايش نيز نشان داد اين پرندگان سعي مي‌كنند غذاي مربوط به اتاق اول را در اتاق دوم ذخيره كرده و غذاي مربوط به اتاق دوم را در اتاق اول ذخيره كنند تا در صورت حضور در هر اتاق، به هر دو نوع غذا دسترسي داشته باشند.


  *** الهی العفو ***

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  به گفته "نيكولا كليتون" محقق دانشگاه كمبريج، نتايج مطالعه نشان مي‌دهد زاغها مي‌توانند بدون توجه به تمايلات خود در لحظه، براي روزهاي آينده برنامه‌ريزي كنند.

  وي افزود: تحقيقات جديد اين ايده قديمي را كه توانايي برنامه‌ريزي براي آينده تنها به انسان و ميمونهاي بزرگ تعلق دارد زير سوال مي‌برد.

  دانشمندان همين دانشگاه در ماه مه گذشته نيز مطالعه ديگري انجام داده بودند كه نتايج آن نشان داد چنانچه يك زاغ در هنگام مخفي كردن غذاي خود مشاهده كند پرنده‌اي ديگر در حال تماشاي اوست، بعدها در صورت نزديك شدن آن پرنده به محيط زيستش سريعا خود را به محل ذخيره غذايش مي‌رساند و جاي آنها را اين بار بدور از چشم ديگران تغيير مي‌دهد.

  دانشمندان عقيده دارند زاغها و كلاغها باهوش‌ترين انواع پرندگان هستند

  *** الهی العفو ***

 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,178
  مورد تشکر
  2,335 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  506  منقار پرندگان به يك حسگر مغناطيسي براي جهت يابي مجهز است

  تحقيقات جديد نشان مي‌دهد پرندگاناحتمالا از حسگرهاي موجود در منقار خود براي جهت‌يابي در پروازهاي طولاني استفادهمي‌كنند.

  به گزارش خبرگزاري رويترز، گروهي از دانشمندان آلماني موفق بهشناساييالگوهايي سه‌بعدي از كريستالهاي دي‌اكسيد آهن در پوسته منقار بالاييكبوترها شده‌اند كه احتمالا اين پرندگان از آن براي تعيين جهت ميدان مغناطيسي زميناستفاده مي‌كنند.

  اين كشف جديد نشان مي‌دهد پرندگان مستقل از حركات و جهتپرواز خود، مي‌توانند جهت ميدان مغناطيسي زمين را شناسايي كرده و با استفاده از آنهمانند قطب‌نما، موقعيت جغرافيايي خود را تعيين كنند.

  دانشمندان در گذشتههمواره به دنبال پاسخ اين سوال بوده‌اند كه پرندگان چگونه در سفرهاي بسيار طولانيخود كه گاه طول آنها به هزاران كيلومتر مي‌رسد، از مسير اصلي خارج نشده و مقصد خودرا گم نمي‌كنند.

  به گفته "گرتا فلايشنر" سرپرست مطالعه و محقق دانشگاه "فرانكفورت"، اين احتمال وجود دارد كه كشف جديد در كبوترها براي تمامي پرندگان صدقكند و همه آنها با استفاده از قطب‌نماهاي زيستي خود جهت پروازشان را تعيين كنند.

  پيش از اين سلولهاي مشابه حاوي تركيبات آهن در برخي ديگر از پرندگان ازجمله سينه‌سرخها و چكاوكها شناسايي شده بود.

  گزارشي از كشف جديد در نشريهآلماني Naturwissenschaftenبه چاپ رسيده‌است

  *** الهی العفو ***

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود