جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏
  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏


  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏


  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏

  اين سه شرط را بزرگان مشايخ عرفان ، از اركان سلوك دانسته و رعايت آنها را از ابتداى سلوك تا به آخر الزامى دانسته‏اند.

  حقيقت آن است كه اين سه ركن از مكمّلهاى توبه و قبولى وارزشمندى آن هستند. كيفيت رعايت اين سه شرط به تفصيل در كتب اخلاقى ذكر شده است و مااينك به اجمال به بحث پيرامون اين اركان مى نشينيم.

  نكته اول: پس ازآن كه سالك از معاصى توبه خالص و نصوح نموداولين كارى كه براو واجب است آن است كه راهى پيش گيردتاديگربه سمت گناهان سابق برنگردد. آن عملى كه بهتراز هر كار ديگر وى را در رسيدن به اين مطلوب يارى مى‏دهد رعايت اين سه ركن است .

  ركن اول كه مشارطه است عبارت است ازاين كه در ابتداى روز با خود شرط كند كه تا به آخر روز از انجام هرگناهى دورى كند. براى پرورش اين فكر و شرط لازم است كه ركن دوم يعنى مراقبه رامدنظرداشته باشد. مراقبه يعنى آنكه درتمام روز با كمال دقت مواظبت بر اين امر داشته باشد كه گرد گناه نگردد و به اصطلاح از نفس خود مراقبت كند.

  چون روز به شب و موقع خواب رسيد پيش ازخواب چند دقيقه اى اعمال خود رابه حساب كشيده وخوب و بد آنهارابسنجد. نتيجه اين كار آن است كه اگر عمل بدى ديد يا خود را تنبيه كرده و يااستغفار نمايد واگر عمل نيك وخوبى ديد از خدا زيادت طلبيده و سپاسگذارى نمايد.

  نكته دوم: به لحاظ آن كه يكى از قوا و نيروهاى نفس نيروى شهوت است ،اگر در كنترل عقل قرارنگيردانسان راازراه سعادت دور كرده واو رابه ورطه گمراهى مى كشاند. محبت كه از اثرات اين نيروست بمثابه شهوت اگر در راه صحيح خود نباشد ، موجب گمراهى انسان است.

  يكى از مواردى كه براى سالك لازم است كه ازآن مراقبت شديد به عمل بياورد مسأله دوستى دنيا وغيرخداست. دل اگرازعشق غيرخداپر شد عواقبى چند به دنبال خود دارد:

  اول اين كه دل به غير صاحبخانه سپرده شده است.حقتعالى در سوره احزاب آيه 4 مى‏فرمايد : ما جعل الله لرجل من قلبين فى جوفه اين آيه بدين معناست كه در يك ضمير، دو دوست نمى گنجد بنابراين اگر دل از عشق غير حق لبريز شد ديگر جايى براى محبت خداباقى نمى ماند واين خود بزرگترين خسران براى انسان است.

  ما در عمل نيز شاهد چنين حقيقتى هستيم. انسانهاى دنياطلب وآنانى كه تمام وجهه و همت خود رابراى رسيدن به مقاصد دنيوى صرف مى‏كنند اغلب دراموراخروى خود دچار نقصان وكمبود بوده واز ياد خدا غافلند.


  امام مى‏فرمايند: آن كس كه مبتلا به حب نفس است و دنبال آن حب دنياست...درحال احتضار و كوچ بعضى از امور بر انسان ممكن است كشف شود و دريابد كه مامور خداوند او را از محبوب و معشوق خود جدا مى‏كند با غضب خدا و نفرت و دشمنى او كوچ كند و اين عاقبت حب نفس و دنياست.(1)

  و سومين اثرش اين كه بر طبق حديث شريف حب الدنيارأس كل خطيئه انسان براى بدست آوردن بيشتر دنيا و طمع درآن مرتكب انواع گناهان شده تاجايى ميرسد كه ازانجام هرگناهى هيچ باكى ندارد و اين بزرگترين عامل در سياهى قلب وتيرگى نفس است.
  نكته سوم: امام خمينى(ره) مى‏فرمايند : مراقبت و محاسبه نفس درتشخيص راه خودخواهى وخداخواهى ازجمله منازل سالكان است.(2)


  از اين كلام اين نكته فهميده مى‏شود كه مراقبت هر يك از سالكان باتوجه به مدارج سلوكشان متفاوت است.سالك دراوايل سلوك چون به فكرآن است كه از گناه دورى كند ، بالطبع مراقبه اش متضمن همين مطلب بوده وفراترنمى رود؛چون ازاين حد گذشت،مراقبه دقيق‏تر شده و به مرحله تشخيص خودخواهى ازخداخواهى مى‏رسد. و به عبارت ديگر تميز ريا و اخلاص و اين كه كار براى نفس خود مى‏كند يابراى خدا و اين مرحله البته از مهمترين و دقيق‏ترين و خطرناكترين مراحل سلوك است.

  دراين مرحله بسيارى از سالكان به لحاظ آن كه عزم الهى نداشته و در پى هواى نفس ازابتدابوده‏اند دچار هلاكت معنوى و دور افتادگى از خدا مى‏شوند.پس كسى كه مى‏بيند به دنبال رسيدن به كرامات و امور خارق‏العاده است بهتراست كه ازاول دراين راه قدم نگذارد و اگر گذاشت و به عواقب بدى رسيد كسى غير خود را سرزنش نكند.

  پی نوشتها:
  1. صحيفه امام،ج‏16 ،ص 222.
  2.صحيفه امام .همان صفحه  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  3,876
  مورد تشکر
  7,876 پست
  حضور
  17 روز 10 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  164
  آپلود
  93
  گالری
  155  سلام سركاره خانم تهراني.خيلي ممنون از موضوع خوبتون.اما يك سوالي پيش امد واينكه: آيا درمشارطه مقدمه اي هم لازم است يعني ما شرطهائي كه مي گزاريم نياز به بررسي نداره يا به نظر ميرسه يك پير طريقي جهت مرواده لازمه بقول شاعر: طي اين مرحله بي همرهي خضر مكن -----ظلمات است بترس از خطر گمراهي.صد البه موضوع خوبتون گستردگي زيادي داره ..


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  نقل قول نوشته اصلی توسط belher2 نمایش پست
  سلام سركاره خانم تهراني.خيلي ممنون از موضوع خوبتون.اما يك سوالي پيش امد واينكه: آيا درمشارطه مقدمه اي هم لازم است يعني ما شرطهائي كه مي گزاريم نياز به بررسي نداره يا به نظر ميرسه يك پير طريقي جهت مرواده لازمه بقول شاعر: طي اين مرحله بي همرهي خضر مكن -----ظلمات است بترس از خطر گمراهي.صد البه موضوع خوبتون گستردگي زيادي داره ..
  باسلام
  ضمن تشكر از دقت نظر شما ؛ در پاسخ باید عرض کنم رعایت سه مرحله فوق (یعنی این که انسان صبح با خودش شرط کند و در طول روز مراقب باشد که به شرط خود وفا کند و در پایان شب به محاسبه اعمال و رفتار خود بپردازد ) یک دستور عمومی است
  به هر حال با علمی که نسبت به محرمات و واجبات الهی داریم و همچنین با علمی به خلقیات خود داریم می توانیم صبح با خود شرط کنیم که سراغ محرمات الهی نرویم. در انجام واجبات کوتاهی نکنیم و مواظب اخلاق و رفتار خود باشیم . در طول روز هم مراقبت نمائیم و شب محاسبه کنیم که چه مقدار در این کار موفق بودیم.
  به مقدار موفقیت از خداوند تشکر کنیم و به مقدار کاهلی و سستی که انجام دادیم در درگاه خداوند توبه کنیم.  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏ 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,126 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278

  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافمان 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  11,936
  مورد تشکر
  35,126 پست
  حضور
  33 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  406
  آپلود
  94
  گالری
  278  مشارطه ، مراقبه ، محاسبه‏


  ماهی ها از تلاطم دریا به خدا شکایت بردند

  و

  چون دریا آرام شد خود را اسیر تور صیادان یافتند.

  تلاطم های زندگی حکمتی از جهان هستی است...

  پس از خدا بخواهیم دلمان آرام باشد نه اطرافمان


 6. تشکر


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  3
  مورد تشکر
  5 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ممنون از مطالب خوبتان. آیا استاد کاملی برای عرفان می شناسید؟
  ------------------------------------------------------
  دانلود مباحث معارف دینی حضرت آیت الله استاد محمد شجاعی به صورت صوتی
  shojaee.gigfa.com


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط adel-mahdi نمایش پست
  ممنون از مطالب خوبتان. آیا استاد کاملی برای عرفان می شناسید؟
  ------------------------------------------------------
  دانلود مباحث معارف دینی حضرت آیت الله استاد محمد شجاعی به صورت صوتی
  shojaee.gigfa.com


  با سلام و عرض ادب

  اساتيد بسياري هستند كه برخي در گمنامي به سر مي برند اما در حال حاضر از اساتيد عرفان و فلسفه اسلامي مي توان از بزرگواراني همچون جوادي آملي و حسن زاده آملي ( حفظهما الله تعالي ) نام برد البته استاد صمدي آملي شاگرد حضرت استاد حسن زاده آملي نيز بهره اي از استاد خويش برده اند كه مي توان از بيانات و رهنمودهاي اين بزرگواران بهره جست .

  تذكري كه لازم است خدمت شما برادر بزرگوار ارائه شود اين است كه براي رسيدن به عرفان نظري بايستي فلسفه اسلامي و حكمت متعاليه را به خوبي فهميد و الا قدم نهادن در اين راه بدون شناخت و فهم فلسفه امري بيهوده و بلكه خطرناك مي باشد كه از جانب بزرگان نهي شده است .

  در ضمن از لينكي كه معرفي فرموديد تشكر مي كنم استفاده بردم .  موفق باشيد


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود