صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معيارهاي انتخاب همسر

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  معيارهاي انتخاب همسر
  هو الحق

  معيارهاي انتخاب همسر


  بهترين‌ ازدواج‌ آن‌ است‌ كه‌:

  الف‌) طرفين‌ آن‌ از اهل‌ ايمان‌ باشند..

  ب‌) در آن‌ عملي‌ بر خلاف‌ رضاي‌ خدا انجام‌نگيرد.

  ج‌) كم‌ خرج‌ و دور از اسراف‌ و تبذير باشد.

  يكي از سپرهاي قوي براي حفظ دين، ازدواج است. تسريع در امر ازدواج فايده‏هاي فراواني دارد و تأخير آن زيان‏هاي بسيار. كم‏تر عاملي پيدا مي‏شود كه به اندازه فساد و انحرافات جنسي، به نوجوانان و جوانان لطمه بزند. اين مفاسد لطمه هايي مي‏زند كه در كل زندگي و در طول عمر انسان تأثير سوء دارد. حال كه ازدواج مفيد و لازم است، بايد ببينم معيارهاي يك همسر خوب چيست؟
  در انتخاب همسر بايد متوجه باشيم مي‏خواهيم كسي را انتخاب كنيم كه يك عمر در كنار او زندگي كنيم. نبايد اين مسئله مهم از روي احساسات و بدون دقت و مشورت انجام گيرد، زيرا اگر انسان دچار همسر ناشايست يا نامتناسب و ناهماهنگ شود، كارش بسيار مشكل خواهد بود. مبادا با خود بگويد: فعلاً ازدواج مي‏كنم و اگر در آينده نتوانستيم با هم زندگي كنيم، با طلاق از هم جدا مي‏شويم.
  براي انتخاب همسر بايد معيارهايي داشته باشيم؛ يعني دختر و پسر، بايد ملاك‏ها و ميزان هايي داشته باشند و بدانند چه همسري، با چه مشخصات و چه صفاتي مي‏خواهد؟ مي‏توان ملاك‏ها و معيارها و خصوصياتي را كه در انتخاب همسر بايد در نظر گرفته شود،

  به دو قسم دسته بندي كرد:

  1 – آن هايي كه ركن و اساس اند و براي زندگي سعادتمندانه حتماً لازم اند؛

  2 – آن هايي كه شرط كمال هستند و براي بهتر و كامل‏تر شدن زندگي اند و بيشتر به سليقه و موقعيت افراد بستگي دارند.

  به طور مجمل درباره همه آنها بحث مي‏ شود:

  1 – تديّن و دينداري، كسي كه پاي بند دين نيست، تضميني وجود ندارد كه پاي بند رعايت حقوق همسر و ادامه زندگي مشترك باشد. اگر يكي ديندار و ديگري بي دين باشد، زندگيآنان روي سعادت را نخواهد ديد. سعادت بدون ديانت محال است. اگر هر دو بي دين باشند، باز تضميني وجود ندارد كه رعايت حقوق يكديگر را بنمايند. البته منظور از دينداري و تديّن اين است كه پاي بند كامل به اسلام داشته باشند و اسلام را با جان و دل پذيرفته و در عمل به آن كوشا باشند، نه تدين سطحي و بي ريشه و بي عمل.
  پيامبر(ص) به شخصي كه مي‏خواست ازدواج كند، فرمود: “عليك بذات الدين؛ (1) بر تو باد كه همسر ديندار بگيري”.
  در مورد ديگري فرمود: “كسي كه با زني به خاطر ثروتش ازدواج كند، خداونداو را به حال خودش وامي‏گذارد و كسي كه فقط به خاطر زيبايي با زني ازدواج كند، دراو امور ناخوشايند خواهد ديد. كسي كه به خاطر دين و ايمانش با او ازدواج، خداوندهمه آن امتيازات را برايش فراهم خواهد كرد”.(2)
  دين دار بودن، به اين است كه داراي صفات ذيل باشد: عفت، حجاب، حيا، نجابت، اخلاق خوب، خوش حرف و خوش زبان بودن، اهل نماز و مناجات، علاقه‏مند به قرآن و اهل بيت پيامبر(ص)، ترس از خدا داشتن، آبرونگه‏دار بودن، اسراف كار نبودن و…

  2 – اخلاق خوب از ويژگي‏هاي لازم و اساسي براي همسر است. منظور از اخلاق خوب تنها خنده رويي و خوش خلقي نيست، بلكه به معناي اخلاق اسلامي داشتن و نفس اماره را تهذيب كردن است.
  پيامبر(ص) فرمود: “اذا جاءكم من ترضون خُلقه و دينه فزوّجوه و ان لا تفعلواتكن فتنة في الارض و فساد كبير؛(3) با كسي كه اخلاق و دينش مورد پسند باشد، ازدواج كنيد. اگر چنين نكنيد، فتنه و فساد بزرگي در زمين به وجود خواهد آمد”.
  فردي از امام رضا(ع) سؤال كرد: براي دختري خواستگاري آمده كه بد اخلاق است. آيا دخترم را به او بدهم؟ حضرت فرمود: “لا تزوّجه ان كان سيئي الخُلق؛(4) اگر بد اخلاق است، دخترت را به او نده”.
  نمونه خلاق بد، لجاجت و يكدندگي، تكبر نسبت به همسر، بي ادب بودن، بي وفايي، كينه توزي، سوءظن داشتن، سبكي و هرزگي، كم ظرفيتي و بي تابي، با محبت نبودن و بد چشم بودن است.

  3 – شرافت خانوادگي: منظور از شرافت خانوادگي، شهرت و ثروت و موقعيت اجتماعي نيست، بلكه منظور نجابت و پاكي و تدين خانوادگي طرفين است، زيرا ازدواج با يك فرد مساوي است با پيوند با يك خانواده و فاميل ايجاد و يك نسل. در ازدواج و انتخاب همسر معقول نيست كه انسان بگويد: من مي‏خواهم با خود اين فرد زندگي كنم و كاري به كار خانواده‏اش ندارم. لذا پيامبر(ص) فرمود: “انظر في أي شي تضع ولدك فان العرق دساس؛ نيك بنگر كه فرزندت را در كجا قرار مي‏دهي، زيرا نطفه و ژن‏ها و خصوصيات ارثي، خواه ناخواه منتقلف مي‏شود و تأثير مي‏گذارد”.
  پيامبر(ص) فرمود: “بنگريد چه كسي را به همسري بر مي‏گزينيد، زيرا فرزندان، شبيه و مانند دايي هايشان مي‏شوند”.(5)
  باز حضرت فرمود: “اياكم و خضراء الدمن قيل يا رسول الله: و ما خضراء الدمن؟ قال: المرءة الحسناء في منبت السوء؛ از سبزه‏هاي قشنگي كه روي مزبله‏ها سبز ميشود، پرهيز كنيد. پرسيدند: مقصودتان چيست؟ فرمود: زن زيبايي كه در خانواده پليدي رشد كرده باشد (پسر نيز همين طور).

  4 – زيبايي: زيبايي نيز يك امتياز است و در شيريني و سعادت زندگي زناشويي تأثير به سزايي دارد. اگرانساني، قيافه ظاهري و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد، ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگي را بر او تلخ نمايد.
  به همسران سفارش شده است كه خود را براي هم بيارايند و يكديگر را اشباع و ارضا كنند تا از انحرافات و مفاسد مصون بمانند.

  5 – كفو همديگر بودن: سنخيت و تناسب و همتايي در علم و سواد و دين و ايمان و فرهنگ و فكر و اخلاق و تحصيلات علمي و سن و مال اگر در تمامي جهات تناسب بيشتر باشد، مشكلات خانوادگي كم‏تر خواهد بود.(6)
  -----------------------------------------

  پي‏نوشت‏ها:
  1 . وسائل الشيعه، ج 14، ص 30.
  2 . وسائل، ج‏14، ص 31.
  3 . همان، ص 51.
  4 . بحار الانوار ، ج‏100، ص 235.
  5 . جواهر الکلام ،ج 29، ص 37.
  6 . علي اكبر مظاهري، جوانان و انتخاب همسر، با تلخيص و اضافات.  بدست : MaSoOmI

  ویرایش توسط حکمتی فرد : ۱۳۸۸/۱۲/۲۸ در ساعت ۲۲:۱۰


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  52 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام.
  مفید و جامع بود. این مطالب که فرمودید واقعا معیار های خوب و پسندیده هستند.
  حالا من دختری با چنین مشخصاتی را در کجا و چه جوری و به چه صورت می توانم پیدا کنم و اسباب اشنایی و ازدواج را فراهم نماییم؟
  با تشکر


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  185
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  957 پست
  حضور
  6 روز 1 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مطلب خوبی بود متشکرم
  السلام علیک یا صاحب الزمان


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  نوشته
  2,072
  صلوات
  25000
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  9,986 پست
  حضور
  61 روز 9 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام...مطلبتون بسیار مفیدبود.اما امروزه کارسختیه پیداکردن چنین فردی-چون امروزه بیشتر ریاکاری شده.
  حالا راهی هست که با دقت انتخاب کنیم؟

  یاعلی
  خدایا دلم شهادت میخواهد...
  مردن رو که همه بلدن...

  کمکم کن طوری زندگی کنم که لایق باشم...


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,681 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  معيارهاي انتخاب همسر


  معيارهاي انتخاب همسر از ديدگاه اسلام (1)

  انتخاب همسر مرحله اي مهم و سرنوشت ساز در تحقق ازدواج موفق محسوب مي شود . روند رو به تزايد طلاق در سال هاي نخست زندگي مشترک ، بيانگر نشانگر نقصمان بينش داوطلبان ازدواج در مسايل گوناگون از جمله امور مربوط به انتخاب همسر است . اسلام اين مکتب حيات بخش که سعادت انسان را تضمين مي کند ، در خصوص موضوع انتخاب همسر معيارهاي متعددي را ارائه کرده که در نظر داشتن آنها زمينه ساز تاسيس خانواده مطلوب به شمار مي رود . در اين مقاله ، معيارهاي انتخاب همسر از ديدگاه اسلام در قالب شش دسته کلي تحت عناوين دينداري و ايمان ، ارزش هاي اخلاقي ، خصوصيات جسمي ، صلاحيت خانوادگي ، خصوصيات اقتصادي و ويژگي هاي اجتماعي مورد بررسي قرار گرفته است . در اسلام ، بر اصل همسان همسري به عنوان معيار همسر گزيني و ضامن انجام خانواده ، در ذيل عنوان « کفويت » تاکيد شده است . اما ديدگاه هاي ارزشي اسلام به ارائه تعريف خاصي از کفويت زن و شوهر انجاميده است . برخورد ايجابي با برخي جنبه هاي همسان همسري و برخورد سلبي با جنبه هاي ديگر (همساني قومي ، نژادي و طبقاتي) ، نشان دهنده کوشش قانون گذار اسلام در جهت تغيير نگرش هاي فرهنگي نسبت به موضوع همسان همسري است .


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,323
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,854 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) منتشر کرد: جدیدترین آمارها از مهمترین ملاک‌های جوانان ایرانی برای انتخاب همسر  معيارهاي انتخاب همسر
  شفقنا نظرسنجی- همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز ملی ازدواج برخی از مهمترین یافته‌های آخرین نظرسنجی مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا) منتشر شد.
  محمد آقاسی رییس ایسپا، گفت: از آنجا که بحث ازدواج و انتخاب همسر در شرایط کنونی در میان جوانان ایرانی از اهمیت بسزایی برخوردار است، مرکز ایسپا در این حیطه اقدام به نظرسنجی کرده است که نتایج این پژوهش‌ها می‌تواند نقش موثری برای تصمیم گیری مسولان و نیز مکمل مناسبی برای سیاستگزاران فرهنگی کشور باشد. به ویژه با استقرار دولت یازدهم استفاده ازاین نتایج می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های آتی مهم و موثر باشد.
  آقاسی افزود: «محورهای این نظرسنجی شامل ملاک‌های انتخاب همسر، موانع ازدواج، سن مطلوب ازدواج، فرزندآوری و مواردی از این دست است که در فواصل مختلف منتشر خواهد شد که این نظرسنجی به صورت ملی و با حجم نمونه 3028 نفر صورت گرفته است.
  وی در ادامه با بیان اینکه از مجموع پاسخگویان حاضر در تحقیق، 50.1 درصد مرد و 49.9 درصد زن و میانگین سنی افراد حاضر در تحقیق 25.2 بوده است . همچنین 60.5 درصد از پاسخگویان دارای تحصیلات دانشگاهی، 34.1 درصد دارای تحصیلات متوسطه و دیپلم و 5.4 درصد نیز تحصیلاتشان کمتر از دبیرستان بوده است.
  ملاک‌های انتخاب همسر از نگاه جوانان ایرانی
  رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در ادامه به تشریح برخی یافته‌های این تحقیق پرداخت و افزود: در سؤال جداگانه‌ای از پاسخگویان در خصوص ملاک‌های انتخاب همسر از سوی جوانان پرسیده شد که با توجه به یافته‌های به دست آمده «دارا بودن شغل و درآمد مناسب» با کسب 13.2 امتیاز از 100 امتیاز، اولویت اول را به خود اختصاص داده است. ملاک‌های «تفاهم» با 12.6 امتیاز و «عفت و پاکدامنی» با 11.3 امتیاز، اولویت‌ها دوم و سوم جوانان برای ازدواج عنوان شده است.
  آقاسی یادآور شد: اگر بخواهیم ملاک‌های جوانان را برای انتخاب همسر به تفکیک زن و مرد بررسی و تحلیل کنیم به این نتیجه می‌رسیم در مجموع «دارا بودن شغل و درآمد مناسب» از منظر پاسخگویان زن بیش از سایر ملاک‌ها مورد توجه بوده است، درحالیکه مردان «ملاک عفت و پاکدامنی» را مهم‌تر از سایر معیارها دانسته‌اند.
  سن مطلوب ازدواج از نظر جوانان ایرانی
  وی در ادامه افزود: در این نظرسنجی‌ از جوانان درباره سن مطلوب ازدواج برای خانم‌ها و آقایان به تفکیک پرسیده شد که نتایج نظرسنجی نشان داد 50.6 درصد از پاسخگویان سن مطلوب برای ازدواج آقایان را بین سنین 27 تا 30 سال و 32.7 درصد نیز سن مناسب برای ازدواج آقایان را بین 23 تا 26 سال عنوان کرده‌اند. به صورت کلی میانگین سن مطلوب ازدواج آقایان از دیدگاه جوانان کشور27.6 اعلام شده است.
  رییس ایسپا دیدگاه جوانان در مورد سن مطلوب ازدواج خانم‌ها را این‌گونه تشریح کرد: 43.9 درصد از پاسخگویان اظهار داشته‌اند که سن مطلوب ازدواج برای خانم‌ها بین سنین 23 تا 26 سال است، همچنین 37 درصد جوانان نیز معتقدند سن مطلوب ازدواج برای خانم‌ها بین سنین 19 تا 22 سال است و به صورت کلی میانگین سن مطلوب خانم‌ها از طرف پاسخگویان، 23.2 اعلام شده است.
  نظر جوانان در مورد فرزندآوری و خوشبختی در زندگی
  آقاسی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که در سال‌های اخیر مورد تاکید قرار گرفته بحث باروری و فرزندآوری است و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نیز بر روی این مطلب تاکید دارند و دستگاه‌های مختلف اجرایی و ارگانهای فرهنگی می‌بایست به این مطلب توجه داشته باشند، اظهارکرد: در همین زمینه از جوانان پرسیده شد که آیا داشتن فرزند را موجب خوشبختی در زندگی می دانید که اکثریت جوانان (72.7درصد) اعتقاد دارند داشتن فرزند در زندگی مشترک باعث خوشبختی زوجین خواهد بود،بنابراین این مطلب امیدوارکننده و دارای اهمیت است که جوانان در آستانه ازدواج تمایل به داشتن فرزند دارند و در این میان تنها 24.1 درصد رابطه‌ای بین داشتن فرزند و خوشبختی زوجین نمی‌بینند.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,323
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,854 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  من دنیا و آنچه را که در آن است ، دوست ندارم اگر ...

  معيارهاي انتخاب همسر
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,323
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,854 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  کی بهتر از شما ؟

  معيارهاي انتخاب همسر

  معيارهاي انتخاب همسربرای همه خوب باش ،

  آنکه فهمید....

  همیشه کنارت و به یادت خواهد بود....

  و آن که نفهمید ،

  روزی دلش برای تمام خوبیهایت تنگ می شود!!!!


  یک کارت برای امام رضا (علیه السلام) ؛ مشهد....

  یک کارت برای امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) ؛ مسجد جمکران....

  یک کارت هم برای حضرت زهرا (سلام الله علیها) ، حرم حضرت معصومه (علیها السلام) قم.....

  این یکی رو خودش برده بود انداخته بود توی ضریح.

  چرا دعوت شما رو رد کنیم؟!

  چرا به عروسی شما نیاییم؟!

  کی بهتر از شما ؟

  ببین همه آمده ایم....

  شما عزیز ما هستی...

  حضرت زهرا (سلام الله علیها) آمده بود به خوابش....

  درست قبل از عروسی.....

  #شهید_ردانی_پور
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,323
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,854 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  عشق رو هم باید از علما یاد گرفت//علامه‌ حسن‌زاده‌ آملی سر مزار همسرش

  معيارهاي انتخاب همسر

  نقل شده که ازشون پرسیدن چرا همسرتون رو تو خونه دفن کردید؟ گفتن: اینطوری بیشتر میتونم بهشون خدمت کنم
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

 10. تشکرها 2


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,323
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,854 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  ترسوها به خانه‌ بخت نمی‌روند!

  معيارهاي انتخاب همسر

  همان‌طور که فردی می‌تواند دلایل زیادی برای ازدواج کردن و تشکیل خانواده داشته باشد و با عزم و اراده‌ای پولادین آستین‌ها را بالا بزند و کفش‌های آهنی بپوشد، افرادی هم در نقطه‌ی مقابل‌ وجود دارند که دلایلی برای مجرد ماندن دارند و ترجیح می‌دهند تا پایان عمر تنها و بی‌همسر زندگی کنند. گاهی هم از ترس بعضی اتفاقات عطای ازدواج را به لقایش می‌بخشند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، و ترس‌های مخصوص به خود دارید که کسی قادر به درک آن نیست، یادتان باشد بهترین راه برای غلبه بر ترس، روبه‌رو شدن با آن است؛
  شکست‌های زیادی دیده‌اید
  بدون شک مشاهده‌ی طلاق و جدایی دیگران، آن هم کسانی که یک روز با هزار عشق و امید ازدواج کرده‌اند، برایتان غیرقابل هضم است. حتی احتمال دارد خودتان فرزند طلاق باشید و بنابراین ازدواج کردن بیش از پیش برایتان سخت و دشوار باشد. چطور است نگاه‌تان را بچرخانید و به سوی افرادی نظر کنید که زندگی خوبی دارند و حتی راز و رمزهای موفقیت‌شان را جویا شوید. چنان‌چه این افراد را الگوی خود قرار دهید، ترس از شکست و جدایی چندان آزارتان نخواهد داد.
  وقتی مجردن بودن وضعیت مثبتی باشد
  خیلی از اطرافیان‌تان به شما توصیه می‌کنند که ازدواج کنید، چنین افرادی معمولاً خودشان متاهل‌اند، در مقابل افرادی هم هستند که مجرد بودن را بهتر می‌دانند و به شما القاء می‌کنند، ازدواج نکنید و در دوره‌ی تجرد برای خودتان، خوش و خرم زندگی کنید، آن‌ها طوری از لذت‌های دوران مجردی حرف می‌زنند که گویی شما تا به آن روز مجرد نبوده‌ و از تمام این لذایذ بی‌خبرید! این افراد بی‌تجربه‌اند و یا خودشان نیز ترس‌هایی مخصوص به خود دارند و می‌خواهند با افزایش تعداد همگنان خودشان، بر ترس‌هایی که از ازدواج دارند، غلبه کنند. به جای گوش دادن بی‌چون و چرا به حرف‌های چنین اشخاصی، مسئله را برای خود تجزیه و تحلیل کنید و از خودتان بپرسید ازدواج چه ویژگی‌هایی دارد و چه شرایطی را برایتان فراهم می‌کند؟
  به خودتان شک دارید
  اگر احساس می‌کنید توانایی حفظ بنیان خانواده را ندارید، نمی‌توانید مسئولیت‌پذیر باشید و یا به توانمندی‌های‌تان مشکوکید بهتر است به جای عقب کشیدن از راه ازدواج و تشکیل خانواده، به مشاوره مراجعه کنید. آن‌ها به شما خواهند گفت که تا چه اندازه با کسی که باید شریک زندگی باشد، فاصله دارید و در صورت عدم آمادگی راه‌کارهای مناسبی به شما خواهند داد.
  توقعات رنگ و وارنگ دیگران
  گاهی هم همه‌چیز برای ازدواج‌تان مهیاست اما والدین خواسته‌های دیگری از شما دارند. آن‌ها می‌خواهند شما مدرک دکتری‌تان را گرفته باشید، جزء اساتید برتر دانشگاه شده باشید، شغلی با درآمد میلیونی به دست آورده و با ماشین مدل بالا به خواستگاری بروید یا در را برای خواستگار باز کنید. ولی تمام این توقعات با خواسته‌های خودتان از زمین تا آسمان فرق دارد. در این‌صورت دو راه پیش‌روی شماست؛ این‌که هم‌چنان برای راضی نگه داشتن دیگران با ترس‌ولرز تسلیم توقعات بی‌پایان‌شان شوید، یا سعی کنید آن‌ها را توجیه کنید که برای ازدواج کردن حتماً مدرک دکتری لازم نیست، حتماً نباید همه‌چیز تمام بود و اصلاً شیرینی زندگی مشترک در این است که در کنار همسر‌تان به آرزوهای‌ دیگرتان برسید.
  در این صورت است که می‌توانید از ترس‌های‌تان بگذرید و با خیالی آسوده به همسر آینده‌ و معیارهایی که باید داشته باشد، فکر کنید.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود