صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خداوند از نظر کودکان

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

خداوند از نظر کودکان

با سلام

یه سوال :

دختر سه ساله من خیلی از خدا حرف میزنه ...خیلی سوال میگیره ...اینکه خدا کیه ؟ خدا کجاست؟ بعضی اوقات هم وقتی بازی میکنه میاد به من میگه مامان من رفتم توی اتاقم خدا هم با من هست ..میگه ما با هم بازی میکنیم ...

به نظر شما من چه وظیفه ای دارم در برابر دخترم دارم ؟

راهنمایی کنید لطفا ..

ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۸/۱۲/۲۷ در ساعت ۱۱:۵۲

2.  

نوشته
    521
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام،

به نظره من در این مورد : برخورد با کودکان درباره خدا ، از ائمه بگردید مطلب پیدا کنید و از خود سعی کنید نظر شخصی ندید که از پایه روی بنیاد ضعیف اعتقادی بالا بره ... از دفتر مراجع سوال کنید بهتره . اگر خواستید بگید من این سوال رو می تونم از چند تا از بزرگان بپرسم ( که توفیق آشنایی داشتم) .

وبلاگ جدیدم: http://security-defense.blogfa.com

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

بزارید با خداش خلوت کنه...

همون طور که در قرآن در مورد پرورش حضرت مریم سخن میگه.
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

دوستان نظر دیگه ای نداشتن ؟؟ مثل اینکه واقعا به مسافرت رفتید !!!

نوشته
    806
    حضور
    20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    73
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام سرکار جهرمی عزیز
    من هم سال گذشته تحقیقی در این مورد انجام دادم و بعضی سوال و جوابهای کودکانه را جمع آوری کردم ، انشاله به زودی در همین جا پاسخ بعضی از سوالات دختر گلتون را قرار میدم.

ویرایش توسط مونس : ۱۳۸۹/۰۱/۰۵ در ساعت ۱۵:۵۱
    روزي حداقل يکبار به ان نگاه کن
    "هيچ کس دوبار زندگي نمي کند."
    جايي روي ديوار بنويس

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا
    واقعا توضيح دادن براي يه دختر سه ساله خيلي مشكله اين طور مسائل!
    ولي من يه كتاب دارم در همين مورد ولي توضيحاتش بيشتر به بچه هاي هفت هشت ساله مي خوره...با اين حال
    در مورد اين كتاب ببينيد:
    كتاب «خدا چه رنگيه؟»در هفتمين نمايشگاه كتاب اروميه عرضه شد
    گروه ادب: كتاب «خدا چه رنگيه؟» ويژه كودكان در هفتمين نمايشگاه سراسری كتاب اروميه عرضه شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) شعبه آذربايجان غربی، اين كتاب تأليف «محمد رضا فروغی» توسط انتشارات «ارمغان گيلار» در پنج هزار نسخه منتشر شده است.
    شناخت خدا، هدف از خلقت ما آدم‌ها، آيا خدا به نماز ما احتياج دارد، چرا جهنم آفريده شده است و چرا خدا ما را امتحان می‌كند از عناوينی است كه در فهرست اين كتاب به چشم می‌خورد.
    در اين كتاب مؤلف سعی می‌كند در قالب شعر و قصص قرآنی به سؤالات كودكان درباره خدا شناسی پاسخ دهد.
    در بخشی از اين كتاب می‌خوانيم، خدا خالق همه چيزهای مثل هم و خالق همه چيزهايی است كه اصلا شبيه هم نيستند همه ما از چيزهايی كه برای ما نام می‌برند يا می‌بينيم شكلی در ذهنمان ايجاد می‌شود.
    نويسنده ادامه می‌دهد: ما نبايد برای خدا دنبال مثل و مانندی بگرديم اگر اين كار را بكنيم خدا را كوچك شمرده‌ايم.
    نويسنده اين كتاب را در 128 صفحه نگاشته و با بهای 16هزار ريال در بازار كتاب قابل تهيه است.

http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=477172

اميد وارم با جستجوي بيشتر بتونيد اين كتابو اينترنتي بخريد

انشالله خدا دخترتونو حفظ كنه
    به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    373
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام به همگی
    دوست عزیز منم خواهر کوچیک دارم خیلی از این سوالا میپرسه حتی یه بار یه ادم بزرگ کشیده بود اومده بود میگفت ببین خدا راکشیدم برداشتش از این حرف که میگیم خدا بزرگه بودش.
    حتی جنسیت خدا را میپرسه
    میگه خدا چندتا چشم داره که همه جا رو میبینه یا چندتا گوش داره همه چیزو میشنوه.
    منم پرسیدم از چند نفر کتاب خداشناسی برای کودکان رو براش تهیه کردم خیلی به دردمون خورد.
    امیدوارم به درد شما هم بخوره.
    دل از غمت دیوانه شد .... در اتشی جانانه شد
    با اشک من میخوانمت .... اشک گوهردوردانه شد

شعر از جناب بزمی

نوشته
    409
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خداوند از نظر کودکان

کودکان همگي بي خدا به دنيا مي آيند و اگر تعليمات ديني اذهان آنها را منحرف نکند همچنان بي خدا خواهند ماند. از همين رو است که پذيرش خدايي با صفاتي که دين داران از آن ياد مي کنند ( لامکاني و لازماني و ..) براي آنها بسيار دشوار است. درست است که ذهن کودکان در اويل بشدت عين گراست و حتما بدنبال شکل و قيافه و خانه خدا! مي گردند ولي بتدريج که بزرگ مي شوند و تحت تعليمات ديني آن را همچون امري مبهم و لازم! و البته بشدت انتزاعي تلقي به قبول مي کنند هر چند هم خود و هم بزرگان دينشان در توصيف خدا درمانده اند و اين عجز را ناشي از کوچکي ذهن خود در برابر بزرگي خدا مي پندارند!
    کافي است کودک را به حال خود رها کنيم و هيچگاه از موجودي به نام خدا با او سخن نگوييم. اگر در بزرگي به سوالاتي از اين دست رسيد که علت آغاز حيات و جهان چه بوده است و آيا زندگي واجد معنايي است و يا خير خود بايد به دنبال پاسخ اين سوالات برود و مطالعه کند و خود در جرگه ديني خاصي وارد شود و يا اصلا وارد نشود. اين وظيفه ي شخص اوست که پاسخ سوالات خود را بيابد. پدر و مادر به چه حقي در کودکي آن چه را خود درست مي پندارند به روشهاي گوناگون و فشارهاي همه جانبه در مغز او تزريق مي کنند؟؟!
    نه تنها به اين امر اکتفا نمي شود بلکه در همان دوران کودکي برچسب ديني خاص بر کودک گذاشته مي شود.ديني که ارثيه ي زودهنگام والدين است!
    کودک مسلمان!
    کودک يهودي!
    کودک يهودي!
    حال اين که درک راستي و يا ناراستي ديني خاص به هيچ روي در دوران کودکي براي ذهن کودکانه ميسر نيست و اين کار تنها پس از رشد قواي عقلي و در سنين بالاتر امکان پذير است.
    اين به اين مي ماند که بگوييم:
    کودک ليبرال!!
    کودک کمونيست!!
    کودک اصول گرا!!!
    ویرایش توسط azadeh2009 : ۱۳۸۹/۰۱/۰۶ در ساعت ۱۹:۰۲
    " ما اینجاییم چون: از سر اتفاقی نادر گروهی از ماهی هایی که باله های عجیب داشتند توانستند باله های خود را به پا تبدیل کنند و ساکن خشکی شوند. چون همه جای زمین در عصر یخبندان یخ نبست. چون دویست و پنجاه هزار سال قبل گونه ای کوچک و ضعیف در آفریقا پدید آمد که تاکنون به هر زحمت و جان کندنی بوده است توانسته است زنده بماند و منقرض نشود. ممکن است ما با شور و اشتیاق تمام بدنبال پاسخ " متعالی تری" باشیم، ولی چنین پاسخی واقعاً وجود ندارد."
    استفن جی گولد

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

جناب آزاده ..پس سخنان بزرگانمون چی میشه ؟ اینکه باید در سن هفت سالگی به کودک نماز خواندن یاد داد....و خیلی روایات دیگه ..
    ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۹/۰۱/۰۷ در ساعت ۲۳:۴۵

نوشته
    409
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط fatima.jahromi نمایش پست
    جناب آزاده ..پس سخنان بزرگانمون چی میشه ؟ اینکه باید در سن هفت سالگی به کودک نماز خواندن یاد داد....و خیلی روایات دیگه ..
    با سلام به سرکار خانم جهرمي
    عمده ي سخن من اين است که دين که مسئله اي کاملا شخصي و فردي است را نبايد به کودکي که هنوز قواي عقليش کامل نشده است تلقين! کرد. شما اگر در تايلند به دنيا آمده بوديد فردي بودايي بوديد و به ماورا اعتقادي نداشتيد. اگر در هند به دنيا آمده بوديد و هندو بوديد به شيوا اعتقاد داشتيد و اگر در ژاپن بوديد مذهب شما شينتو بود و اگر در برزيل بدنيا آمده بوديد کاتوليکي دو آتشه و اگر در آلمان به دنيا آمده بوديد پروتستاني معتقد و اگر در مسکو به دنيا آمده بوديد ارتودوکسي با ايمان و اگر در رياض به دنيا آمده بوديد يک سني پايبند مي شديد و اگر ... و همگي نيز فکر مي کنند تنها خود بر حقند و ديگراني که به گونه اي ديگر مي انديشند بر باطلند! کل حزب بما لديهم فرحون..
    بنابراين مردم روي زمين داراي اديان و مذاهب گوناگونند که بر اساس هر کدام از آنها تصويري که از آغاز و انجام آدمي تصوير مي کنند گاه تفاوتي اساسي با ديگري دارد. و نکته ي مهمتر اين که بسياري از مردم و تقريبا اکثريت قريب به اتفاق آنها دين را بصورتي موروثي! از والدين و اجتماع دريافت مي کنند و ممکن است تا پايان عمر بر همين مشي طي طريق کنند.
    از اين رو طبق نظر شما همه ي اين اقوام و پيروان مذاهب گوناگون بايد بر اساس نظرات بزرگانشان کودکان خود را بزرگ کنند. آيا شما قبول داريد که کودکي معصوم که نه قواي عقلي اش کامل شده است و نه مي توان قضاوت و داوري کند تحت تعليمات راهب بودايي بزرگ شود و فردي بودايي شود؟؟ يا دوست داريد کاش يک روحاني شيعه آنجا بود و آن کودک معصوم را طبق تعليمات شيعي بزرگ مي کرد؟
    اتفاقا آن بودايي ها هم فکر مي کنند کاش به جاي تربيت کودکان معصوم مسلمان راهبان بودايي طبق تعليمات بودا آن کودک را از کودکي با حقيقت!! آشنا مي کردند و بزرگ مي کردند. ولي جهان با اين همه تنوع مذهبيش هيچگاه در اين شک نمي کند که آن کودک به مدرسه رود و نخستين ابزارهاي استفاده از دانش بشري را بياموزد و با تاريخ و گذشته اش آشنا شود. همه در اين باب با هم همداستانند.
    تمامي اديان چه آنها که ابراهيمي مي خوانيمشان و چه آنها که اديان غير وحياني و حتي اديان ابتدايي نظير اديان آفريقايي و سرخپوستي هستند همگي فراورده هاي اذهان آدميان در طول قرون و اعصار بوده اند. آن چه بعنوان خدا قلمداد مي شود حاصل تمناي قدرت و امنيت ذهن انسانهايي بوده است که در درون به چنين مامن امني شيفتگي نشان مي داده اند و مجهولات طبيعت را يکسر زاييده اراده و خواست او مي پنداشته اند.

آن چه من گفتم اين بود که حال که بسياري از ما دين خود را ارثي به دست آورده ايم قائدتا اين حق را نداريم جهانبيني موروثي خود را به فرزندي تلقين کنيم که خود نمي تواند قضاوت و داوري کند که اصلا اين طرز جهان بيني را بپذيرد و يا اصلا نپذيرد.
    ممکن است گفته شود ما طبق بررسي و تفکر به حقانيت دين خود پي برده ايم بنابراين اطلاق موروثي بر دين ما درست نيست و چون با بررسي به حقانيت دين خود رسيده ايم پس اين حق را داريم که کودک خود را طبق اعتقادات خود بزرگ کنيم.
    ولي واقعيت اين است که شما به رغم انتخاب دينتان بر اساس بررسي و مطالعه نيز نمي توانيد اعتقادات خود را به فرزندتان تزريق کنيد. چون هم کودک شما فاقد قدرت تشخيص درست و نادرست اعتقادات شماست و هم دين و مذهب امري جهانشمول نيست که تمامي مردم دنيا درباره ي کليات و جزييات آن همداستان باشند. در مثالهايي که در بالا عرض کردم تفاوت هاي گاه ماهوي در بيان اصول اساسي اديان وجود دارد و همين اختلافات بسيار و تنوع بسيار زياد آن را از امري که مقبول همگان باشد خارج مي سازد.
    آن چه که کاربري ديگر عنوان کرده اند اگر چنين است علم آموزي را نيز تا بزرگسالي به تاخير بيندازيم قياس مع الفارق است و وجه فراقش نيز اين است که آموختن در تمامي جوامع بشري از هر نژاد و زباني امري مقبول و پذيرفته شده است و ناداني امري مذموم. از اين گذشته رفتن به مدرسه يعني آشنايي با ابزارهايي جهت بررسي افکار ديگران از گذشته هاي دور تا عصر حاضر و بهره مندي از دانش بشري. و اين با پديده پر اختلاف و گاه متضاد دين در سراسر دنيا به هيچ روي قابل قياس نيست. سودمندي علم و دانش که کودک مقدمات آن را مدرسه مي خواند مورد پذيرش همه ي افراد روي زمين ( کاري به درستي و نادرستي چگونگي آموزش آن ندارم. منظور نفس تحصيل علم است) ولي دين ورزي به شهادت تاريخ نه باعث کاهش جرم و جنايت شده است و نه امري قابل اثبات است که نتيجه ي نهايي آن در جهاني ديگر!! قابل بررسي و اثبات باشد. همگي وعدهايي سر خرمن. نه کسي رفته است و ديده و نه تاکنون کسي از آن دنيا برگشته است و گزارش داده است. هر چه هست ادعاست و ادعا.
    نکته ي مهمي که از آن غفلت مي شود اين است که چنين پنداشته مي شود که خدا باوري الزاما به رفتار اخلاقي منجر مي شود و خدا ناباوري الزاما به رفتاري غير اخلاقي. آيا در جوامع خدا باور مانند ايران و يا آمريکا جرم و جنايت و تبهکاري رقم پاييني دارد و در جوامع بيشتر لائيک مانند چين آمار بالا؟؟!!
    اين تلقي از بيخ و بن اشتباه است و اگر فرصتي دست داد درباره آن خواهم نوشت.
    موفق باشيد
    ویرایش توسط ریحانه : ۱۳۸۹/۰۱/۰۷ در ساعت ۲۳:۴۷
    " ما اینجاییم چون: از سر اتفاقی نادر گروهی از ماهی هایی که باله های عجیب داشتند توانستند باله های خود را به پا تبدیل کنند و ساکن خشکی شوند. چون همه جای زمین در عصر یخبندان یخ نبست. چون دویست و پنجاه هزار سال قبل گونه ای کوچک و ضعیف در آفریقا پدید آمد که تاکنون به هر زحمت و جان کندنی بوده است توانسته است زنده بماند و منقرض نشود. ممکن است ما با شور و اشتیاق تمام بدنبال پاسخ " متعالی تری" باشیم، ولی چنین پاسخی واقعاً وجود ندارد."
    استفن جی گولد

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری