جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق فردی مقدمه اخلاق اجتماعی

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

اخلاق فردی مقدمه اخلاق اجتماعی

بسم الله الرحمن الرحیم

اخلاق فردی مقدمه اخلاق اجتماعی

میخوام یه ماجرایی رو براتون تعریف کنم. میگن یکی از کشیک های بزرگ مسیحیت هنگام مرگش وصیت میکنه روی سنگ قبرش بنویسند که« روزگاری وقتی که کودکی بودم آروز داشتم دنیا رو اصلاح کنم وقتی به نوجوانی رسیدم دیدم دنیا خیلی بزرگه اگه همون قاره خودمو اصلاح کنم خیلیه.بعد که به جوانی رسیدم دیدم یه قاره خیلی بزرگه و از عهده اش بر نمیام اگه همون کشورمو اصلاح کنم خیلیه. بعدا که به دوره میانسالی رسیدم دیدم کشورم خیلی بزرگه همون شهرمو اصلاح کنم بهتره .وقتی پیر شدم دیدم یه شهر هم خیلی بزرگه اگه خانواده خودمو اصلاح کنم بهترین کاره.الان که دارم از دنیا میرم به این نتیجه رسیدم اگه همون اول خودمو اصلاح میکردم همه دنیا اصلاح میشد...
    امروزه همه جامعه شناسان به این نکته رسیده اند که اخلاق فرد در یک جامعه مقدم بر اخلاق اجتماع است چرا که اجتماع مجموعه ایست از افراد. یک جامعه سالم و رشد یافته از نظر ارزشهای اخلاقی به ساختمانی میماند که از آجرهای استاندارد و درجه یک ساخته شده و در برابر حوادث ایمن است و یک جامعه فاقد اخلاق الهی وارزشهای انسانی جون ساختمانیست که از آجرهای نادرست و بی دوام ساخته شده دیر یا زود فرو خواهد ریخت.
    حضرت علی (صلوات الله علیه)در جمله ای بسیار زیبا میفرمایند:تعجب میکنم از کسی که میخواهد جامعه را اصلاح کند در حالی که خودش را اصلاح نکرده .

منبع:http://www.golbargeshabane.blogfa.com/88041.aspx

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    4,648
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    38

امام علی (ع) در مورد اخلاق می فرمایند:

1. بهترین یاور و همراه ، اخلاق پسندیده است.

2. سرآمد ایمان ، داشتن اخلاق خوب و خود آرایی به زیور و صداقت و راستی است.

5. تشکر

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب خدمت گراميان

امام حسین(ع) در یكی از سخنرانی های اخلاقی خود، برخی از ارزشهای اخلاقی را به ارزیابی گذاشت، تا مردم زندگی فردی و اجتماعی خود را تنظیم كنند.

امام حسین (ع) فرمود:

" ای مردم! با ارزشهای والای اخلاقی زندگی كنید، و برای به دست آوردن سرمایه های سعادت شتاب كنید، كار خوبی را كه برای آن شتاب نكردید به حساب نیاورید، ستایش را با كمك كردن به دیگران بدست آورید.

با كوتاهی كردن سرزنش ها را به جان نخرید. اگر نیكی به كسی روا داشتید و آن شخص قدردانی نمی كند نگران نباشید ، زیرا خداوند او را مجازات خواهد كرد، و خدا بهترین پاداش دهنده ، و بهترین هدیه دهنده است.

بدانید حاجت ها و نیازهای مردم به سوی شما، نعمت های پروردگارند برای شما، پس نعمت ها را از دست ندهید كه دچار عذاب الهی شوید.

بدانید همانا نیكی ها ستایش به همراه دارد، و پاداش الهی را فراهم خواهد كرد، اگر نیكی ها را به شكل انسانی می دیدید، آنقدر زیباروی بود كه بینندگان را خوشحال می ساخت.

و اگر زشتی ها را به درستی مشاهده می كردید آن را بسیار زشت روی و بد قیافه می دیدید كه دل ها از آن نفرت داشته و چشم ها فرو بسته می شد تا آن را ننگرد.

ای مردم! كسی كه انفاق و بخشش كند بزرگوار است، و كسی كه بخل ورزد پست است، و همانا بخشنده ترین مردم كسی است كه به انسانی كمك كند كه به او امیدی نداشته باشد. و با گذشت ترین انسانها كسی است كه به هنگام قدرت عفو كند.

و موفق ترین انسانها در روابط خویشاوندی كسی است كه با آنان كه از او بریدند ارتباط برقرار سازد كه ریشه ها پس از بریده شدن شاخه، دوباره جوانه می زند.

هر كس در نیكی كردن به برادران خود شتاب كند فردا نتیجه آن را خواهد دید و كسی كه برای خدا به برادر خود كمك كند خدا او را بهنگام نیازمندی پاداش می دهد و بیش از آنچه به دیگران كمك كرده بالاها را از او دور می سازد.

و كسی كه اندوه دل مؤمنی را برطرف سازد، خدا اندوه و مشكلات دنیا و آخرت او را برطرف خواهد ساخت.

و كسی كه با مردم خوشرفتار باشد، خدا نسبت به او خوشرفتار است و خدا نیكوكاران را دوست می دارد.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۸۹/۰۱/۲۲ در ساعت ۱۳:۴۱

7. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری