جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انسان دوستي

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  انسان دوستي
  انسان دوستيانسان دوستيانسان دوستي  انسان دوستي


  اميرمومنان عليه السلام به فرزندش محمد حنفيه ميگويد:
  فرزندم به تمام انسانها نيكى كن ، همانگونه كه انتظار دارى نسبت به تونيكى كنند.
  آنچه را براى خود مى پسندى براى ديگران نيز بپسند، و آنچه را از ديگران زشت و ناپسند مى شمارى ، براى خود نيز زشت وقبيح بشمار.

  تمدن جهان كنونى ، چون مجسمه اى دوروى است ، كه در يك روى آن بتى دلربا، زيبا و فريبنده و بر ديگر روى آن ، هيولايى وحشتناك ، جلوه گرى مى كند.
  درصد سال اخير پيشرفت صنعت و دانش ، چون جادو، كارهايى به ظاهر نشدنى را انجام داد وانديشه انسانها را به شگفتى برانگيخت ؛ و هم آسايش جسمانى فراوانى براى بشريت به ارمغان آورد.
  اما فضيلت هاى انسانى را به دست فراموشى سپرد، بلكه لابلاى چرخهاى خود، خورد و نابود كرد.
  پس ، در دنياى كنونى ، اگر ديگر از رنجها و خستگى هاى دوراندور، خبرى نيست ، متقابلا از فضيلت ، شرافت ، و عواطف اصيل از قبيل مهر و محبت ،فداكارى و وفادارى ، راستى و درستى ، از خود گذشتگى نيز خبرى نيست .

  از اين رو تمدن امروزى نه تنها نتوانست بشر را از اقيانوسهاى پهناور زندگى به ساحل خوشبختى و سعادت برساند، بلكه طوفانى هم براى وى پديد آورد: دنياى امروز، راحتى جسمى را با خوشبختى واقعى اشتباه كرده است و نيمى از خواسته هاى اصيل بشرى را ناديده گرفته است ، و حال آنكه نيكبختى آنگاه به دست مى آيد كه به تمام خواسته هاى بشر، به طور صحيح پاسخ داده شده باشد.

  از قربانيان تمدن امروزى ، عاطفه مردم خواهى ، و مهر ورزيدن به ديگران است كه شور زندگى انسانها، از آن سرچشمه مى گيرد، اما دريغا كه در دنياى كنونى (مهر) ارزش راستين خود را از دست داده است . زندگى ماشينى امروز كه آخرين وسيله لذت جويى و كاميابى را به انسان عرضه مى دارد اين فرصت را از انسان مي گيردكه به فكر ديگران باشد، چه برسد به آنكه ، روابط عاطفى برقرار سازد، و به آن مهرورزد.

  يكى از روانشناسان و جامعه شناسان معروف مى گويد:
  انسان امروز با خود وهمنوعانش ، و با طبيعت بيگانه شده است . او به كالا تبديل شده است و نيروى خود رانوعى سرمايه گذارى ميداند كه بايد تحت شرايط بازار عرضه ، و حداكثر سود را برايش تحصيل كند.

  روابط انسانها همانند روابط آدمهاى مصنوعى ، از خود بيگانه است . اگر مى بينيم جوامع كنونى با بى سامانيهاى فراوانى دست و پنجه نرم مى كند و نمى تواند راهى به سوى سعادت بيابد و يك علتش ‍ آن ست كه انسان امروزى با ديگران بيگانه شده است وتنها به خويش و براى خويشتن فكر مى كند.

  از اين روست كه بايد عاطفه (محبت ) در انسانپ رورش ‍ پيدا كرده ، نيرومند گردد، و اگر اين غريزه در آدمى سرخورده گردد، و اين احتياج اصيل انسانى برآورده نشود، شوربختى فراوانى براى بشر به بارخواهد آورد كه هرگز جبران پذير نخواهد بود.

  نخستين اثر كه انسان را از خود و ديگران بيگانه ساخته واو را انسانى تنها مى سازد و در سايه شوم از خود بيگانگى است كه تمام بى سامانيهاى روانى ، اجتماعى ، لاقيدى ، ناتوانى ، انزواطلبى و از دست دادن ارزشها و اعتقادهاپديد مى آيد.

  از اين رو اگر جامعه اى بخواهد نيكبختى را بيابد، راه آن پرورش نيروى محبت و دگر دوستى در انسانها است ، اگر اين نيرو در آدمى تقويت شد، نه تنهابه ديگران مهر خواهد ورزيد. بلكه خواسته هاى غريزى وى هم ارضاء شده است ، خود نيزاز محبت ديگران بهرمند خواهد شد.


  انسان دوستي 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  اسلام و مهر ورزيدن

  اسلام كه يك آيين جاودانى است و بر اساس فطرت و ارضاء تمام خواسته هاى انسانى پايه گذارى شدهاست ؛ به مسئله محبت و هم دوستى توجه فراوانى دارد و دگردوستى در اين آيين ، مقدس شمرده مى شود.

  اسلام همه انسانها را از يك ريشه مى داند و امتيازهاى غلط نژادى وقبيله اى را به رسميت نمى شناسد و از آنجا كه تمام آدميان آفريده خدا و از يك پدر ومادر هستند، همگان شايسته احترام و دوستى و محبت و راهنمايى هستند.

  از اينرو،پيامبر بزرگ ما، منشور آزادى اسلام را ويژه گروه خاصى ندانسته است ، بلكه آنرا براى همه انسانها آورده است .

  پيامبر اسلام كه درود خدا بر او و دودمانش باد فرمود:

  تحبب الى الناس يحبوك .

  انسانها را دوست بدار، همگان ترا دوست خواهند داشت . (2)

  مى بينيم كه اسلام نه تنها به انسانها احترام مى گذارد، بلكه بشر دوستى را به جايى رسانده است كه به پيروان خود دستور ميدهد، همچنانكه به نيكبختى و پيروزى خود علاقه مندهستيد، براى ديگر انسانها هم همانگونه باشيد.

  يك مسلمان واقعى همواره خدمتگزارجامعه مى باشد آنقدر كه توان او اجازه مى دهد به انسانها كمك فكرى ميكند.

  همين احساس ها و محبتهاى اصيل است كه بار ارشاد و راهنمايى و نيز امر به معروف و نهى ازمنكر را به عنوان وظيفه اى سنگين بر دوش مسلمانان مى گذارد؛ و اينجا است كه مسلمان نمى تواند در برابر رفتار ديگران بى تفاوت باشد.

  از پيامبر عزيز اسلام پرسيدند:

  چه كسى در پيشگاه خداوند از همگان محبوب تر است ؟

  فرمود: آنكه سودش به مردم بيشتربرسد. (3)

  و مى پرسم : كدام سود از كوشيدن در راه زنده ساختن ارزشهاى انسانى واخلاقى جامعه بشريت بالاتر است ؟

  و نيز آن گرامى فرمود:

  ...آنكه نداى كسى را مى شنودكه مى گويد: مسلمانان ! به من كمك كنيد و به فرياد او پاسخ نمى دهد.مسلمان واقعى نيست .

  نمى توان تمام برنامه هاى عالى و انسانى اسلام را در زمينه بشر دوستى دراينجا بيان داشت ولى از همين چند نمونه كوتاه ، مى توان آموزش ‍ اسلام را در اينباره بشناسيم ، و آيين اسلام راآيين محبت اعلام نماييم.
  انسان دوستياطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود